Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Ενα μεταχειρισμενο συστημα co2,το βρησκεις απο 70-100 ευρω,το καινουριο περιπου στα 120.

Αναλογα με τον φωτισμο σου ριχνεις και το αναλογο co2,δηλαδη αν εχεις πολυ φως,ριχνεις πολυ co2,αν εχει λιγο φως,λιγο co2.

Μπορεις να βαλεις γκουραμι και ενα κοπαδι αρλεκινους,αυτα ομως θελουν ψιλομαλακο νερο..

Ξεκινα με ευκολα φυτα και βλεπεις,παντως να ξερεις πως αργα η γρηγορα το co2 θα σου χρειαστει.

Ταμπλετες δεν βαζουμε σε ολα τα φυτα,μονο σ αυτα που τρεφονται απο τη ριζα,στα αλλ που τρεφονται απο την στηλη του νερου ριχνουμε υγρα λιπασματα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για 70 ευρώ ευχαρίστως κάποια στιγμή, αρλεκίνους εννοείς τα ράσμπορα; Για πόσο μαλακό μιλάμε; Οπως είπα σε πιο πάνω ποστ, μέτρησα προχθές στο νερό βρύσης ανθρακική 6 και γενική 7 ή 8 δεν θυμάμαι τώρα. Με το co2 είπες πέφτει το ph, πόσο δηλαδή; Α.Ο. ούτως ή άλλως θέλω να πάρω γιατί το καλοκαίρι με την εξάτμιση η γενική μου φτάνει στο ενυδρείο στο 11-12, δεν είναι απαραίτητη και μόνο γι αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Το ποσο πεφτει με το co2 δεν μπορει να στο πει κανεις,ειναι αναλογα ποσο ριχνεις.Θα το δεις με μετρησεις αυτο.

Ναι τα ρασμπορα λεω.

Κοιτα εδω τα προφιλ τους.

Trichogaster leerii

Trigonostigma heteromorpha

Link to comment
Share on other sites

Το προφίλ αυτών των ψαριών λέει πως πρέπει να έχω ph=6,5, της βρύσης είναι 7,5, άρα ή θα πρέπει πρώτα να πάρω co2, ή Α.Ο. έτσι δεν είναι; Αρα θα πρέπει να στήσω πρώτα φυτά, βυθό και μετά βλέπουμε. Ο πλέκο αν και δεν τον έχω δει να μεγαλώνει άλλο, αν έχει την κρυψώνα που του έχω και τον ταιζω θα ανακατώνει το στήσιμο των φυτών; Τα απορρίματά του δεν θα βρωμίζουν τον βυθό; Αν τον δώσω (που δεν θέλω) έλεγα να πάρω 6 corydoras αφού έχω φυτέψει κι έχει στρώσει ο βυθός, τι λες; 

Link to comment
Share on other sites

Το προφίλ αυτών των ψαριών λέει πως πρέπει να έχω ph=6,5, της βρύσης είναι 7,5, άρα ή θα πρέπει πρώτα να πάρω co2, ή Α.Ο. έτσι δεν είναι; Αρα θα πρέπει να στήσω πρώτα φυτά, βυθό και μετά βλέπουμε. Ο πλέκο αν και δεν τον έχω δει να μεγαλώνει άλλο, αν έχει την κρυψώνα που του έχω και τον ταιζω θα ανακατώνει το στήσιμο των φυτών; Τα απορρίματά του δεν θα βρωμίζουν τον βυθό; Αν τον δώσω (που δεν θέλω) έλεγα να πάρω 6 corydoras αφού έχω φυτέψει κι έχει στρώσει ο βυθός, τι λες; 

 

Το ιδανικο λεει οτι πρεπει να ειναι 6.5 και λιγο παραπανω να εχεις δεν τρεχει τιποτα.

Παρε α/ο για αρχη και μετα αν χρειαστεις παιρνεις και co2.

Ο πλεκο θα στα διαλυσει ολα εκει ,ειναι ατσουρμπαλο ψαρι και μπορει να σου σπαει τα φυτα.

Και τα κορυ ομως,μερικα φυτα τα ξηλωνουν γιατι σκαβουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια διευκρίνηση, τον κυκλοφορητή στο βαρέλι μπορούμε να τον αφήσουμε κλειστό χωρίς νερό ή δεν κάνει; Θέλω να πω κάθε φορά που θα κάνω την αλλαγή μου, πρέπει αμέσως να βάζω νερό άρα κι ο κυκλοφορητής να δουλεύει όλο το 24ωρο 365 μέρες το χρόνο; 

Link to comment
Share on other sites

Αν σταματησεις να φτιαχνεις το νερο της αλλαγης με τυρφη δεν υπαρχει καποιος λογος να το προετοιμαζεις μια ολοκληρη εβδομαδα.

Λιγες ωρες πριν την αλαγη αρκουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν σταματησεις να φτιαχνεις το νερο της αλλαγης με τυρφη δεν υπαρχει καποιος λογος να το προετοιμαζεις μια ολοκληρη εβδομαδα.

Λιγες ωρες πριν την αλαγη αρκουν.

 

Το θέμα είναι αν δημιουργούντα βακτήρια ή μένει μπίχλα στον κυκλοφορητή εφόσον δε δουλεύει. Επίσης τώρα το καλοκαίρι θέλω δεν θέλω, λόγω εξάτμισης νερό πρέπει να έχω στο βαρέλι για καθημερινή συμπλήρωση, το χειμώνα όμως που δεν θα χρειάζομαι τι γίνεται;

Για την άμμο που λέγαμε πιο πάνω, ξέχασα να πω πως την τσέκαρα όταν την έφερα σπίτι με υδροχλωρικό οξύ και μάλιστα για να μαι σίγουρος έκανα μία πατέντα. Εριξα υδροχλωρικό οξύ σε ένα κομμάτι μάρμαρο και άφρισε ώστε να συγκρίνω με την άμμο να ξέρω σίγουρα πως είναι το άφρισμα και πραγματικά δεν είχα καμία αντίδραση, η διαφορά ήταν εμφανέστατη. Επίσης προς το παρόν το diy co2 που έφτιαξα και το ρίχνω στο βάζο για δοκιμή πάει καλά, μία φυσαλίδα ανά 3" βγάζει κι η αερόπετρα κάνει πάρτυ, έχει πολύ πλάκα κι είμαι περίεργος τώρα να δω πόσο θα κρατήσει. Ισως λόγω φωτισμού να ξεκινήσω μ αυτό όταν φυτέψω κι αλλάξω το βυθό μέχρι να βρω πατέντα να αυξήσω φωτισμό και τότε να πάω και για μπουκάλα. Οταν θα είμαι έτοιμος για μπουκάλα θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε να βρούμε παρέα μέχρι 80 ευρώ, για να μη κάνα καμία πατάτα αρχάριος γαρ μ αυτά. Θα κοιτάξω και στη δουλιά μου βέβαια γιατί ανακατευόμαστε με οξυγόνα κι αιθυλένια μήπως υπάρχει κάτι που μπορώ να χρησιμοποιήσω όπως και για φωτισμό μιας κι έχουμε άπειρα φωτιστικά κι εξαρτήματα απλά το θέμα είναι να ξεκινήσει η δουλιά γιατί εδώ και 2 μήνες κάθομαι λόγω της αστάθειας στη χώρα, πραγματικά δεν κινείται τίποτα. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Μπιχλα δεν μενει στον κυκλοφορητη εφοσον το νερο ειναι καθαρο και αν φροντιζεις να τον στεγνωνεις μετα απο καθε χρηση δεν θα εχεις προβληματα με παθογονους οργανισμους σε αυτον.

Επισης αν δεν εχεις συστημα αυτοματης αναπληρωσης και εφοσον δεν προετοιμαζεις το νερο σου με τυρφη δεν υπαρχει λογος να εχεις νερο στο βαρελι να γυριζει και να συμπληρωνεις καθημερινα.

Θα φτιαχνεις λιγο νερακι καθε 2-3 μερες και θα συμπληρωνεις οτι εχει εξατμιστει.

Για συστημα co2 πρεπει να εχεις το νου σου στις αγγελιες για να πετυχεις αυτο που θελεις αν και στην ουσια αυτο που κοστιζει ειναι τα μανομετρα.Μια 2κιλη μπουκαλα πυροσβεστηρα και καινουρια να την παρεις εχει γυρω στα 35-40 ευρω.

Τα υπολοιπα εξαρτηματα που χρειαζεσαι ειναι πανφθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει νερο μεσα στο βαρελι,τοτε ο κυκλοφορητης πρεπει να δουλευει για να μη μενει στασιμο το νερο.

Το co2 με την αεροπετρα δεν δουλευει,σε 2-3 μερες η δεν θα βγαζει καθολου η θα βγαζει πολυ λιγοτερο.Η γνωμη μου ειναι να μη το βαλεις καν το diy,θα γεμισεις αλγες και μετα θα τρεχεις να τις σκοτωσεις και αναγκαστικα θα πας σε ολοκληρομενο συστημα μετα,αλλιως δεν θα φευγουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει νερο μεσα στο βαρελι,τοτε ο κυκλοφορητης πρεπει να δουλευει για να μη μενει στασιμο το νερο.

Το co2 με την αεροπετρα δεν δουλευει,σε 2-3 μερες η δεν θα βγαζει καθολου η θα βγαζει πολυ λιγοτερο.Η γνωμη μου ειναι να μη το βαλεις καν το diy,θα γεμισεις αλγες και μετα θα τρεχεις να τις σκοτωσεις και αναγκαστικα θα πας σε ολοκληρομενο συστημα μετα,αλλιως δεν θα φευγουν.

Οκ για να το λες σέβομαι την εμπειρία σου και δεν θα το ρισκάρω, οπότε θα ξεκινήσω φύτεμα όταν με το καλό γίνει η μετεγκατάσταση ψαριών και άμμου κι ανάλογα πως θα πάει μέχρι τότε ελπίζω να ανοίξει η δουλιά και να τσοντάρω για μπουκάλα co2. Για το νερό εννοείται ότι δε μένει στάσιμο στο βαρέλι, απλά ρώτησα για να μη δουλεύει συνέχει ο κυκλοφορητής αν μπορώ να μην έχω νερό μέσα και να είναι κλειστός. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το co2 δούλεψε ικανοποιητικά για 8 μέρες, μετά έπεσε αλλά ανarrow-10x10.png αναλογιστούμε ότι έβαλα για πειραματισμό το 1/3 της δόσης πήγε πάρα πολύ καλά. Προς το παρόν βέβαια δεν θα το χρησιμοποιήσω, θα δω πως θα πάνε τα φυτά με το συγκεκριμένο φωτισμό και ευτυχώς έχω μόνο 30 πόντους ύψος και με τον ανακλαστήρα έχω πιστεύω επαρκή φωτισμό. Την Α.Ο. την πήρα γιατί ούτως ή άλλως θέλω να αναπληρώνω λόγω εξάτμισης που χρειάζομαι 5 λίτρα ανά 2μερο γιατί με το νερό της βρύσης ανέβαινα στο Θεό από σκληρότητες στο ενυδρείο. Συνεχίζω πάντως μαζί με τα υγρά τεστ να χρησιμοποιώ για αντιπαράθεση και τα στικάκια και μπορώ να πω με βεβαιότητα πως δουλεύουν μια χαρά στο pH στο ΝΟκαι ΝΟ3, στο μόνο που υστερούν σε ακρίβεια είναι το ΚΗ και το GH όπου απλά σου λέει ότι είσαι κάτω από 3 ή κάτω από 6 ή κάτω από 10 αλλά και πάλι ενδεικτικά ξέρεις τι σου γίνεται. Βέβαια τώρα έχω καταλάβει από το χρωματισμό σε σχέση με τα υγρά πόσο ακριβώς είναι, δοκίμασα πρώτα με τα στικάκια και μετά με τα υγρά και έπεσα ακριβώς! Θα έλεγα όσοι έχουν μη τα πετάξουν, εξοικείωση θέλει λιγάκι τουλάχιστον μην πάνε τσάμπα τα λεφτά μέχρι να τελειώσουν. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοήθειά σας,  ό,τι είχε γίνει με τα cherry barb τώρα γίνεται με τα neon tetra, ΓΕΝΝΑΝΕ ΑΒΓΑ κι ένα μπαστάρδικο lemonarrow-10x10.png tetra από πίσω και τα τρώει. Πως μπορώ να τα σώσω; Προσπάθησα να πιάσω το ζευγάρι δεν πιάνεται με την καμία, ΚΡΙΜΑ, ΚΡΙΜΑ. Το κουφό είναι ότι δεν έχω πιστεύω καλές συνθήκες, 4 είναι κι όμως τα είδα ζωντανά να τρίβονται ανάμεσα στα πλαστικά φυτά και με τίναγμα να φεύγουν καμιά 7-8 αβγά και το λέμον να τα τρώει. Είχα παρατηρήσει μία επιθετική συμπεριφορά χθες στο ένα νέον προς ένα άλλο, αλλά ποτέ δεν πίστεψα ότι θα αναπαραχθούν, δεν μπορώ καν να ξεχωρίσω αρσενικά - θηλυκά, το κουφό είναι ότι τα χω βάλει αγγελία να τα χαρίσω για να γίνουν κοπάδι. Μου κανε εντύπωση σήμερα το πρωί ότι στα λέμον ο αρχηγός τους είχε γίνει επιθετικός κι έδιωχνε όλα τα ψάρια, μετά παρατήρησα ότι ακολουθούσε δύο νέον, κάθομαι κανά τέταρτο και τι να δω! Τα δύο νέον να τρίβονται και να φεύγουν αβγά, υπάρχει περίπτωση να σώσω κανένα; Για βοηθήστε ρε παιδιά.

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγαλεις τα ψαρια απο κει και να τα βαλεις σε γεννηστρα, πολυ δυσκολο να τα σωσεις. Βεβαια καποιο μπορει να γλυτωσει και καποια στιγμη να δεις να το κολυμπαει.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανarrow-10x10.pngδεν βγαλεις τα ψαρια απο κει και να τα βαλεις σε γεννηστρα, πολυ δυσκολο να τα σωσεις. Βεβαια καποιο μπορει να γλυτωσει και καποια στιγμη να δεις να το κολυμπαει.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προσπάθησα να τα πιάσω, με την ΚΑΜΊΑ, δεν πιάνονται και τα στρέσαρα χειρότερα, δεν το ξανακάνω. Σιφώναρα βυθό από κει που είχαν πέσει αβγά, αν έβγαλα κανένα θα δείξει σε 2 μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

Το κολπο ειναι να βαλεις μεγαλο κοπαδι και μερικα να κανουν τη δουλεια και μετα να φυγουν. Σε κοινωνικο πολυ δυσκολο να τα κρατησεις. Και μη νομιζεις οτι τα νεον δεν τα τρωνε.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κωστα μπορεις να χωρισεις και το ενυδρειο...αλλα εχει μανουρα..ψιλη πλαστικη σιτα σαν αυτη που πουλανε για μπαλκονια αλλα πιο ψιλη...βαρυδακια κατω για να καθεται..και δεμενη πανω με τις κοντρες...αλλιως βγαλε το λεμον..αλλα και παλι τιποτα δεν σε ασφαλιζει απο τα αλλα ψαρια..ειδικα οταν τα μικρα θα αρχισουν να κολυμπουν...ασε που ειναι μικροψαρα και δυσκολευουν πιο πολυ την διαδικασια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωστα μπορεις να χωρισεις και το ενυδρειο...αλλα εχει μανουρα..ψιλη πλαστικη σιτα σαν αυτη που πουλανε για μπαλκονια αλλα πιο ψιλη...βαρυδακια κατω για να καθεται..και δεμενη πανω με τις κοντρες...αλλιως βγαλε το λεμον..αλλα και παλι τιποτα δεν σε ασφαλιζει απο τα αλλα ψαρια..ειδικα οταν τα μικρα θα αρχισουν να κολυμπουν...ασε που ειναι μικροψαρα και δυσκολευουν πιο πολυ την διαδικασια...

 

Στάθη είχα φτιάξει πριν λίγο καιρό σίτα με πλαστικά απ αυτά που κρατάνε την αφίσα και είχα χωρίσει το ενυδρείο 70-30 αλλά δεν πέτυχε, κάποια στιγμή από ένα κενό πέρασε το λέμον, μιλάμε διαόλια τα άτιμα. Δεν πειράζει, εμπειρία είναι κι αυτό, η ώρα που θα φυτέψω αληθινά φυτά να το κάνω ζουγκλίτσα πλησιάζει οπότε θα έχουν περισσότερες πιθανότητες. 

Link to comment
Share on other sites

Στάθη είχα φτιάξει πριν λίγο καιρό σίτα με πλαστικά απ αυτά που κρατάνε την αφίσα και είχα χωρίσει το ενυδρείο 70-30 αλλά δεν πέτυχε, κάποια στιγμή από ένα κενό πέρασε το λέμον, μιλάμε διαόλια τα άτιμα. Δεν πειράζει, εμπειρία είναι κι αυτό, η ώρα που θα φυτέψω αληθινά φυτά να το κάνω ζουγκλίτσα πλησιάζει οπότε θα έχουν περισσότερες πιθανότητες.

Οποτε θες απο φυτα οτι θες..καθε μερα μου φερνουν και μια ριζα...στα λιτρα μου και εχω χασει τα ψαρια απο τις ριζες...και αυτο το λεμον τι το θες...δωστο..αλλα μαλλον εισαι συναισθηματικα δεμενος πια..παντως με αφηνει αφωνο το τι παρατηρεις ρε φιλε...μαθαινουμε απο σενα....
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι κατηγορητε το λεμον ρε παιδια; τα νεον τι νομιζετε οτι κανουν; οτι και να κανεις φιλε μου, αν δεν απομονωσεις τα αυγα απο τα υπολοιπα ψαρια, δεν προκειται να δεις μωρα. Τα τετρα δεν ειναι κιχλιδες.

Ο nicpapa εχει ενα ωραιο θεματακι που αναπαραγει ροδοστομους. Για ριξε μια ματια.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα νέον και να θέλουν δεν μπορούν να φάνε, το λέμον έχει καταλάβει πότε έχουν φάση αναπαραγωγής και κάθεται πίσω απ το θηλυκό και περιμένει πότε θα πέσουν αβγά να τα φάει, δεν αφήνει κανένα να πλησιάσει, ούτε λέμον ούτε τσέρι ούτε νέον, είναι ο τσαμπουκάς του ενυδρείου. Στάθη δε γίνεται να το δώσω γιατί είναι 7άδα, ήδη θα έπρεπε απ ό,τι λέτε εδώ να είναι τουλάχιστον 10 οπότε δεν τίθεται θέμα. Βασικά για να το φυτέψω πρέπει να φύγει ο πλέκο να αλλαχτεί ο βυθός με άμμο και μετά γιατί άντε να τα πιάσεις έτσι και πυκνοφυτευτεί. Μόνο σε πυκνοφυτεμένο υπάρχει πιθανότητα να επιζήσουν αβγά και να μη το πάρουν χαμπάρι άλλα ψάρια τι γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η αναπαραγωγή (οχι η τυχαία)  απαιτεί περιορισμούς πολύ αυστηρούς, αλλά και πάλι μπορεί να μην πετύχει. Μερικές φορές όμως συμβάινει χωρίς καμία προσπάθεια από την πλευρά μας και τότε η εκπληξή μας είναι πραγματικά μεγάλη, για το πως κατάφερε κάποιο ειδος να αναπαραχθεί σε μη ευνοοικές συνθήκες. :)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει..αναπαραγωγες σε κοινωνικα ενυδρεια γινονται...ειδικα σε αφρικανικα...απλα οι πιθανοτητες αν απομωνοθουν ειναι απιστευτα περισοτερες...τα τετρα ειναι κολοψαρα..δεν αφηνουν γονο..και οχι μονο σε μικροψαρα..εμενα μου εχουν φαει μεχρι και δισκακια ημερων..γιατι δεν μου εκοψε....ειδα που δεν πλησιαζε τιποτα και νομιζα οτι ολα θα πηγαιναν σφαιρα..τελικα οταν αρχισαν να κολυμπανε οποιο ξεμακραινε παραπανω απο 10 εκατοστα απο τους γονεις το (τσιμπαγαν)...γιαυτο τα σκαλαρακια προτου ζευγαρωσουν τα τσακιζουν...μονο τωρα δεν πλησιαζουν σε ζευγαρι απο ραμιρεζακια που τα βλεπουν απο 30 και εκατοστα οταν πλησιαζουν...καλα δεν πλησιαζει τιποτα να λεμε την αληθεια μονο ενας δισκος που φωλιαζε εκει πριν απο αυτα(δεν ξερω αν παιζει ρολο που ειναι θυληκος με προσφατη γεννα αλλα μαλλον δεν)...αλλα και παλι θα χωρισω το ενυδρειο με μια σιτα που εχω και οτι γινει..τεσπα ασχετο...απλα εμπειρικα σου ειπα για την σιτα κωστα γιατι την εχω ξαναχρησιμοποιησει...αλλα δεν υπαρχει συγκριση σε ασφαλεια και ευκολια στις αλλαγες και το ταισμα σε κοινωνικο σε σχεση με γεννηστρα τα παιδια εχουν δικιο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα αφρικανικα ειναι πολυ διαφορετικα γιατι οι ψαρινες τα εχουν στο στομα. Οταν βγουν ομως κινδυνεουν εξισου. Οποιο ειναι τσακαλι κρυβεται στις πετρες. Δεν ειναι το ιδιο σε ενα απλο κοινωνικο οπου κινδυνευουν απο αυγα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα αφρικανικα ειναι πολυ διαφορετικα γιατι οι ψαρινες τα εχουν στο στομα. Οταν βγουν ομως κινδυνεουν εξισου. Οποιο ειναι τσακαλι κρυβεται στις πετρες. Δεν ειναι το ιδιο σε ενα απλο κοινωνικο οπου κινδυνευουν απο αυγα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στανταρ..ετσι ειναι..απλα στις αφρικανες κινδυνευουν πολλες φορες και απο τους ιδιους τους γονεις ειδικα τον κυριαρχο αρσενικο..βεβαια υπαρχει και η μεθοδος του βιαιου ξεμπουκωματος της θυληκιας...κατι που δεν εκανα ποτε στις αφρικανες μου...δεν ετυχε να μου αρωστησει και καμμοια οσο ηταν μπουκωμενη για να το κανω...περιμενα η φυση να αποφασισει..οσο φυσικο μπορεις να πεις ενα ενυδρειακο περιβαλλον...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...