Jump to content

Αναβαθμιση Απο 96 Λιτρα Σε 250 Rimless Reef


Recommended Posts

Να το ξυσω δηλαδή??Έβαλα τον κυκλοφορητη να χτυπάει επάνω του

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

θα έλεγα με σιφονάρισμα (αν είναι κυανό φεύγει εύκολα) ή με μια μαλακή οδοντόβουρτσα και προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους πήρα δοσομετρικη!Βρήκα την συγκεκριμένη σε αγγελία από συμφορουμιτη και μου φάνηκε καλύτερη από την jebao.Τώρα μένει να υπολογίσω τις καταναλώσεις και να την σεταρω.Δημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με γεια Γιώργη, καλοδούλευτη !

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικά σημεία έχουν εμφανιστεί σημάδια κυανό!Όπως σε αυτό το κοραλλι.Τι κάνω γι'αυτό?6d2cfe09d1061b5f941b6f7d0e230ba3.jpg

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ το κυανό το νίκησα με chemiclean. Αν το δοκιμάσεις ακολούθησε πιστά τις οδηγίες και αύξησε κατά πολύ την οξυγόνωση του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Με γεια Γιώργη, καλοδούλευτη !

Ευχαριστώ πολύ φιλαράκι!Άμα μάθω να την δουλεύω κιόλας...

Καλοδούλευτη Γιώργο!

Ευχαριστώ πολύ Λουκά!!!!

Εγώ το κυανό το νίκησα με chemiclean. Αν το δοκιμάσεις ακολούθησε πιστά τις οδηγίες και αύξησε κατά πολύ την οξυγόνωση του νερού.

Θα δω πως θα πάει και αν δω ότι δεν γίνεται τίποτα με φυσικές μεθόδους θα καταφυγω κι εγώ στο chemiclean.Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν ξυνεται εύκολα.Έτσι είναι το κυανό??

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο προσπαθησε με κυκλοφορια πιο δυνατη και μειωσε λιγο και την ωρα φωτισμου, καμμια ωριτσα μιση ωρα μπρος-πισω

Σιφωναρησε και στην αλλαγη και μην βιαστεις για το chemiclean

 

Αυτο ισως και να μην ειναι κυανο.....

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!ρουφα το κυανο οσο πιο καλα μπορεις βαλε βακτηρια macrobacter η biodigest (εγω τα παιζω εναλαξ) και θα φυγει οπως ηρθε..

Το κυανο παντα υπαρχει απλα περιμενει την ευκαιρια να βγει,το βοηθαει το co2 της ατμοσφαιρας (καλοκαιρακι) το φως γιατι φωτοσυνθετη τα οργανικα, νιτρικα και φωσφορικα..εαν και διαβαζα πως μπορει σε μερικες φασεις να ειναι αυτοτροφο.

Ειναι μια μαζα βακτηριων που εχει επικαληψει απο φυκη στο εξωτερικο το λενε red slime algae.ανεβασε κυκλοφορια..

Με πολυ κυκλοφορια και πολυ χαμηλα no3 po4

Θα δεις να γινετε σαν τριχα να ξεκολα ας πουμε..

Εαν δεν δεις αποτελεσμα μεσα σε κανα μηνα ενα μισι υπαρχουν και αλλα σκευασματα που κανουν πολυ καλη δουλιτσα περα του chemiclean (ερυθρομικινη) που ειναι φαρμακο για βακτηριακες μολυνσης.με το chemi clean θα δεις αμεσο αποτελεσμα αλλα εαν ξαναγιρισει το κυανο ΣΙΓΟΥΡΑ θα ειναι πολυ πιο δυνατο. Για αυτο κρατα το chemiclean σαν τελευτεω οπλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φιλαράκι!Άμα μάθω να την δουλεύω κιόλας...

Ευχαριστώ πολύ Λουκά!!!!

Θα δω πως θα πάει και αν δω ότι δεν γίνεται τίποτα με φυσικές μεθόδους θα καταφυγω κι εγώ στο chemiclean.Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν ξυνεται εύκολα.Έτσι είναι το κυανό??

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν δεν φεύγει εύκολα παίζει να μην είναι κυανό. Μορεί να είναι και κοραλίνη. Εγώ έχω τέτοιο χρώμα κοραλίνη σε αρκετά σημεία κυρίος στα τζάμια αλλά όχι πάνω σε κοράλι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κ η πιο σκουρα κοραλλινη παρε μια παλια οδοντοβουρτσα και κανε πως το τριβεις απαλα εαν διαλυθει ειναι κυανο εαν ειναι σκληρο εισαι μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

απο  οτι βλεπω στην φωτο κοραλλινη παιζει να ειναι (τσεκαρε ομως ) γιατι το κυανο του αρεσει πιο πολυ η ποροδες εποξικη κολα να κολησει   τσεκαρε το ομως!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Το ετριψα ρε παιδιά και δεν φεύγει με τίποτα.Οπότε μάλλον Κοράλλινη είναι ε?

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοραλινη κοκκινη Γιωργο,μεγειεςη δοσομετρικη.

Ωραια!!!Ευχαριστω πολυ Νικολα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

τελεια !!! δεν υπαρχει κυνδυνος!!!!    το κυανο θα το δεις στην εποξηκη να κολαει πιο ευκολα λογο του οτι ειναι πολυ ποροδες! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μεγια η δοσομετρκη,κοραλινη μου μιαζει.Αντε να τα δουμε τουμπανο

Ευχαριστω πολυ!!!Ευελπιστω να τουμπανιασουν τα κοραλλακια μου μολις καταφερω να βρω τις δοσολογιες.Προς το παρων το ψαχνω ακομα.

 

Link to comment
Share on other sites

Και δύο νέες προσθήκες στο ενυδρείο μου.Ένα δεύτερο καρδιναλιο kauderni ο οποίος έγινε κολλητός κατευθείαν με τον άλλο και 5 μικρά chromis viridisΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μεγειες μπορει να επεσες στο καρδιναλιο στο αντιθετο φιλο και τα βρηκαν χαχαχα οι χρωμιδες πολυ ομορφες βαλε αλλες 4 5 για να πιασεις το κοπαδι ασε τις φειρες κ.κ.π.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Φτου, φτου σκόδρα ! Όλο και ωραίο το γίνεται 

Με την δοσομετρηκή έβγαλες άκρη;

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μεγειες μπορει να επεσες στο καρδιναλιο στο αντιθετο φιλο και τα βρηκαν χαχαχα οι χρωμιδες πολυ ομορφες βαλε αλλες 4 5 για να πιασεις το κοπαδι ασε τις φειρες κ.κ.π.
Λες να έφτιαξα ζευγαράκι??Το φοβόμουν μήπως σκοτωθούν αλλά μόλις το έβαλα το παλιό πήγαινε κοντά σαν να το μύριζε και μετά δεσανε,είναι συνέχεια μαζί.Οι χρωμιδες τελικά φαίνονται ωραία στο ενυδρείο αλλά όντως είναι λίγες.Θα κοιτάξω να πάρω άλλες 5 να τις κάνω δεκάδα.Αν είναι μεγαλύτερες οι άλλες θα έχω πρόβλημα?
Φτου, φτου σκόδρα ! Όλο και ωραίο το γίνεται Με την δοσομετρηκή έβγαλες άκρη;
Ευχαριστώ Σταμάτη!!Προσπαθώ να βγάλω άκρη ακόμα.Είναι πανεύκολη η συγκεκριμένη στον χειρισμό της αλλά ψάχνω να βρω τις δοσολογιες ακόμα.Α και με την ευκαιρία να περάσεις από το σπίτι να δούμε πως θα γίνει να πάρεις την ανεμώνη σου.Έκανε σπλιτ η bubble μου.Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Λες να έφτιαξα ζευγαράκι??Το φοβόμουν μήπως σκοτωθούν αλλά μόλις το έβαλα το παλιό πήγαινε κοντά σαν να το μύριζε και μετά δεσανε,είναι συνέχεια μαζί.Οι χρωμιδες τελικά φαίνονται ωραία στο ενυδρείο αλλά όντως είναι λίγες.Θα κοιτάξω να πάρω άλλες 5 να τις κάνω δεκάδα.Αν είναι μεγαλύτερες οι άλλες θα έχω πρόβλημα?Ευχαριστώ Σταμάτη!!Προσπαθώ να βγάλω άκρη ακόμα.Είναι πανεύκολη η συγκεκριμένη στον χειρισμό της αλλά ψάχνω να βρω τις δοσολογιες ακόμα.Α και με την ευκαιρία να περάσεις από το σπίτι να δούμε πως θα γίνει να πάρεις την ανεμώνη σου.Έκανε σπλιτ η bubble μου.Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κανενα θεμα Γιωργο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λες να έφτιαξα ζευγαράκι??Το φοβόμουν μήπως σκοτωθούν αλλά μόλις το έβαλα το παλιό πήγαινε κοντά σαν να το μύριζε και μετά δεσανε,είναι συνέχεια μαζί.Οι χρωμιδες τελικά φαίνονται ωραία στο ενυδρείο αλλά όντως είναι λίγες.Θα κοιτάξω να πάρω άλλες 5 να τις κάνω δεκάδα.Αν είναι μεγαλύτερες οι άλλες θα έχω πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ Σταμάτη!!Προσπαθώ να βγάλω άκρη ακόμα.Είναι πανεύκολη η συγκεκριμένη στον χειρισμό της αλλά ψάχνω να βρω τις δοσολογιες ακόμα.Α και με την ευκαιρία να περάσεις από το σπίτι να δούμε πως θα γίνει να πάρεις την ανεμώνη σου.Έκανε σπλιτ η bubble μου. Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Είσαι άρχοντας!  Κανόνισε για καφεδάκι κάνα απόγευμα και έρχομαι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...