Jump to content

Rio 125


lozd13

Recommended Posts

Παιδιά SOS την βοήθεια σας πλζ.Απο την στιγμή που ο βράχος μου δεν εχει βγάλει καφέ αλγη δεν εχω προβλημα με την κυκλοφορία σωστα ? Ρωταω γιατι εχθες αγορασα εναν κυκλοφορητη και δεν τον εχω βαλει ακομα μεσα , αν ειναι να τον παω πισω να αγορασω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

τι κυκλοφοριτή αγόρασες? σίγουρα δεν είναι περριτός. Το πόσο χρήσιμος΄είναι, εξαρταται βέβαια απο το τι θα μπει μεσα

Link to comment
Share on other sites

τι κυκλοφοριτή αγόρασες? σίγουρα δεν είναι περριτός. Το πόσο χρήσιμος΄είναι, εξαρταται βέβαια απο το τι θα μπει μεσα

 

Ειναι της Fluval και απο οτι λεει ειναι για 100λ.Δεν τον εχω βαλει ακομα γιατι το σκεφτομαι.Εχω οπως ειπα της jebao των wp10 που οταν τον εχω στο full το ενυδρειο παει πανω κατω.Επισης μεσα υπαρχει και το εσωτερικο φιλτρο της juwel οχι οτι ειναι κατι το ιδιαίτερο αλλα κανει εναν παφλασμό στην επιφάνεια. 

 

 

 

Σήμερα αλλαξα άνθρακα και αντιφώσφορο γιατί έκλεισαν μήνα. Έβαλα 62,5ml ( 250ml για 400Λ λεει ο κατασκευαστής ) ανθρακα της seachem και 50gr (  200γρ για 200Λ λεει ο κατασκευαστής ) της tropical marine. O πωλητης μου ειπε οτι και τα 2 ειναι για 3μηνο ή μονο το αντιφώσφορο για 3μηνο.δεν θυμάμαι θα τον ρωτήσω. Τα εχει δουλεψει κανεις να μου πει γνωμες ?

 

 

Παιδια καθε απαντηση να ξέρετε είναι πολύτιμη για εμας τους αρχάριους.Ειναι πολλες φορες που κανω ανα λεπτο ανανεωση την σελίδα για να δω απάντηση. Οπότε την κατανόηση σας.

post-17046-0-07786300-1434222169_thumb.jpg

post-17046-0-75287300-1434222331_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι της Fluval και απο οτι λεει ειναι για 100λ.Δεν τον εχω βαλει ακομα γιατι το σκεφτομαι.Εχω οπως ειπα της jebao των wp10 που οταν τον εχω στο full το ενυδρειο παει πανω κατω.Επισης μεσα υπαρχει και το εσωτερικο φιλτρο της juwel οχι οτι ειναι κατι το ιδιαίτερο αλλα κανει εναν παφλασμό στην επιφάνεια.

Σήμερα αλλαξα άνθρακα και αντιφώσφορο γιατί έκλεισαν μήνα. Έβαλα 62,5ml ( 250ml για 400Λ λεει ο κατασκευαστής ) ανθρακα της seachem και 50gr ( 200γρ για 200Λ λεει ο κατασκευαστής ) της tropical marine. O πωλητης μου ειπε οτι και τα 2 ειναι για 3μηνο ή μονο το αντιφώσφορο για 3μηνο.δεν θυμάμαι θα τον ρωτήσω. Τα εχει δουλεψει κανεις να μου πει γνωμες ?

Παιδια καθε απαντηση να ξέρετε είναι πολύτιμη για εμας τους αρχάριους.Ειναι πολλες φορες που κανω ανα λεπτο ανανεωση την σελίδα για να δω απάντηση. Οπότε την κατανόηση σας.

Το κυκλοφοριτη δεν τον ξέρω !

Δες ποσά λίτρα την ώρα βγάζει !

Σίγουρα ένας δεύτερος κυκλοφορ είναι καλό να υπαρχει ! Απλά δεν ειμαι σίγουρος για αυτόν!

Καλά τα υλικά που εχεις και αξιόπιστα !

Καλό όμως να διαβάζεις και το ενυδρείο σου !

Αν έβλεπα φουλ αλγες θα άλλαζα η θα αύξανα το αντιφοσφορο !

Link to comment
Share on other sites

Για το άλλο που είπες με τα ποστ !

Πίστεψε με σε καταλαβαίνουμε σχεδόν όλοι !

Αλλά να ξέρεις ότι είσαι στην αρχή και μην αγχώνεσαι !

Όλα θα γίνουν αρκεί να τους δώσεις χρόνο !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα. Επειδή άρχισαν για τα καλά οι ζέστες και η εξάτμιση του νερού πάει σύννεφο, θα ήθελα την γνώμη σας για ανεμιστήρες γιατί για ψυκτικό πάει λίγο τσουχτερό

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις.

Ph 8

kh 10.3

Alk 3.76

NO2 0,1

NO3 50

NH4 0.25

Ca 500

Mg 1500

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου και πάλι.Επειδή νομίζω ότι έχει έρθει ο καιρός σιγά σιγά να βάζω μερικά εύκολα κοράλλια , έψαχνα αν βρω πληροφορίες με τον φωτισμό της Juwel. Έπεσα λοιπόν στο παρακάτω άρθρο [ http://www.aquazone.gr/forums/topic/88637-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%AE%CF%81%CF%89%CE%BD-t5-%CF%83%CE%B5-juwel-high-lite/ ] και μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Σκέφτομαι να βρω από καμιά αγγελία αλλο ενα φωτιστικο για το Rio 125 έτσι ωστε να εχω 4 x T5 των 28W ή και λίγο παραπάνω αν κανω την πατέντα αυτή. Τι γνώμη έχετε για αυτό ?  Το έχει δοκιμάσει κανείς ?  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα και πάλι.Όπως πάντα μια ερώτηση. Σκέφτομαι να αλλάξω το aquascape αλλα μπορεί αν γίνει τώρα που έχει ψάρια μέσα ? Εννοείται χωρίς να προστεθεί νέο κομμάτι βράχου αλλα με τα υπάρχοντα  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...