Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

Έτσι βρήκα το ενυδρείο όταν επέστρεψα από διακοπές..

Αύριο θα πέσει κλάδεμα και αφαίρεση κάποιων φυτών.

 

IMG_1873_zpskzxwurdv.jpg

 

 

Αυτό πάνω στην πέτρα είναι staghorn;

 

IMG_1877_zpsi23obvcu.jpg

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Mήπως σήκωσες Μάκη καμία αμμωνία όταν πέθανε το ψάρι;

Link to comment
Share on other sites

Mήπως σήκωσες Μάκη καμία αμμωνία όταν πέθανε το ψάρι;

 

 

Μέτρηση αμμωνίας έγινε την περασμένη Τετάρτη, δηλαδή πριν 3 μέρες και ήταν 0.

Τώρα για τις υπόλοιπες ημέρες ο θεός και η ψυχή του τι μπορεί να έγινε...

Αύριο είμαι περίεργος στο κλάδεμα μήπως βρω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φαινεται το ενυδρειο.

Ναι staghorn ειναι...

Βγαλε την πετρα εξω και ριξε οξυζενε...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μου πήρε να κλαδέψω, να καθαρίσω φίλτρο, σωλήνες, ριάκτορα και ενυδρείο, να κάνω μετρήσεις, να καθαρίσω το ενυδρείο και να αλλάξω 60% νερό περίπου στις 3 ώρες. :hot:

Το ψάρι δε βρέθηκε. :(

 

 

IMG_1878_zpsjxoyqyw1.jpg

 

IMG_1879_zpslb2gkd7f.jpg

 

IMG_1880_zpsip75m7fk.jpg

 

 

Η πέτρα μετά το οξιζενέ...

Φαίνεται να κάνει δουλειά!

Ευχαριστώ Νίκο!!! :thumbsu:

 

IMG_1882_zps4nxsrwrs.jpg

 

Και το ενυδρείο μετά τις αλλαγές, 

 

IMG_1883_zpsw2kcdcuk.jpg

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μου πήρε να κλαδέψω, να καθαρίσω φίλτρο, σωλήνες, ριάκτορα και ενυδρείο, να κάνω μετρήσεις, να καθαρίσω το ενυδρείο και να αλλάξω 60% νερό περίπου στις 3 ώρες. :hot:

Το ψάρι δε βρέθηκε. :(

 

 

IMG_1878_zpsjxoyqyw1.jpg

 

IMG_1879_zpslb2gkd7f.jpg

 

IMG_1880_zpsip75m7fk.jpg

 

 

Η πέτρα μετά το οξιζενέ...

Φαίνεται να κάνει δουλειά!

Ευχαριστώ Νίκο!!! :thumbsu:

 

IMG_1882_zps4nxsrwrs.jpg

 

Και το ενυδρείο μετά τις αλλαγές, 

 

IMG_1883_zpsw2kcdcuk.jpg

Καποιος κονομησε φυτα! :hehe:bbq:

Κριμα το ψαρακι... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε 'συ πολύ το άδειασες. Κανονικά θα πρέπει να μειώσεις και τα λιπάσματα ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε 'συ πολύ το άδειασες. Κανονικά θα πρέπει να μειώσεις και τα λιπάσματα ανάλογα.

Το έκανα ήδη, μετά την αλλαγή έριξα λιγότερα.

Καλά μη νομίζεις σε δύο βδομάδες θα έχει γεμίσει πάλι. Λίγο να αναπτυχθούν να κλαδέψω και να μεταφυτέψω γέμισε.  Ήθελα να έχω και λιγότερα είδη γιατί το είχα παρακάνει...:)

Ειδικά αυτή η staurogyne repens είχε πιάσει όλη τη μπροστά μεριά και πέρναγε πάνω από τις altenanthera και έβγαινε από την άλλη.  Πιστεύω πως αν την άφηνα θα προχώραγε σε όλο το ενυδρείο.  Τι γρασιδάκια...

Να βλέπω και λίγο τα ψάρια... Τα γατόψαρα και τα άνσιστρους είχαν εξαφανιστεί...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σχετικά με την αιτία που τρυπάνε τα φύλλα της macrandra...

Κάλιο ρίχνω diy σκόνη 15ppm.

 

IMG_1898_zpsgakfixtf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάκη σχετικά με το ερώτημα που έβαλες στο θέμα του Γιώργου για την οικονομία στο νερό της όσμωσης η λύση είναι να βάλεις μια μεγαλύτερη μεμβράνη. Έτσι θα έχεις λιγότερο ακάθαρτο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Μάκη σχετικά με το ερώτημα που έβαλες στο θέμα του Γιώργου για την οικονομία στο νερό της όσμωσης η λύση είναι να βάλεις μια μεγαλύτερη μεμβράνη. Έτσι θα έχεις λιγότερο ακάθαρτο νερό.

Σε ευχαριστώ Σωτήρη!!! :thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μάκη σχετικά με το ερώτημα που έβαλες στο θέμα του Γιώργου για την οικονομία στο νερό της όσμωσης η λύση είναι να βάλεις μια μεγαλύτερη μεμβράνη. Έτσι θα έχεις λιγότερο ακάθαρτο νερό.

Δεν νομιζω με μεγαλυτερη μεβρανη να εχει διαφορα... 150 αρες μεβρανες εχω , και η αναλογια ειναι 1:3

 

Διαφορα θα εχει οταν βαλεις 2 μεβρανες ... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω με μεγαλυτερη μεβρανη να εχει διαφορα... 150 αρες μεβρανες εχω , και η αναλογια ειναι 1:3

 

Διαφορα θα εχει οταν βαλεις 2 μεβρανες ... :)

Δηλαδή 2 οσμώσεις;  Να παίρνουμε το βρώμικό της πρώτης και να περνάει από δεύτερο φιλτράρισμα;

Ψάχνομαι λίγο με όλα αυτά να δω τι παίζει στο google.  GPD=gallons per day, άρα πόσο μπορεί να παράγει την ημέρα... το θέμα δεν είναι μόνο πόσο παράγει αλλά πόσο πετάει...

Θα πάρω αύριο water waves να μου πουν αλλά όποιος γνωρίζει σχετικά, δεκτή κάθε βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Νίκο. Δεύτερη μεμβράνη Μάκη, όχι δεύτερη όσμωση. Μετά το φίλτρο της μεμβράνης βάζεις άλλο ένα ίδιο.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ετοιμάζεται για αλλαγή, οπότε την περασμένη εβδομάδα αποφάσισα να αλλάξω λίγο το στήσιμο και δοκίμασα να το κάνω Dutch, αφαιρώντας όλα τα ξύλα και τις πέτρες.  

Έστησα ότι φυτά είχα και ότι κατάφερα να μαζέψω από φίλους, οπότε σε κάποια σημεία μείναν κάποια κενά σημεία.  Το πρότζεκτ έγινε πιο πολύ για να πειραματιστώ καθώς δεν είχα δοκιμάσει ποτέ να βγάλω τις ρίζες και να παίξω μόνο με φυτά για να δω πως θα γίνει.

Από ψάρια προστέθηκαν 6 οτόκυκλοι, σήμερα δόθηκαν και τα λεμον τετρα και θα δοθούν και τα γατόψαρα.  Επίσης, εντός των επόμενων ημερών θα δοθούν και τα περισσότερα φυτά.  Όσο ακόμα κρατήσω το ενυδρείο θα μείνουν μέσα τα 2 ραμιρέζι, οι 6 οτόκυκλοι και τα δύο ανσίστρους.  Αν βρεθεί κάποιο θηλυκό ραμ θα μπει, αλλιώς καλώς εχόντων των πραγμάτων πάω για άλλο ενυδρείο...

 

IMG_1906_zpsy23ljtu4.jpg

 

IMG_3546_zpsjfjkxdad.jpg

 

IMG_3550_zpsjcaun3em.jpg

 

IMG_3552_zpstocjgueo.jpg

 

IMG_3553_zps5ikigsgf.jpg

 

IMG_3554_zpssbtfuqpz.jpg

 

IMG_3559_zpso2ru8hn7.jpg

 

 

IMG_3561_zpsfi6xwfet.jpg

 

IMG_3563_zpsj8bopz7m.jpg

 

IMG_3564_zpsjvdvwdcn.jpg

 

IMG_3565_zpswcg1rw4z.jpg

 

 

Σχόλια - γνώμες δεκτά. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Aν και τα πετσοκοψες...

Καποια φυτα φαινονται να πηγαινουν καλα...

Οταν ομως κλαδευουμε δεν τα βαζουμε ολατα φυτα στο ιδιο υψος.... :P

Για πες για τι ενυδρειο πας?

Link to comment
Share on other sites

Aν και τα πετσοκοψες...

Καποια φυτα φαινονται να πηγαινουν καλα...

Οταν ομως κλαδευουμε δεν τα βαζουμε ολατα φυτα στο ιδιο υψος.... :P

Για πες για τι ενυδρειο πας?

Τι εννοείς τα πετσόκοψα... για την proserpinaca palustris cuba;

Ενυδρείο το ψάχνω ακόμα, προσανατολίζομαι στα 350 λίτρα για προσέγγιση σε βιότοπο Αμαζονίου (έχω ανοίξει αντίστοιχο θέμα), αλλά ακόμα τίποτα δεν είναι σίγουρο...:)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς τα πετσόκοψα... για την proserpinaca palustris cuba;

Ενυδρείο το ψάχνω ακόμα, προσανατολίζομαι στα 350 λίτρα για προσέγγιση σε βιότοπο Αμαζονίου (έχω ανοίξει αντίστοιχο θέμα), αλλά ακόμα τίποτα δεν είναι σίγουρο... :)

Τα χαμηλωσε ολα στο ιδιο υψος... :P

350 lt?

Με τι φιλτρα θα παιζεις.. ?

Link to comment
Share on other sites

Τα χαμηλωσε ολα στο ιδιο υψος... :P

350 lt?

Με τι φιλτρα θα παιζεις.. ?

Ναι, μόνο που σκεφτομουνα το κλάδεμα της επόμενης εβδομαδας, τα πήρα όσο μπορούσα περισσότερο:P

Προς το παρών σκέφτομαι για juwel με το εσωτερικό του και σε συνδυασμό απέναντι το Ecco pro 200 που έχω ήδη και στην πορεία θα πάω σε κάποιο καλό εξωτερικό... Το πιθανότερο σε Eheim, σειρά classic ή professional 3.

Ειμαι στο ψάξιμο, ακόμα δεν έχω καταλήξει στο ενυδρειο.:)

Link to comment
Share on other sites

Κόλλησέ το εσύ γιατί θα σου πάει ο κούκος αηδόνι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο που σκεφτομουνα το κλάδεμα της επόμενης εβδομαδας, τα πήρα όσο μπορούσα περισσότερο :P

Προς το παρών σκέφτομαι για juwel με το εσωτερικό του και σε συνδυασμό απέναντι το Ecco pro 200 που έχω ήδη και στην πορεία θα πάω σε κάποιο καλό εξωτερικό... Το πιθανότερο σε Eheim, σειρά classic ή professional 3.

Ειμαι στο ψάξιμο, ακόμα δεν έχω καταλήξει στο ενυδρειο. :)

Σε 300 αρι φιλου βαλαμε 2 eheim 2075, τρομερα φιλτρα που δεν μπουκωνουν ευκολα.

Μην βλεπεις τις τιμες τωρα... 180 ευρω του κοστισε το ενω πριν 2-3 χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Κόλλησέ το εσύ γιατί θα σου πάει ο κούκος αηδόνι.

Άγγελε δεν παίρνω τέτοιο ρίσκο, σε τόσα λίτρα, αν γίνει η ζημιά τότε να δεις τι θα στοιχίσει. Θέλω να κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια!!!

Σε 300 αρι φιλου βαλαμε 2 eheim 2075, τρομερα φιλτρα που δεν μπουκωνουν ευκολα.

Μην βλεπεις τις τιμες τωρα... 180 ευρω του κοστισε το ενω πριν 2-3 χρονια...

Στην ουσία 300αρι θα ειναι και αυτό Νίκο, τα 350 ειναι μεικτά. Κοιτάω όλη αυτή τη σειρά, ακόμα και 2080(μπορεί να ειναι υπερβολή αυτό για 300αρι), 2078....

Οι τιμές ειναι στο θεό.... Για παλιότερα δεν γνωρίζω γιατί ειμαι νέος στο χόμπι, αλλα για να το λες εσύ....

Πιστεύω όμως να τη βρω την άκρη...:P

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

To ενυδρείο έχει αλλάξει πολύ από την τελευταία φορά, οπότε είπα να κάνω μία ενημέρωση.

Μετά από 1 μήνα+ ψάξιμο, κατάφερα και βρήκα θηλυκό, μετά και τη βοήθεια του Γιάννη (Johnkouf), αφού δεν έβρισκα πουθενά.:)

Πλέον έχει μείνει ένα αρσενικό και ένα θηλυκό, καθώς σε αυτό το διάστημα έχασα και το ένα αρσενικό που είχε αρρωστήσει (Hole in the head).

 

IMG_2062_zpsrcob5aoq.jpg

 

IMG_2058_zpsoj7vvdpk.jpg

 

Το ευχάριστο είναι ότι έγιναν και ζευγάρι καθώς χθες είχαμε την πρώτη γέννα.  Η στιγμή έχει αποθανατιστεί σε βίντεο και φωτογραφίες και όταν μπορέσω θα ανεβάσω υλικό.

Σε ότι αφορά τη γέννα δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος γιατί είναι η πρώτη τους και σε κάποιες φάσεις τα έβλεπα και αφήναν τα αυγά και κόβανε βόλτες στο ενυδρείο, με αποτέλεσμα να πηγαίνουν πάνω γαρίδες, σαλιγκάρια, ανσίστρους.  Μετά βέβαια γυρνάγανε και τα διώχνανε.  Με τα ανσίστρους έγιναν καλοί τσαμπουκάδες, γιατί και αυτά από ότι είδα δεν μασάνε.  

Εγώ πάντως καλού κακού έβαλα ένα φωτάκι για όλο το βράδυ.  Έβαλα ένα πορτατίφ δίπλα στο τζάμι γιατί τα αυγά τα έχουν σε μία πέτρα στην άκρη του ενυδρείου δίπλα στο τζάμι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...