Jump to content
evripidis

Aqualobby Achilles Skimmer (Nano Version)

Recommended Posts

Ήρθε η ώρα για να βάλω και στο μικρό μου ένα skimmer. Η δημοσίευση του ΠαναγιώτηςCR7 για το Aqualobby Achilles Skimmer μου κίνησε την περιέργεια και έτσι το έψαξα λίγο παραπάνω. Για να μην τα πολυλογώ, αυτή τη στιγμή ο νέος και μικρός αδερφός του Achilles, βρίσκεται στο μικρό μου Reef και κάνει εξαιρετική δουλειά!

Με διαστάσεις, Υ:43, Π:26, Μ:10 και την Maxi Jet 1000, πάει σφαίρα! Υλικά κατασκευής και στυλ, ίδιο με τον μεγάλο αδερφό.

PwqixSs.jpg?2

l9wj6RZ.jpg?2

Αφρός στο φουλ, άφθονος χώρος στο media box (τρέχω αντιφως) και με προσθήκη χώρου ozon filter στο καπάκι του δοχείου περισυλλογής.

Μια βδομάδα σε χρήση, so far so good. Πιστεύω πως η περιέργεια μου, με βγήκε σε καλό :-)

Πάρτε και βιντεάκι για να "ακούσετε" θόρυβο.

Κοστος και που μπορει να το βρουμε?

Βγαινει με την αλλη αντλια?

Πολύ καλό φαίνεται και ειναι και όμορφο

To εφτιαξες η το αγορασες φιλε?

Βγήκε και σε μικρότερη έκδοση? Πολύ χαίρομαι! Και αν κρίνω απο το μεγάλο, φαντάζομαι και την δουλειά που θα κάνει αυτό!

Βγήκε και σε μικρότερη έκδοση? Πολύ χαίρομαι! Και αν κρίνω απο το μεγάλο, φαντάζομαι και την δουλειά που θα κάνει αυτό!

Κρατα μικρο καλαθι γιατι την ατλια για κυκλοφορια τη ξερω για σκιμερ δε την ξερω!!

Αλλα ο τυπος δεν απανταει που το πηρε η αν το εφτιαξε

Την maxi jet 1000 την φοράει και το mce300

Γιαυτο το ειπα με το mce-600 και deltec ειναι μια διαφορα χιλιομετρων

Απ'ότι κατάλαβα(χωρίς να γνωρίζω) για το συγκεκριμένο μοντέλο, είναι μικρότερο απο το achilles το άλλο, εξού και η αντλία.

Και τα 2 σκίμμερ φοράνε πάντως τις αντλίες που φοράνε και τα deltec.

Βαγγέλη το συγκεκριμένο skimmer και ο μεγάλος αδερφός του πρέπει να είναι πολύ καλά!

Δεν το έφτιαξε το παιδί,το αγόρασε!

Η maxi-jet είναι και στο μικρό deltec και κάνει άψογη δουλειά! :bigemo_harabe_net-64:

Edited by kostaskappa

Παναγιώτη πες μας εδώ δημόσια τον προμηθευτή ώστε να μπορούμε όλοι να το ψάξουμε το θέμα;;Τα ΠΜ δεν βοηθάνε κάποιον που θα βρεθεί εδώ μετά από 5-6 μήνες! :sarcasm:

Παναγιώτη πες μας εδώ δημόσια τον προμηθευτή ώστε να μπορούμε όλοι να το ψάξουμε το θέμα;;Τα ΠΜ δεν βοηθάνε κάποιον που θα βρεθεί εδώ μετά από 5-6 μήνες! :sarcasm:

Θα τον ειδοποιήσω, και αν θέλει θα σας πω.

hallo εγώ είμαι ότι θέλετε ρωτάτε με.

Που το βρίσκουμε? Πόσο το βρίσκουμε? Πληροφορίες με specs?

hallo εγώ είμαι ότι θέλετε ρωτάτε με.

Που το βρίσκουμε? Πόσο το βρίσκουμε? Πληροφορίες με specs?

Λοιπόν?

sory που δεν απαντώ άλλα καλοκαιρινοί σεζόν είμαι εκτός και δουλεύω ίσα ίσα με 4-5 ώρες ύπνο.θα ανοίξω επαγγελματικό βήμα στο φόρουμ εκεί θα τα παρουσιάσω καλύτερα υπομονή λιγάκι ακόμα.

Ρε παιδιά που μπορώ να το βρω???Σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί ψάχνω άμεσα την αγορά σκίμμερ!!! :bigemo_harabe_net-95:

Δεν είναι φίλε μου κάτι "εργοστασιακό" από ενυδρειακή εταιρεία, είναι μια diy κατασκευή.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Parasxos
      Παιδιά αγόρασα αυτό το σκιμερακι από ένα παιδί αλλά μάλλον η δεν κάνει για το ενυδρείο μου 140 λίτρα η θέλει οπωσδήποτε Σαμπ γιατί κάνει λιγο θόρυβο και ανακατεύει το νερό πολύ και βέβαια έχει γεμίσει αφρους.. να σημειώσω ότι στην αντλια που είχε μέσα έγραφε κάτι για 1200l/hour  ενώ στο κουτί γράφει 300l/h... τι έχουν να πουν οι ειδικοί.. ; μπορεί να έχω κάνει και καμία πατάτα βέβαια....

• By dimtsok
      Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ ξανά! Μετά από μια περίοδο αποχής, επιστροφή πάλι στα αλάτια, με ένα εγχείρημα ακόμα πιο μικρό σε λίτρα από το προηγούμενο.
      Με αφορμή τον φίλο @fishbone! τον οποίο συνάντησα τυχαία στο αεροδρόμιο και με παρότρυνε να παρουσιάσω το νέο μου ενυδρείο αλλά και με βασική αιτία 
      την αγάπη μου για αυτό το χόμπι και το φόρουμ, σας παρουσιάζω το καινούριο μου ταξίδι.....στα 15 λίτρα!
      Ενυδρείο: Hailea E-15
      Διαστάσεις: 25x25x25cm
      Χωρητικότητα: 15,6 λίτρα μικτά, 12 λίτρα περίπου νερό
      Φωτισμός: Mazspect Razor 60w
      Κυκλοφορία: Eheim pickup 200
      Θέρμανση: θερμοστάτης 50w με κοντρόλερ stc-1000
      Φίλτρανση: ζωντανός βράχος 3 κιλά περίπου
      Υπόστρωμα: αραγωνίτης μικρής κοκκομετρίας 3mm
      Λοιπός εξοπλισμός: δοσομετρική Jebao DP-4
      Ρουτίνες: 2,5 λίτρα αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα με αλάτι Tropic Marin Pro
                         βακτήρια Microbe Lift Nite Out , 1,2ml με κάθε αλλαγή νερού
                         Rowaphos 15ml κάθε 15 ημέρες στο εσωτερικό φιλτράκι

Το ενυδρε;io τρέχει περίπου 1,5 μήνα με παραμέτρους αυτή τη στιγμή:
      αλατότητα: 1.025, θερμοκρασία: 25,5 , Kh:8,4 , Ca:410 , Mg:1140, Νο3: 2,5
      Βρισκόμαστε στη φάση των παιδικών ασθενειών αυτή τη στιγμή με τις άλγες φυσικά να κάνουν πάρτι.
      Οι δυο φωτό παρακάτω είναι τωρινές….

Αναμονή λοιπόν για την ώρα μέχρι να έρθει η ώρα του στοκαρίσματος....χαίρομαι πάρα πολύ που σας ξαναβρίσκω και 
      που έχω την ευκαιρία και παρουσιάζω ένα νέο ενυδρείο και πάλι σε αυτό το φόρουμ!
      Happy reefing και όχι μόνο, σε όλους!!!!!!!!!!!!!

• By fishbone!
      Καλημερα φιλοι του Θαλασσινού ενυδρείου .

Σήμερα θα παρουσιάσω το Skimmer Coral Box CLOUD 9.

Μετα απο 4 χρόνια λειτουργίας του Coral Box DC500 σε ενυδρεία 400 και 500 λίτρων + 70λ sump.σε full stock SPS έφτασε η ώρα αναβάθμισης. 

To πακέτο  έφτασε πολύ γρήγορα με διαστάσεις 54εκ Χ 36εκ Χ 52εκ. Η συσκευασία ήταν άριστη με όλες τις αναμενόμενες προστασίες.                                                                

To CLOUD 9 τροφοδοτείτε απο μια αντλια Jecod DCS-4000 με 24V τροφοδοτικό και μέγιστη κατανάλωση 30W .

Η μέγιστη εισαγωγή αέρα μπορεί να φτάσει στα 1450 λίτρα την ώρα και προτείνεται απο την εταιρία για ενυδρεία απο 700 εως 1400 λίτρα.

Οι διαστάσεις της βάσης μαζί με τις σωληνώσεις ειναι 30εκ Χ 27εκ και το ύψος φτάνει στα 60εκ.

Το κύπελλο συλλογής χωράει πολλά λίτρα 

Το σκιμμερ δουλεύει  εσωτερικά (internal)  σε τουλάχιστον 20 με 24εκ στάθμης νερού .

Όλη η κατασκευή είναι στιβαρή με άριστα υλικά .

Οι προδιαγραφές πολύ δυνατές.

Τώρα μένει να αποδείξει σε βάθος χρονου την αξία του .

Πάντως αν το δείτε ζωντανά ειναι σαν να κρατάς ενα μικρο παιδί........!!!!

Θα ακολουθήσει  η λειτουργία του εν λόγω skimmer  καθώς και ενα βίντεο με την συναρμολόγηση του .
    • By fishbone!
      Καλήμερα  σε όλους τους θαλασσινούς φίλους!

Μετά από 4 μήνες λειτουργίας του εν λόγω Skimmer έφτασε η ώρα παρουσίασης του!

Η αποφαση μου να προχωρήσω με το Coral Box ηρθε μετα απο σκέψη και διάθεση για πειραματισμό!

Όμως καταλυτική ηταν η ύπαρξη της αντλίας Jebao DC 2000 που πλέων χρήσιμοποιειται απο γνωστές και καταξιωμένες εταιρίες στο

χώρο!

Το προϊόν αγοράστηκε απο γνωστό ενυδρειακο e-shop του εξωτερικού διότι στην Ελλάδα δεν διατίθεται, στην πολύ καλή τιμή των 

134Ε συν τα μεταφορικά!  Η παράδοση έγινε μέσα σε 5 ήμερες απο αποθήκες στην Ευρώπη!

Όπως βλέπετε σε άριστα προστατευμενη συσκευασία!

Το skimmer ειναι μια στιβαρή κατασκευή , κωνικού τύπου με διαστάσεις πατήματος 18εκ επι 18εκ και ύψους 50εκ!

Τροφοδοτείται απο την γνωστή αντλία Jebao DC2000 με μέγιστη ροή τα 2000 λίτρα και κατανάλωση 6watt εως 15watt!

τα επιμέρους κομμάτια συναρμολογουνται σε λίγα λεπτά!

Η αντλία εχει ρυθμίσεις για διαφορετικές τροφοδοσίες απο 30% εως 100% με κουμπάκι Feeding Mode για ολιγόλεπτη διακοπή! 

..........

Ένα ακόμα πλεονέκτημα ειναι τα ανταλλακτικά (πχ impeler) που ειναι άμεσα διαθέσιμα!

το Skimmer πρεπει να δουλεύει στα 18-20 εκ απο την επιφάνεια !

Ο κατασκευαστης προτείνει το DC 500 για ενυδρεία 250-600λτ!

Το δικό μου αυτί την στιγμή ειναι 400 main + 100sump ίσως και λίγο παραπάνω !

Δουλεύει συνεχόμενα  μαζί με χαετο και εχω σχεδόν μη ανιχνεύσιμα νιτρικά!

Το κύπελλο συλλογής μαζεύει πάνω απο 1 λίτρο εβδομαδιαίος 

Κλείνοντας , πρέπει να πω οτι στο χρόνο λειτουργίας ειμαι απόλυτα ικανοποιημενος με την απόδοση, ευκολία καθαρισμού,

κατασκευής και τα υπόλοιπα που περιμένει κάποιος απο ενα τέτοιο μηχάνημα!

Αξίζει να το έχουμε σαν επιλογή αλλά πάντα μένει να αποδείξει σε βάθος χρόνου την αξιοπιστία του!

• By Kostas Mast
      Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Έχω πάρει ένα skimmer deltec mce 600 το οποίο δεν μπορώ να το ρυθμίσω να μην βγάζει πολλές φυσαλίδες μέσα στο ενυδρείο. Το κουτί είναι σχεδόν τέρμα επάνω και ο αέρας 3/4. Διαπίστωσα μερικές φορές όταν πέφτει ο αφρός από το δοχείο βγάζει ακόμα περισσότερο φυσαλίδες μέσα. Παρακαλώ κάποια βοήθεια