Jump to content

Rio 125


lozd13

Recommended Posts

Οκ έβρασα τον βράχο περίπου μιση ώρα ίσως και παραπάνω το κάθε κομμάτι. Στήθηκε στο ενυδρείο και περιμένουμε.Για να πάρει τα πάνω του που μου λέτε με μπόλι τι εννοείτε ??? 

Link to comment
Share on other sites

Μπολι ειναι ο ζωντανος βραχος που θα δωσει ζωη στον νεκρο!

 

Προσεχε απο πού θα τον παρεις και να ειναι πεντακάθαρος !

 

Εγω θα τον εβαζα σε ενα διαφανο δοχειο κανα δυο μερες να τον παρατηρήσω πριν τον βάλω!

Link to comment
Share on other sites

Μπολι ειναι ο ζωντανος βραχος που θα δωσει ζωη στον νεκρο!

 

Προσεχε απο πού θα τον παρεις και να ειναι πεντακάθαρος !

 

Εγω θα τον εβαζα σε ενα διαφανο δοχειο κανα δυο μερες να τον παρατηρήσω πριν τον βάλω!

 ο βράχος μπόλι πρέπει να ακουμπάει επάνω στον δικό μου βράχο ή απλα να είναι μέσα στο ενυδρείο ? Ρωτάω επειδή έχω φτιάξει το aquascaping μην το χαλαω παλι. Αν είναι να το βάλω σε καποια γωνια μέχρι να παρει τα πανω του ο δικος μου.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα εχθές να αγοράσω ένα κομμάτι καλου ζωντανου βράχου. Μετά απο μια συζήτηση που ειχα στο pet shop καταλήξαμε στην αγορά βακτηρίων και του Purple Up. Έριξα σήμερα την απαιτούμενη δοσολογία. Όχι οτι θα δω αποτελέσματα μέσα σε μια ημερα αλλα....υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

θα σου έλεγα το purple up μη το πολυβάζεις.. τουλάχιστον να μετράς ασβάστιο μετά την χρήση του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

....και πριν

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για να καταλάβω κάτι. Αφού έβρασα τον βράχο , αγόρασα 2 καινούργια κομμάτια βράχου για να μπολιάσω τον παλιό ,σωστά ? Πέρα του Purple Up και κάτι βακτήρια που έχω ρίξει μόνο μια φορά, πρέπει να κάνω τίποτα άλλο για να πάρει ο παλιός βράχος τα πάνω του ???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τωρα που εβαλες βακτήρια βαζε μερα παρα μερα λίγο τροφή για να μην ψοφήσουν μεχρι να βάλεις ψαράκια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό το CA να ειναι 0 ??? Επειδή ρίχνω purple up εκανα εχθες τεστ.Το αποτέλεσμα σύμφωνα με τις οδηγίες ήταν 0

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα ;;;

Κανείς σίγουρα λάθος !

Τι τεστ εχεις;;

Η τα τεστ έχουν χαλάσει η πήγανε στην κατηγορία γλυκού νερού :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι salifert.Θα κάνω ξανα σήμερα τεστ.το πολυ πολυ θα βαλω μεσα δίσκους :P

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα καλύτερα !

Γιατί μετράς ασβέστιο;

Μήπως βιάζεσαι ;

Από άλλες τιμές είσαι οκ;;;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βάζω purple up

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τιμές;

Άσε τα ασβεστια σε δεύτερο χρόνο !

Αμμωνία , νιτρώδη νιτρικά για αρχή !

Αυτά είναι που σε ενδιαφέρουν στην αρχή !

Να στρώσει το ενυδρείο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ph 8 ,kh 10.9 , alk 3,88 , no3 100 , my 1500

Link to comment
Share on other sites

Νο2 και αμωνια ποσό εχεις;

No3 υπερβολικά πολλα!!! Γιατί;

Ποσό καιρό τρέχει το ενυδρείο ;

Εχεις ψάρια ;

Βακτήρια βάζεις ;

Πες μερικά πραματα !!!

Link to comment
Share on other sites

Νο2 και αμωνια ποσό εχεις; Είναι τα μόνα τεστ που μου λείπουν. απο βδομαδα θα τα παρω.

No3 υπερβολικά πολλα!!! Γιατί; Θα σε γελάσω :D , πως να τα κατεβάσω τι να κάνω ?  Η αληθεια ειναι οτι ενα μήνα περιπου που τρέχει το ενυδρείο δεν εχω κανει κάποια αλλαγή στο νερο. Μπας και φταίει αυτό ?

Ποσό καιρό τρέχει το ενυδρείο ; 1 μήνα περίπου

Εχεις ψάρια ; Όχι τίποτα

Βακτήρια βάζεις ; Ναι αμέ 

Πες μερικά πραματα !!!

 

Στο ενυδρείο το οποιο τρέχει 1 μήνα περίπου , δεν κάνω τίποτα άλλο παρα μόνο που έχω βάλει το φωτισμό απο τις 17:00 - 00:00. Έχω τοποθετήσει μέσα στο εσωτερικό φίλτρο ανθρακα και αντιφώσφορο. Κάνω υπομονη και περιμενω να στρώσει. Το θεμα ειναι τωρα ομως τα No3. ΤΙ να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος η ξερολας φοβάμαι ότι εχεις πάρει λίγο λάθος δρόμο !

Χωρίς να σε ξέρω ούτε και το ενυδρεία κι παρελθόν σου( ενυδρείο γλυκού νερού η από την αρχή θάλασσα ) τα βήματα είναι τα ίδια !

Ο κύκλος του αζώτου δηλαδή αμμωνία , νιτρώδη και τέλος νιτρικά πρέπει να τα παρακολουθείς ειδικά στην αρχή !

Αυτή την στιγμή εχεις φορτωθεί ένα καρό τεστ που θα σου χρησιμεύσουν στο μέλλον αλλά εχεις χάσει την αρχή !

Τα τεστ αμμωνίας και ΝΟ2 είναι τα πρώτα γιατί τα στοιχεία αυτά είναι άκρος τοξικά για οποιονδήποτε οργανισμό !

Μετά θες νιτρικά και φωσφορικά για τις αλγες και τέλος ασβέστιο και μαγνήσιο για τα Κοραλία ! Συγνώμη ξέχασα ph Kai kh !

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα νιτρικά σου ( αν πάντα κανείς σωστά τα τεστ) το 100 είναι υπερβολικά για ένα ενυδρείο χωρίς βιοφορτιο !

Ο βράχος σου είναι νεκρός και γι αυτό βάζεις βακτήρια ! Επίσης το μπόλι με λίγο ζώντανο θα βοηθήσει να αποικηθει ο νεκρός με χρήσιμους οργανισμούς !

Στη θέση σου και πάντα φιλικά δεν θα έβαζα κανένα ψάρι και εννοητε κοράλλι πριν ισορροπήσει το σύστημα σου !

Τα νιτρικά θα πέσουν με κάποιες μεγάλες αλλαγές νερού !

Εγώ θα σου προτινα μια αλλαγή άμεσα 30 λίτρων και μετά πάλι μετρήσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ισως τα νιτρικα να εχουν ανεβει γιατι το ενυδρειο τρεχει ενα μηνα χωρις να εχω κανει αλλαγη νερου και χωρις skimmer.εχετε καποιο λινκ με καταστημα που να πουλαει βαρελια για να κανω την προετοιμασία του νερού ?

Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε ένα χρωματοπωλείο και θα ζητήσεις ένα δοχείο για τρόφιμα 50 λίτρων με καπάκι τους κόκκινους ! Περίπου 20€ !

Τα νιτρικά είναι τόσα διότι δεν εχεις κάνει αλλαγή και επίσης ο βράχος που έβρασε εχει νεκρούς οργανισμούς !

Το θέμα είναι ότι πιθανόν εχεις και αμμωνία !

Αυτό πρέπει να προσέξεις τώρα !

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ρίχνεις πολύ τροφή για τα βακτήρια ;

Σκιμμερ πρέπει να βρεις!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου  καλησπέρα. Συνοψίζοντας ουσιαστικά όλα όσα πολύ σωστά είπαν τα παιδιά πιο πάνω, θα έλεγα να κάνεις τα εξής....

  •  Αυτή τη στιγμή το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να φτιαχτεί βιολογία στο ενυδρείο σου, επομένως άσε τον βράχο στην ησυχία του, μην κάνεις άλλα βρασίματα και ρίχνε την σωστή δοσολογία βακτηρίων,,,το φαγητό που πρέπει να ρίχνεις είναι πολύ μα πολύ λίγο, ένα   φιλαράκι αρκεί, εξάλλου πεθαίνουν αρκετοί μικροοργανισμοί πάνω στον βράχο, ικανοί να θρέψουν τα βακτήρια που αναπτύσσονται. Δεν θα βάλεις κανέναν άλλο ζωντανό οργανισμό μέσα στο ενυδρείο για πολύ απλά δεν θα ζήσει. Αν ήμουν στη θέση σου, θα   περίμενα να περάσει το καλοκαίρι ώστε να μην αντιμετωπίσω και τα προβλήματα της ζέστης αλλά και για να στρώσει καλά το ενυδρείο.
  • Βεβαιώσου ότι οι τιμές που διαβάζεις στα τεστ είναι σωστές, επίσης δες την ημερομηνία λήξης τους και αν για κάποιο λόγο έχουν πάρει υγρασία η οποία αλλοιώνει τα αποτελέσματα τους.
  •  Δυστυχώς δεν έχεις ξεμπλέξει με τις πολυαγαπημένες απταίζιες...από τη στιγμή που υπάρχουν τόσες πάνω σε ένα βράχο τότε 100% υπάρχουν και αλλού. Θα σου πρότεινα να μην χρησιμοποιήσεις το Joes Juice μιας και η εμπειρία των περισσότερων από εμάς δείχνει ότι τις πολλαπλασιάζει αντί να τις σκοτώνει...όταν με το καλό φτιαχτεί η βιολογία σου, βάζεις γαριδούλες peppermint και θα ησυχάσεις και από αυτές.
  • Κάνε άμεσα μια αλλαγή περίπου 50%, εφόσον το 100 στα νιτρικά είναι σωστό.
  • Κάνε άμεσα μέτρηση Νο3. Αν μπορείς και Νο2, χωρίς να είναι και υποχρεωτικό
  • Θεωρώ αυτονόητο ότι υπάρχει σωστή αλατότητα και θερμοκρασία....
  • Προσωπικά το purple up δεν το θεωρώ απαραίτητο αλλά αν θες να το συνεχίσεις, κακό δεν κάνει
  • Μην ξαναμετρήσεις Ca, Mg, Kh ή οτιδήποτε άλλο, για την ώρα δεν σου χρειάζονται
  • Από τεχνικό εξοπλισμό, επόμενη αγορά σου θα πρέπει να είναι η αντίστροφη όσμωση, όχι κάτι το ιδιαίτερο, την πιο φθηνή που μπορείς να βρεις. Επόμενη αγορά μετά, ένα σκίμερ, το καλύτερο που μπορεί να σηκώσει η τσέπη σου....
  • Αυτά για την ώρα, αράζεις και περιμένεις τα βακτήρια να φτιάξουν το ενυδρείο σου! Καλή συνέχεια!!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάω να αγοράσω μια Α/Ο και ένα βαρέλι 50Λ για την προετοιμασία του νερού. Θα βάλω αν ειναι το βαρελι να γεμίσει και με έναν θερμοστάτη να παει η θερμοκρασία στου 24-25 βαθμους. Ρίχνω αλατι και με εναν κυκλοφορητη το σπαω μεχρι να φτάσει 1025 και μετα κανω την αλλαγη.Μετά απο 2 ημερες θα ξανακάνω μετρήσεις να δω πως είναι το ενυδρείο. 

 

Σωστά ως εδω ? Παιδια help γιατί εξω αρχίσει και ξενερώνω και θα το δείτε με τίποτα guppy μεσα :(

 

Σας παραθέτω και μια φωτογραφία απο τα ζουμια που έχω. 

post-17046-0-52195700-1431852636_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...