Jump to content

Δημιουργία του νέου ενυδρείου & Θέση Φίλτρου


Recommended Posts

Δεν πειράζει avraamp.

 

Παιδιά να ρωτήσω. Μέσα στην "απορροφητήρα" έχει ένα άσπρο μπαλάκι. Τι είναι αυτό;

 

To έπιπλο θα το πάω λίγο πιο πίσω και θα έρθει στα ίσα του. Πιο κάτω υπό την παρούσα φάση negative λόγω κόψιμο σωλήνα.

 

Τι είναι αυτό το μπαλάκι ρε  συ;

post-61846-0-06359300-1454953289_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Ειναι για να μην ρουφηξει κανα ψαρι η κατι αλλο και βουλωσει.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Άρα το αφήνω μέσα κανονικά σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Tα καδάκια του!

 

Βαμβάκι δεν έχω καταλάβει που βάζω . Στο τελευταίο πάνω πάνω μία φλίδα πριν την έξοδο;

post-61846-0-35195600-1454955269_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Κατασκευαστικά όσον αφορά το φίλτρο είμαστε έτοιμοι!

 

Μένει να αφαιρέσω το εσωτερικό (το οποίο είναι μεγάλο μανίκι γιατί είναι σφηνωμένο από πάνω μέχρι την άμμο κάτω) , να περάσω το βιολογικό υλικό και είμαστε έτοιμοι!

post-61846-0-60910900-1454959751_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκε σε λειτουργία και οι πρώτες εντυπώσεις είναι άκρως ικανοποιητικές. Η ανατάραξη είναι πολύ καλή και δεν συγκρίνεται με την προηγούμενη.Το εσωτερικό είχε ανατάραξη αλλά σε καμμία περίπτωση τέτοια. Το ενυδρείο πήρε 9 πόντους σε μήκος και 39 σε ύψος. Τέτοιες διαστάσεις έχει. Τα ψαράκια δείχνουν χαρούμενα και πήγαν αμέσως να ανακαλύψουν τη νέα γωνιά τους και είμαι και εγώ χαρούμενος για την επιλογή μου:)

 

Με περιμένει όμως μία πολύ ωραία σκούπα βυθού;)

 

Θα ποστάρω αργότερα φωτός κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eπίσης σκέφτομαι να αλλάξω αυτό το aquaclay που έχω για υλικό μέσα. Το είχε μέσα το εσωτερικό φίλτρο από τη μαμά του, είναι διογκωμένος άργιλος υποτίθεται ιδανικός για ανάπτυξη βακτηρίων. Απλά είναι πολύ μπιχλώδες υλικό και πιστεύω μπορεί να βγάζει και βρώμα μέσα. Λέω να το αλλάξω με κάτι πιο καθαρό σαν υλικό. Ιδέες;

 

Επίσης , έχω και μακαρόνι στο φίλτρο οπότε μπορώ να το αλλάξω το aquaclay όλο μαζί και να είμαι εντάξει με τη βιολογία μου;

Link to comment
Share on other sites

Ακομη μην διαταραξεις την βιολογια. Το συστημα σου ειναι ασταθες. Αστο λιγο καιρο να στρωσει τελειως και μετα κανεις την αλλαγη!

Link to comment
Share on other sites

Θα το αφήσω κάποιο διάστημα γιατί ήδη θα ζορίστηκε σήμερα η βιολογία με τις μεταφορές και θα πάω σε ανώτερο υλικό να ξεμπερδεύω απαυτή τη μπίχλα τον άργιλο :P

Link to comment
Share on other sites

Εχει νόημα να έχουμε 2 διαφορετικά βιολογικά υλικά στο φίλτρο;

Να γεμίσω και τα 2 μου καλάθια με μακαρόνι που το εχω ήδη η να Παρω και σιποραξ για να εχω 1 μακαρόνι και 1 σιποραξ;

Εχει νόημα;

Link to comment
Share on other sites

Οφέλη;

Link to comment
Share on other sites

Κανει την ίδια δουλειά με τα επώνυμα βιολογικά υλικά της sera, eheim, seachem και κοστίζει 2,99 τα 12L στο Πρακτικερ ενώ τα αλλα 20 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.... ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν μπορώ να τραβήξω γιατί είναι μέσα στην καρύδα και είναι σαν κεφαλάκια από καρφίτσα! Νομίζω αύριο μεθαύριο θα έχουν ξεμυτίσει και θα βάλω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να παλεύω να στρώσω το νερό , να βλέπω τι χρειάζονται τα φυτά κλπ κλπ και τελικά η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ χαρά είναι αυτό που είδα :) :)

 

Πρέπει να βάλώ κάτι στην είσοδο του φίλτρου; Αυτό το κουμούτσι έχει πολύ μικρές τρυπούλες εισόδου αλλά και πάλι λίγο το φοβάμαι!

Έγινε επεξεργασία - Light0r
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν φιλαρακι. Καλο θα ειναι να βαλεις ενα πολυ ψιλο τουλι.

Τα υπολοιπα τα κανουν οι γονεις. Επισης προμηθευσου υγρη τροφη για μωρα και στερεα.

Απο κει περα απο αλλαγες νερου πολυ καλα προετοιμασμενες καθε δυο μερες 10%. Αυτο αφου αρχισουν τα μωρα και κολυμπανε.

Και εννοειται φωτο και βιντεο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω αύριο να ζητήσω τροφή για μωρά.

 

Επειδή εσύ Θοδωρή το γνωρίζεις το φίλτρο, τούλι θέλει και τώρα; Και αν ναι με 1 λαστιχάκι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...