Jump to content

Δημιουργία του νέου ενυδρείου & Θέση Φίλτρου


Recommended Posts

Όχι όχι, κοίτα το έχω παρακάνει λίγο με τις εφόδους στο ενυδρείο για να φτιάξω κάτι αλλά το κάνω συνήθως νύχτα που τα φώτα κλείνουν και έτσι δεν καταλαβαίνουν πολλά που είναι στη φωλιά.

 

Αυτή δεν το έκανε ποτέ. Από τα αβγά και μετά με το που το φως ανοίγει αρχίζει τις κουτουλιές. Σε ανακλάσεις του εαυτού της αλλά και γενικότερα. Όταν το φως είναι σβηστό και υπάρχει φως δωματίου είναι όλα ήρεμα. Τώρα είναι με τα μωράκια έξω και βλέπω από μακριά. Αυτός πολύ ήρεμος σε σημείο να τον δέρνει και αυτή επιθέσεις στα τζάμια...

 

Τώρα με την πληγή αυτή κινδυνεύει;

 

Mήπως πρέπει να ρίξω κάτι για την πληγή αυτή ή υποχωρεί μόνη της;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κουτουλάει στο τζάμι;...... μηπως βλέπει καποιον απ' έξω να πλησιάζει με ένα κινητό στο χέρι συνέχεια;

ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

+1

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρος πως θα σχολιαστεί αυτό !!!!! αχχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω μία παρατήρηση να κάνω.

 

Άνοιξα το δυνατό φως του δωματίου και τα κουτουλήματα εντυπωσιακά σταμάτησαν από την 1 στιγμή στην άλλη. Το μόνο που έριξε ήταν πίσω στον μαύρο φόντο.

 

Κάτι μου λέει παιδιά πως ο μαύρος φόντος σε συνδιασμό με μη φωτιζόμενο δωμάτιο δημιουργεί αντανάκλαση και το ψάρι μπερδεύεται διαρκώς.

Link to comment
Share on other sites

Aν πάντως το συνεχίσει , ακόμα και όμορφο που είναι το μαύρο δεν θα το αφήσω έτσι. Είναι κρίμα να βρίσκεται συνέχεια σε ένταση από αντανάκλαση. Θα βάλω κάτι άλλο αν είναι

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι θα βαλεις δηλαδη; Οτι και να βαλεις, η αντανακλαση παντα θα ειναι αντανακλαση!

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι θα βαλεις δηλαδη; Οτι και να βαλεις, η αντανακλαση παντα θα ειναι αντανακλαση!

Ξέρω εγώ ρε συ.. Η κιχλίδα είναι νευρική από μόνη της και με αυτό ακόμα περισσότερο.

 

Δεν ξέρω τι θα μπορούσα να βάλω. Τώρα να μην βάλω και τίποτα , αρκεί να δεις από πίσω τι γίνεται για να καταλάβεις τι θα φαινόταν ;)

Link to comment
Share on other sites

Η Μαίρη που διαβάζει τώρα το θέμα να πει και σε εμάς πως μετά τα ψαρεύεις!ααχχα

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε καλέ σου γράφω μυθιστόρημα!!!

 

Κατ' αρχάς, Καλώς τα δέχτηκες!!! Να σου ζήσουν!!

Γενικά δεν χρειάζονται απαραίτητα ειδικές τροφές. Τα συγκεκριμένα ψαράκια τρώνε από ότι υπάρχει στο ενυδρείο (ινφουσόρια νομίζω...). Ίσως επειδή το ενυδρείο σου είναι πιο φρέσκο να ήταν καλύτερα να πάρεις και την ψιλή τροφή που είναι για μωρά. Θα βάλεις λίγο νερό από το ενυδρείο σε ένα ποτηράκι, θα ρίξεις μέσα στο ποτήρι την ποσότητα τροφής που θέλεις. Θα τραβήξεις την διαλυμένη τροφή με μία σύριγγα και μετά θα βάλεις το χέρι σου κοντά στα μωρά και θα ρίξεις την τροφή. Μην ανησυχείς στην αρχή θα φας καμιά κουτουλιά αλλά θα καταλάβουν ότι έρχεται μάσα  :bbq: και θα σε αφήσουν.... 

 

Καλό είναι στο μήνα περίπου από τότε που ξεκίνησαν τις βόλτες να αρχίσεις το ψάρεμα γιατί μετά αρχίζουν τις μαγκιές και δεν..... Άσε που κάθε 30 - 35 μέρες γεννάνε ξανά οπότε αν θες να σώσεις γέννα θα πρέπει τότε να τα βγάλεις.

Βέβαια μπορεί να σου βγουν και πονηρά σαν τα δύο που μας ξέμειναν. Τα άτιμα ούτε ως μώρα πλησίαζαν την απόχη πόσο μάλλον τώρα (μάλλον και γι' αυτό δεν έγιναν γεύμα...)

 

Ότι και να λέμε είναι φοβερή φάση!! 

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε καλέ σου γράφω μυθιστόρημα!!!

 

Κατ' αρχάς, Καλώς τα δέχτηκες!!! Να σου ζήσουν!!

Γενικά δεν χρειάζονται απαραίτητα ειδικές τροφές. Τα συγκεκριμένα ψαράκια τρώνε από ότι υπάρχει στο ενυδρείο (ινφουσόρια νομίζω...). Ίσως επειδή το ενυδρείο σου είναι πιο φρέσκο να ήταν καλύτερα να πάρεις και την ψιλή τροφή που είναι για μωρά. Θα βάλεις λίγο νερό από το ενυδρείο σε ένα ποτηράκι, θα ρίξεις μέσα στο ποτήρι την ποσότητα τροφής που θέλεις. Θα τραβήξεις την διαλυμένη τροφή με μία σύριγγα και μετά θα βάλεις το χέρι σου κοντά στα μωρά και θα ρίξεις την τροφή. Μην ανησυχείς στην αρχή θα φας καμιά κουτουλιά αλλά θα καταλάβουν ότι έρχεται μάσα  :bbq: και θα σε αφήσουν.... 

 

Καλό είναι στο μήνα περίπου από τότε που ξεκίνησαν τις βόλτες να αρχίσεις το ψάρεμα γιατί μετά αρχίζουν τις μαγκιές και δεν..... Άσε που κάθε 30 - 35 μέρες γεννάνε ξανά οπότε αν θες να σώσεις γέννα θα πρέπει τότε να τα βγάλεις.

Βέβαια μπορεί να σου βγουν και πονηρά σαν τα δύο που μας ξέμειναν. Τα άτιμα ούτε ως μώρα πλησίαζαν την απόχη πόσο μάλλον τώρα (μάλλον και γι' αυτό δεν έγιναν γεύμα...)

 

Ότι και να λέμε είναι φοβερή φάση!! 

Λοιπόν η αλήθεια είναι πως όταν είχα διαβάσει το θέμα σου είχα τρομοκρατηθεί λίγο :D . Λέω πως θα ανταπεξέλθω εγώ!!!

Τώρα στην βράση κολάει το σίδερο! Τροφή τους πήρα την ψιλή και το έκανα όπως ακριβώς μου λες. Η εμπειρία της κριμπενσομάνας φαίνεται γιατί δέχτηκα 2 κουτουλίδια που προς στιγμή με απέτρεψαν από το να ταίσω!  :lolu: !!!

 

Στις 4 εβδομάδες λοιπόν το ψάρεμα και το χάρισμα ωραία , για να υπολογίζω και εγώ και να μπορέσω να πιάσω!!! Στο φίλτρο σου χρησιμοποιήσες κάτι; Τούλι ή σφουγγάρι κλασικά; 

 

Η φάση είναι πράγματι υπέροχη . Για να καταλάβεις είναι το 1ο μου ενυδρείο, το έχω 1 μήνα και έχω μωρά!!!

 

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές ! :bow:

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα μηνα δεν θα ειναι και πολυ μεγαλα για δωσιμο!

Αν δεν ταισεις τροφη, θα σου μεινουν ουτε τα μισα!

Link to comment
Share on other sites

Δίνω αφού ξέρεις ;)

 

Απλά βλέπω γενικότερα πως δώσω δεν δώσω αυτά τρώνε από τα φυτά ακατάπαυστα!

 

Τώρα αν δεν είναι πολύ μεγάλα ίσως αυτό σημαίνει εύκολο πιάσιμο. Αν είναι ασφαλές για αυτά να μεταφερθούν στο μήνα τότε θα διευκολυνθώ!

 

Ας μην προτρέχουμε όμως να πάνε όλα καλά πρώτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τα βάλαμε σε άλλο λιγο μικρότερο ενυδρείο που φτιαξαμε γι'αυτά.

Τώρα αν είναι εύκολο το ενυδρείο σου να το αδειάσεις χωρίς πολλά προβλήματα τότε μπορείς να το ρισκάρεις και να τα αφήσεις μέχρι τους 3 - 4 μήνες και μετά να τα χαρίσεις.

Πάντως μην σου κάνει εντύπωση αν τα φάνε οι γονείς στις 10-15 μέρες. Θα θελουν να κάνουν και πάλι μωρά...

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε συ από τις 10-15 μέρες; Πριν καν προλάβουν να αρχίσουν να κολυμπούν μόνα τους;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που δεν έχεις άλλα ψάρια μέσα δεν νομίζω πως θα συμβεί. Αν όμως ξεμείνει κάποιο και μεγαλώσει τότε αυξάνονται οι πιθανότητες! (όπως συμβαίνει σε εμας).....

Link to comment
Share on other sites

Απότι καταλαβαίνω όσο πιο νωρίς αποφασίσω να τα δώσω τόσο πιο ήρεμα θα κυλήσουν τα πράγματα για εμένα αλλά και για εκείνους!

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι πάει. Σε εμάς όσο ήταν το ζευγάρι μόνο του στην αρχή επιβίωναν μωρά. Όσο καιρό ήταν μέσα το ζευγάρι και τα δύο αρσενικά βλέπαμε γέννες μεν αλλά την μία φορά τα έφαγαν στις 5 μέρες και τις άλλες άντεξαν 10 - 15. Τώρα ποιος τα έτρωγε δεν ξέρω. Ίσως πατέρας για να μην χάσει την θηλυκιά? Τα άλλα αρσενικά? 

Τώρα έχουμε βάλει και τα δύο θηλυκά που δεν είχαμε δώσει και περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει. (Υπάρχουν μέσα δηλαδή 3 αρσενικά - 3 θηλυκά...)

Βέβαια αν το δεις και αλλιώς δεν έχουμε το πρόβλημα που θα δώσουμε τα ψάρια....

Στο φίλτρο δεν έχω βάλει κάτι. Το έχω αφήσει έτσι. Συνήθως όταν έρχεται η ώρα για να φτάσουν την εισαγωγή έχουν δυναμώσει αρκετά και κολυμπούν γύρω της χωρίς να τα ρουφάει.

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Είναι όνειρο τα μικρά ;)

 

Οι γόνεις βέβαια , κυρίως η θυληκιά αν μπορούσε να με καταπιεί ολόκληρο θα το είχε κάνει!

Το φοβερό στην υπόθεση είναι ότι μετά τις 2-3 φορές που ταϊσα με σύριγγα , πλέον αφήνει το χέρι μου να πλησιάζει. Ουαου απλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου το ειπα....

Μαίρη στις πόσες μέρες αρχίζει το ελεύθερο κολύμπι;

Link to comment
Share on other sites

Οσο περνάνε οι μέρες θα κολυμπάνε όλο και πιο ψηλά και σε όλο το ενυδρείο. Κοντά στο μήνα που έρχεται η ώρα για νέα γέννα τα μικρά κολυμπάνε μόνα τους πια....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τι να πω..μπροστά στα μάτια μου πήρε η εισαγωγή ένα μικρό. Είχανε πάει και τα βγάλανε βόλτα στην απέναντι πλευρά του ενυδρείου ακριβώς κάτω από τον σωλήνα εισαγωγής. Ευτυχώς ήμουν εκεί.

 

Καλτσόν δεν είχα έβαλα υαλοβάμβακα τριγύρω τώρα, ψιλομπούκωσε το φίλτρο αναγκαστικά.. Αύριο θα πάρω ένα καλτσόν να βάλω τουλάχιστον να μεγαλώσουν λίγο να μην μπορεί να τα τραβήξει..

Link to comment
Share on other sites

Τι υαλοβαμβακα ρε συ; Θα μπουκωσει το φιλτρο. Κλεισε τα φωτα και βγαλε το βαμβακι πριν γινει ζημια. Ανοιξε και το φιλτρο μπας και βρεις το μικρο.

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...