Jump to content

Δημιουργία του νέου ενυδρείου & Θέση Φίλτρου


Recommended Posts

Κανε μου μια χαρη σε παρακαλω και χρησιμοποιησε την επεξεργασια κειμενου,μη κανεις απανωτα ποστ.

Η επιλογή της επεξεργασίας του κειμένου εξαφανίζεται μετά από λίγο και δεν είναι διαθέσιμη. Το είχα ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τα απανωτα ποστ δεν βολευουν αυτον που διαβαζει το θεμα.

Οπωτε συγκεντρωσε τις ερωτησεις σου σε ενα ποστ παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τα απανωτα ποστ δεν βολευουν αυτον που διαβαζει το θεμα.

Οπωτε συγκεντρωσε τις ερωτησεις σου σε ενα ποστ παρακαλω.

Nαι μωρέ ένταξει δίκιο έχεις απλά ψάχνω τόσα θέματα ταυτόχρονα αυτόν τον καιρό που και εγώ λιγάκι χάνω την σειρά μου.

Προς ενημέρωση σου πάντως προσπαθώ να κάνω επεξεργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Fluval 106 αν θες να μεινεις με αυτα τα ψαρια, 206 αν σχεδιαζεις να βαλεις κι αλλα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Fluval 106 αν θες να μεινεις με αυτα τα ψαρια, 206 αν σχεδιαζεις να βαλεις κι αλλα.

Send from the heart of the Amazonas

Θοδωρή ρίξε μία ματιά και στο φίλτρο της jbl εδώ μου φαίνεται πολύ οργανωμένο http://www.petcity.gr/eshop/index.php/fish/accessorize-fish/filters-stuff-fish/jbl-cristal-profi-e701-greenline-detail

 

και επίσης πες μου και την γνώμη σου για το eheim ecco pro 200 εδώ που δείχνει επίσης δυνατό. http://www.aquario.gr/filtra/eksoterika-filtra/eheim-4-2034020-ecco-pro-200-2034-200-2034.html

 

Αυτό της φλουβαλ θα το δω , αυτά παραπάνω είναι τα πρώτα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Με το 106 θα εισαι μια χαρα.

Εχω το 105 σε 110 λιτρα και ποτε δεν ειχα προβλημα.

Για τα άλλα σαν το eheim eco pro ; Mήπως είναι καλύτερο;

 

Βάλε στα υπόψιν σου ότι τα 30 ευρώ πάνω για τη φίλτρανση δεν τα λυπάμαι σε αντίθεση με άλλες αγορές!

Link to comment
Share on other sites

Kάτι βλέπω όμως ότι δεν το βάζουν σε ενυδρεία με καπάκι; Κάτι μεγάλα πιαστράκια βλέπω στους σωλήνες.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ενυδρειο εχει καπακι.

Απλα χρειαστικε να μεγαλωσω τις τρυπες που ειχε πισω γιατι δεν με βολευε εκει που εχω το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ok, βλέπω πολύ καλές κριτικές στο φλουβαλ. Αυτό μπορώ να το έχω και κάτω στο πάτωμα;

 

Δηλαδή μπορεί να χρειαστεί να παρέμβω στο καπάκι; Το ρωτάω γιατί βλέπω άλλα εξωτερικα φίλτρα έχουν λεπτούς σωλήνς που μπαίνουν με κανά βεντουζάκι στο τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν χρειαστει να επεμβεις στο καπακι.

Ολα τα φιλτρα μπορεις να τα εχεις στο πατωμα.

Παιζει ρολο ομως και ποσο ψηλα ειναι το ενυδρειο,εχει παιζει ρολο το μανομετρικο του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι στο πάτωμα τα έχουμε.Αθόρυβο είναι,  κραδασμοί δεν υπάρχουν και σου συνιστώ το 206 για να μη δουλεύει τσίτα ακόμα και αν βάλεις κι άλλα ψάρια μέσα.Για το καπάκι αν δεν έχει μεγάλα κενά θα χρειαστεί να περέμβεις εκτός αν αλλάξεις τους μαμά σπιράλ σωλήνες με τον  πράσινο και έτσι θα μπορείς να παίξεις και με  spray bar αν θέλεις, γιατί η fluval δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πολυ καλα σχόλια για φλουβαλ αλλά προβληματίζομαι με τους σωλήνες γιατι μεγάλα κενά το καπάκι μου δεν εχει...

Τα jbl και τα eheim έχουν κανονικούς σωλήνες και το jbl εχει και αυτο κουτιά εύκολης συντήρησης αλλά το δυνατό της φίλτρο με ονομαστική ροή 750 έρχεται 120 ευρώ σε αντίθεση με φλουβαλ στα 80

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ που ψάχνομαι για φιλτρο στο fluval 206 καταλήγω, μου φαίνεται πολύ καλό, καλή τιμή, καλή ροή, αρκετός χώρος για βιολογικό. Το μόνο που με χαλάει είναι ο σπιράλ σωληνας, θα κρατάει βρωμιές..

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αλλαξει τα σπιραλ με κανονικους σωληνες...και παλι επρεπε να επεμβω στο καπακι.

Και με το 106 μια χαρα εισα στα λιτρα σου ακομα και αν βαλεις και αλλα ψαρια,οπως σου ειπα,εχω το 105 σε 110 λιτρα κα εχω τη ροη λιγο περισσοτερο απο το μισο.

Αν θες το 206 μπορεις να το παρεις και να το χρησιμοποιησεις και σε μεγαλητερο ενυδρειο.Αλλα και το 106 σε καλυπτει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν παρω φλουβαλ το 206 θα παρω επειδή θελω να μπορω να βάλω ψάρια + ίσως γέννες.

Επειδή όμως και εμενα κάπως με προβληματίζουν οι σωλήνες τους και επειδή θελω αυριο να παρω δες λιγο παραπάνω το jbl που ποσταρα και ρίξε και καμμια ματιά σε βίντεο του να μου πεις αντικειμενικά τη γνώμη σου!

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας και σε σχέση απόδοσης τιμής κατέληξα στο fluval. είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, αλλά δεν έχω κριτήριο επιλογής καθώς το προηγούμενο ήταν εσωτερικό.Αναγκάστηκα να παρέμβω στο καπάκι,δεν ήταν κάτι το τρομερό.Τώρα τα σπιράλ δυστυχώς έχουν θέμα.Δεν μπορείς να δεις αν είναι καθαροί, όσο  και να τους καθαρίζεις πάντα μένεις με την αμφιβολία.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με τα ψαρια που εχω τωρα δεν εχω προβλημα,και ειναι και περισσοτερα απο τα δικα σου και σε περισσοτερα λιτρα,Και θα βαλω και αλλα ψαρια ακομα. Και εχω το 105.

Για τα αλλα δεν εχω αποψη,δεν τα εχω δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αύριο θα πάρω και το φίλτρο και τον φωτισμό. Θα δω που θα καταλήξω.

 

Τα φλούβαλ τα φωτιστικά είναι αξιόπιστα;

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλεις το καπακι;

Δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο δυστυχώς. Και τα φυτά μου απλά θα δεν θα τραβήξουν αν μείνουν σε αυτό το ψυχρό λευκό.

Eκτός αν παραγγείλω μετά ένα κομμάτι πλεξι glass με 1 τρύπα για ταϊσμα.

 

Επίσης επανεμφανίστηκε ο μύκητας στο ξύλο , αυτό συμβαίνει;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι την λαμπα σου αλλα ποιος ειπε οτι δεν θα τραβηξουν; Δεν εχεις και τιποτα τρελα φυτα. Ρε συ μην σκορπας τα ωραια σου λεφτακια εδω κι εκει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι την λαμπα σου αλλα ποιος ειπε οτι δεν θα τραβηξουν; Δεν εχεις και τιποτα τρελα φυτα. Ρε συ μην σκορπας τα ωραια σου λεφτακια εδω κι εκει.

Με την μαμά led πάνω που δεν μου αναφέρει καν πόσα Lumen είναι όχι δεν θα τραβήξουν Θοδωρή. Ακόμα και ικανοποιητική να είναι η λάμπα , ούτε η εταιρία αναφέρει απόδοση αλλά ούτε υπάρχει κάπου η απόδοση στο ίντερνετ. Είμαι στα τυφλά.

 

Ενώ αν βάλω 2 λάμπες φθορισμού θα ξεμπέρδεψω και θα ξέρω τι μου γίνεται και μέχρι που μπορώ να φτάσω. Θα ξέρω πως έχω τόσα λούμεν και τόσα watt και το πράγμα θα είναι ξεκάθαρο για τις επιλογές μου.

Εγώ μπορεί να θέλω να βάλω ένα φυτό τώρα το οποίο να τραβάει και εγώ να μην το ξέρω καν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...