Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

Εν μέρη είναι σωστό αυτό που λες. Δεν σημαίνει όμως ότι αν σηκώσεις το φωτιστικό 10 πόντους θα αρχίσει να ψηλώνει η cuba.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να μειώσεις την ένταση του φωτισμού:

1) Και πιο διαδεδομένος αύξηση του ύψους φωτιστικού.

2) Αφήνεις ίδιο το ύψος και αφαιρείς τους ανακλαστήρες.

3) Βάζεις μεμβράνη φιμέ. Ή μία σκούρα ή παραπάνω από μία αλλά λιγότερο σκούρες, ώστε να μπορείς να προσαρμόσεις στο σημείο που σε ικανοποιεί.

4) Αφαιρείς λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρη είναι σωστό αυτό που λες. Δεν σημαίνει όμως ότι αν σηκώσεις το φωτιστικό 10 πόντους θα αρχίσει να ψηλώνει η cuba.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να μειώσεις την ένταση του φωτισμού:

1) Και πιο διαδεδομένος αύξηση του ύψους φωτιστικού.

2) Αφήνεις ίδιο το ύψος και αφαιρείς τους ανακλαστήρες.

3) Βάζεις μεμβράνη φιμέ. Ή μία σκούρα ή παραπάνω από μία αλλά λιγότερο σκούρες, ώστε να μπορείς να προσαρμόσεις στο σημείο που σε ικανοποιεί.

4) Αφαιρείς λάμπα.

Σε ότι αφορά το 4 αν αφαιρέσω λάμπα, τότε δεν ανάβει καμία λάμπα από το φωτιστικό! :bigemo_harabe_net-99:

Θα ήταν πραγματικά το πιο εύκολο, δε ξέρω αν θα ήταν και το πιο σωστό βέβαια από τα 1,2 & 3 που αναφέρεις. :P

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Άγγελε εγώ θα σου πω και κάτι ακόμα.

 

Το ενυδρείο του Μάκη είναι υγιέστατο. Είναι τυχερός και εκτός αυτού μεθοδικός και άμα το δεις από κοντά είναι 5 μηνών ενυδρείο και είναι σαν το δικό μου τώρα που είναι 4 ημερών!!! Πεντακάθαρο.

 

Με το να ανεβάσει το φωτιστικό θα μειώσει απευθείας τον μεταβολισμό των φυτών. Η ρουτίνα του θα πάει στράφι. Θρεπτικά τα οποία απορροφάνε τώρα τέλεια με βάση τη ρουτίνα του θα σταματήσουν να τα απορροφούν σε αυτό το βαθμό που τα απορροφούν όλα.

 

Με άλλα λόγια θα βγει εκτός ρυθμού το σύστημα και αυτό μπορεί να του κάνει ένα τσαφ και να γεμίσει άλγες.

 

Δεν αξίζει η περιπέτεια λόγω του μειωμένου κλαδέματος. Αν δεν βρει χρόνο να κλαδέψει δεν έγινε και κάτι , θα γίνει όπως στην 1η φωτό ή και περισσότερο και θα έχει να κλαδέψει πιο πολύ για να το φέρει στα ίσα του.

Αλλά το σύστημα του είναι δοκιμασμένο καιρό τώρα και έχει συνηθίσει με αυτόν τον τρόπο!

 

Και είναι και το άλλο. Όταν πας με high tech (υψηλός φωτισμός 1+ w/l +co2+ Λιπάσματα + δύσκολα φυτά) θα μείνεις High tech. Δεν μπορείς να αλλάξεις εφ'όσον έχεις φυτά που ξέρεις ότι τόσο ζητάνε . Και αν αλλάξεις μπορεί να αποβεί μοιραίο αν σκεφτείς πως τουλάχιστον 3 μήνες τρέχει με ΕΙ και συγκεκριμένες δόσεις.

 

Και Μάκη δες το και αλλιώς.Είναι stem και εύκολα στο κλάδεμα. Δες το σαν τέχνη το κλάδεμα , μετά από πολλά κλαδέματα θα μπορείς να κλαδεύεις και να δίνεις το σχήμα που θες. Κάτι που ελπίζω να φτάσω σε ένα επίπεδο να κάνω και εγώ που θα έχω δύσκολο έργο με τάπητα.

 

Επειδή λοιπόν παιδιά ο φωτισμός είναι το Α και το Ω στον μεταβολισμό των φυτών και επειδή πάει ΜΠΟΜΠΑ το ενυδρείο , ας αναγκάζεται να κλαδεύει συχνά :P :P Λίγο βαρετό κάποιες φορές αλλά...:P :P :P

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά το 4 αν αφαιρέσω λάμπα, τότε δεν ανάβει καμία λάμπα από το φωτιστικό! :bigemo_harabe_net-99:

Θα ήταν πραγματικά το πιο εύκολο, δε ξέρω αν θα ήταν και το πιο σωστό βέβαια από τα 1,2 & 3 που αναφέρεις. :P

Αγοραστό είναι το φωτιστικό ή το έχεις φτιάξει εσύ;

Γιατί αν το έχεις φτιάξει εσύ, το μπάλαστ μπορεί να δουλέψει και με μία λάμπα αν αλλάξεις τη συνδεσμολογία.

Link to comment
Share on other sites

Αγοραστό είναι Άγγελε.

Πάντως πιστεύω μετά την αφαίρεση των φυτών limnophilla sessiliflora & myriophyloum tuberculatum, τα οποία αναπτύσσονταν σαν τρελά και ήθελαν κλάδεμα και μεσοβδόμαδα, με τα υπόλοιπα νομίζω δε θα έχω τόσο θέμα.

Στην πορεία θα δείξει πάντως.  Είναι και το κλάδεμα από κάτω λίγο ζόρικο, θέλει χρόνο, οπότε όσο το λιγότερο τόσο το καλύτερο.:P

Link to comment
Share on other sites

Έλα τώρα....άστα αυτά τα πονηρά! Πές ότι σε έβαλα σε σκέψεις!!! χαχααχχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου με υπόστρωμα flourite, όταν ξεκίνησα να κλαδεύω από κάτω ξεκίνησε η green water.

Ωραίο κλάδεμα αλλά κουραστικό και θέλει προσοχή στο ξεφύτεμα.

Τα γρήγορης ανάπτυξης είναι όντως κουραστικά. Ειδικά σε high tech ενυδρείο λες: όχι άλλο κάρβουνο :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oταν ξεφυτεις καλο ειναι να γινεται και αλλαγη νερου μετα...

Αντι να μειωσεις τον φωτισμό , αν θελεις να μειωσεις την αναπτυξη, περιορισε τα νιτρικα... :)

Συνηθως στο 180λιτρο μου, κλαδευω 2 φορες την εβδομαδα, και δυο αλλαγες νερου...

Κρατας απλα μια ισοροποια στην φυτομαζα των φυτων.

Βγαλε και το τερμα δεξια πισω φυτο. :P

Μπροστα εχεις χωρο...

Χωρισε τα φυτα σε τρεις ζωνες με διαφορετικο υψο, ετσι θα δωσεις και βαθος στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Oταν ξεφυτεις καλο ειναι να γινεται και αλλαγη νερου μετα...

Αντι να μειωσεις τον φωτισμό , αν θελεις να μειωσεις την αναπτυξη, περιορισε τα νιτρικα... :)

Συνηθως στο 180λιτρο μου, κλαδευω 2 φορες την εβδομαδα, και δυο αλλαγες νερου...

Κρατας απλα μια ισοροποια στην φυτομαζα των φυτων.

Βγαλε και το τερμα δεξια πισω φυτο. :P

Μπροστα εχεις χωρο...

Χωρισε τα φυτα σε τρεις ζωνες με διαφορετικο υψο, ετσι θα δωσεις και βαθος στο ενυδρειο.

Τη λευκόκεφάλα λες;

Στο προγραμμα ειναι να τη βγάλω. Έχεις καμία πρόταση τι να βάλω;

Έχω και τα γατόψαρα ρε εσύ....

3 ζώνες όπως στην αριστερή μεριά που έχω bacopa, rotala & cruptocoryne?

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Τη λευκόκεφάλα λες;

Στο προγραμμα ειναι να τη βγάλω. Έχεις καμία πρόταση τι να βάλω;

Έχω και τα γατόψαρα ρε εσύ....

3 ζώνες όπως στην αριστερή μεριά που έχω bacopa, rotala & cruptocoryne?

Ναι ...

Δεν θα βαλεις , αλλα θα μεγαλωσεις τις συσταδες σου...

Για τα γατοψαρα μη ανυσηχεις... θα βρουν αυτα την λυση..

Αφησε ενα κενο με αμμο μπροστα οπου και θα ταιζεις...

Ναι τρεις ζωνες... αναλογα με το υψος των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ...

Δεν θα βαλεις , αλλα θα μεγαλωσεις τις συσταδες σου...

Για τα γατοψαρα μη ανυσηχεις... θα βρουν αυτα την λυση..

Αφησε ενα κενο με αμμο μπροστα οπου και θα ταιζεις...

Ναι τρεις ζωνες... αναλογα με το υψος των φυτων.

Νίκο βρίσκω τις άκρες της tonina τσιμπημένες. Έχεις ιδέα ποιος μπορεί να κάνει τη ζημιά; Σαλιγκάρια, ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκάρια ραμσορν 99,9%.Δεν έχεις άλγες πεινάσανε Μάκη.

Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκάρια ραμσορν 99,9%.Δεν έχεις άλγες πεινάσανε Μάκη.

 Τα σαλιγκαρια αυτα δεν τρωνε φυτα...και επισης τρωνε και οτι πεφτει απο τις τροφες που ριχνει στα ψαρια..οπωτε το 99,9% ειναι ακυρο Ευθυμη..

 

Μακη για βαλε καμια φωτο να δουμε το φυτο ρε συ.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα και εγώ έχω διαβάσει ότι τα ramshorn αν πεινάσουν, μπορεί να την πέσουν σε τρυφερά φυτά.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Τα έψαξα αρκετά για να βάλω και εγώ 1-2 και έβρισκα ότι αν δεν βρουν τροφή κουτσουρεύουν κανένα φυτάκι.

 

Και για αυτό το λόγο αποφάσισα να μη βάλω.

 

Επειδή δεν έχει ψάρια που πειράζουν φυτά υποπτεύτηκα αυτομάτως αυτά.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,τα σαλιγκαρια να πεινασουν σε ενυδρειο με ψαρια που πεφτει τροφη,λιγο δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι παιδιά ότι ένα lemon tetra το πέτυχα να τσιμπολογάει αλλα δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι την έκανε αυτο γιατί και σαλιγκάρια βλέπω που και που επάνω αρα δε ξέρω σιγουρα ποιος την κάνει, θα ανεβάσω φωτο να δείτε πως ειναι!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι παιδιά ότι ένα lemon tetra το πέτυχα να τσιμπολογάει αλλα δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι την έκανε αυτο γιατί και σαλιγκάρια βλέπω που και που επάνω αρα δε ξέρω σιγουρα ποιος την κάνει, θα ανεβάσω φωτο να δείτε πως ειναι!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μάκη πιθανότατα το lemon tetra να τσίμπαγε κανένα κοκκο τροφής που έκατσε πάνω.

 

Ειδικά αν δίνεις τροφή που περιέχει και φυτικές ουσίες δεν θα το έκανε αυτό.

 

Ένα καλό tip είναι να δίνεις που και που λίγη σπιρουλίνα. Τα κριμπένσις μου που γενικά στην αρχή κουτσούρευαν φυτά μετά απαυτό σταμάτησαν.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως στο συγκεκριμενο φυτο αρχιζει και σαπιζει απο τις ακρες του..

Ισως καποιο σαλιγκαρακι να εφαγε το σαπισμενο τμημα.

Γενικα τα σαλιγκαρακια δεν τρωνε υγιες φυτα....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να ταΐζει με φειδώ.

Όπως εγώ στις αρχές που πήρα τους καρδινάλιους, τάιζα λίγο λίγο ώστε να προλάβουν να την φάνε χωρίς να πέφτει κάτω.

Μέχρι που πήρα χαμπάρι ότι οι θηλυκές τα έτρωγαν σχεδόν όλα και δεν έμενε για τα αρσενικά και ρίχνω τώρα μονομιάς όλη την ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,τα σαλιγκαρια αυτα δεν τρωνε φυτα,τρωνε μονο τα ηδη χαλασμενα φυτα.

Πολυ δυσκολο να πεινασουν σε ενυδρειο με ψαρια και εκτος απο τις τροφες που πεφτουν βρισκουν και αλλα πραγματα να τσιμπολογουν χωρις να πειραζουν φυτα.

Προσωπικα ειχα πολλα τετοια σαλιγκαρια στα ενυδρεια μου και ποτε δεν μου ειχαν φαει φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε τη φωτό του φυτού που έχω κεντράρει.  Μαδημένο... :P

Στην τρίτη φωτό φαίνεται και ένα ramshorn επάνω.

 

Οπότε δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν;

 

1)  Να τσιμπάνε τα lemon,   τα οποία πετυχαίνω ανά περιόδους να δοκιμάζουν φύλλα που επιπλέουν στην επιφάνεια δοκιμάζοντας και φυσικά αφήνοντας τα μετά, προφανώς νομίζοντας ότι είναι τροφή.  Εχθές ήδη ένα που τσίμπαγε αλλά δε ξέρω αν έφαγε κομμάτι, σα να δοκίμασε και να έφυγε, δεν έκατσε από πάνω να φάει.  Δεν ξέρω αν τα ταΐζω λίγο, κανονικά πόσο θα πρέπει να τους ρίχνω;

 

2)Να σαπίζει η tonina και απλά να πηγαίνουν τα σαλιγκάρια και να τρώνε τα σαπισμένα τμήματα.

Το θέμα είναι όμως γιατί να σαπίζει η tonina;  Μήπως πρέπει να αυξήσω το διοξείδιο;  Μήπως πρέπει να πέσει και άλλο η ανθρακική σκληρότητα;  Την Παρασκευή μέτρησα 5, ίσως να έπεσε λίγο ακόμα μετά την αλλαγή της Κυριακής

post-61906-0-88340000-1464022320_thumb.jpg

post-61906-0-29780700-1464022335_thumb.jpg

post-61906-0-31320400-1464022354_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Τα lemon μαλλον δεν τσιμπανε τα φυτα καθεαυτα αλλα μαλλον μικροοργανισμους στις ριζες αλλα ετσι για την ιστορια τι ταιζεις και ποσες φορες;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Το πολυσπερμα ειναι ενταξει; Δεν θυμαμαι αν το χεις βγαλει.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...