Jump to content

Δημιουργία του νέου ενυδρείου & Θέση Φίλτρου


Recommended Posts

Ξάπλωσε να σου περάσει, πυρετό θα έχεις.

Χαχαχα κι ομως το συγκεκριμενο δεν μου φαινεται ασχημο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Έχω και σκέτο μαύρο θα ανεβάσω μετά. Πάντως η φωτογραφία με τα κούτσουρα πράγματι δεν είναι κακή γιατί δεν είναι καραμπαμ φωτό. 

 

Κρίσιμη ερώτηση. Επειδή είμαι σε μία φάση που έχω και νο2 και νο3 και δεν μπορώ να μηδενίσω τα νο2 , κάνω αλλαγές κλπ.

 

Υπάρχει περίπτωση επειδή έχω τέρμα τη ροή φίλτρου να μην προλαβαίνουν τα βακτήρια να δουλέψουν;

Link to comment
Share on other sites

Eπισυνάπτω και φωτός μόνο με μαύρο φόντο χωρίς εικόνα. 

 

Καθόλου κακό και αυτό.

 

Εσείς τι λέτε;

post-61846-0-61324400-1454359168_thumb.jpg

post-61846-0-81202700-1454359183_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eπισυνάπτω και φωτός μόνο με μαύρο φόντο χωρίς εικόνα. 

 

Καθόλου κακό και αυτό.

 

Εσείς τι λέτε;

 

ετσι μου αρεσει περισσοτερο :)

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τελικά με κερδίζει το σκέτο μαύρο :P

 

Έχω κάνει καλή δουλειά παιδιά , τι λέτε;

 

Εντάξει τα φυτά τρέχουν λίγο καιρό δεν υπάρχει κάτι ακόμα να δείξουν. Σε γενικές γραμμές λέω από όλες τις πλευρές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο. Σιγά σιγά θα φουντώσουν υσ φυτά και θα δείξει περισσότερο. Αν σου στείλω φωτογραφία με το πρώτο μου ενυδρείο, θα φρικάρεις με την ομοιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για το prime.

 

Τώρα που ακόμα δεν έχω στρώσει και έχω νο2 , το χρησιμοποίησα και με υπερδοσολογία απευθείας μέσα στο ενυδρείο. Αυτό με έκανε να διαβάζω κατευθείαν 0,4 νο2 από 1+ που έχω αλλά μετά από κάποιες ώρες ανεβαίνουν και πάλι.

 

Διαβάζω στο ίντερνετ πως το prime τα κάνει ατοξικά και ας διαβάζει το τεστ πως έχεις νο2. Αυτό σημαίνει πως δεν ξαναβάζω υπερδοσολογία ; 1 φορά βάζουμε το χ5 που λέει η το ξανακάνουμε;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς;!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι σε μία φάση που τα νο2 δεν μπορώ να τα ρίξω.

 

Κάνω αλλαγές, βάζω βακτήρια κάθε μέρα, έχω κάνει 2 φορές υπερδοσολογία στο prime και τι-πο-τα.

 

Πέφτουν παρωδικά και μετά πάλι πάνε κοντά στο 1.

 

Κανένα tip;

Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσε ένας μία συμβουλή και νομίζω στέκει.

 

Μου λέει βάζεις βακτήρια φουλ και επειδή με 2 ψαράκια δεν έχεις πηγή αμμωνίας τα βακτήρια ψοφάνε και παράγουν αυτά αμμωνία. Στη συνέχεια η βιολογία μου την μετατρέπει σε νο2 και μετέπειτα επειδή δεν είναι ακόμα δυνατή δεν μπορεί να τα μετατρέψει όλα σε νο3.

 

Με άλλα λόγια μου λέει σταμάτα να υπερδοσολογείς βακτήρια προσπαθώντας να ρίξεις τα νο2 γιατί έχει αντίθετο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, χωρίς να είμαι υποχόνδριος. Τηρείτε κάποιους κανόνες υγιεινής όταν κάνετε μία ενέργεια μέσα στο ενυδρείο; Πχ γάντια; Και αν ναι , τι υλικό;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, χωρίς να είμαι υποχόνδριος. Τηρείτε κάποιους κανόνες υγιεινής όταν κάνετε μία ενέργεια μέσα στο ενυδρείο; Πχ γάντια; Και αν ναι , τι υλικό;

 

Κοίτα, υπάρχουν ειδικά γάντια για τα ενυδρεία όπως αυτά

http://www.aquavivere.gr/eksoplismos/diakosmisi-axesouar-enudreiwn/protection-glove-for-aquarium-90-cm-3302 (αν πάρεις γάντια χειρουργικά κάνεις μια τρύπα στο νερό)

αλλά εγώ προσωπικά δε πήρα ποτέ. Ισως θα έβαζα αν είχα κάποια πληγή στο χέρι και είχα κανα ψάρι άρρωστο ή χρησιμοποιούσα φάρμακα. Γυμνό χέρι βάζω απλά μετά κάνω ένα καλό πλύσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Nα πω την αλήθεια μου. Αυτές τις ημέρες έκανα πολλές εργασίες μέσα.

 

Σήμερα έχω από το πρωί ξετιναχτεί..Νομίζω καταλαβαίνετε τι εννοώ..Δεν θέλω να τα συνδέσω γιατί κάλλιστα με τόσους συναναστρέφομαι καθημερινά. Απλά μπήκα σε σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Παρατηρώ εδώ και καιρό πολλά αιωρούμενα σωματίδια στο νερό. Να πω εδώ πως δεν παίζουν αμμωνίες κλπ.

 

Ούτε ταίζω πολύ,ούτε άλγη είναι και έχω καλή κυκλοφορία.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το κεραμικό μακαρόνι που τρίβεται; Μήπως στην έξοδο του φίλτρου να βάλω ένα pad με ενυδρειακό βαμβάκι; Το βαμβάκι μου εμένα είναι το 1ο υλικό στην είσοδο του νερού και ακολουθεί το μπλε σφουγγάρι και στη συνέχεια τα βιολογικά. Τελευταίο είναι το μακαρόνι και μετά η αντλία τραβάει νερό και το στέλνει μέσα.

 

Εκτός αν είναι η άμμος που είναι ψιλόκοκκη αλλα δεν νομίζω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα δύο φορές πρόβλημα με τα αιωρούμενα σωματίδια. Εγώ στο φιλτρο μου είχα πρώτα το μπλε σφουγγάρι και τελευταίο το ενυδρειακό βαμβάκι. Μήπως το ενυδρειακό βαμβάκι που έχεις πρώτο, μπούκωσε και έχει μειωθεί και η ροή του φίλτρου;

Όταν λες καληκυκλοφορια μήπως έχεις κάποιον κυκλοφορητή ή cave maker που χτυπάει στο βυθό και σηκώνει όλη τη βρωμιά;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη, αν τα ψαρια σκαβουν συνεχως θα τα εχεις τα σωματιδια. Απλα θα πρεπει να αλλαζεις συνεχεια βαμβακι.

Απο κει που μπαινει το νερο θα πρεπει να συνανταει πρωτα σφουγγαρι, μετα βαμβακι και μετα βιολογικο και μετα να βγαινει στο ενυδρειο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βάζω πάλι μία φωτό να δείτε πως έρχεται το φίλτρο από τη μαμά του.

 

Εκεί που βλέπετε τον άνθρακα έχω ανεβάσει το σφουγγάρι και μετά είναι τα βιολογικά υλικά με τελευταίο το μακαρόνι. Δηλαδή μετά τα βιολογικά και πριν την έξοδο δεν έχω κάποια μηχανική φίλτρανση. Θα βάλω το βαμβάκι 2ο που παρεμπιπτόντως το αλλάζω συχνά. Αλλά μήπως πρέπει να μπει μηχανική φίλτρανση και πριν την έξοδο;

 

Όχι safα δεν έχω κάτι τέτοιο ο κυκλοφορήτης χτυπάει ευθεία απέναντι!

post-61846-0-67697500-1454852385_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Απο πανω προς τα κατω, σφουγγαρι, βαμβακι και μετα βιολογικο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Mόλις τα έβαλα έτσι.

Κάτι μου λέει όμως πως αν το κεραμικό μακαρόνι τρίβεται και βγάζει αυτή τη σκόνη που βλέπω ακόμα και στα τζάμια , θα πρέπει να βάλω και λίγο μηχανική φίλτρανση στην εξοδο του νερού...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μου την σπάει που μου την σπάει που είναι εσωτερικό. Μου κόβει που μου κόβει 5-6 πόντους μήκος, έχει και την χαραμάδα από κάτω που άμα πάρει βρώμα μαζεύεται εκεί και κάνει dead spot. Δουλίτσα κάνει και 600αρη κυκλοφορητή έχει.

 

Εγώ παρόλα αυτά λέω να πάω σε εξωτερικό φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μεταξύ jbl crystalprofi και φίλτρα eheim. Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Κανε μου μια χαρη σε παρακαλω και χρησιμοποιησε την επεξεργασια κειμενου,μη κανεις απανωτα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...