Jump to content

Fluval Evo 13.5 Nano Reef On Board!!


Recommended Posts

On 25/12/2019 at 9:21 ΜΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

Γενικότερα γίνονται αρκετές ομαδικές παραγγελίες και από εξωτερικό, από whitecorals και άλλα, αλλά δεν έχω να σου δώσω άλλες πληροφορίες. Ίσως δει κάποιο άλλο μέλος και σου στείλει. 
 

Μου άρεσε πολύ το GSP έτσι όπως το έβαλες!

Ευχαριστώ! Ελπίζω να μεγαλώσει και να πιάσει όλη την πλάτη κάποια στιγμή!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Vaggelis Michopoulos έγραψε:

Η αλήθεια είναι πως απο το προηγούμενο Σάββατο που την έβαλα μέσα δεν έχει κουνήσει ρούπι...Κάτω απο τον βράχο σε ένα συγκεκριμένο σημείο έχει αράξει.

Ναι.Μονο ομορφιά προσδίδει στο σύνολο για να κερδίζει το φαι της ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια πολλά σε όλους!!

Απο εχθές πρόσθεσα άλλα δύο frags για δώρο χριστουγέννων και προχωράμε σιγά σιγά!!

Παραθέτω 3 φωτό που πρόλαβα να βγάλω σήμερα!

Αγόρασα και τεστάκια salifert με τις παρακάτω μετρήσεις:

 

Temp: 24.7

Salinity: 1.024

Ammonia: 0

Nitrite: 0

Nitrate: 5

Calcium: 495

Magnesium 1260

Alkalinity 11

 

DSC_1715.jpg

DSC_1717.jpg

DSC_1735-2.jpg

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis Michopoulos
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

:)Καλή Χρονιά!

Να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου, πανέμορφα κοράλια, πολύ καλή ιδέα για την πλάτη...

Δείχνει ότι θα γίνει σούπερ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικα τα νέα φραγκάκια...τι αλάτι χρησιμοποιείς και σου δίνει τέτοιες τιμές??

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

καλορίζικα τα νέα φραγκάκια...τι αλάτι χρησιμοποιείς και σου δίνει τέτοιες τιμές??

 

Ευχαριστώ!! Δουλεύω απο την αρχή της Red Sea το Coral Pro.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά και απο εδώ!!

 

Ήδη η Euphyllia Paraancora έχει βγάλει δύο κεφάλια για επέκταση. Λογικά είναι branched το είδος της και ξεκινάει την ανάπτυξη. Το GSP απο την άλλη είναι στην δεύτερη εβδομάδα και ήδη βλέπω να βγάζει νέο σώμα (ψιλολευκό χρώμα γύρω γύρω) αν και πρέπει μάλλον να πάρω κόλλα για να το κλήσω ξανά γιατί δέν έχει ακόμα δέσει πάνω στην πλάτη σε όλες τις πλευρές.

 

Απο την αρχή της εβδομάδας έχω ξεκινήσει να μετράω alkalinity,magnesium,calcium για να δώ τι κατανάλωση έχω και ξεκίνησα να προσθέτω σιγά σιγά πρόσθετα όπως: 

1)brightwell aquatics Nano Code a/b

2)brightwell aquatics Amino Acid (στοχευμένη δοσολογία)

3)Poly lab Reef roids (στοχευμένο τάισμα)

 

Temperature: 24.8C

Ammonia: 0

Nitrite: 0

Nitrate: 2.5ppm

Calcium: 425ppm

Magnesium: 1290ppm

Alkalinity: 10.9ppm

Salinity: 1.024

 

Ακόμα προσπαθώ να βρώ την κατανάλωση που έχω απο τα κοράλλια και ψάχνω να δώ εάν θα πρέπει αν ανεβάσω την αλατότητα στο 1,026.

Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε μόνο να μην βρωμισεις την στήλη σου πολύ και δεν το πάρεις χαμπάρι... έχεις λίγα κοραλια ακόμη... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

πρόσεξε μόνο να μην βρωμισεις την στήλη σου πολύ και δεν το πάρεις χαμπάρι... έχεις λίγα κοραλια ακόμη... 

Το λές για τα πρόσθετα? Τροφή, αμινοξέα και nanoCode?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vaggelis Michopoulos said:

Το GSP απο την άλλη είναι στην δεύτερη εβδομάδα και ήδη βλέπω να βγάζει νέο σώμα (ψιλολευκό χρώμα γύρω γύρω) αν και πρέπει μάλλον να πάρω κόλλα για να το κλήσω ξανά γιατί δέν έχει ακόμα δέσει πάνω στην πλάτη σε όλες τις πλευρές.

Αυτό το λευκο-μοβ  χρώμα είναι η ανάπτυξή του. 

Καλύτερα μην το πειράξεις, αφού άρχισεη  ανάπτυξη θα κολλήσει μόνο του

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Αυτό το λευκο-μοβ  χρώμα είναι η ανάπτυξή του. 

Καλύτερα μην το πειράξεις, αφού άρχισεη  ανάπτυξη θα κολλήσει μόνο του

Ετσι έλεγα απλά έχει απόσταση απο την πλάτη 2-3 mm στις 3 πλευρές. Μόνο το νέο σώμα στην πλευρά που κοιτάει βυθό έχει κολλήσει σωστά απο μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σε ενοχλεί να κάνει μικρή προεξοχή προς τα έξω, που με τον καιρό δε θα φαίνεται κιόλας θα κολλήσει και στις άλλες μεριές με την ανάπτυξη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό Σ/Κ!!

 

Έχουμε και λέμε, επειδή με είχε κουράσει λίγο το landscape το άλλαξα και το έκανα πιο χαμηλό με αποτέλεσμα να φαίνετε πιο φυσικός ο σχηματισμός.

Προστέθηκαν και 3 κοραλλάκια, 2 Ricordea Florida Green και 1 βραχάκι με Zoanthus!! 

 

Να ευχαριστήσω το @trelopoulos για τα 3 κοραλλάκια που βγήκανε απο την φραγκιέρα του!

 

 

Ακόμα το παλεύω με τις φωτογραφίες λόγο και της μαμα λάμπας που έχει το Fluval και δεν βοηθάει στο να αποδοθούν τα χρώματα όπως πρέπει.

a-3.jpg

c-3.jpg

d-3.jpg

e.jpg

f-3.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

δείχνεις να το ευχαριστιέσαι.. καλό αυτό...να ρωτήσω κατι..για τον αραγωνίτη σου πως θα παίξεις ώστε να διατηρείται σε καλά επίπεδα???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

δείχνεις να το ευχαριστιέσαι.. καλό αυτό...να ρωτήσω κατι..για τον αραγωνίτη σου πως θα παίξεις ώστε να διατηρείται σε καλά επίπεδα???

Για την ώρα τον καθαρίζω με σκούπα αλλα σκέφτομαι για κάποιο blenny.

Link to comment
Share on other sites

τα blenny δεν είναι για αραγωνίτη...goby λογικά εννοείς...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

τα blenny δεν είναι για αραγωνίτη...goby λογικά εννοείς...

 

Ναί Goby ενοούσα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και πολύ φυσικό τώρα!!! Μπράβο!!

Και εγώ έχω κόλλημα με το aquascape, θέλω να δίνει την εντύπωση ότι θα μπορούσε να είναι ένα σημείο στον ωκεανό.

 

Τα goby  θα σου βρωμίζουν τη στηλη του νερόυ ειδικά σε μικρό ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thediscusman έγραψε:

Πολύ όμορφο και πολύ φυσικό τώρα!!! Μπράβο!!

Και εγώ έχω κόλλημα με το aquascape, θέλω να δίνει την εντύπωση ότι θα μπορούσε να είναι ένα σημείο στον ωκεανό.

 

Τα goby  θα σου βρωμίζουν τη στηλη του νερόυ ειδικά σε μικρό ενυδρείο. 

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ μετά είναι σαλιγκάρια αλλά δεν κάνουν την ίδια δουλειά και έχω ήδη 3 μέσα. Πάντως βλέπω τα ocellaris να βγάζουν πολλά περιτώμματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα gobies που ανακατεύουν την άμμο σε αναζήτηση τροφής σίγουρα κάνουν δουλειά, αλλά υπάρχει το μείον που σου ειπα.

Η μόνη λύση για υγιές και καθαρό βυθό είναι σκούπα βυθού. Εγώ ήμουν αντίθετος με τη σκούπα βυθού, αλλά διαπίστωσα ότι είναι ο μόνος τρόπος να διατηρείς καθαρό το υπόστρωμα από detritus. δεν είναι μόνο οι ακαθρσίες που βλέπεις. με τον καιρο το υποστρωμα γεμίζει detritus ψιλό σαν σκόνη, κάτιπου αποτελεί πολύ μεγάλη επιβάρυνση για το σύστημα.

Τα nassarius οι αστερίες και άλλα ζωντανά που ανακατεύουν το βυθό βοηθούν στο να καταναλωνουν υπολείμματα τροφής και να ανακατεύουν ελαφρώς το υπόστρωμα, δεν το καθαρίζουν όμως από detritus.

 

Link to comment
Share on other sites

Κράτα χαμηλά την ιχθυοφόρτωση και θα είναι όλα καλά. Το ανακάτεμα από goby μπορεί να ενοχλήσει και lps κοράλλια σου. Επίσης καλό θα ήταν το καθάρισμα του αραγωνιτη να γίνεται τμηματικά. Εν καιρώ θα βρεις ακριβώς τις ανάγκες του συστήματος σου. Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται το μεράκι σου και η όρεξη σου Keep it up. επίσης διαβάζοντας τα σχόλια είδα και αναφορά ότι η lysmata debelius ότι είναι μόνο διακόσμηση. Μια χαρά καθαρίζει το βράχο και ενίοτε και λίγο τα ψάρια.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος thediscusman έγραψε:

Τα gobies που ανακατεύουν την άμμο σε αναζήτηση τροφής σίγουρα κάνουν δουλειά, αλλά υπάρχει το μείον που σου ειπα.

Η μόνη λύση για υγιές και καθαρό βυθό είναι σκούπα βυθού. Εγώ ήμουν αντίθετος με τη σκούπα βυθού, αλλά διαπίστωσα ότι είναι ο μόνος τρόπος να διατηρείς καθαρό το υπόστρωμα από detritus. δεν είναι μόνο οι ακαθρσίες που βλέπεις. με τον καιρο το υποστρωμα γεμίζει detritus ψιλό σαν σκόνη, κάτιπου αποτελεί πολύ μεγάλη επιβάρυνση για το σύστημα.

Τα nassarius οι αστερίες και άλλα ζωντανά που ανακατεύουν το βυθό βοηθούν στο να καταναλωνουν υπολείμματα τροφής και να ανακατεύουν ελαφρώς το υπόστρωμα, δεν το καθαρίζουν όμως από detritus.

 

 

Για την ώρα χρησιμοποιώ μια ηλεκτρική σκούπα της Eheim που ξαναριχνει το νερό μέσα (αν και επειδή έχει μαγνήτη για κυκλοφορητή πιάνει την άμμο με αποτέλεσμα να κολάει εάν καθαρίζω βαθία το υπόστρομα, πέρα απο αυτό ανακατεύω την άμμο σιγά σιγά μια φορα την εβδομάδα και βγάζω ότι υπάρχει στο νερό με την αλλαγή. Για κανονική σκούπα φοβάμαι ότι θα γεμίζει ο βράχος και τα κοράλια γιατί η άμμος είναι λεπτή που έχω βάλει (Από την μία θα ήθελα πιο χοντρή αλλά απο την άλλη για το μέγεθος του ενυδρείου φαίνετε πολύ ωραία).

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Κράτα χαμηλά την ιχθυοφόρτωση και θα είναι όλα καλά. Το ανακάτεμα από goby μπορεί να ενοχλήσει και lps κοράλλια σου. Επίσης καλό θα ήταν το καθάρισμα του αραγωνιτη να γίνεται τμηματικά. Εν καιρώ θα βρεις ακριβώς τις ανάγκες του συστήματος σου. Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται το μεράκι σου και η όρεξη σου Keep it up. επίσης διαβάζοντας τα σχόλια είδα και αναφορά ότι η lysmata debelius ότι είναι μόνο διακόσμηση. Μια χαρά καθαρίζει το βράχο και ενίοτε και λίγο τα ψάρια.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

 

Απο ψάρια max να μπούνε άλλα 2 ένα άμα είναι για την άμμο και ένα για παράσιτα/aptaisia. Την Lysmata Debelius δυστυχώς την έχω δεί 1 φορά, απο εκείνη την φορά την βλέπω κάτω απο ένα βράχο χωρίς να αλλάζει σημείο οπότε δεν ξέρω εάν καθαρίζει η όχι. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους!!

 

Ένα γενικό update για το τι έχει αλλάξει!

 

Οι ricordea μπήκανε σε frag plug και πλέον φαίνεται να το ευχαριστιούνται!!

 

4.thumb.jpg.9e35de2e42b7f9fcc3c71bf0630cc5a9.jpg

 

 

Τα ζοανθάκια χωρίστηκαν σε 3 frag plug.

 

3.thumb.jpg.631b45920aa748aa7b89f8b26190df42.jpg

 

1.thumb.jpg.e44b0c2ee8f40232083754c73ffea88d.jpg

 

 

Προστέθηκαν 2 ακόμα frags ένα Duncan και μια acropora νομίζω είναι green slimer το είδος.   

 

 

1448980336_.thumb.jpg.93cefab2586f4b45037f6d689c7fc5f3.jpg

 

1040020079_.thumb.jpg.414f02b620b242db66dfc5552d65157f.jpg

Πέρα απο αυτό προστέθηκε εχθές ένα mini skimmer της Dymax αν και δεν ξέρω εάν δουλεύει σωστά μιας και έχει μαζέψει λίγο κίτρινο νερό.

 

11.thumb.jpg.e5ca4aa5caedb4cc13de66882a438d40.jpg

 

 

 

6.thumb.jpg.8127727db8d79446eeebde4a75149a2d.jpg10.thumb.jpg.c5b36f46e4d350e85690e056e49519f1.jpg

 

Σε γενικές γραμμές περιμένω διάφορα πράγματα απο amazon αλλά λόγο τελωνείου έχουν αργήσει!!

 

 

 

Απο μετρήσεις:

 

Θερμοκρασία: 24,9C

Salinity: 1.025

nitrate: 10ppm

Calcium 435

Magnesium 1350

Alkalinity: 10.2

Phosphate 0.05

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis Michopoulos
  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Παρά πολύ ωραίο γίνετε. Ε! Το σκιμμερ θέλει το χρόνο του. Τώρα για τα ζωανθακια έχω λίγους ενδοιασμούς που είναι στον αραγωνιτη. Θα γράψουν και οι ποιο έμπειροι για αυτό. Συνέχισε έτσι.... ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...