Jump to content

Δημιουργία του νέου ενυδρείου & Θέση Φίλτρου


Recommended Posts

Βαλε μια φωτο το φωτιστικο σου.

http://www.aquatlantis.com/index.php?id=168&tbl=registos

 

Aυτό είναι. Και ούτε η εταιρία ούτε κανείς δεν απαντάει για την απόδοση του.

Link to comment
Share on other sites

Όλες έτσι γράφουν , ιδανικές για φωτοσύνθεση και μετά βγάλε άκρη.. Να μου έγραφε και τα spec της να ξέρω τι φοράω να πω οκ , εδώ δεν γράφει τίποτα.

 

Και Θοδωρή εσύ λες δεν θα την άλλαζες. Δεν θα ήξερες όμως καν πόσο ικανοποιητική είναι.

 

Καπάκι παραγγέλνω και plexi glass και βάζω να περνάει το φως. 

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το φωτιστικο σου,μην το αλλαζεις.Δινε χρηματα για την σωστη διαβιωση των ψαριων σου και οχι

εαν μεγαλωνουν ποιο γρηγορα τα φυτα σου.Αυτο που εχετε ξεχασει ολοι ειναι οτι τα ψαρια ειναι οι πρωταγωνιστες

σε ενα ενυδρειο και οχι τα φυτα,ειδικα υποστρωματα,λιπασματα,CO2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eννοείται τα ψάρια είναι οι πρωταγωνιστές και προσπαθώ για το καλύτερο (Ποιότητα νερού-τροφές-βιταμίνες-περιβάλλον).

 

Στο περιβάλλον αυτό είναι και τα φυτά. Εκεί έγκειται το ενδιαφέρον μου να έχουν και αυτά αυτό που χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα το φλούβαλ και μαζεύω κάποιες ερωτήσεις τώρα ;)

 

1.Καταρχάς δεν βλέπω σφουγγάρι μπλε μέσα μόνο πάρα πολλά άσπρα Pads. Τα οποία είναι πιο έτσι σφουγγαροειδή από το απλό ενυδρειακό βαμβάκι.

2. Στις οδηγίες λέει μην αφαιρέσετε τα carbon pads από εκει που βρίσκονται. (Τι παίζει εδώ;)

3. Στις οδηγίες λέει ότι το φίλτρο πρέπει ΠΑΝΤΑ να βρίσκεται σε χαμηλότερο επίπεδο από το ενυδρείο. Αν εγώ δηλαδή το ακούμπησω στην πίσω μεριά του ίδιου επίπλου που είναι το ενυδρείο; Δεν πρέπει;

4. Το ενυδρείο μου από μέρα σε μέρα αν δεν το έχει κάνει ήδη γιατί έχω 2 μέρες να μετρήσω , θα είναι στρωμμένο. Οπότε μεταφέρω τα υλικά μου στο καινούργιο. Στο εσωτερικό έχω ένα υλικό από άργιλο aquaclay. Αυτό αν ανακατευτεί σε καλαθάκι με άλλο βιολογικό υλικό πειράζει ή πρέπει να είναι μόνο του; 

 

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1) Τα σφουγγαρια του ειναι μια χαρα.

2)Βγαλτα δεν τα χρειαζεσαι,

3)Το πισω μερος του επιπλου ειναι πιο πανω απο το ενυδρειο?Οχι.....ειναι πιο κατω....Οι οδηγιες σου λενε οτι δεν πρεπει να βαλεις το φιλτρο πιο πανω απο το ενυδρειο....

4)Δεν το ξερω το υλικο.

Link to comment
Share on other sites

1) Τα σφουγγαρια του ειναι μια χαρα.

2)Βγαλτα δεν τα χρειαζεσαι,

3)Το πισω μερος του επιπλου ειναι πιο πανω απο το ενυδρειο?Οχι.....ειναι πιο κατω....Οι οδηγιες σου λενε οτι δεν πρεπει να βαλεις το φιλτρο πιο πανω απο το ενυδρειο....

4)Δεν το ξερω το υλικο.

Θα το ακουμπήσω κάτω στο πάτωμα. Η απόσταση από το έδαφος κάτω μέχρι την κορυφή του ενυδρείου είναι 1,20-130. Μανομετρικό έχει 1.40, θα είμαι καλά;

Αυτά είναι pads άνθρακα; Γιατί είναι αχρειάστα; Να βάλω βιολογικό υλικό στη θέση τους;

Bαμβάκι που παίρνει αυτό το φίλτρο δεν έχω καταλάβει;!

Link to comment
Share on other sites

Θα το ακουμπήσω κάτω στο πάτωμα. Η απόσταση από το έδαφος κάτω μέχρι την κορυφή του ενυδρείου είναι 1,20-130. Μανομετρικό έχει 1.40, θα είμαι καλά;

Αυτά είναι pads άνθρακα; Γιατί είναι αχρειάστα; Να βάλω βιολογικό υλικό στη θέση τους;

Bαμβάκι που παίρνει αυτό το φίλτρο δεν έχω καταλάβει;!

 

Οριακα θα εισαι στο μανομετρικο και μπορει να μην εχεις καλη ροη.

Ο ανθρακας χρειαζεται μονο για τις πρωτες μερες του ενυδρειου.Βαλε βιολογικο υλικο στη θεση τους.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα το βάλω δίπλα σε ένα σκαμπό τότε να μειώσω κατά πολύ το μήκος, απλά δεν θα μπορέσω να το κρύψω τελείως.

 

Τα άσπρα αυτά σφουγγαροειδή είναι τα βαμβάκια τα οποία αλλάζω με ενυδρειακό βαμβάκι όταν στουμπώσουν;

Link to comment
Share on other sites

Οχι,ειναι τα σφουγγαρια του και δεν τα αλλαζεις,απλα τα πλενεις που και που.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Άρα βαμβάκι δεν παίρνει το φίλτρο για προφίλτρανση;

 

Να και 1 φωτό που σκέφτομαι να το βάλω να πάρετε μία ιδέα. Αλλιώς αν το βάλω πίσω από το έπιπλο είμαι στο 1,20-1.30 εκεί ανάμεσα σε ύψος.

post-61846-0-61155900-1454948003_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο

Πες μας εντυπώσεις.

Το 206 είναι;

Σκέφτομαι και εγώ να το πάρω ή το eheim ecco pro 200.

Αν και το fluval είδα ότι έχει καλύτερη τιμή

Από θόρυβο τι λέει;

Μήπως δημιουργεί ανατάραξη πολύ; Εγώ έχω μονομάχο μέσα και δε θα ήθελα να έχει μεγάλη ροή.

Το είδα σήμερα σε ένα κατάστημα και πρόσεξα ότι ο σωλήνας του είναι σπιράλ.  Αυτό δε θα δημιουργεί πρόβλημα στο να μαζεύει βρομιές και να μπουκώνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο

Πες μας εντυπώσεις.

Το 206 είναι;

Σκέφτομαι και εγώ να το πάρω ή το eheim ecco pro 200.

Αν και το fluval είδα ότι έχει καλύτερη τιμή

Από θόρυβο τι λέει;

Μήπως δημιουργεί ανατάραξη πολύ; Εγώ έχω μονομάχο μέσα και δε θα ήθελα να έχει μεγάλη ροή.

Το είδα σήμερα σε ένα κατάστημα και πρόσεξα ότι ο σωλήνας του είναι σπιράλ. Αυτό δε θα δημιουργεί πρόβλημα στο να μαζεύει βρομιές και να μπουκώνει;

Μονομαχο και τοσο μεγαλο φιλτρο θα εχεις προβλημα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Aκόμα δεν μπορώ να πω εντυπώσεις αν και το προτίμησα και εγώ σε σχέση με το eheim ecco pro 200.

 

Λοιπόν πρώτη φορά βλέπω το ενυδρείο χωρίς καπάκι :P

Να δω τώρα πως θα καταφέρω να κάνω τρύπες...

 

Έτσι μου έρχεται να πάω να πάρω ένα φλουβαλ φωτιστικό τ5 φς φς φς...

post-61846-0-91913600-1454948746_thumb.jpg

post-61846-0-36350400-1454948761_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μονομαχο και τοσο μεγαλο φιλτρο θα εχεις προβλημα.

Send from the heart of the Amazonas

είναι 120 λίτρα το ενυδρείο μεικτά

Έχω μέσα και Cory, ember tetra, (τα αγγελόψαρα τα δίνω σήμερα, προσπαθώ να φτιάξω λίγο την ψαροσύνθεση).

Το επισυναπτόμενο ψάρι στη φωτό τι είναι;  (επειδή δεν ξέρω όταν το πήρα ζήτησα το γνωστό γλείφτη και μου έδωσαν αυτό).  Είναι pleco ή ancistrus (ή αυτά είναι το ίδιο);

Το φίλτρο που έχω το εσωτερικό το καθάρισα δύο φορές και σαν να μπούκωνε πάλι και για αυτό σκέφτομαι ότι αν είναι να το αλλάξω να βάλω εξωτερικό.

Το φίλτρο αυτό δεν έχει spray bar;  Το eheim νομίζω έχει. 

Link to comment
Share on other sites

είναι 120 λίτρα το ενυδρείο μεικτά

Έχω μέσα και Cory, ember tetra, (τα αγγελόψαρα τα δίνω σήμερα, προσπαθώ να φτιάξω λίγο την ψαροσύνθεση).

Το επισυναπτόμενο ψάρι στη φωτό τι είναι;  (επειδή δεν ξέρω όταν το πήρα ζήτησα το γνωστό γλείφτη και μου έδωσαν αυτό).  Είναι pleco ή ancistrus (ή αυτά είναι το ίδιο);

Το φίλτρο που έχω το εσωτερικό το καθάρισα δύο φορές και σαν να μπούκωνε πάλι και για αυτό σκέφτομαι ότι αν είναι να το αλλάξω να βάλω εξωτερικό.

Το φίλτρο αυτό δεν έχει spray bar;  Το eheim νομίζω έχει. 

 

Γι αυτο σου ελεγα την αλλη φορα οτι δεν μπορεις να εχεις τα εμπερ μαζι με τον μονομαχο...τα εμπερ θελουν μετρια προς πολυ ροη ενω ο μονομαχος σχεδον μηδαμινη..

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την 1η παρέμβαση.

 

Καλά εντάξει εργαλεία δεν έχω και δεν μπορώ να το κόψω ομοιόμορφα.

 

Την απέναντι πλευρά την έκοψα πολύ καλύτερα γιατί βοηθούσε η γωνία.

post-61846-0-95956700-1454949888_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο σου ελεγα την αλλη φορα οτι δεν μπορεις να εχεις τα εμπερ μαζι με τον μονομαχο...τα εμπερ θελουν μετρια προς πολυ ροη ενω ο μονομαχος σχεδον μηδαμινη..

Δεν αντιλέγω φίλε μου.

Ούτως ή άλλως σας έχω αναφέρει ότι είμαι αρχάριος - άσχετος, για αυτό και σας ρωτάω τι πρέπει να κάνω για να μαθαίνω.

Οπότε καλό είναι όταν λέμε κάτι να το εξηγούμε κιόλας.  Θα μου πεις ψάξε να το βρεις αν θες.  Έχω ψάξει τόσα αυτές τις ημέρες που χάνομαι.  Άρα με το μονομάχο δεν πάει κανένα είδος tetra;

Μόνο cory, σαλιγκάρια και γαρίδες; 

Επίσης με το χαρέμι που του είχα βάλει είχα τρομερό θέμα.  Έβγαλα το μονομάχο σε ένα 15 λίτρων μέχρι να δώσω τις θηλυκές.  Πολύ ιδιότροπο ψάρι ρε παιδί μου, αλλά όσο ιδιότροπο είναι , άλλα τόσο όμορφο είναι.

Προτείνετε να αφήσω το φίλτρο εσωτερικό ως έχει;

 

Φιλικά Μάκης

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου ειχα πει να αφησεις το χαρεμι μεσα με τα κορυ,τιποτα αλλο,αντε και σαλιγκαρια.

Θα πρεπει να εχεις κρυψωνες και πολλα φυτα ομως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δηλώσω παντοδύναμος (χαχααχ) αλλά μετακίνησα ολόκληρο έπιπλο με προσοχή μπροστά για να βάλω το σκαμπό από πίσω να μπει το φίλτρο εκεί και να κρύψω τους σωλήνες.

post-61846-0-69647300-1454951133_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα είναι η έξοδος του νερού πίσω στο ενυδρείο. Μήπως το έκοψα πολύ κοντό ; Απλά ξέρω γω αυτή είναι η απόσταση δεν είναι μεγάλη.

 

Τα κλιψάκια δεν έχω καταλάβει πως μπαίνουν!

post-61846-0-76545700-1454952259_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου ειχα πει να αφησεις το χαρεμι μεσα με τα κορυ,τιποτα αλλο,αντε και σαλιγκαρια.

Θα πρεπει να εχεις κρυψωνες και πολλα φυτα ομως.

Εσύ το είπες...

Αλλά ήταν ήδη αργά και είχε ήδη γίνει η ζημιά.  Τόσα ψάρια...  (Για το ψάρι στη φωτό κανείς;)

Τέλος πάντων πληρώνω λάθη αρχάριου.   Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή, καλύτερα στην παρουσίαση του ενυδρείου μου, να μη χαλάμε και το θέμα του φίλου.

Ας χαρεί το νέο του εξοπλισμό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα είναι η έξοδος του νερού πίσω στο ενυδρείο. Μήπως το έκοψα πολύ κοντό ; Απλά ξέρω γω αυτή είναι η απόσταση δεν είναι μεγάλη.

Τα κλιψάκια δεν έχω καταλάβει πως μπαίνουν!

Δεν ειναι σωστο ετσι. Η φερε το ενυδρειο στο επιπλο πιο πισω η κατεβασε το φιλτρο πιο κατω. Εγω θα ελεγα συνδιασμο και των δυο. Μην αγχωνεσαι για την ροη, μισ χαρα θα ειναι.

Εχε υποψην σου οτι πρεπει να φησεις χωρο για να κανεις και τις εργασιες σου αν το βαλεις πισω

Τα κλιπς μπαινουν συρταρωτα.

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...