Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

Σήμερα είχαμε ευχάριστα...

Από το πρωί η θηλυκή έχει αρχίσει και σκάβει πίσω από μία πέτρα, όσο και αν έψαχνα δεν έβλεπα κάτι, τελικά μου φαίνεται ότι στην πίσω μεριά της πέτρας κάτι μικρά πιο σκούρα από την άμμο πρέπει να είναι τα αυγά.

Ότι πλησιάζει στην περιοχή εννοείται διώχνεται με συνοπτικές διαδικασίες.

Έβαλα και ένα πρόχειρο βίντεο να δείτε, αν και δεν είναι καλή η λήψη γιατί είναι λίγο δύσκολο σημείο.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μάκη γράφει ότι το βίντεο είναι private και δεν ανοίγει. Mάλλον πρέπει ν' αλλάξεις τις ρυθμίσεις σου στο you tube.

Link to comment
Share on other sites

Μάκη γράφει ότι το βίντεο είναι private και δεν ανοίγει. Mάλλον πρέπει ν' αλλάξεις τις ρυθμίσεις σου στο you tube.

Έχεις δίκιο Χρήστο.  Τώρα πρέπει να είναι εντάξει, το έφτιαξα.:)

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό!!! Πανέμορφα και έχουν καλή συμπεριφορά. Κάλυψε χωρίς απότομες κινήσεις την είσοδο του φίλτρου με χοντρότρυπο σφουγγάρι για να μη ρουφήξει τα μικρά. Αν είναι εύκολο βγάλε το σωλήνα και κάνε τη δουλειά εκτός ενυδρείου. ΄Εχεις βάλει καμία αεραντλία να δουλεύει; Ίσως χρειάζεται. Τι θερμοκρασία έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό!!! Πανέμορφα και έχουν καλή συμπεριφορά. Κάλυψε χωρίς απότομες κινήσεις την είσοδο του φίλτρου με ι σφουγγάρι για να μη ρουφήξει τα μικρά. Αν είναι εύκολο βγάλε το σωλήνα και κάνε τη δουλειά εκτός ενυδρείου. ΄τα βάλει καμία αεραντλία να δουλεύει; Ίσως χρειάζεται. Τι θερμοκρασία έχεις;

Σε ευχαριστώ πολύ.:)

 

Θερμοκρασία 27.1.

Αεραντλία έχω να δουλεύει το βράδυ με χρονοδιακόπτη.

Θα δω τι θα κάνω και με σφουγγάρι, υπάρχει περίπτωση να βουλώσει και να σταματήσει η ροή;  Ρωτάω γιατί θα λείπω κάποιες ημέρες και αυτός που έχει αναλάβει να ταΐζει δε θα ξέρει να ασχοληθεί με τίποτα περισσότερο.

Να βάλω στο βραδινό χρονοδιακόπτη της αεραντλίας και κανένα μικρό φως;

Link to comment
Share on other sites

Αν το σφουγγάρι είναι χοντρότρυπο δε βουλώνει καθόλου εύκολα. Θα τυλίξεις το ποτήρι του φίλτρου αν έχεις κομμάτι-λωρίδα μ'ένα δεματικό (tie wrap). Αν έχεις χοντρό κομμάτι άνοιξε μια τρύπα μ'ένα ψαλίδι στο κέντρο για να χωράει να μπει σφηνωτά το ποτήρι μέσα. Το σφουγγάρι δε χρειάζεται να είναι παχύ γύρω απ' το ποτήρι, αρκεί να το καλύψει.

Το φως αν δεν είναι δυνατό, βαλ'το πριν σβήσουν και αφού ανάψουν οι μεγάλες λάμπες (μαζί με την αεραντλία). Είδα γρήγορες αναπνοές αλλά πιθανό να οφείλεται και στη διαδικασία της προστασίας της φωλιάς. Αν δεις και τα cory ν' ανεβαίνουν συχνά στην επιφάνεια, αύξησε την οξυγόνωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εκεί που τρίβεται η θηλυκια προσπαθεί να αφήσει αυγά μήπως χρειάζεται μια λεία πέτρα ? Νομίζω είναι κάπως άγρια αυτή... αν βέβαια κάνει την δουλειά της Όλα καλά...

Κρατάς μας ενήμερους!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλαρακι!!

Επεσε στους αρσενικαρους και ουτε ανασα δεν προλαβε να παρει...

Εγω δεν θα το ρισκαρα με το σφουγγαρι στα φιλτρα αν και στο προτεινα και γω στο τηλ για δυο τρεις λογους...

Το ενυδρειο ειναι αρκετα φυτεμενο και οσο ναναι "βγαζει πραγμα"...

Εσυ θα λειπεις και δεν θα μπορεις να το ελεγχεις..

Και κατα πασα πιθανοτητα κανουν δοκιμαστικες γεννες αλλα και δοκιμαστικες να μην κανουν δεν θα εισαι εκει να ελεγχεις και να ζησεις την κατασταση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη φορά απλά θα τα αφήσω στην τύχη τους... Δε βρήκα τιποτα να βάλω...

Μακάρι η φύση να κάνει το θαύμα της, καμία φορά μπορει να ειναι και καλύτερα έτσι, πάμε καλα όμως και απο ότι φαίνεται βγήκε το ζευγάρι που ήθελα και ελπίζω να συνεχίσει και παραπέρα η κατάσταση...

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Μακη με το καλο και ουριτσες! Εχω δωσει και τα δικα μου και οσο βλεπω τετοια ζηλευω και μου λειπουν ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Μακη με το καλο και ουριτσες! Εχω δωσει και τα δικα μου και οσο βλεπω τετοια ζηλευω και μου λειπουν ^_^

Να εισαι καλα φιλαράκι, να ξέρεις έπαιξες καθοριστικό ρόλο στο να τα πάρω τελικά! Πολύ καιρό το σκεφτομουνα και δεν το τολμούσα, υπέροχα ψάρια!

Άντε να φτιάξεις και το δικό σου το κτήνος με το καλό...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο χαρακτηρας και η συμπεριφορα αυτων των ψαριων με οδηγησε στο να θελω να φτιαξω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο με κιχλιδες και να γνωρισω καινουργιες εμπειριες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Μακη! Εχεις να δεις πλεον πολυ ομορφες εικονες!

Τα αυγα δεν φαινονται αλλα φαινεται να εξεχει το αναπαραγωγικο της οργανο οποτε εχει γινει η δουλεια.Το φιλτρο πρεπει να καλυφθει αλλα θα συμφωνησω με τον Σταθη οτι καλο ειναι να εισαι εκει.Βουλωνει ευκολα το φυτεμενο και καλυτερα να μην ρισκαρεις τωρα που θα λειπεις.Επισης σου ξαναθυμιζω οτι τα ψαρια και ειδικα το θυληκο ειναι μικρα.Αστα να πειραματιζονται και παρακολουθα τα να μαθαινεις και εσυ.Σε λιγους μηνες δεν θα σταματανε να σου χαριζουν μικρα!Θα ελεγα προς το παρων να φροντισεις να αναπτυχθουν σωστα και να πας και τις διακοπες σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mπήκανε σε καλό ενυδρείο παιδιά γιατί πέρα από την πλάκα η δουλειά έγινε πολύ γρήγορα. Είναι πολύ σταθερό το ενυδρείο του Μάκη και ώριμο και εκτιμήθηκε απευθείας.

 

Η πιο ωραία εικόνα που έχω ζήσει από το χειμώνα που ασχολούμαι με το χόμπι είναι να ξυπνήσω και να δω τους 2 γονείς με μία μπάλα μωράκια να τα έχουνε πάει βόλτα. Έκανα σαν χαζομπαμπάς που χαίρεται και αγχώνεται ταυτόχρονα! Και εμένα μου λείπει αυτό τώρα που το βλέπω! Αυτό που δεν μου λείπει είναι το πως μετά τα πιάνεις χαχααχ εκεί Μάκη σε βλέπω να σου φεύγει η πίστη :P

 

Να και μία εικόνα

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο μικρά τιποτα και τα αυγά άφαντα...

Ίσως τελικά να μην είχαν κάνει, απλά να ετοιμάζονταν!

Ανεβάζω και μια φωτό μήπως φαίνεται πιο καθαρά απο το βίντεο! Νομίζω ειναι κάποια πιο σκούρα ψηλά και μέση στο βράχο γιατί τα άσπρα χαμηλά ειναι άμμος που πέταγε η θηλυκή απο το σκάψιμο!

Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επιστρέφω απο διακοπές και περιμένω ανυπόμονα να δω τι θα αντικρίσω στο ενυδρειο.

Τα νέα δυστυχώς δεν ειναι καλά, καθώς απο το περασμένο Σάββατο αγνοείται η μικρή κυρία του ενυδρείου μου. Ο κουνιαδος μου που φρόντιζε να ταΐζει και να ρίχνει λιπάσματα όσο έλειπα μου έχει πει απο το Σάββατο ότι δε βρίσκει πουθενά το ψάρι, ούτε νεκρό αλλα ούτε ζωντανό. Την Τετάρτη πήγε και ο φίλος Κώστας να ψάξει μαζί με τον κουνιάδο μου και να κάνει τίποτα μετρήσεις στο ενυδρειο. Τραβήξανε φυτά, κουνησανε λιγο τις ρίζες(χωρίς να τις βγάλουν απο τη θεςη τους) αλλα το ψάρι πουθενά. Μέχρι και στο πάτωμα ψάξανε μήπως πήδηξε έξω απο το ενυδρειο, αλλα πάλι τίποτα. Βέβαια το βλέπω λιγο δύσκολο καθώς και η στάθμη του νερού δεν ηταν πολυ ψηλά. Καθημερινά συμπλήρωνε βέβαια νερό αλλά και πάλι δεν ηταν ποτέ μέχρι πάνω. Επίσης δε ξέρω αν αυτα τα ψαράκια πηδάνε. Από μετρήσεις δεν είχα καθόλου αμμωνία, αλλα είχα πολυ χαμηλό ph 6, όποτε χαμήλωσε το co2.

Δε ξέρω αν τελικά είχε καμία αποτυχημένη προσπάθεια αναπαραγωγής και μετά την κυνήγησαν οι αρσενικοί και τη χτύπησαν, αλλα δε θα βρισκόταν κάπου μέσα στο ενυδρειο; Σήμερα που θα φτάσω σπίτι θα δω και εγώ, αλλα έχουν ψάξει τρία άτομα και δ βρήκαν τίποτα, όποτε δ νομίζω να βρω και εγώ κάτι...:(

Θα πρέπει να βγω πάλι σε αναζήτησή θηλυκής και μόλις βγει ζευγάρι να το αφήσω αφαιρώντας τον ένα αρσενικό και να αφαιρέσω τα τετρα μήπως έχουμε καμία αναπαραγωγή! Τα γατόψαρα και τα ανσιστρους δεν ξέρω αν θα πειράζει να μείνουν μέσα ή αν θα πρέπει να αφαιρεθούν και αυτα για μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας. Επίσης θα ήθελα οποίος γνωρίζει να μου πει, σε περίπτωση αναπαραγωγής χρειάζεται δεύτερο ενυδρειο για μεγάλωμα μικρών ή αυτό μπορεί να γίνει στο κυρίως ενυδρειο με τους γονείς, αρκεί να μην υπάρχουν αλλα ψάρια. Ρωτάω γιατί αν χρειάζεται και δεύτερο ενυδρειο να αφήσω και τα τετρα μέσα και να μην κανω προσπάθεια για αναπαραγωγή, καθώς δεν υπάρχει δυνατότητα για δεύτερο ενυδρειο μέσα στο σπίτι.

Επίσης υπάρχουν σκέψεις για αλλαγή γυάλας σε μεγαλύτερη, καθώς αυτή μου την έχουν χαρίσει και ειναι λιγο παλιά και ταλαιπωρημένη, την πήρα στη αρχή δοκιμαστικά αλλα τώρα που ειδα ότι μου αρέσει και ασχολούμαι σκέφτομαι να τη δώσω πίσω στον κουμπάρο μου και να βάλω κάτι καινούριο. Θα ανοίξω κάποια στιγμή αντίστοιχο θέμα για συμβουλές στο θέμα της γυάλας και της σύνθεσης. Θα ήθελα να πάω σε βιοτοπικο απο κάποια περιοχή του Αμαζονιου.:)

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα να γυρνάνε όλα τούμπα στο ενυδρείο όταν λείπουμε και όταν είμαστε εκεί να είναι όλα καλά, δεν πρόκειται να εξηγηθεί ποτέ.

Στο μπαστούνι του φίλτρου έχεις το πλαστικό για να μην τραβάει τα ψάρια; Έψαξαν μήπως έφυγε κατά λάθος;

Δεν είναι και τέτρα βέβαια αλλά δεν γίνεται να εξαφανίστηκε απλά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα να γυρνάνε όλα τούμπα στο ενυδρείο όταν λείπουμε και όταν είμαστε εκεί να είναι όλα καλά, δεν πρόκειται να εξηγηθεί ποτέ.

Στο μπαστούνι του φίλτρου έχεις το πλαστικό για να μην τραβάει τα ψάρια; Έψαξαν μήπως έφυγε κατά λάθος;

Δεν είναι και τέτρα βέβαια αλλά δεν γίνεται να εξαφανίστηκε απλά.

Ναι Άγγελε, υπάρχει κανονικά.

Οταν λείπουμε γίνονται όλα, μου είπε ο Κώστας ότι έχω βγάλει και άλγη πάνω στη ρίζα. Bba & gba, έτσι για ποικιλία, αλλα αυτό να σου πω δε με νοιάζει. Με το ψαράκι έσκασα λιγο... Να μην είσαι εκεί να βλέπεις τι γίνεται και να λες στον άλλο απο το τηλέφωνο, ψάξε εδώ, κοιτά εκεί.... Άσε αγανάκτησα... Αλλα στο τέλος το πήρα απόφαση μετά απο τόσες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι στο πατωμα, τοτε καπου μεσα στο ενυδρειο ειναι,....

Τι κοκκαλα περιμενεις να δεις... ισως ειναι στα φυτα μεσα....

Link to comment
Share on other sites

Κριμα Μακη αλλα οπως λεει και ο Νικος τα σαλιγκαρια εκαναν την εκαθαριση,εκτος και αν εχεις και τιποτα πλεκο μεσα γιατι δεν θυμαμαι.

Παντως να ξερετε,οτι αν ψωφισει ενα ψαρι μεσα,ενδεχεται να μη βρειτε τιποτα απο αυτο,μεσα σε μια νυχτα τα σαλιγκαρια τρωνε τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανσιστρους Κώστα, δεν ξέρω αν τρώνε και αυτοί...

Το ψάρι δεν το βρήκα πουθενά.

Το ενυδρειο έχει γίνει ζούγκλα, θα πέσει κλάδεμα πολυ αυριο και το φιλτρο έχει πέσει η ΡΟΗ και θέλει καθάρισμα... Έχει βγάλει και αλγες πάνω στη ρίζα...

Το άσχημο ειναι ότι ο αρσενικός που πέρασε hole in the head έβγαλε πάλι σπυρί... Ψηλά μπροστά στο ραχιαίο πτερύγιο....:(

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Ε Μακη,αν εχεις και ανσιστρους,τοτε λογικο ειναι να μη βρεις τιποτα απο ψαρι.

Μολις ψωφισε,εγινε εκαθαριση απο τα ανσιστρους και τα σαλιγκαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...