Jump to content

Rio 125


lozd13

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι. Μετά από δημοκρατική συζήτηση που είχαμε με την γυναίκα μου , κατέληξε πως δεν ειναι ωραίο στο σαλόνι ένα diy ενυδρειο με βάση , έτσι προτίμησε μετά από ώριμη σκέψη για το juwel rio 125. Από εξοπλισμό δεν έχω ακόμα τίποτα σπουδαίο αλλα σιγά σιγά και με υπομονή ( το απαραίτητο συστατικό για τον γάμο & το θαλασσινό ενυδρείο ) θα μπουν και κάποια άλλα πράγματα.

 

για την ώρα εχουμε και λέμε:

 

Ενυδρείο: Juwel Rio 125.

Φωτισμός: 2 x T5 , μια Day & μια μπλε , η Day θα γινει αντικασταση απο βδομάδα με την Marine.

Αντιχλώριο: Excellence DMI Conditioner

Αραγωνίτης: 4 σακία Tropical Marine Sand

Βράχος: 9 κιλά. ισως μπουν και παραπανω

Ρεφτακτόμετρο: D-D H2 ocean

 

Γέμισα το ενυδρείο νερό απο βρύση , έριξα το αλάτι και με την βοήθεια του εσωτερικού φίλτρου και ενος κυκλοφοριτή να σπάσει το αλάτι. Αύριο θα ρίξω τον αραγωνίτη και τον βράχο.

 

Μερικές φωτό και έχουμε συνέχεια σε αρκετές ερωτήσεις. 

post-17046-0-21240600-1429890528_thumb.jpg

post-17046-0-62123400-1429890682_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - lozd13
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαστε ξανά. Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την αγορά skimmer & κυκλοφορητή. Για κυκλοφορητή σκέφτομαι το wp10 της Jebao.τον εχει κανεις να μας πει αν ειναι ευχαριστημένος ? Τώρα για skimmer δεν ξερω ακομα οποτε ακουω γνωμες

Link to comment
Share on other sites

καλός κατάλαβα. καλή συνέχεια παιδιά.bb

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή αρχή.

Αρχικά για μένα το πρώτο που πρέπει να πάρεις είναι Α/Ο. Όχι κάτι ιδιαίτερο, μια φθηνή των 50 ευρώ. Δεν θα χρειάζεσαι και αντιχλώριο. Θα σε γλιτώσει από πολλά προβλήματα στο μέλον πίστεψέ με.

Ο φωτισμός είναι νομίζω ανεπαρκείς για sps, lps κοράλια. Ίσως κάνει για softies.

Για σκίμερ μια και δεν έχεις sump κοίτα αυτό. http://aquariumshop.gr/shop/protein-skimmer-technikos-exoplismos/tunze-doc-skimmer-9004-9004-000/ Επώνυμο, αξιόπιστο, και τραβάει το βιοφίλμ από την επιφάνεια του νερού. Αν θες εξωτερικό κοίτα τα deltec.

Κυκλοφορητή κοίτα αυτό. Είναι η καινούργια σειρά. http://aquariumshop.gr/shop/wave-makers/jebao-rw-4/

Αυτά για αρχή.

Καλή συνέχεια.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα !

Θα συμφωνήσω με τον Λουκά για την όσμωση !

Αν δεν έβαλες ακόμα αλάτι ίσως να αγωρασεις μια και να το ξανά γεμίσεις !

Σκέφτεσαι να φτιάξεις ένα sump η μόνο εξωτερικό φίλτρο !

Από φωτισμό είσαι οκ για την ώρα αλλά αν ασχοληθείς με Κοραλία πιο απαιτητικά θα χρειαστείς αναβάθμιση ! Το σκιμμερ έχει να κάνει με το sump η όχι ! Δηλαδή με sump μπορείς να εχεις εσωτερικό! Άρα να μην φενεται στο σαλόνι ! Από κυκλοφορητες η jebao είναι μια εταιρία value for money για την ώρα !

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις και την αυτόματη αναπλήρωση !

Βασικό κομμάτι για να μην πάθεις ζημιά στο μέλλον !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι στο πρόγραμμα να γινει η αγορα μιας όσμωσης. Προς το παρων θα τρεχει ετσι το ενυδρειο. Μονο με το εσωτερικο φίλτρο θα παίξω για την ώρα με ανθρακα και αντιφώσφορο. Τωρα για το μέλλον σιγουρα θα παω σε καποιο sump αλλα γιατι την ωρα θα μεινει ετσι οπως ειναι

 

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο μενα!

Θα συμφωνησω στα λεγομενα των παιδιων.

 

Βασικα θα ηταν καλυτερο(προκειμενου να μην θολωσει το νερο) να τα εκανες αναποδα.

Δηλαδη πρωτα ξεπλυμα η αμμος και τοποθετηση βραχου και μετα νερο και αλατι αλλα τωρα εγινε και μακαρι να μην εχει θολωσει πολυ το νερο. :thumbsu:

 

Οσον αφορα στο νερο της βρυσης καλο θα ηταν οντως να εχεις την οσμωση αλλα αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις πολυ απαιτητικους οργανισμους ισως να μην εχεις προβλημα.

Προσωπικα ομως η οσμωση θα ηταν η πρωτη μου αγορα!

 

Καλη αρχη :jig:

Link to comment
Share on other sites

Από Α/Ο σκέφτομαι την αγορά της παρακάτω http://www.aquario.gr/texnologikos-eksoplismos/systhmata-antistrofhs-osmwshs/rx-afro3-aqua-filter.html.

Παραθέτω 2 φωτογραφίες από το πως είναι τώρα το ενυδρείο.Μια ερώτηση. Ο βράχος ήταν κουραρισμένος αλλα θελω να μαθω για τα φώτα πόσες ώρες πρέπει να τα εχω ανοικτα

 

 

post-17046-0-91540400-1430068294_thumb.jpg

post-17046-0-43970300-1430068359_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η σομωση για τα χρηματα της ειναι πολυ καλη :thumbsu:

 

Επειδη δεν εχεις ακομα μεσα κατι που να εχει αναγκη κανονικη φωτοπεριοδο μπορεις να ξεκινησεις με 3-4 ωρες και στην πορεια ανεβαζεις καμια ωρα την εβδομαδα.

Αν ειχες κοραλια θα μπορουσες να πας και επιθετικα με 8-10 ωρες απο την αρχη αλλα στην παρουσα φαση,απλα θα καις τσαμπα ρευμα.

 

Ωραιο το στησιμο των βραχων :jig:

Στα δεματικα μην εχεις και πολυ εμπιστοσυνη.

Τωρα που δεν εχεις ζωντανα μεσα να τα στρεσαρεις βγαλε εξω το βραχο και να προσθεσεις λιγο εποξικη στα σημεια που κανουν επαφη οι βραχοι,προκειμενου να το κανεις πιο ασφαλες και σε βαθος χρονου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η jebao wp10 είναι μικρή για 125λύτρα ? την εβαλα μολις τωρα στο φουλ και δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημένος .

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο πρόγραμμα τη δουλεύεις? Είναι ο μόνος κυκλοφοριτής μέσα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο πρόγραμμα τη δουλεύεις? Είναι ο μόνος κυκλοφοριτής μέσα στο ενυδρείο?

 

Στο WM1 στο φουλ.Και το εσωτερικό φίλτρο της Juwel. Κοιτα δεν μπορω να πω οτι δεν κανει δουλεια αλλα περίμενα όπως μου ειπαν από το καταστημα που το αγορασα πως στα λύτρα μου αν το βαλω στο φουλ θα φεύγουν νερα εξω απο το ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

Στο WM1 στο φουλ.Και το εσωτερικό φίλτρο της Juwel. Κοιτα δεν μπορω να πω οτι δεν κανει δουλεια αλλα περίμενα όπως μου ειπαν από το καταστημα που το αγορασα πως στα λύτρα μου αν το βαλω στο φουλ θα φεύγουν νερα εξω απο το ενυδρείο.

Ναι πες τους σιγα μην βγούνε και στο μπαλκόνι. Φίλε μου και εγω την ίδια εχω και δεν βγάζει σίγουρα τα λιτρα που λέει.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι πες τους σιγα μην βγούνε και στο μπαλκόνι. Φίλε μου και εγω την ίδια εχω και δεν βγάζει σίγουρα τα λιτρα που λέει.

 

χαχααχαχαχαχαχαχ.εσυ σε ποσα λυτρα το εχεις ? Τους κάλεσα σήμερα στο τηλ και τους ειπα αν μπορω να την επιστρέψω και να παρω την αμέσως μεγαλύτερη. Μου ειπαν αν εχω τα κουτακια κτλ κτλ να την παω αλλα η μεγαλύτερη ειναι υπερβολική για τα λύτρα μου

Link to comment
Share on other sites

γειασου φιλε μου κατα την γνωμη μου η 10αρα ειναι μικρη για τις διαστασεις σου παρε την 25αρα θα σου κανει καλη δουλεια κ μπορεις νατην δουλεψεις κ πιο χαμηλα...καλη συνεχεια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω την εχω σε 200 λίτρα και ειναι λίγια για το ενυδρείο μου. Αλλα ειχα και την 25 ενός φιλου για μερικές μέρες και τα κοράλλια μου δεν ανοίγανε καλα και την εβγαλα.θα βαλω και μια τουνζε 6025 μαζι με την 10 και τελος.

Έγινε επεξεργασία - baggos777777
Link to comment
Share on other sites

γειασου φιλε μου κατα την γνωμη μου η 10αρα ειναι μικρη για τις διαστασεις σου παρε την 25αρα θα σου κανει καλη δουλεια κ μπορεις νατην δουλεψεις κ πιο χαμηλα...καλη συνεχεια 

 

Σωστός. Γιατί από ότι είδα μπορείς να την δουλέψεις και πιο χαμηλά.

 

Φιλε εγω την εχω σε 200 λίτρα και ειναι λίγια για το ενυδρείο μου. Αλλα ειχα και την 25 ενός φιλου για μερικές μέρες και τα κοράλλια μου δεν ανοίγανε καλα και την εβγαλα.θα βαλω και μια τουνζε 6025 μαζι με την 10 και τελος.

 

Είναι δίκοπο μαχαίρι. Από την μια σκέφτομαι να αγοράσω έναν μικρό κυκλοφορητή από την άλλη θέλω μια και καλή. Το θέμα είναι πως αν παρω την 25 μήπως τα κάνει πλυντήριο εκει μέσα και έχω μετά πρόβλημα. 

 

 

 

Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω την εχω σε 200 λίτρα και ειναι λίγια για το ενυδρείο μου. Αλλα ειχα και την 25 ενός φιλου για μερικές μέρες και τα κοράλλια μου δεν ανοίγανε καλα και την εβγαλα.θα βαλω και μια τουνζε 6025 μαζι με την 10 και τελος.

Γιατί δεν ανοίγανε τα κοράλια;
Link to comment
Share on other sites

καφέ άλγη? Τι θέλει να πει ο ποιητής (βράχος)

post-17046-0-50383000-1430320102_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία wp10 τη βλέπω λίγη για τα λίτρα σου. Σίγουρα η 25άρα είναι καλύτερη αλλά για σκέψου και τη λύση να δουλέψεις 2 10άρες αντικριστά με μία υψομετρική διαφορά μεταξύ τους και έτσι σχεδόν να εξαλείψεις και τα νεκρά σημεία ροής. θα μπορούσες για ακόμα καλύτερα να πάρεις και τον διπλό controller.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα...άκου τα βήματα από τα παιδιά είναι εμπειροτατοι και θα γλιτώσεις και ευρώ και όλα θα πάνε όπως πρέπει...με την πλάτη του ενυδρείου σου τι θα κάνεις? Θα την βάψεις θα βάλεις κάποια αφίσα? Σου εύχομαι να το δεις τούμπανο .

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλη αρχη εχουμε το ιδιο ενυδρειο το δικο μου είναι μαυρο.....απλα ακουσα τα παιδια του φορουμ και γλιτωσα πριν είναι αργα..ετοιμασου να σου γραψω τη συνεχεια

post-59541-0-57629100-1430334623_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κινηση πρωτη και βασικη επρεπε να βγαλεις το φιλτρο του rio πριν βαλεις νερο και βραχο...είναι πολύ δυσκολο να το βγαλεις αν δεν το αδειασεις αργοτερα...μετα η αποφαση σου για σκιμμερ εσω η εξω...και φιλτρο που οπωσδήποτε να εχει κανιστρα για τα χημικα σου ανθρακες αντιφωσφορο..αυτό που εχεσι περνει μονο βαμβακα και τρεχει στα 500 λιτρα την ωρα ισως κατι πιο γρηγορο σε βοηθουσε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...