Jump to content

Rio 125


lozd13

Recommended Posts

το wp10  που εχω στην μέση και πιο πάνω πολλές φορες μου αναταρασει την αμμο στο φουλ του είναι 4000 λιτρα νομιζω καλα για αρχη

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ηταν αφου εχείς και το ντουλάπι να κανείς ένα σαμπάκι φυσίκα το είναι το οικονομικο....αλλα και το να βλέπω το μαυρο σκιμμερ της fluval που εχω δεν είναι ότι ομορφοτερο...αυτά από εμενα τα παιδια ξερουν καλυτερα καλη επιτυχια να το χαρείς :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ανοίγανε τα κοράλια;

Φιλε απο την πολύ κυκλοφορία.δεν άνοιγαν οπως τωρα που ειναι τούμπανο.
Link to comment
Share on other sites

 

 

κινηση πρωτη και βασικη επρεπε να βγαλεις το φιλτρο του rio πριν βαλεις νερο και βραχο...είναι πολύ δυσκολο να το βγαλεις αν δεν το αδειασεις αργοτερα...μετα η αποφαση σου για σκιμμερ εσω η εξω...και φιλτρο που οπωσδήποτε να εχει κανιστρα για τα χημικα σου ανθρακες αντιφωσφορο..αυτό που εχεσι περνει μονο βαμβακα και τρεχει στα 500 λιτρα την ωρα ισως κατι πιο γρηγορο σε βοηθουσε

 κοιτα θα μπορουσα να εχω βγαλει το φίλτρο και να ειχα κανει είτε τρύπες στο ενυδρειο είτε με overflow προς ενα sump μεσα στο ντουλαπι αλλα αυτά απαιτούν και χρόνο και χρήμα.δεν ήθελα εξαρχής να δώσω ένα κάρο χρήματα.Είπα να το ξεκινήσω σιγά σιγά και να μας μείνει και κάτι να παμε διακοπες το καλοκαίρι. :D

 

καλό θα ηταν αφου εχείς και το ντουλάπι να κανείς ένα σαμπάκι φυσίκα το είναι το οικονομικο....αλλα και το να βλέπω το μαυρο σκιμμερ της fluval που εχω δεν είναι ότι ομορφοτερο...αυτά από εμενα τα παιδια ξερουν καλυτερα καλη επιτυχια να το χαρείς :thumbsu:

θα βάλω ενα skimmer λογικα απο αρχες του μήνα το οποίο θα είναι και για μελλοντικά αν θα βάλω sump.σκέφτομαι το tunze το 9011 αλλα και αρκετα ατομα που εχουν πει μακρια απο tunze.

Link to comment
Share on other sites

απλα αν ειναι ευκολο ας μου πει η καφε η αλγη που ειναι επανω στον βραχο τι μπορει να σημαίνει 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεσεις και εχεις χρονο βαλε μια φωτο να εχουμε εικονα σε ποια αλγη αναφερεσαι φιλε μου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις σαμπ σίγουρα θα σου λυση τα χέρια! Εισαι σίγουρος για το 9011 σκιμερ αυτο ειναι για χίλια λίτρα νομιζω μπορεις να πας σε ποιο οικονομικό αλλα και στα λίτρα σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα η καφέ άλγη βγαίνει κυρίως από τον φωτισμό. Μιας και δεν έχω ψάρια ακόμα είπα να τα κλείσω τα φώτα μέχρι να αποχωρήσει. Σωστά?

Επίσης για να βάψω την πλάτη θέλει πλαστικό χρώμα ή λαδομπογια?

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη κ η πλάτη

post-17046-0-26515800-1430595649_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημερα.την βοηθεια σας παρακαλω.Απταίσια ειναι ???

post-17046-0-10209600-1430645805_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι αδερφε δυστυχως υπαρχουν διαφοροι τροποι να τις εξοντωσεις και περιγραφονται εδω στο φορουμ κανε ενα ψαξιμο..

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι σε ενα μικρο κομματι απο το βραχο μήπως θα ήταν καλυτερα να το βγαλω και να αγορασω ενα αλλο κομματι βραχου ?

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο θα εκανα να ξεμπερδευω :thumbsu:και κοιτα προσεχτικα ολο το υπολοιπο βραχο να εισαι σιγουρος

Έγινε επεξεργασία - montiliani
Link to comment
Share on other sites

Μην πετάξεις τον βράχο !

Απλά βραστον καλά και ξαναβαλτον!

Link to comment
Share on other sites

Σωστα λέει ο Διονύσης βράσιμο τρίξιμο στέγνωμα ξέπλυμα και καθάρισες αλλα νομιζω για να εχεις τόσες πολλες σε ενα βραχο σίγουρα θα εχεις και στον υπόλοιπο βραχο

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα με τα παιδια :thumbsu:

Αν βγαλεις ολο το βραχο να τον νεκρωσεις τσεκαρε και το υπολοιπο ενυδρειο.Μπορει να εχεις και σε αλλα σημεια οπως τα τζαμια,σωληνες κτλ.

Και μη στεναχωριεσαι,οχι μονο το εχουμε περασει ολοι αυτο το προβλημα αλλα εισαι και στην καλυτερη στιγμη να το αντιμετωπισεις,τωρα που το ενυδρειο ειναι στην αρχη του!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Σήμερα έκατσα και είδα τον βράχο με έναν μικρό μεγεθυντικό φακό που είχα μπας και βρω και αλλού απταίσια. Πάλι καλά δεν ειδα κάτι.Αγόρασα απο ενα petshop το Joe's Juice που σκοτώνει την απταίσια και μπορώ να πω οτι εκανε πολυ καλη δουλεια.Αν δω και σε αλλο σημείο του βράχου θα κανω αυτό που μου είπατε. Το μόνο "κακό" ας το πουμε ειναι οτι αγορασα και 3 σαλιγκάρια σαν συνεργείο καθαρισμού γιατί ο βράχος είχε πιάσει καφέ άλγη.Οποτε αν βγαλω το βραχο για βράσιμο θα υπάρξουν συνέπειες προς τα σαλιγκάρια ?

 
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το υγρο αυτο το μονο που θα καταφερει ειναι να στις πολλαπλασιασει.

Παθων και εγω αλλα και πολλα παιδια ακομη.

Πρεπει να εισαι πολυ τυχερος για να τη σκοτωσεις.Εξαρταται απο πιο σημειο της θα χτυπησεις και ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να το πετυχεις αυτο σε ολες,καθως οπως θα παρατηρησεις κλεινουν/αντιδρουν παρα πολυ γρηγορα.

Μια πολυ πολυ μικρη ανεμωνη...εχμ απταιζια για να φτασει σε μεγεθος η' σημειο να γινει αντιπληπτη/ορατη μπορει να χρειαστει και μηνες,οποτε μην εμπιστευσαι οτι βλεπεις.

Ακομα και αν σηκωνεις τα βραχακια για να τα "ψαξεις" εκεινη απο την δονηση μαζευεται και πραγματικα μπορει να γινει αορατη ενω ειναι ακριβως μπροστα στα ματια σου.

Τα σαλιγκαρακια εαν εχεις αλγη και στο τζαμι θα την παλεψουν μια χαρα :thumbsu:

 

Εαν η διαδικασια νεκρωσης σου φαινεται δυσκολη κτλ μπορεις να πονταρεις σε μερικες γαριδες και να τις αφησεις να πεινασουν ωστε να σου κανουν δουλεια...γιατι αν ειναι χορτατες ειναι πιο τεμπελες και απο εμας :jig:

Link to comment
Share on other sites

Οποτε σήμερα έχει βράσιμο. Μια χαζή ερώτηση γιατί δεν το έχω ξανακάνει. Βγάζω τον βράχο έξω απο το ενυδρείο, το βάζω μέσα σε κατσαρόλα με νερό βρύσης και τον αφήνω να βράσει ? για πόση ώρα και σε πόσους βαθμούς ?

Link to comment
Share on other sites

Βαθμοι στο τερμα, να βρασει ειπαμε , οσο ανεβαινει το ματι της κουζινας, τουλαχιστον μεχρι να παρει την πρωτη βραση. Τωρα χρονος.....πιστευω και με μιση ωρα θα κανει την δουλεια του το βρασιμο.Μιση ωρα αφου κοχλασει ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Οποτε σήμερα έχει βράσιμο. Μια χαζή ερώτηση γιατί δεν το έχω ξανακάνει. Βγάζω τον βράχο έξω απο το ενυδρείο, το βάζω μέσα σε κατσαρόλα με νερό βρύσης και τον αφήνω να βράσει ? για πόση ώρα και σε πόσους βαθμούς ?

Φίλε μου δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις αλλά μόνο χαζές απαντήσεις !

Τον βράχο θα τον βάλεις από την αρχή και όχι αφού βράσει το νερό γιατί υπάρχει κίνδυνος να σπάσει !

Επίσης με το βράσιμο πέθανε και όλη η βιολογία του! Άρα θα εχεις νεκρό βράχο !

Μεγάλη προσοχή μετά στο μπόλι με ζωντανό! Φουλ τσεκάρισμα για ανεπιθύμητους επιβάτες !

Και ξανά βακτήρια !

Link to comment
Share on other sites

Με κοφτό μακαρονάκι σερβίρεται?

post-17046-0-86826000-1430838221_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος έχει πρασινίσει. Είναι λογικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...