Jump to content

Fluval Evo 13.5 Nano Reef On Board!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες!!

 

Έπειτα από πολλά χρόνια κάτοχος ενυδρείου με γλυκό νερό, πήρα την απόφαση να στήσω το πρώτο μου θαλάσσιο ενυδρείο.

Η ιδέα είναι να έχω μέσα συνεργείο καθαρισμού 2 clounfish και από εκεί και πέρα κάποια μαλακά κοράλλια.

 

Συγκεκριμένα ο εξοπλισμός:

 

1) Ενυδρείο: Fluval Evo 13.5 gallon. (Περίπου 52 λίτρα εσωτερικά και 5 λίτρα sump.

2) Αλάτι: Red Sea Coral pro 

3) Υπόστρωμα: Prohibio Aragonite Premium 0.8-1mm

4) Θερμοστάτης: Eheim thermocontrol 50 watt

5) Θερμόμετρο: Fluval 2 display digital thermometer

6) Wave maker: Sicce Voyager 1000lt/h

7) Βράχος: 4Kg της Real Reef Rock

8) Αντίστροφη όσμωση 3 στοιχείων στα 75g/d

9) Βακτήρια: Microbacter 7 Brightwell Aquatics

 

Το στήσιμο τελείωσε την Παρασκευή ξημερώματα λόγο του βράχου που ήταν νωπός και φοβόμουν μην στεγνώσει εντελώς. Δυστυχώς όταν έφτιαχνα το αλάτι δεν υπολόγισα τον όγκο που πιάνει ο βράχος και ο αραγωνίτης με αποτέλεσμα να θεωρώ πως έχω μέσα 55 λίτρα περίπου νερό και στις μετρήσεις να μου πηγαίνει στα ύψη η αλατότητα. Τελικά το Σάββατο έκανα αλλαγή νερού και έφτασα την αλατότητα στο 1.024. Όσον αφορά την θερμοκρασία και το θερμοστάτη θεωρώ πως είναι απαράδεκτος διότι αν και στον θερμοστάτη του είχα βάλει 25 βαθμούς μετρώντας το απόγευμα της Παρασκευής την θερμοκρασία είδα ότι είχε φτάσει τους 29.5 κελσίου. Οπότε για να μπορώ να έχω 25 βαθμούς έπρεπε να ρίξω τον θερμοστάτη τους 21 βαθμούς.

 

Από την Παρασκευή μέχρι και εχθές δεν είχα βάλει κάποιο ζωντανό ή κάποια πηγή αμμωνίας με αποτέλεσμα οι μετρήσεις μου να είναι 0 σε αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη.

Εχθές το απόγευμα έριξα λίγη τροφή μέσα για να ξεκινήσω το ghost feeding και να ξεκινήσει και ο κύκλος στρωσίματος. 

 

Αυτά από εμένα θα σας κρατάω ενήμερους!!!!

 

Φιλικά,

Βαγγέλης

 

 

IMG_3474.jpg

IMG_3475.jpg

IMG_3476.jpg

IMG_3477.jpg

IMG_3478.jpg

IMG_3479.jpg

IMG_3480.jpg

IMG_3481.jpg

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis Michopoulos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή φίλε μου..τον βράχο να υποθέσω ότι τον έχεις ακουμπήσει έτσι???ίσως θα ήταν προτιμότερο να τον κολλήσεις και να παιδευτείς περισσότερο με το scape..επίσης προσωπικά θα έλεγα η επόμενη σου αγορά να είναι ένας stc για να μπει πάνω ο θερμοστάτης και μελλοντικά τα ανεμιστηράκια σου...καλό επίσης θα ήταν να χτυπάει κυκλοφορία με κάποιο τρόπο και στην επιφάνεια σου για ανατάραξη και συνέπεια καλύτερη οξυγόνωση που την χρειάζεσαι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!! Ο βράχος ήταν 5 κομμάτια που τα έχω ακουμπήσει για την ώρα μέχρι να δω που θα καταλήξω με την διαμόρφωση του. Έχω σκοπό μέσα στον Δεκέμβριο να αγοράσω ένα stc όπως και κάποιο σύστημα ATO απλά με δυσκολεύει λίγο το θέμα χώρου γιατί είναι σε πάγκο κουζίνας και δεν έχω που να βάλω το δοχείο.

 

Χρειάζεται απλή ανατάραξη ή πρέπει να δημιουργούνται και μικρές φυσαλίδες?  

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλή ανατάραξη..δεν χρειάζεται να γίνει πλυντήριο...έχεις και καπάκι από πάνω υποθέτω ε?δεν σε βοηθάει ιδιαίτερα οπότε άλλος ένας λόγος για καλή οξυγόνωση...

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

καλή ανατάραξη..δεν χρειάζεται να γίνει πλυντήριο...έχεις και καπάκι από πάνω υποθέτω ε?δεν σε βοηθάει ιδιαίτερα οπότε άλλος ένας λόγος για καλή οξυγόνωση...

 

Ναι το επέλεξα λόγο γάτας μέσα στο σπίτι η οποία δεν αφήνει τίποτα σε ησυχία. Θα γυρίσω το ένα από τα δύο ακροφύσια να κοιτάει πάνω για να δημιουργήσει την όποια ανατάραξη μπορεί και θα ανεβάσω και νέες φώτο το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες Βαγγέλη :welcome:!

 

Καλοτάξιδο να είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλώς όρισες Βαγγέλη :welcome:!

 

Καλοτάξιδο να είναι!!!

 

Ευχαριστώ πολύ!! Ακόμα η Αμμωνία στο 0...

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητής είναι μικρός? Κανονικά δεν πρέπει να δίνω συμβουλές λόγω μικρής παρουσίας στο θαλασσινό αλλά νομίζω πως θέλει δύο των 1000λ ανάλογα τις διαστάσεις βέβαια τις οποίες δεν ξέρω. Ή τουλάχιστον τον ρόλο του δεύτερου κυκλοφορητή θα παίξει ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο που θα έχει άνθρακα και αντιφοσφωρο? Ένα με 500λ θα ήταν ιδανικό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Ο κυκλοφορητής είναι μικρός? Κανονικά δεν πρέπει να δίνω συμβουλές λόγω μικρής παρουσίας στο θαλασσινό αλλά νομίζω πως θέλει δύο των 1000λ ανάλογα τις διαστάσεις βέβαια τις οποίες δεν ξέρω. Ή τουλάχιστον τον ρόλο του δεύτερου κυκλοφορητή θα παίξει ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο που θα έχει άνθρακα και αντιφοσφωρο? Ένα με 500λ θα ήταν ιδανικό 

Ο κυκλοφορητης είναι στα 1000 λιτρα. Θεωρητικά είναι μέχρι 80 λίτρα αν και σκέφτομαι να πάρω και έναν δεύτερο η να αλλάξω την εσωτερική αντλία σε ποιό δυνατή μιας και η εργοστασιακή που έχει το ενυδρείο μου φαίνετε ηρεμη (Δεν ξέρω πόσα λίτρα βγάζει). 

 

Το ενυδρείο τρέχει ήδη στο chamber 2 φίλτρο και εσωτερικά έχει άνθρακα και βιολογικό υλικό (εργοστασιακά και αυτά).

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε , υπομονή και προσοχή και όλα θα πάνε καλά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα 

Αποτι έχεις 3 σημεία για κυκλοφορία, γύρισες το ένα εκ των δύο ακροφυσιων να ρίχνεις προς την επιφάνεια 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Προστέθηκαν εχθές 2 Amphiprion Ocellaris και για πρώτη φορά είδα νιτρικά κάπου στα 0.2. Θα παραθέσω και φωτογραφίες παρακάτω!

Το θέμα είναι πως χρησιμοποιώ τεστ της salifert και από την αρχή του ενυδρείου ποτέ δεν μπόρεσα να μετρήσω αμμωνία. Πάντα το τέστ βγαίνει γαλακτερό άσπρο.

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis Michopoulos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Ο βράχος υποτίθεται ότι έρχετε νωπός. Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σήμερα έκανα αλλαγή 4 λίτρα νερό λόγο του ghost feeding που είχα ξεκινήσει πρίν βάλω τα ψαράκια ήθελαν καθαρισμό τα φίλτρα. Επίσης είχαν ανέβει τα νιτρικά και τα νιτρώδη στα 0.2mg/l και 1mg/l αντίστοιχα (έχω τα τεστ της salifert και με μπερδέυουν στο πως γράφουν τις μετρήσεις.) Μετά την αλλαγή του νερού πήγανε στο 0.1mg/l και 0.5mg/l αντίστοιχα.

Αμμωνία φαίνετε να είναι στο 0. Θερμοκρασία στους 25.8 βαθμούς και αλατότητα 1.023.

 

Παραθέτω παρακάτω και φωτογραφίες που τράβηξα!

IMG_3506.jpg

IMG_3516.jpg

IMG_3519.jpg

IMG_3537.JPG

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis Michopoulos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ!Καλός σας βρήκα!!

 

Μόλις πριν λίγο πρόσθεσα και της seachem ενα ammonia tester και μου βγάζει ότι έχει 0.05ppm ammonia. Να κάνω αλλαγή νερού ή να το αφήσω? Το λέω γιατί είναι στο στρώσιμο ακόμα το ενυδρείο. Νιτρικά έχω 0.01ppm και νιτρώδη 0.1ppm.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vaggelis Michopoulos said:

Καλησπέρα και ευχαριστώ!Καλός σας βρήκα!!

 

Μόλις πριν λίγο πρόσθεσα και της seachem ενα ammonia tester και μου βγάζει ότι έχει 0.05ppm ammonia. Να κάνω αλλαγή νερού ή να το αφήσω? Το λέω γιατί είναι στο στρώσιμο ακόμα το ενυδρείο. Νιτρικά έχω 0.01ppm και νιτρώδη 0.1ppm.

Αλλαγη μολις μετρησεις 5+ νιτρικα αστο κανα μηνα. βακτηρια ριχνε μονο.

Link to comment
Share on other sites

Έχε το νου σου γιατί αν και διακρίνω μία βιασύνη μπορεί να επέλθει ammonia spike στη κατάσταση που είσαι και τις τιμές που έχεις και είναι κρίμα για τα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις κάνω καθημερινά και τις καταγράφω. Μωρέ δεν εχει να κανει με βιασύνη αλλά με το ότι επειδή είναι το πρώτο θαλάσσιο δεν γνωρίζω τα όρια που έχει. Επίσης κάθε 2 μέρες ρίχνω βακτήρια μέσα. Πολύ πιθανό το Spike να έχει ξεκινήσει αν και εχθές είχα νιτρικά στο 0.1 και σήμερα έχουν πέσει και έχουν ανέβει τα νιτρώδη.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε μου γιατί ψιλομπερδευτικα. Το στρώσιμο το ξεκίνησες 1του μήνα?  Έτσι? Η εταιρεία λέει για δύο βδομάδες καθημερινά βακτήρια.νομίζω ότι θέλει λίγο υπομονή παραπάνω.....

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να σε πικράνω αλλά άποψη μου είναι ότι δεν θα έπρεπε να έχεις βάλει ψάρια μέσα τόσο νωρίς...εγώ δλδ δεν θα το έκανα... ναι μεν πήρες ζωντανό βράχο απ ότι κατάλαβα αλλά αν δεν είσαι σίγουρος με τις μετρήσεις δεν βάζεις οργανισμούς μέσα ... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Το στρώσιμο ξεκίνησε 1η του μήνα. Μετά από παρότρυνση από 3 pet shop έβαλα τα ψάρια μέσα για να ξεκινήσει ο κύκλος. Μάλλον θα τα πάω πίσω σήμερα να μου τα κρατήσουν για να στρώσει το ενυδρείο πρώτα και μετά να τα βάλω μέσα. Με test της salifer μου βγάζει αμμωνία 0.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...