Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

Μια χαρα λοιπον. Αναμενουμε το βιντεο.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μάκη εσύ το άλλαξες εντελώς. Το πας για εντελώς ξερό? :)

Περιμένουμε φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι εντελώς ξερό, απλά εύκολα φυτά και όσο μπορώ απο Νότιο Αμερική! Μιλάμε εχω ξεχάσει τι θα πει κλάδεμα... Ούτε ζουμιά ουτε co2.

Θα ανεβάσω υλικό μόλις μπορέσω. Είμαι και σε φάση αναβάθμισης λίτρων!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι εντελώς ξερό, απλά εύκολα φυτά και όσο μπορώ απο Νότιο Αμερική! Μιλάμε εχω ξεχάσει τι θα πει κλάδεμα... Ούτε ζουμιά ουτε co2.

Θα ανεβάσω υλικό μόλις μπορέσω. Είμαι και σε φάση αναβάθμισης λίτρων!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αγορι μου...

Η πορεια σου εσενα ειναι προκαθορισμενη και να δω ποτε θα το αποδεχτεις...

Μολις το αποδεχτεις θα πας ενα βημα πιο περα...

 

Προς το παρων ομως,και για να μην λενε μερικοι,πες οτι σου ειπα να κρατησεις στο ενα ενυδρειο τα ραμ και στο καινουριο να πας σε σκαλαρια.

Πες και εσυ οτι αυτο στο ειπα εγω!

Να καταλαβουν οτι απο μονο σου θα επιλεξεις να γινεις αφρικανος οταν ερθει εκεινη η ωρα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι εντελώς ξερό, απλά εύκολα φυτά και όσο μπορώ απο Νότιο Αμερική! Μιλάμε εχω ξεχάσει τι θα πει κλάδεμα... Ούτε ζουμιά ουτε co2.

Θα ανεβάσω υλικό μόλις μπορέσω. Είμαι και σε φάση αναβάθμισης λίτρων!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλώς ήρθες λοιπον στην σκοτεινή πλευρά του χόμπι!

Χαιρετιζω την απόφαση να στραφείς σε πιο μαλακά και σκοτεινά νερά.

Τα χρώματα των Ραμ σου είναι υπέροχα και θα δείξουν ποοοολυυυυυ σε black Water.

Κατέληξε σε λίτρα, ενυδρείο, είδη κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Αγορι μου...

Η πορεια σου εσενα ειναι προκαθορισμενη και να δω ποτε θα το αποδεχτεις...

Μολις το αποδεχτεις θα πας ενα βημα πιο περα...

Προς το παρων ομως,και για να μην λενε μερικοι,πες οτι σου ειπα να κρατησεις στο ενα ενυδρειο τα ραμ και στο καινουριο να πας σε σκαλαρια.

Πες και εσυ οτι αυτο στο ειπα εγω!

Να καταλαβουν οτι απο μονο σου θα επιλεξεις να γινεις αφρικανος οταν ερθει εκεινη η ωρα..

Και σε είχα για καλό παιδί...

Σκέτος προβοκατορας.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αγορι μου...

Η πορεια σου εσενα ειναι προκαθορισμενη και να δω ποτε θα το αποδεχτεις...

Μολις το αποδεχτεις θα πας ενα βημα πιο περα...

 

Προς το παρων ομως,και για να μην λενε μερικοι,πες οτι σου ειπα να κρατησεις στο ενα ενυδρειο τα ραμ και στο καινουριο να πας σε σκαλαρια.

Πες και εσυ οτι αυτο στο ειπα εγω!

Να καταλαβουν οτι απο μονο σου θα επιλεξεις να γινεις αφρικανος οταν ερθει εκεινη η ωρα..

Όταν έρθει η ώρα το 120άρι θα φύγει...

Πιστεύω πως κάποια στιγμή θα έρθει και η σειρά τους...:)

 

 

Καλώς ήρθες λοιπον στην σκοτεινή πλευρά του χόμπι!

Χαιρετιζω την απόφαση να στραφείς σε πιο μαλακά και σκοτεινά νερά.

Τα χρώματα των Ραμ σου είναι υπέροχα και θα δείξουν ποοοολυυυυυ σε black Water.

Κατέληξε σε λίτρα, ενυδρείο, είδη κτλ;

Δεν ξέρω ρε εσύ Παρασκευά αν θέλουν black water τα ραμ, αν και ήδη σκέφτομαι τύρφη για να ρίξω το ph, γιατί με την όσμωση δεν βλέπω να πέφτει κάτω από 7,2... προς το παρών.

Ενυδρείο λόγω χώρου κατέληξα σίγουρα στο 1,20μήκος.  Από εκεί και πέρα είναι 2 οι επιλογές, 240 & 300.  Το πρώτο έχει 40 πόντους πλάτος και βολεύει γιατί είναι στενός ο χώρος, το άλλο έχει 50 πόντους και χωράει αλλά στενεύει αρκετά ο χώρος και το φοβάμαι λίγο μη δείχνει άσχημα.  Το πρώτο με περιορίζει μάλλον και σε επιλογές ψαριών, το δεύτερο..... :chair:  :chair:  :chair:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ γνωρίζω στα σίγουρα αν ζουν σε σκούρα νερά τα Ραμ. Πιστεύω όμως οτι θα κυκλοφορούν σε κάποιο σκοτεινό σημείο...

Αν με οσμωση δεν μπορείς να κατεβάσεις το πχ, μετξν τύρφη δεν θα κανείς τίποτα

Δεν έχει καμία σχέση η δυναμη της με την οσμωση. Ποσο έχει η βρύση ρε φίλε;

ΥΓ τα σκούρα μεν κρυστάλλινα δε νερα, αναδεικνύουν τά χρώματα.

;)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ γνωρίζω στα σίγουρα αν ζουν σε σκούρα νερά τα Ραμ. Πιστεύω όμως οτι θα κυκλοφορούν σε κάποιο σκοτεινό σημείο...

Αν με οσμωση δεν μπορείς να κατεβάσεις το πχ, μετξν τύρφη δεν θα κανείς τίποτα

Δεν έχει καμία σχέση η δυναμη της με την οσμωση. Ποσο έχει η βρύση ρε φίλε;

ΥΓ τα σκούρα μεν κρυστάλλινα δε νερα, αναδεικνύουν τά χρώματα.

;)

Νερό Αθήνας, δε θυμάμαι πόσο βγάζει από βρύση.  Την περασμένη εβδομάδα ανέβασα 50-50 όσμωση - βρύση από 30-70 που έβαζα, μήπως το βοηθήσω να πέσει.  Σκέφτομαι να το πάω 100% όσμωση και να βάζω ιχνοστοιχεία.  Βέβαια με την όσμωση λένε ότι θέλει χρόνο.  Το θέμα είναι πόσο χρόνο και πόσο χαμηλά θα πέσει.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Νερό Αθήνας, δε θυμάμαι πόσο βγάζει από βρύση.  Την περασμένη εβδομάδα ανέβασα 50-50 όσμωση - βρύση από 30-70 που έβαζα, μήπως το βοηθήσω να πέσει.  Σκέφτομαι να το πάω 100% όσμωση και να βάζω ιχνοστοιχεία.  Βέβαια με την όσμωση λένε ότι θέλει χρόνο.  Το θέμα είναι πόσο χρόνο και πόσο χαμηλά θα πέσει.

Η όσμωση θα ρίξει τις σκληρότητες και θα είναι εύκολο στη συνέχεια με χρήση κάποιου όξινου (τύρφης ή φύλλων catappa) να ακολουθήσει και η πτώση του ph. Το θέμα είναι πόσο θέλεις να φθάσει.

Link to comment
Share on other sites

Η όσμωση θα ρίξει τις σκληρότητες και θα είναι εύκολο στη συνέχεια με χρήση κάποιου όξινου (τύρφης ή φύλλων catappa) να ακολουθήσει και η πτώση του ph. Το θέμα είναι πόσο θέλεις να φθάσει.

Οι σκληρότητες είναι ήδη χαμηλά καθώς τη χρησιμοποιώ αρκετό καιρό, τελευταία φορά είχα μετρήσει KH3, GH έχω καιρό να μετρήσω, πιο παλιά είχα 6 αν θυμάμαι καλά

Το θέμα δεν είναι που θέλω να το ρίξω εγώ αλλά που είναι το καλύτερο για τα ψαράκια.  Νομίζω 6.5 είναι καλή τιμή αλλά έχω δει ότι τα ραμ θέλουν ακόμα και 6.0.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με τον τρόπο που σου λέω το ph θα φτάσει εύκολα στο 6.0

Η δυσκολία θα είναι να το κρατάς σταθερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιος από τους 2 τρόπους είναι πιο εύκολος από αυτούς που ανέφερες για να κρατηθεί σταθερό στο 6;  Τι διαδικασία έχει το καθένα;

 

Τέτοια τιμή είχα πιάσει με το διοξείδιο αλλά λεω να μην το ρίξω με διοξείδιο.

 

ΥΓ:  Ανεβαίνουν και τα video...

Link to comment
Share on other sites

Χθες μόλις γύρισα από τη δουλειά είδα ότι είχαν αρχίσει ήδη και σκάβανε, οπότε υποψιάστηκα ότι κάτι ετοιμάζουν και ήμουν σε ετοιμότητα.

 

 

Αυτή είναι από σήμερα.  Λίγο πριν τραβήξω το video γινόταν χαμός με ένα ανσίστρους, του ρίχνανε πολύ ξύλο και τα δύο μαζί και αυτό επέμενε να πηγαίνει προς τα αυγά παρ' όλο που του την πέφτανε, μάλιστα τους έκανε και επιθέσεις.  Δεν πρόλαβα να το τραβήξω αλλά αμέσως μετά η θηλυκή πήγε στα αυγά και τα πείραζε όπως φαίνεται, δεν ξέρω αν τα έτρωγε, αν τα έπαιρνα για να τα μεταφέρει ή αν απλά τα καθάριζε.

 

 

Δεν είμαι αισιόδοξος πάντως ότι θα πάει καλά, είναι η πρώτη τους γέννα και δεν ξέρω και αν οι συνθήκες είναι οι ιδανικές...

 

Παραθέτω και μία φωτογραφία του ενυδρείου όπως είναι τώρα.

 

IMG_2078_zps1pjpqcrt.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ποιος από τους 2 τρόπους είναι πιο εύκολος από αυτούς που ανέφερες για να κρατηθεί σταθερό στο 6;  Τι διαδικασία έχει το καθένα;

 

Τέτοια τιμή είχα πιάσει με το διοξείδιο αλλά λεω να μην το ρίξω με διοξείδιο.

 

ΥΓ:  Ανεβαίνουν και τα video...

Βαρελάκι με νερό όσμωσης και ένα φιλτράκι με τύρφη ή ένα δυο φύλλα κατάπα στο βαρελάκι θα ρίξουν γρήγορα το ph του νερού της αλλαγής.

Με μερικές διαδοχικές αλλαγές θα φέρεις το νερό εκεί που θέλεις. Μόνο με τη χρήση όσμωσης δεν θα γίνει τίποτα ή θα αργήσει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Βαρελάκι με νερό όσμωσης και ένα φιλτράκι με τύρφη ή ένα δυο φύλλα κατάπα στο βαρελάκι θα ρίξουν γρήγορα το ph του νερού της αλλαγής.

Με μερικές διαδοχικές αλλαγές θα φέρεις το νερό εκεί που θέλεις. Μόνο με τη χρήση όσμωσης δεν θα γίνει τίποτα ή θα αργήσει πάρα πολύ.

Σωτήρη  μιλάς μόνο για βαρέλι προετοιμασίας.  Στο ενυδρείο δεν θα πρέπει να μπει κάποιο φύλλο ή στο φίλτρο κάποιο τούλι με τύρφη;

Αυτά δεν θα σκουρύνουν και το νερό;

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για σταδιακή και ελεγχόμενη διαδικασία γι αυτό και προτιμώ να την κάνω στο βαρελάκι.

Και η τύρφη και τα catappa θα σκουρύνουν το νερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες μόλις γύρισα από τη δουλειά είδα ότι είχαν αρχίσει ήδη και σκάβανε, οπότε υποψιάστηκα ότι κάτι ετοιμάζουν και ήμουν σε ετοιμότητα.

 

 

Αυτή είναι από σήμερα.  Λίγο πριν τραβήξω το video γινόταν χαμός με ένα ανσίστρους, του ρίχνανε πολύ ξύλο και τα δύο μαζί και αυτό επέμενε να πηγαίνει προς τα αυγά παρ' όλο που του την πέφτανε, μάλιστα τους έκανε και επιθέσεις.  Δεν πρόλαβα να το τραβήξω αλλά αμέσως μετά η θηλυκή πήγε στα αυγά και τα πείραζε όπως φαίνεται, δεν ξέρω αν τα έτρωγε, αν τα έπαιρνα για να τα μεταφέρει ή αν απλά τα καθάριζε.

 

 

Δεν είμαι αισιόδοξος πάντως ότι θα πάει καλά, είναι η πρώτη τους γέννα και δεν ξέρω και αν οι συνθήκες είναι οι ιδανικές...

 

Παραθέτω και μία φωτογραφία του ενυδρείου όπως είναι τώρα.

 

IMG_2078_zps1pjpqcrt.jpg

Τωρα τα ειδα!!!

Τα εχασα!!

Υπεροχα βιντεο ουτε σκηνοθετης ετσι φιλαρακι!!

Ελπιζω να πανε ολα καλα για να απολαυσουμε και παιχνιδι με τα μωρα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, το περίμενα ότι δεν θα πάει καλά...

Μόλις γύρισα σπιτι όλα τα αυγά λείπανε.

Δεν πειράζει, το σημαντικό ηταν πως βγήκε το ζευγάρι, όποτε ελπίζω την επόμενη να πάει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Μακη, τωρα που ειμαι ηρεμος και το ξαναβλεπω, αλλαξε ρε φιλαρακι τις πετρες. Αυτες δεν βολευουν. Θελει λειες και πλατιες.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ένα μικρό φωτογραφικό update.

Το ενυδρείο πραγματικά πάει μόνο του, καθώς τον τελευταίο καιρό δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ ούτε καν με τα βασικά...

 

IMG_2211_zpsinslh3gb.jpg

 

IMG_2212_zpsugzvc4py.jpg

 

IMG_2214_zpsupvceknt.jpg

 

IMG_2218_zpsng2upzqp.jpg

 

IMG_2219_zps8kpyzai3.jpg

 

IMG_2220_zpsx9misz2u.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σκάβουν συνέχεια, αν δεις τις 2 άκρες στη φωτογραφία φαίνεται, αλλα απο αυγά τίποτα, κατά τα αλλα όλα καλα.

Απο τα λίγα που εχω δει, γιατί λείπω πολλές ώρες τελευταία, θα πρέπει να βγάλω τη μια θηλυκή και να κρατήσω το ζευγάρι!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...