Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Δεν ειμαι καθολου υπερ του τροπου της τυρφης στο κυριος φιλτρο.

Ετσι δεν θα εχεις ποτε σταθερες συνθικες γιατι θα κανεις αλλαγη νερου με νερο βρυσης και θα τις χαλας παλι.

Επισης αυτες οι μεταβολες,δεν κανουν και πολι καλο για τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλιστα, οπότε με σκεύασμα pH minus να φέρω το νερό τουλάχιστον στο 7 και μετά να προσθέτω σε κάθε αλλαγή νερού κάνω δουλιά;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειμαι κατα αυτων των σκευασματων..παλι δεν θα εχεις σταθερες συνθικες.

Link to comment
Share on other sites

Ημουν σίγουρος μετά από μία περιήγηση σε τέτοια θέματα εδώ στο φόρουμ, έτσι όπως το βλέπω μάλλον πάμε για συσκευή αντίστροφης όσμωσης κάτι όμως που είναι ακριβό, προς το παρόν με το pH πάνω απ το 7,5 αν κι εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι, βλέπετε να υπάρχει θέμα με τα ψάρια στο ενυδρείο;

Τι λέτε γι αυτήν; Η αυτήν;

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις ένα τέτοιο φίλτρο και ένα βαρέλι που είναι για ελιές. Βγάζεις τα σφουγγάρια από το φίλτρο και βάζεις την τύρφη. Την ποσότητα που θα βάλεις την προσαρμόζεις ανάλογα με το ph μετά από 24 ώρες που θα δουλεύει το φίλτρο μέσα στο βαρέλι. Έτσι θα ρίχνεις συνέχεια στο ενυδρείο νερό με το ίδιο ph και δεν θα μεταβάλλονται οι παράμετροι να ενοχλούν τα ψάρια.

Έγινε επεξεργασία - Hlio
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστος ο απο πανω! Βαρελι για ελιες, εσωτερικο φιλτρο (οχι πολυ μικρο) και καλτσουλα με τυρφη. Σταθερες συνθηκες = ευτυχισμενα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Βαρέλι, τύρφη, φίλτρο μιλάμε για ένα 50ευρω, η τύρφη πόσο θα μου στοιχίζει το μήνα; Δε συμφέρει μια οικονομική συσκευή αντίστροφης όσμωσης; Η διαδικασία πως είναι; Θα βάζω κάθε φορά που αλλάζω νερό αυτό που θα έχω προετοιμάσει στο βαρέλι; Δηλαδή πρέπει κάθε βδομάδα να κάνω αυτή τη διαδικασία; Την πρώτη φορά μιας και δεν έχει τύρφη το νερό μου θα βάλω 30% νερό ή θέλει πιο πολύ; Πόσο κρατάει η τύρφη, δηλαδή για πόσες αλλαγές θα με βολέψει, πόσο χρειάζεται για 100 λίτρα που είναι το ενυδρείο μου; Εχετε κάποια άκρη για οικονομική τύρφη;

Link to comment
Share on other sites

Βαρέλι, τύρφη, φίλτρο μιλάμε για ένα 50ευρω, η τύρφη πόσο θα μου στοιχίζει το μήνα; Δε συμφέρει μια οικονομική συσκευή αντίστροφης όσμωσης; Η διαδικασία πως είναι; Θα βάζω κάθε φορά που αλλάζω νερό αυτό που θα έχω προετοιμάσει στο βαρέλι; Δηλαδή πρέπει κάθε βδομάδα να κάνω αυτή τη διαδικασία; Την πρώτη φορά μιας και δεν έχει τύρφη το νερό μου θα βάλω 30% νερό ή θέλει πιο πολύ; Πόσο κρατάει η τύρφη, δηλαδή για πόσες αλλαγές θα με βολέψει, πόσο χρειάζεται για 100 λίτρα που είναι το ενυδρείο μου; Εχετε κάποια άκρη για οικονομική τύρφη;

 

Ολα οσα ρωτας,τα γραφει το αρθρο για την τυρφη.

Καθε εβδομαδα θα κανεις αυτη τη διαδικασια,απλα θελει πειραματισμο με το ποσοστο τυρφης που χρειαζεσαι και με το ποσες μερες χρειαζεται η τυρφη να σου φτασει τις συνθικες εκει που θες.

Αλλη δυναμη εχει η καινουρια τυρφη,αλλη η χρησιμοποιημενη.

Επισης θα χρειαστει να κανεις συνεχεια μετρησεις,τουλαχιστον στην αρχη.

Με την οσμωση λυνεις αρκετα προβληματα,αλλα και εκει θες μετρησεις και tds meter να αγορασεις.Επισης με την οσμωση πετας και νερο,οσο πιο φθηνη ειναι τοσο πιο πολυ νερο πετας.

 

Link to comment
Share on other sites

Μακροπροθεσμα σιγουρα μι α/ο θα βολεψει περισσοτερο και θα κανεις αποσβεση. Απλα ειμαι της αποψης να μην παρεις και τη φθηνοτερη συσκευη....

Οι ενυδρειακες τυρφες κοστιζουν λιγο 6-8€ και κρατανε. Εγω με την ιδια τυρφη (εννοω την ιδια καλτσα, οχι το ιδιο κουτι), κανω δυο αλλαγες, απλα τη δευτερη φορα αργει να φτιαξει το νερο στο βαρελι (1-2 μερες παραπανω). Και σκεψου οτι το βαρελι μου ειναι 70 λιτρα. Δλδ σε λιγοτερα λιτρα θες μικροτερη ποσοτητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα βαρέλι 30 λίτρα αφού τόσο θέλω για 30% αλλαγή νερού στα 9 ευρώ, τα τελευταία που είχα καβάτζα, με την πρώτη ευκαιρία θα αγοράσω και τύρφη άρα πόσο περίπου κατά προσέγγιση θα χρειαστώ γι αυτή την ποσότητα; Επίσης επειδή φίλτρο άλλο δεν έχω κι ούτε μπορώ να αγοράσω τώρα, υπάρχει άλλος τρόπος να εμποτιστεί το νερό στον κουβά χωρίς την παρουσία φίλτρου; 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Χωρις φιλτρο δεν μπορεις να δουλεψεις την τυρφη.

Γιατί δεν κάνει ο τρόπος που μου υπέδειξαν με ζεστό νερό και σε 5-6 ώρες να είναι έτοιμο; Ο τύπος το κάνει λέει με τα ίδια αποτελέσματα, ποιο είναι το τίμημα με αυτόν τον τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ετσι παιρνεις μονο το ζουμι της τυρφης το οποιο περα απο χρωμα μονο,δεν σου μαλακωνει το νερο.

Τζαμπα τυρφη θα χαλας.

Η τυρφη ειναι σαν τα βιολογικα υλικα,για να ενεργησει πρεπει να παιρνα απο μεσα της νερο με ροη,δηλαδη να ειναι μεσα σε φιλτρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο, όταν τα ψάρια πηγαίνουν στην έξοδο του κυκλοφορητή και πηγαίνουν κόντρα στο ρεύμα σημαίνει κάτι αυτό;

Επίσης σήμερα το πρωί βρήκα ένα lemon tetra νεκρό στην επιφάνεια, κάτι πρέπει να έγινε το βράδυ γιατί μέχρι που έκλεισαν τα φώτα ήταν όλα μια χαρά, χθες η γυναίκα μου λέει ότι είδε κάτι αψιμαχίες μεταξύ τους, πάει πουθενά το μυαλό σας;

Επίσης για το τεστ του pH το υγρό της sera, πως ακριβώς το συγκρίνετε γιατί με τη διαβάθμιση που έχει 7 - 7,5 - 8 - 8,5 δεν μπορώ να καταλάβα ακριβώς το pH που έχω, μοιάζει περισσότερο για 8 θα έλεγα χωρίς όμως να είμαι σίγουρος. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο, όταν τα ψάρια πηγαίνουν στην έξοδο του κυκλοφορητή και πηγαίνουν κόντρα στο ρεύμα σημαίνει κάτι αυτό;

Επίσης σήμερα το πρωί βρήκα ένα lemon tetra νεκρό στην επιφάνεια, κάτι πρέπει να έγινε το βράδυ γιατί μέχρι που έκλεισαν τα φώτα ήταν όλα μια χαρά, χθες η γυναίκα μου λέει ότι είδε κάτι αψιμαχίες μεταξύ τους, πάει πουθενά το μυαλό σας;

Επίσης για το τεστ του pH το υγρό της sera, πως ακριβώς το συγκρίνετε γιατί με τη διαβάθμιση που έχει 7 - 7,5 - 8 - 8,5 δεν μπορώ να καταλάβα ακριβώς το pH που έχω, μοιάζει περισσότερο για 8 θα έλεγα χωρίς όμως να είμαι σίγουρος. 

 

 

Κάποια απάντηση σ αυτά τα ερωτήματα; Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια πηγαινοντας κοντρα στην ροη μπορει απλα να παιζουν.Δεν νομιζω πως ειναι κατι το ανησυχητικο.

Για το ph σου εφοσον βρισκεσαι Αθηνα αν δεν εχεις κατι ασβεστολιθικο στο ενυδρειο σου ειναι γυρω στο 7.5.

Για το ψαρακι εχω κατι να σου πω με σιγουρια αλλα εφοσον δεν εχεις βιολογικο υλικο στο φιλτρο

σου σιγουρα τα ζωντανα σου ειναι ταλαιπωρημενα απο αμμωνια και νιτρωδη :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ, σήμερα βρήκα στο τζάμι ένα σαλιγκάρι να το πω; Το βάζω φωτό να μου πείτε τι είναι και τι να κάνω γιατί πρώτη φορά το βλέπω αυτό στα 10 χρόνια περίπου που έχω το ενυδρείο. 

 

post-60981-0-66927300-1437795456_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να επεξεργαστώ το προηγούμενο οπότε ζητώ συγγνώμη για αυτό το ποστ, με μια πρόχειρη αναζήτηση στο διαδίκτυο πρέπει να είναι Melanoides turbeculata, θα περιμένω την επιβεβαίωσή σας, διάβασα κι ένα άρθρο το παραθέτω να μου πείτε τη γνώμη σας. 

 

Λινκ απο αλλα Ελληνικα ενυδρειακα φορουμ και σελιδες ιδιου περιεχομενου με του Aquazone απαγορευονται.

Το λινκ αφαιρεθικε!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, συγγνώμη για τον σύνδεσμο ούτε το πρόσεξα κι ούτε το σκέφτηκα, δεν θα επαναληφθεί. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί κάποιες μέρες η επιφάνεια του νερού γίνεται όπως στην παρακάτω φωτό; Σαν σαπουνάδα είναι και σα να πετσιάζει. 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ψαξε για βιοφιλμ η πρωτεινικο φιλμ οπως το ονομαζουν μερικοι..συνηθως δημιουργρειται απο ταισμα η απο οργανισμους νερκους οπως τα σαλιγκαρακια...η αναταραξη τις επιφανειας θα το διαλυσει..ειτε με το φιλτρο η με αεραντλια..σιγουρα θα υπαρχει καποιο αθρο εδω μεσα αν ψαξεις...και προσεχε με τα θεματα αλλαζετα γιατι θα σε βαλουν σε καραντινα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ψαξε για βιοφιλμ η πρωτεινικο φιλμ οπως το ονομαζουν μερικοι..συνηθως δημιουργρειται απο ταισμα η απο οργανισμους νερκους οπως τα σαλιγκαρακια...η αναταραξη τις επιφανειας θα το διαλυσει..ειτε με το φιλτρο η με αεραντλια..σιγουρα θα υπαρχει καποιο αθρο εδω μεσα αν ψαξεις...και προσεχε με τα θεματα αλλαζετα γιατι θα σε βαλουν σε καραντινα...

Δεν το κατάλαβα το τελευταίο, τι εννοείς να προσέχω γιατί θα με βάλουν σε καραντίνα; 

 

Διάβασα και το λινκ του rastafarian, μάλλον πρέπει να είναι βιομεμβράνη, η αλήθεια είναι ότι έχω την εντύπωση πως η αντλία μου δεν κινεί ικανοποιητικά το νερό, παλιά έβλεπα την κίνηση του νερού και την επιφάνεια που την ρουφούσε η εισαγωγή, αλλά τώρα ίσα που είναι διακριτό αυτό, υπάρχει περίπτωση να έχει χάσει την ικανότητά της η αντλία; Εχω τη μαμά του juwel, pump 400 (400l/h), αλλά δεν μπορώ να τη βρω στο εμπόριο κι έχει ειδική εισαγωγή σε σχήμα D που προσαρμόζεται στην πλάκα που που ρουφάει απ τα φίλτρα, έχετε κάποια ιδέα επί τούτου; 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...