Jump to content

Δημιουργία του νέου ενυδρείου & Θέση Φίλτρου


Recommended Posts

Πρέπει να φύγω για λίγο. Θα κοιτάξω τι μπορώ να βάλω γιατί αύριο θα έχω το καλτσόν... Το χε ξεχάσει να το φέρει και να τα τα αποτελέσματα..

Link to comment
Share on other sites

Το fluval δεν έχεις? Μέχρι να βάλεις το καλσόν χαμήλωσε λίγο τη ροή του να μην είναι τόσο δυνατή. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το φλουβαλ.

Θοδωρη δεν τον εχω βγάλει γιατι δεν ειχα τιποτα να βάλω.

Το φίλτρο έκανε 2 περίεργα στην αρχή και σταμάτησε μετά και λειτουργεί κανονικά.

Εχω βγει εκτός σπιτιού για λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το φλουβαλ.

Θοδωρη δεν τον εχω βγάλει γιατι δεν ειχα τιποτα να βάλω.

Το φίλτρο έκανε 2 περίεργα στην αρχή και σταμάτησε μετά και λειτουργεί κανονικά.

Εχω βγει εκτός σπιτιού για λιγο.

 

Πρέπει να το βγάλεις γιατί με αυτό τον τρόπο ζορίζεται πολύ το φίλτρο και θα προκληθεί ζημιά. 

Χαμήλωσε τη ροή (από το λευκό χερούλι μπροστά από τις σωληνώσεις). Είναι ακόμα καινούργιο το φίλτρο και δεν έχει προλάβει να στουμπώσει λιγουλάκι.

Αν υπάρχει κάποιο τούλι από μπομπονιέρα βάλτο...

Link to comment
Share on other sites

Bρήκα καλσόν... 

 

Παραμένω πολύ τυχερός γιατί κανονικά εκείνη την ώρα δεν θα ήμουν σπίτι. Δεν θα έβρισκα τίποτα..

post-61846-0-16792900-1455322206_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με τρωει η γλωσσα μου αλλα δεν θα ρωτησω.... χαχαχαχα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα με τρωει η γλωσσα μου αλλα δεν θα ρωτησω.... χαχαχαχα!!!

Χαχχαχαχαχααχχαχααχχααχχαχαχχαχαχαχααχ!!!

 

Κάποιος το κλαίει ήδη   :whistling: !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H οικογένεια έχει σαφώς μειωθεί. Είμαστε λιγότεροι. Τώρα φαντάζομαι αυτό είναι λογικό καθώς δεν γίνεται να αντέξουν όλα... Δεν είμαστε πάντως λίγοι ;) 

Link to comment
Share on other sites

H οικογένεια έχει σαφώς μειωθεί. Είμαστε λιγότεροι. Τώρα φαντάζομαι αυτό είναι λογικό καθώς δεν γίνεται να αντέξουν όλα... Δεν είμαστε πάντως λίγοι ;)

 

Έτσι γίνεται. Δεν επιβιώνουν όλα ότι και να κάνεις. Από την μία πλευρά ευτυχώς ... φαντάζεται να προσπαθείς να χαρίσεις καμιά 50αρία?

Καμιά φωτογραφία δεν έχει?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται. Δεν επιβιώνουν όλα ότι και να κάνεις. Από την μία πλευρά ευτυχώς ... φαντάζεται να προσπαθείς να χαρίσεις καμιά 50αρία?

Καμιά φωτογραφία δεν έχει?

Βασικά είναι θέμα της φύσης τους. Κάνουμε πολλά για να μείνουν κάποια.

 

Και εντάξει αν το δεις πρακτικά , άλλο να έχεις να πιάσεις 5 και 10 και άλλο 50 χαχα!

 

Θα βγάλω σήμερα. Τώρα που γράφω παίζεται φοβερό σκηνικό μέσα γιατί μου κουράρουν ένα μπαλάκι moss που έχω αλλά επειδή αιωρείται ψηλά είναι όλα σε πιο ψηλό επίπεδο νερού! Αλλά τα φώτα είναι σβηστά...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως βλέπω πάνω στο καλσόν μικρά κολημένα και πεθαμένα...Μα καλά πως γίνεται αυτό ; :sss

Link to comment
Share on other sites

Eλάχιστα μείνανε δυστυχώς...Δεν ξέρω τι και πως. Πάντως στο καλσόν είναι κάποια εκεί κολημένα.. μα καλά τι μπορείς να κάνεις για αυτό;

Ανοιχτό τα ρουφάει, κλειστό τα κόλησε πάνω του...

Link to comment
Share on other sites

Eίναι ήδη μπουκωμένη λόγο του καλσον.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν ηδη νεκρα και γι' αυτο τα ρουφηξε.... Εχει τυχη να δω να πεθαινουν και να πεφτουν στο βυθο.... Αυτα που ειναι αρρωστα ειναι πιο ασπρα και δεν κολυμπουν καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν ηδη νεκρα και γι' αυτο τα ρουφηξε.... Εχει τυχη να δω να πεθαινουν και να πεφτουν στο βυθο.... Αυτα που ειναι αρρωστα ειναι πιο ασπρα και δεν κολυμπουν καλα.

Ξέρουμε γιατί αρρωσταίνουν; Θέμα αδυναμίας είναι λόγο ότι είναι νεογνά;

 

Άστα Μαίρη ανοίξανε τα φώτα και έμεινα μα.. . Είναι πολύ λίγα. 

 

Στο μεταξύ οι γονείς παίζουν αχαλίνωτο ξύλο με αυτήν να τον δέρνει κάθε λίγο και λιγάκι.

Πιστεύω είναι άπεροι γιατί είναι η 1η τους γέννα και τα θαλασσώνουν λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Την ίδια απορία έχω και εγώ. Μετά από τις πρώτες γέννες όπου επιβίωσαν κάποια όλες οι άλλες χάθηκαν. Σε εμάς κάποια πεθαίνουν αλλά τα πολλά μωρά χάνονται ξαφνικά όλα μαζί. Γι' αυτό και υποψιαζόμαστε πως τα τρώνε ή τα άλλα κριμπ ή κάποιος από τους γονείς επειδή θέλει να ζευγαρώσει ξανά. Δεν είχα χρόνο για να το ψάξω και πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς τα ψαράκια πρέπει να είναι άρρωστα... Κάτι είχα καταλάβει πως δεν πάει καλά γιατί δεν τρώγανε και ήταν κρυμμένα συνέχεια. Μέτρησα νερά τα πάντα είναι όλα οκ.

 

Αυτά έχουν πάει και τα 2 μέσα στη φωλιά από χτες και δεν κάνουν τίποτα. Ακόμα και κατεψυγμένη τροφή που έδωσα ακριβώς μπροστά τους και δεν είχαν φάει ποτέ και δεν την άγγιξαν καν.

 

Εκεί που βρίσκονται δεν με αφήνουν να βγάλω φωτό. Πάνω στο 1 είδα κάτι άσπρα στο κεφάλι του. Όχι όμως τελίτσες σαν το ich , πιο πολλά μαζεμένα ήταν....Τι κάνουμε...;

Link to comment
Share on other sites

Βρε τι θα γινει με σενα?Μεσα σε ενα μηνα σου τυχαν ολα.Γεννες,κυανο,αλγες,θολουρες,σαπισματα,θανατοι,αρρωστιες....δεν κανεις κανενα ξεματιασμα

Link to comment
Share on other sites

Βρε τι θα γινει με σενα?Μεσα σε ενα μηνα σου τυχαν ολα.Γεννες,κυανο,αλγες,θολουρες,σαπισματα,θανατοι,αρρωστιες....δεν κανεις κανενα ξεματιασμα

Άστα να πάνε. Αυτό συζήταγα σε κάποια φάση , μέσα σε ούτε 2 μήνες μου τύχανε απόλα!

Link to comment
Share on other sites

Και συ φιλε μου δεν το εχεις αφησει λιγο σε ηρεμια.Συνεχεια το σκαλιζεις,το αλλαζεις,βαζεις,βγαζεις.......ολα θελουν το χρονο τους.Στο εχω ξαναπει οτι βιαζεσε να τα κανεις ολα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και συ φιλε μου δεν το εχεις αφησει λιγο σε ηρεμια.Συνεχεια το σκαλιζεις,το αλλαζεις,βαζεις,βγαζεις.......ολα θελουν το χρονο τους.Στο εχω ξαναπει οτι βιαζεσε να τα κανεις ολα

Έτσι είναι όταν ξεκινάς και βλέπεις διάφορα, θες συνέχεια να το βελτιώνεις.  Βλέπεις λάθη που έχεις κάνει και θες συνέχεια να τα διορθώσεις (εγώ τουλάχιστον σε τέτοια φάση ήμουν και είμαι ακόμα).

 

Έχω περίπου 2 μήνες και κάτι το ενυδρείο και συνέχεια θέλω να το βελτιώνω, απλά έμεινα πίσω λόγω πολλών υποχρεώσεων.  Να είμαστε καλά και όλα θα γίνουν σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...