Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα σας! Ξερω οτι απο 3 χρονων γινεται η νεροχελωνες να ζευγαρωσουν...Σκευτομαι τον επομενο απριλιο (που τοτε συμηθως ζευγαρωνουν) να ζευγαρωσω την δικη μου θυληκια,που τοτε θα εχει κλεισει τα 3 της χρονια..

Μια φιλη μου εχει αρσενικο 5 χρονων...γινεται να τις ζευγαρωσουμε εφοσον το αρσενικο ειναι μεγαλυτερης ηλικιας?

Επισης το κυριο προβλημα μου ,ειναι οτι η δικη μου ειναι κοκκινομαγουλη (θηλυκια),και της φιλης μου ειναι κιτρινομαγουλη (αρσενικο)!γινεται να ζευγαρωσουν? θα κανουν μωρα?θα ειναι υγιη?τι χρωμα θα ειναι (κοκκινομαγουλες,κιτρινομαγουλες) ?

Ευχαριστω πολυ! :bigemo_harabe_net-66:

Είναι δύσκολο αλλά όχι αδύνατο...

Θα πρέπει όμως πρώτα να φτιάξεις αντίστοιχο χώρο για την εναπόθεση των αυγών.Επίσης θα πρέπει να προετοιμάσεις τις χελώνες αντίστοιχα....

Όμως πρώτα από όλα θα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι έχετε το ίδιο είδος για την αποφυγή υβριδισμού...Άν είναι διαφορετικές, ΜΗΝ το επιχειρήσεις!!!!

Δές εδώ:

https://en.wikipedia.org/wiki/Red-eared_slider

http://en.wikipedia.org/wiki/Yellow-bellied_slider

Επίσης για αναπαραγωγή δές εδώ:

http://happyturtle.ms11.net/breeding.html

http://www.redearslider.com/reproduction.html

αλλά καί στα προυγούμενα wiki links...

σου λεω,η μια ειναι κοκκινομαγουλη (Red-eared Slider turtle) και η αλλη κιτρινομαγουλη (Yellow-bellied slider) ... για αυτο ανυσηχω :/ γινεται να τις ζευγαρωσουμε?

Νομιζω οτι η απαντηση μου ηταν ξεκαθαρη....

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

ναι ομως οταν λες "ιδιο ειδος"...πως να το παρω? :Ρ που να ξερω αν ειναι ιδιο ειδος! :$

ναι ομως οταν λες "ιδιο ειδος"...πως να το παρω? :Ρ που να ξερω αν ειναι ιδιο ειδος! :$

Οταν λες οτι η μια ειναι red ear και η αλλη yellow belly αυτα τα common name ανοικουν σε δυο διαφορετικα ειδη.....οποτε ΜΗΝ το προσπαθησεις...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

υπαρχουν απειρες στο εμποριο με 10ευρω.

χωρις παρεξηγηση αλλα το ζευγαρωμα θελει μια χ εμπειρια

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By eirinaki6
      Γεια σας θα ηθελα να σας ρωτησω εχω ποβλημα με το νεροχελωνακι μου εχει εδω και τουλαχιστον εναν μηνα κλειστα ματια.Στην αρχη νομιζα οτι επεσε σε χειμερια ναρκη αλλα τελικα δεν ηταν αυτο.Τα ματια του ειναι πρησμενα και κλειστα παρολα αυτα που και  που τρωει και κουνιεται κανονικα.Να σημειωσω επισης οτι του ειχα βαλει και σταγονες που μου προτειναν απο Pet shop και κρεμα ματιων tobrex.Σημερα του εβαλα χαμομηλι με μπατονετα απτο ενα ματι καθοταν μια χαρα και μολις ακουμπησα το αλλο πανικοβληθηκε και εβγαζε ηχους.Υστερα το αφησα αμεσως στο ενυδρειο του και συνεχιζε ανα καποια λεπτα να βγαζει ηχους.Δεν ξερω τι να κανω σκεφτομαι να παω σε κτηνιατρο αλλα φοβαμαι οτι δεν θα με βοηθησει γιατι το εχω ψαξει πολυ ολο το θεμα.Σας παρακαλω οποιος γνωριζει ας μου πει κατι.
    • By Elena Karaiskakh
      Χελωνοφιλοι μου, πολύ καλησπέρα σας.
      Σκέφτομαι να αγοράσω χελωνάκι του γλυκού νερού ωστόσο, θέλω πρώτα να αγοράσω τον απαραίτητο εξοπλισμό και μετά να προβώ στην αγορά του.
      Έχω ψάξει ήδη τι περίπου απαιτεί και τι φροντίδα χρειάζεται, βρήκα ένα πολύ καλό οικονομικό site και παράγγειλα ήδη έναν θερμοστάτη Resun Mh 150 πλακέ 15w , ψηφιακό θερμόμετρο, εσωτερικό φίλτρο dophin KF-150 με 200 Litra/ώρα, ένα σταθεροποιητικό νερού χελώνας και τροφή sera raffy baby gran 100 ml για μωρά χελωνάκια.
      Έχω ήδη στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 15 ltr.
      1η ερώτηση κάθε πότε και πόσο πρέπει να ταΐζω το χελωνάκι (ώρα και ποσότητα) ? 
      2η ερώτηση στο φίλτρο πρέπει να βάζω ενεργό άνθρακα μου είπαν σωστά ? μπορώ να βρω το κατάλληλο σφουγγαράκι στα pet shop ? , δεν έχω ξαναπιάσει στα χέρια μου φίλτρο ξέρω ότι είναι ένα μηχάνημα με δυο θήκες μια για το σφουγγάρι και μια για τον άνθρακα που φροντίζει για την καθαριότητα του νερού. Kάθε πότε καθαρίζω το φίλτρο ? πως το καθαρίζω ? ( εγώ φαντάζομαι ότι πετάω τον παλιό άνθρακα και πλένω το σφουγγάρι ) < συγνώμη αν κάνω κάπου λάθος αλλά είμαι άσχετη > .
      3η ερώτηση πάλι για το πολυαγαπημένο φίλτρο λογικά δεν πρέπει να βρίσκεται όλο μέσα στο νερό ? με 10 εκ. νεράκι (θα είναι το μισό απέξω) μήπως χαλάσει ? θα μπορεί να δουλέψει σε τόσο λίγο νερό ? να το τοποθετήσω οριζόντια ή κάθετα ή το ίδιο θα είναι? 
      4η ερώτηση τι πετρούλες να βάλω ? πλαστικά φυτά επιτρέπονται ? ξέρει κανείς που μπορώ να αγοράσω κανένα καλό νησάκι για να λιάζεται το χελωνάκι ? 
      5η ερώτηση εφόσον θα έχω και φίλτρο αλλάζω το νερό μια φορά την εβδομάδα και αν μπορεί να μου πει κάποιος την αναλογία νερού σε σχέση με το μέγεθος της χελώνας (10 εκ. το περισσότερο σε μικρούλα διάβασα σε ενήλικη όσο είναι η χελώνα σε ύψος δυο φορές ) 
      6η ερώτηση Το σταθεροποιητικό νερού χελώνας το βάζω μέσα στο νερό και το αφήνω μέχρι να διαλυθεί και μετά παίρνω άλλο ? 
      7η ερώτηση τι βακτήρια χρειάζεται να πάρω κάθε πότε βάζω και τι ποσότητα & τέλος αντιχλωριακό για χελώνες πόσο βάζω σε κάθε αλλαγή ? 
      Υπάρχει κάτι άλλο που χρειάζεται πριν το πάρω ? 
      Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τον χρόνο σας και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις . 
    • By Ρουλα Μαργαριτα
      εχω ενα χελωνακι εδω και δυο χρονια! Φετος ομως τωρα που χειμώνιασε δεν τρωει καθόλου ενώ έτρωγε σαν τρελό! Σκέφτηκα την χειμερια νάρκη αλλα οταν το βγάζω στον ηλιο στέκεται στο νησάκι του και λιάζεται !! Τι αλλο μπορω να κανω με το φαί του; ή ειναι φυσιολογικό;

• By myturtleismylife
      Σας παρακαλω βοηθηστε με εχω ενα χελωνακι περιπου 5 μηνων (τοσους μηνες το εχω) και αυτη την εβδομαδα που αρχισαν οι βροχες, δεν κουνιεται πολυ, δεν εχει ενεργεια, γιατι;  Με στενοχωρει, μπορειτε να με βοηθησετε; Επισης δεν:
      Ειναι Δραστηρια Τρελενεται για τα ψαρακια της Με κοιταει στα ματια Ειναι παιχνιδιαρα και ζουζουνακι (Ολα αυτα δεν τα κανει!! :'( !!!) ειναι σημαντικο γιατι την προσεχω και την αγαπω σαν τα ιδια μου τα ματια. θα σας ημουν πολυ ευγνωμον αν μου απαντουσατε!
    • By ΚΩΣΤΗΣ
      Mbuna χρησιμοποιούν ήχους για να αναγνωρίσουν τους συντρόφους τους!

Σύμφωνα με μελέτη που δημοσίευσαν επιστήμονες από την Πορτογαλία και το Ηνωμένο Βασίλειο στο πιο πρόσφατο τεύχος του Journal of Fish Biology, η αναγνώριση συντρόφου για τις κιχλίδες που ανήκουν στην ομάδα των Pseudotropheus zebra δεν βασίζεται μόνο στην οπτική επαφή αλλά και στην δημιουργία ήχων.

Οι επιστήμονες Maria Amorim, Jose Simes, Paulo Fonseca και George Turner συνέκριναν τα ηχητικά σήματα των αρσενικών κατά την αναπαραγωγή πέντε ειδών της ομάδας των Pseudotropheus zebra (P. zebra, P. callainos, P. emmiltos, P. fainzilberi και το είδος που είναι γνωστό ως P. ~zebra gold από το Nkhata Bay το οποίο όμως ακόμα δεν έχει περιγραφεί).

Οι συγγραφείς καταγράφοντας και αναλύοντας ήχους που παράγονται από τα ψάρια κατά τη διάρκεια του ζευγαρώματος σε πειραματική δεξαμενή, διαπίστωσαν ότι τα θηλυκά είναι αθόρυβα κατά τη διάρκεια του ζευγαρώματος, ενώ τα αρσενικά φλερτάρουν με επαναλαμβανόμενες κινήσεις τρέμοντας και παράγοντας χαμηλής συχνότητας ήχους.

Οι ήχοι των πέντε ειδών βρέθηκαν να είναι σημαντικά διαφορετικοί μεταξύ τους στον αριθμό και το ρυθμό της συχνότητας των παλμών.

Οι συντάκτες ανακάλυψαν ότι o ήχος που παράγεται είναι πολύ διαφορετικός ανάμεσα σε είδη που έχουν ένα παρόμοιο μοτίβο χρώματος στα αρσενικά (π.χ. P. emmiltos and P. fainzilberi), γεγονός που υποδηλώνει ότι τα οπτικά και τα ηχητικά χαρακτηριστικά είναι εξίσου σημαντικά στο μέτρο που επιτρέπουν στα θηλυκά να ξεχωρίσουν τα αρσενικά που ανήκουν σε διαφορετικό είδος.

Η παρατήρηση αυτή ενισχύεται από προηγούμενες μελέτες, όπου σε δοκιμές εργαστηρίου τα P. fainzilberi και P. emmiltos απέτυχαν να ζευγαρώσουν με τα άτομα του είδους τους όταν τα θηλυκά είχαν πρόσβαση μόνο στα οπτικά σήματα των αρσενικών.

Οι συγγραφείς καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι τα διαφορετικά στοιχεία των ήχων που παράγονται μπορεί να περιέχουν πληροφορίες για την ταυτότητα του είδους και διάφορα άλλα χαρακτηριστικά, όπως η ηλικία, τα οποία παίζουν ρόλο στην επιλογή συντρόφου.

Ειδικότερα, ο αριθμός και η διάρκεια των παλμών είναι μοναδικά ανά είδος και αυτά τα ηχητικά σήματα, σε συνδυασμό με τα οπτικά και χημικά στοιχεία, μπορούν να προωθήσουν την αναπαραγωγική απομόνωση.

Για περισσότερες πληροφορίες, βλ. το άρθρο: Amorim, MCP, JM Simes, PJ Fonseca and GF Turner (2008) Species differences in courtship acoustic signals among five Lake Malawi cichlid species (Pseudotropheus spp.). Journal of Fish Biology 72, pp. 1355"1368
    • By Radwan Ahmet
      Χέρετε παιδιά!

Μένω στην Αθήνα, συγκεκριμένα στο Περιστέρι και θα ήθελα να μου πείτε που είναι εύκολο να βρώ/παραγγείλω ενυδρείο για νεροχελώνα.
      Ρωταώ για νεροχελώνα (κοκκινομάγουλη) επειδή τα περισσότερα ενυδρεία έχουν μεγάλο ύψος και μικρό πλάτος εννώ εγώ χρειάζωμαι το αντίθετο.
      Για παράδειγμα, ένα 120*50*40 θα ήταν ειδανικό για εμένα.

Επίσης, καλό θα ήταν ώστε να μην χρειαστώ να αγοράσω άλλο, να μου πείτε αν με τις παραπάνω διαστάσεις (120*50*40) θα είμαι "καλυμμένος".

Ευχαριστώ
    • By Dimitris Kerestetzis
      Καλησπερα, προγαμματιζω αμεσα την αγορα εξωτερικου φιλτρου για το ενυδρειο που παρουσιασα εδω:

www.aquazone.gr/forums/topic/100153-παρουσιαση-ενυδρειου-νεροχελωνας/

Κατεληξα στα
      1) eheim 2211 clasic 150
      2) fluval 106

Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με πιθανα προβληματα (τσιμουχες-μειωση ροης), ορθη τοποθετηση (σε τι υψος σε σχεση με το ενυδρειο, σε τι θεση ο καθετηρας και το spraybar)
      , και γιατι το ενα να εχει μονο καδο με ροη νερου απο κατω προς τα πανω ενω το αλλο εχει 2 διαμερισματα και εισαγωγη-εξαγωγη απο πανω.Ειναι καλυτερο το fluval?
      Επισης θα ηθελα την αποψη σας για αλλους κατασκευαστες πχ sunsun και boyu και φυσικα θα χαρω να μου προτεινετε και εσεις κατι (οικονομικοτερο κατα προτιμιση).

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας !
    • By Dimitris Kerestetzis
      Γενική κατηγορία χελωνιέρας:
      60L open top

Γενικές Πληροφορίες:
      Διαστάσεις Χελωνιέρας: 60x30x30
      http://www.aquael.pl/en/products/akwarystyka/kompletne-zestawy-akwariowe-szafki/176-leddy-set-new
      Συνολικά Λίτρα:υψος νερου περιπου 15cm → 30 L
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί:
      Χελώνες: 1 trachemys scripta scripta (yellow bellied)
      Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά:
      Φόντο: εξωτερικο εντυπο

Πέτρες: 1
      Ξύλα:
      Ψεύτικα Φυτά: 2
      http://www.banggood.com/32cm-Aquarium-Artificial-Simulation-Green-Grass-Landscaping-Decoration-p-940044.html
      Στεριά:1 floating
      http://www.ebay.com.au/itm/Reptile-Small-Turtle-Frog-Pier-Floating-Basking-Platform-with-Ramp-Ladder-/141340392668?ssPageName=ADME:L:OC:MY:3160
      Άλλα διακοσμητικά : 4 δεντρακια
      http://www.banggood.com/Plastic-Aquarium-Decoration-Coconut-Trees-For-Fish-Tank-p-926034.html
      Βυθός: γυαλι

Φωτισμός:
      UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας): Exo TerraReptile UVB150 PT2189 24W
      Άλλες λάμπες: 1x50W spot / αποσταση 25cm
      Διάρκεια φωτισμού: 9H
      Απόσταση UVB λάμπας απο στεριά: 15cm

Υποστήριξη οργανισμών :
      Φίλτρανση: Aquael Filter Pat-Mini & αυτοσχεδιο spray bar
      Θέρμανση/ Ψύξη:Aquael Comfortzone gold 50W
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: χελωνακι ασβεστιου
      Διατροφή: 5-6 Sera reptil raffy baby-gran & 1-2 Dajana gammarus ποτισμενα με Taberaqua vitaminico

Παράμετροι:
      pH:
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3):
      Νιτρώδη (ΝΟ2):
      Νιτρικά (ΝΟ3):
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση:
      Αλλαγές νερού: αλλαγη 1/3 καθε εβδομαδα
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: νερο βρυσης απο την προηγουμενη σε λεκανη με αντιχλωριο sera aquatan
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: εμβαπτισεις σε διαλυμα βορικου οξεωςκαι αποξεση κελλυφους με οδοντοβουρτσα κατα την διαρκεια αλλαγης νερου. Σκουπα βυθου καθε εβδομαδα.

Συντομο ιστορικο :
      Απεκτησα την νεροχελωνα πριν απο 1 μηνα απο pet shop της Θεσ/νικης.
      Στο καταστημα υπηρχε μια ψαροκασελα απο αφρολεξ (απο αυτες που εχουν στις λαικες οι ψαραδες) με καμια 30αρια χελωνακια απο τα οποια τα περισσοτερα ηταν ακινητα.
      Ο υπαλληλος αφου διαλεξε ενα απο τα 5-6 πιο ζωηρα, με διαβεβαιωσε οτι θα ειναι μια χαρα στην πλαστικη χελωνιερα αν αλλαζω το νερο με ενφιαλωμενο καθε 2-3 μερες, οτι αρκει το φως του ηλιου απο την μπαλκονοπορτα και οτι δεν χρειαζονται θερμοστατη αν ειναι κοντα σε καλοριφερ...
      Απο την πρωτη μερα παρατηρησα ασπρο στιγμα στο καβουκι της και ψαχνοντας διαβασα τα περισσοτερα αρθρα εδω μεσα και αλλου που με βοηθησαν παρα πολυ.
      Παρηγγειλα λοιπον ενυδρειο 60L με θερμοστατη φωτισμο και φιλτρο απο ελληνικο eshop.
      Μετα απο 1 εβδομαδα τηλεφωνηματων για το ποτε θα σταλει το “αμεσα διαθεσιμο” μου επιστραφησαν (ευτυχως) τα χρηματα.
      Στη διαρκεια το χελωνακι ειχε παρουσιαζει και αλλο ασπρο στιγμα, ειχαν κλεισει τα ματια της, τεντωνε το λαιμο για να αναπνευσει με δυσκολια και εμφανισε ενα πρηξιμο στο πανω μερος του λαιμου της.
      Φυσικα και προμηθευτηκα το πρωτο διαθεσιμο σετ ενυδρειου, αυτο που παρουσιαζω παραπανω εγκατεστησα UVB λαμπα και αρχισα εκθεσεις σε ατμο χαμομηλιου, εμβαπτισεις σε διαλυμα βορικου οξεως και σταγονες βορικου στα ματια.
      Μετα απο 1 εβδομαδα το χελωνακι επανηλθε πληρως, τα ματια ανοιξαν, τα στιγματα υποχωρησαν,το πρηξιμο στο λαιμο εξαφανιστηκε και πλεον εχει διαθεση για κολυμπι συνεχως, πριν συνεχεια μονο λιαζοτανε, ενω δεν εχασε ποτε την ορεξη του.

Πλεον φαινεται σε πολυ καλυτερη κατασταση απ'οτι το πηρα και θα ηθελα πολυ ευχαριστως τα σχολια και τις παρατηρησεις σας.

Λογω μεγεθους οι σχετικες φωτογραφιες εχουν ανεβει στον παρακατω συνδεσμο :

https://drive.google.com/folderview?id=0B8DEzASjhD5-fk52aHB4akdmTk01eVRvZ28tX3JHWDM1MERxeEN3RXpHcHhQb0NfSDRJRms&usp=sharing