Jump to content

Rio 125


lozd13

Recommended Posts

Κάνε την αλλαγή σου, μετρήσεις και εδώ είμαστε.....στο παραπάνω ποστ που σου έγραψα, εννοούσα να μετρήσεις αμμωνία και αμμώνιο και όχι No3 και No2 που έγραψα λανθασμένα. Και δεν σου είπα το σημαντικότερο.....υπομονή, υπομονή, υπομονή....θα βαρεθείς να ακούς αυτή τη λέξη αλλά δυστυχώς στο θαλασσινό τα μόνα που γίνονται γρήγορα είναι οι στραβές και οι αναποδιές!

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάω να αγοράσω μια Α/Ο και ένα βαρέλι 50Λ για την προετοιμασία του νερού. Θα βάλω αν ειναι το βαρελι να γεμίσει και με έναν θερμοστάτη να παει η θερμοκρασία στου 24-25 βαθμους. Ρίχνω αλατι και με εναν κυκλοφορητη το σπαω μεχρι να φτάσει 1025 και μετα κανω την αλλαγη.Μετά απο 2 ημερες θα ξανακάνω μετρήσεις να δω πως είναι το ενυδρείο.

Σωστά ως εδω ? Παιδια help γιατί εξω αρχίσει και ξενερώνω και θα το δείτε με τίποτα guppy μεσα :(

Σας παραθέτω και μια φωτογραφία απο τα ζουμια που έχω.

Φίλε lozd δεν εχεις κανένα λόγο να απογοήτευσε !

Οι στραβές είναι για να μαθενουμε!

Και όπως λέει και το τραγούδι " ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό " και επειδή το ενυδρείο αποκλείεται να σε σκοτώσει ( εκτός αν σου έρθει στο κεφάλι) πάμε δυνατά :) !!!

Αυτή την στιγμή το εγχείρημα σου δεν σου εχει κοστίσει τίποτα εκτός από χρόνο !

Οι παρατηρήσεις μας γίνονται για να μην σου κοστίσει και χρήμα αργότερα ! Και πίστεψε με ακόμα και στα λίτρα σου μπορείς να βάλεις ζωντανά χιλιάδων ευρώ ! Και θα είναι κρίμα να τα κλες για δυο πραγματάκια που δεν έκανες !

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους σας για τις απαντήσεις σε θέμα γνώσεων αλλά κυρίως τις ενθαρρυντικές.

 

Για άλλη μια φορά θα χρειαστώ τα φώτα σας. Εχθές μου μπήκε η ιδέα για Sump. Δεν θέλω να τρυπήσω το ενυδρείο. Αυτό που σκέφτομαι είναι για την overflow της tunze. θα ήθελα και εκει την γνώμη σας

 
Link to comment
Share on other sites

Φιλε lozd13 , την δουλεύω ένα 8μηνο και δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα , είναι αθόρυβη και καρατσεκαρισμένω στις διάκοπες ρεύματος ξεκινάει χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε lozd13 , την δουλεύω ένα 8μηνο και δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα , είναι αθόρυβη και καρατσεκαρισμένω στις διάκοπες ρεύματος ξεκινάει χωρίς πρόβλημα.

 

Σταμο εχεις καποιο Link απο εκει που την αγορασες ? Ελληνικο κατάστημα ή από εξωτερικό

 

 

Επίσης θα ήθελα την γνωση σας για το Skimmer V2 400. Αξίζει το εχει κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

lozd13 , εγώ την την overflow της tunze την πήρα από Fish & Pet & R/C Planet 

Tunze Overflow Box 1074/2

 

Αρχικη τιμη : 175.71€

Τιμη προσφορας : 114.22€ (35% Εκπτωση)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομορφη παρέα. Ένα τελευταίο update πριν αφήσω το ενυδρείο εντελώς στην ησυχία του για να στρώσει. Μετά την χαζομάρα που εκανα και εβρασα τον βράχο πρόσθεσα μερικα κομμάτια ζωντανού βράχου και εγινε η αγορα ενος skimmer ( http://www.aquario.gr/filtra/skimmers/skimmate-protein-skimmer-7202.html ) . Σας παραθέτω μια φωτο απο το καινούργιο aquascape και μερικές ακόμα.Το skimmer σαν στάθμη καλο ειναι ? 

post-17046-0-41400700-1432298249_thumb.jpg

post-17046-0-33018900-1432298304_thumb.jpg

post-17046-0-47837300-1432298368_thumb.jpg

post-17046-0-22440600-1432298511_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις.

 

Ph: 8

Kh: 11,8

Alk: 4,22

No3:50

No2:0

 

πως να ρίξω το No3 ???

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο aquascape!

Για να ρίξεις νιτρικά συνεδρίαση αλλαγές νερού η μεγαλύτερες !

Και το σκιμερ να δουλεύει !

Γιατί λες ότι έκανες χαζομάρα με το βράσιμο βράχου ;;;

ΕΣΥ δεν είχες απταιζιες η κάνω λάθος ;;;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο aquascape!

Για να ρίξεις νιτρικά συνεδρίαση αλλαγές νερού η μεγαλύτερες !

Και το σκιμερ να δουλεύει !

Γιατί λες ότι έκανες χαζομάρα με το βράσιμο βράχου ;;;

ΕΣΥ δεν είχες απταιζιες η κάνω λάθος ;;;

 

Το skimmer λειτουργει κανονικα.δεν εχει βγαλει ακομα κατι αλλα ειναι σημεερα 2 ημερων μονο.Παιδια δεν συμφωνω με το βράσιμο του βράχου.Πιστεύω ότι κάθε τι πρεπει να λύνεται με φυσικό τροπο και αν δεν υπαρχει τοτε μεσα σε ζουμια ή αλλες διαδικασίες. Πχ για την απταιζια επρεπε να είχα πάρει το ψαράκι που την τρώει  ( δεν θυμάμαι ονομασια ) και όχι να καταστρέψω την βιολογία του βράχου.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει αυτό το ψαράκι δεν την εξαφανίζει (ούτε εγώ θυμάμαι πως το λένε) ...πιστεύω ότι καλά έκανες και εβρασες τον βράχο...Πάντως το reef σουγίνεται κουκλί...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα χανεις μια μεγαλη γκαμα βακτηριδιακης και οχι μονο βιοποικιλοτητας η οποια τις περισσοτερες φορες βοηθα για ενα υγειες ενυδρειο. Ομως αν ειχες απταισιες ισως να μην ειναι και τοσο ασχημο αυτο που εκανες, καθως η βιοποικιλοτητα θα ξανά δημιουργηθεί , είτε απο προσθήκες κοραλιων (που εχουν βραχακι στην βαση), ειτε απο ετοιμα προιόντα εταιριων (βακτηρια,ζουμια κλπ), είτε απο καποιον φίλο, ο οποιος εχει ενυδρειο 3-4 χρονον και  μπορει να σου δώσει ενα βραχάκι για να αποκτησεις τους οργανισμους που έχασες. 

 

Βεβαια και  με την μέθοδο του βρασμου μπορεις να ξαναποκτήσεις απταισιες. Κανεις δεν ειναι σιγουρος οτι το βραχακι που ειναι το κοραλι που μόλις αγοράσαμε δεν εχει σπορους ή μικρες απταίσιες, και τα οποια θα αναπτυχθουν στο ενυδρειο μας.

 

Εγω για τις απταισιες συνιστώ γαριδουλες καθως τις εχω δοκιμασει 3 φορες και δεν με εχουν απογοητευσει.  Βρασμο των βράχων μου θα εκανα αν δεν μπορουσα να απαλαγω απο καποιο παθογόνο οργανισμο.

 

 

Μην μασάς παντος... Keep going  ^_^

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο πολύ κυάνιο??? :( 

post-17046-0-68809800-1432914222_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διατομικη ήθελα να πω.αυτή εκτός ότι κάνει τον κύκλο της πρέπει να κάνω και εγώ κάτι? Από ότι παρατήρησα τα ενυδρεία έχουν 2-3 κυκλοφορητες ενώ εγώ μόνο έναν. Ίσως να βάλω και κανέναν άλλον?

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου, το ενυδρείο σου κάνει κύκλο απο την αρχή με ότι αυτό συνεπάγεται

Link to comment
Share on other sites

Εχθές έκανα την πρώτη μου αλλαγή. Αγόρασα ένα βαρέλι 50Λ και το γέμισα με Α/Ο 3 σταδίων. Αλάτι χρησιμοποιήθηκε της RED SEA. Αλατότητα 1024. Σήμερα θα ρίξω λίγα βακτήρια και purple up ( καλά κάνω ? ). Σκέφτομαι στο ντουλάπι κατω να κανω ενα μικρο sump. Από τον ωφέλιμο χώρο μπορεί να μπει sump 50Λ. Αξίζει ή είναι λίγα τα λύτρα για sump ?

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει και παρά αξίζει !!!

50 λ είναι σούπερ !

Θα κρυφτεί ο εξοπλισμός και θα σου λύσει τα χέρια !!!

Link to comment
Share on other sites

50*40*25 τι τζάμι να θέλει ? Σκεφτόμουν για 8αρι αλλα λεω μηπως ειναι λιγο υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

6 αρι και είσαι σούπερ !

Τα χωρίσματα δίνουν έξτρα στήριξη !

Link to comment
Share on other sites

50*40*25 τι τζάμι να θέλει ? Σκεφτόμουν για 8αρι αλλα λεω μηπως ειναι λιγο υπερβολή.

 

Πιο ειναι το πλατος και πιο το υψος;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Πιο ειναι το πλατος και πιο το υψος;;;

 

 

25 πλατος 40 ύψος

Link to comment
Share on other sites

Και με 4αρι το κανεις, και εξοικονομεις χωρο σε λιτρα

 

Αν το κανεις με ενα ενιαιο διαμερισμα βαλε 5αρι, παραπανω ειναι υπερβολη

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια για το sump.Σκεφτομαι για 5αρι ροντε αν και θα το δω αλλη μια ματια.Κατι αλλο.για κυκλοφορία εχω μια jebao wp10 ,σκεφτομαι να την βαλω τερμα ψηλά για wave και αλλο εναν κυκλοφορητή στην μέση . Τι προτείνεται ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...