Jump to content

Αναβαθμιση Απο 96 Λιτρα Σε 250 Rimless Reef


Recommended Posts

καλησπερα και από μένα. .προτίθεμαι να σε βοηθήσω αν θέλεις για το ντύσιμο της βασης..βάλε και μια φωτογραφία της βάσης σου..

Link to comment
Share on other sites

Μετράς την βάση και παραγγέλνεις ξύλα.

Φτιάχνεις καφέ,μου στέλνεις μήνυμα και έρχομαι να τα βιδώσουμε :)

 

Mέχρι τότε μπορείς να βάλεις πλεγματάκι σαν και αυτό που βάζουμε στα μπαλκόνια. . . :P

 

Τα μαχαίρια και τα ψαλίδια είναι σκέψεις που μπορούν να πραγματοποιηθούν σε μελλοντικές κατασκευές. . . ;)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και από μένα. .προτίθεμαι να σε βοηθήσω αν θέλεις για το ντύσιμο της βασης..βάλε και μια φωτογραφία της βάσης σου..

Ευχαριστώ πολύ!Πρόχειρη έχω αυτήν την φωτογραφία.Αν θέλετε άλλη μόλις πάω σπίτι μιας και λείπω τώρα.Δημοσιευμένη  εικόνα

Μετράς την βάση και παραγγέλνεις ξύλα.

Φτιάχνεις καφέ,μου στέλνεις μήνυμα και έρχομαι να τα βιδώσουμε :)

Mέχρι τότε μπορείς να βάλεις πλεγματάκι σαν και αυτό που βάζουμε στα μπαλκόνια. . . :P

Τα μαχαίρια και τα ψαλίδια είναι σκέψεις που μπορούν να πραγματοποιηθούν σε μελλοντικές κατασκευές. . . ;)

Τι ξύλο να βάλω Βασίλη?Και τι μεντεσεδες μπαίνουν σε σιδερένια βάση?

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο το επιλέγεις εσύ καθώς η βάση βρίσκεται στο σαλόνι σου και το "ξύλο" θα το φας εσύ :P

Τα πορτάκια τα μετράς εσωτερικά και μπαίνουν οι συνηθισμένοι μεντεσέδες που μπαίνουν στα ξύλινα ντουλάπια

με τακάκια από πίσω για να μπορέσουν να βιδώσουν.

Τις μπροστά κολώνες τις ντύθεις με δυο λωρίδες υποχρεωτικά.

Αν πας σε "πλακέ" μεντεσέδες όλα τα παραπάνω αλλάζουν :)

Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο το επιλέγεις εσύ καθώς η βάση βρίσκεται στο σαλόνι σου και το "ξύλο" θα το φας εσύ :P

Τα πορτάκια τα μετράς εσωτερικά και μπαίνουν οι συνηθισμένοι μεντεσέδες που μπαίνουν στα ξύλινα ντουλάπια

με τακάκια από πίσω για να μπορέσουν να βιδώσουν.

Τις μπροστά κολώνες τις ντύθεις με δυο λωρίδες υποχρεωτικά.

Αν πας σε "πλακέ" μεντεσέδες όλα τα παραπάνω αλλάζουν :)

Αν σου πω ότι κατάλαβα 100% θα σου πω ψέματα.Δεν το έχω με τα ξύλα καθόλου.Δεν μένεις και κοντά γμτ!

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες σχετικές φωτογραφίες αλλά δεν μπορώ να τις ανεβάσω στο φόρουμ. .Μέχρι 2mb μου επιτρέπει και δεν μπορώ. .Μπορείς επάνω σε ένα κόντρα πλακέ θαλασσης να κολλήσεις λαμινειτ (το οποίο υπάρχει σε leroe Merlin, practiker φθηνά )σε διάφορα χρώματα ανάλογα με το σαλόνι σου και χωρίς μεντεσεδες απλα με ισχυρά μαγνητακια να το πιασεις στη βάση σου

Link to comment
Share on other sites

Λαμινειτ Ε?Θα το κοιτάξω μιας και έχω κάποια φύλλα κόντρα πλακέ.Με ξυλοκολλα κολλάνε αυτά?

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

με σιλικόνη. ..μη βάλεις το κοντρα πλακε μέχρι τελείως κατω στο πάτωμα γιατί θα φαίνεται σαν μπαούλο ασε 1,5-2 πόντους αερα απο το πάτωμα αλλά και για τα νερά πο τυχών θα πέφτουν. .βάλε στις ακρες δύο μικρα διακριτικά ποδαρακια επίσης επανω σε ολο αυτό που θα φτιαξεις θα βάλεις ένα ή δύο χερούλια για να το τραβας..Έτσι θα μπορεις να το βγάζεις εντελώς και να κάνεις τις δουλειές σου στο σαμπ ανετα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο βράχος ψηθηκε στους 275 βαθμούς και μετά από ένα καλό πλύσιμο θα είναι έτοιμος για στήσιμοΔημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο βραχος(16 κιλα) μαζι με 3 κιλα ζωντανου απο το μικρο ενυδρειο εχει μπει σε διαδικασια στρωσιματος εδω και 4-5 μερες.Σημερα εκανα μετρησεις και ειδα τα εξης που μου φαινονται περιεργα για τοσο μικρο διαστημα στρωσιματος.NH4:0,5,N02:0,5,NO3:50.Ακολουθω της οδηγιες του seachem stability οσον αφορα την δοσολογια στα βακτηρια και βαζω καθημερινα μικρη ποσοτητα τροφης.Εν τω μεταξυ στο ενυδρειο εχει μπει το mce-600 με ανθρακα,αντιφωσφορο στο media box και το ενυδρειο εχει γεμιστει μεχρι λιγο πιο κατω απο την υπερχειλιση ωστε οταν στρωσει το νερο να συμπληρωθει με το νερο του μικρου ενυδρειου οπως θα γεμιστει και το σαμπ οπου θα μπει και η μεγαλυτερη ποσοτητα του παλιου βραχου.Σας φαινονται φυσιολογικες οι τιμες μου για τοσο μικρο διαστημα στρωσιματος??

Link to comment
Share on other sites

Ο βραχος(16 κιλα) μαζι με 3 κιλα ζωντανου απο το μικρο ενυδρειο εχει μπει σε διαδικασια στρωσιματος εδω και 4-5 μερες.Σημερα εκανα μετρησεις και ειδα τα εξης που μου φαινονται περιεργα για τοσο μικρο διαστημα στρωσιματος.NH4:0,5,N02:0,5,NO3:50.Ακολουθω της οδηγιες του seachem stability οσον αφορα την δοσολογια στα βακτηρια και βαζω καθημερινα μικρη ποσοτητα τροφης.Εν τω μεταξυ στο ενυδρειο εχει μπει το mce-600 με ανθρακα,αντιφωσφορο στο media box και το ενυδρειο εχει γεμιστει μεχρι λιγο πιο κατω απο την υπερχειλιση ωστε οταν στρωσει το νερο να συμπληρωθει με το νερο του μικρου ενυδρειου οπως θα γεμιστει και το σαμπ οπου θα μπει και η μεγαλυτερη ποσοτητα του παλιου βραχου.Σας φαινονται φυσιολογικες οι τιμες μου για τοσο μικρο διαστημα στρωσιματος??

 

Σταματα το καθημερινα ,ριχνε τα βακτηρια και υπομονη.Ολες οι τιμες θα αλλαξουν,ειναι  οκ,τωρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Σταματα το καθημερινα ,ριχνε τα βακτηρια και υπομονη.Ολες οι τιμες θα αλλαξουν,ειναι οκ,τωρα.

Να σταματήσω την τροφή εννοείς Νίκο?Και να συνεχίσω να βάζω βακτήρια Ε?Το ένα από τα δύο φωτιστικά το έχω πάνω στο μεγάλο(Το άλλο τρέχει στο μικρό).Να το ανάβω κάποιες ώρες η δεν χρειάζεται?

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σταματήσω την τροφή εννοείς Νίκο?Και να συνεχίσω να βάζω βακτήρια Ε?Το ένα από τα δύο φωτιστικά το έχω πάνω στο μεγάλο(Το άλλο τρέχει στο μικρό).Να το ανάβω κάποιες ώρες η δεν χρειάζεται?

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εαν αναψεις θα επιτανχυνης την ολη διαδικασια διατομικη κ.λ.π

Ο αντιφωσφωρος σου να ειναι τουλαχιστον 2χ απο τον ανθρακα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν αναψεις θα επιτανχυνης την ολη διαδικασια διατομικη κ.λ.π

Ο αντιφωσφωρος σου να ειναι τουλαχιστον 2χ απο τον ανθρακα.

 

Ωραια!!!Οποτε θα ξεκινησω φωτα σιγα σιγα

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρειο εχει στρωσει πια,η διατομικη εχει καλυψει μεγαλο μερος του βραχου και του αραγωνιτη,μπηκαν οι πρωτοι κατοικοι και συνεχιζουμε.Ελπιζω να περασει γρηγορα η φαση των αλγεων γιατι τα κοραλλια στο μικρο μεγαλωνουν και χρειαζονται χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει στρωσει πια,η διατομικη εχει καλυψει μεγαλο μερος του βραχου και του αραγωνιτη,μπηκαν οι πρωτοι κατοικοι και συνεχιζουμε.Ελπιζω να περασει γρηγορα η φαση των αλγεων γιατι τα κοραλλια στο μικρο μεγαλωνουν και χρειαζονται χωρο.

Απο κοντα να το χεις φιλε,χωσε μπολικο αντιφωσφορο χωρις δευτερη σκεψη και παραλληλα με αργα βηματα να αυξανεις την φωτοπεριοδο(βλεποντας τον βραχο σου θα κρινεις).

Προσεξε λιγο οσο μπορεις μην περασεις ακομα στο κυριως κοραλλια διοτι ο πολυς αντιφωσφορος ειναι δικοπο μαχαιρι!

Χρειαζεσαι πολυ αντιφωσφορο στην φαση που εισαι αλλα ενδεχομενως να ζορισει τα κοραλλια σου...................οποτε οσο αντεχεις αφησε τα κοραλλια στο μικρο σου.

Καλη σου συνεχεια σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Απο κοντα να το χεις φιλε,χωσε μπολικο αντιφωσφορο χωρις δευτερη σκεψη και παραλληλα με αργα βηματα να αυξανεις την φωτοπεριοδο(βλεποντας τον βραχο σου θα κρινεις).

Προσεξε λιγο οσο μπορεις μην περασεις ακομα στο κυριως κοραλλια διοτι ο πολυς αντιφωσφορος ειναι δικοπο μαχαιρι!

Χρειαζεσαι πολυ αντιφωσφορο στην φαση που εισαι αλλα ενδεχομενως να ζορισει τα κοραλλια σου...................οποτε οσο αντεχεις αφησε τα κοραλλια στο μικρο σου.

Καλη σου συνεχεια σου ευχομαι.

Αυτό κάνω τώρα Δημήτρη.Έχω αφήσει τα κοράλλια στο μικρό,μεταφέρω σιγά σιγά τα ψάρια και μόλις καθαρίσει θα μεταφέρω κοράλλια και τον παλιό βράχο

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο καλη επιτυχια με το στρωσιμο φιλε..

Δημητρη να ρωτησω κατι που ειπες παραπανω.

Γιατι ο αντιφωσφορος ειναι δικοπο μαχαιρι για τα κοραλια? Για το ενδεχομενο στεγνωματος εννοεις?

Αν ριχνουμε κανονικα τροφη και συμπληρωματα και κοβουμε ριακτορα αντιφωσφορου και σκιμμερ για 15-30 λεπτα, δεν ειναι και αυτο μια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Μολις διαβασα το θεμα!!ολα τελεια μπραβο στην παρεα π βοηθαει...κ οπου εβαλε το χερι του ο Σταματης ολα πηγαν σουπερ!! Καλη συνεχεια!!

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μολις διαβασα το θεμα!!ολα τελεια μπραβο στην παρεα π βοηθαει...κ οπου εβαλε το χερι του ο Σταματης ολα πηγαν σουπερ!! Καλη συνεχεια!!

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστούμε πολύ!!!Οντως η βοήθεια από τα παιδιά είναι πολύτιμη.Και ο Σταμάτης έχει δώσει πάρα πολλές φορές την λύση σε πράγματα που μου φαίνονταν βουνό.

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η διατομικη έχει φύγει σχεδόν από όλον τον βράχο αλλά παραμένει στον αραγωνιτη.Να την σιφοναρω η θα φύγει μόνη της?Εν τω μεταξύ να ξεκινήσω να κολλάω κοράλλια στον βράχο η να περιμένω κι άλλο?

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοραλια κολησε Γιωργο.Εαν θες δοκιμασε τα βακτηρια τις microbilift n7,κανουν δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

n7???Τα ψαχνω στο internet και δεν τα βρισκω Νικο.Προς το παρων χρησιμοποιω τα prodibio biodigest.Αυτο εδω https://www.microbelift.com/index.php?cID=614 κανει τιποτα?Το εχετε δοκιμασει?

Link to comment
Share on other sites

Καλες ειναι οι αμπουλες καλο θα ηταν να αλλαζεις τα βακτηρια.http://brightwellaquatics.com/products/microbacter7.php

Α ok!!!Τωρα τα βρηκα.Θα τα δοκιμασω

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...