Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

Πράγματι κάθε πότε κουρεύεις την fissidens ; Πρέπει να ναι από τα πιο αργά φυτά που υπάρχουν.

Δεν την κουρευεις απλα την αραιωνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι κάθε πότε κουρεύεις την fissidens ; Πρέπει να ναι από τα πιο αργά φυτά που υπάρχουν.

Δεν ειναι και πολυ αργο,απλα δεν θελει κλαδεμα γιατι δεν μεγαλωνει πολυ,μενει κοντη.

Link to comment
Share on other sites

Τούμπανο ειναι και οι δυο Κώστα, αλλα νομίζω η fissidens μου αρέσει καλύτερα....

Βέβαια θα προτιμήσω οποία έχει πιο αργή ανάπτυξη.... Δυσκολεύτηκα να ψηθώ....

Νίκο στο κλάδεμα Δηλαδή απλά τραβάς κομμάτια και τα αφαιρείς; Μεγαλώνει κατα μήκος του κλαδιού και όχι σε ύψος;

Θα χρειαστώ και βοήθεια στο πως να την τοποθετήσω και που για να μη μου γίνει χάλια σαν την άλλη φορά....

Μεγάλωνε τόσο πολύ που έκανε σκιά στα αλλα φυτά και οταν την κλαδευα γινόταν το ενυδρειο...@@@@

Κανονικά θα έπρεπε να βγάζω όλη τη ρίζα έξω για να κλαδέψω... Αλλα δύσκολο..:P

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ , καταπληκτική πάντως αυτή η Moss, αργεί λίγο να προσαρμοστεί αλλά η χρωματική αντίθεση που κάνει με τα ανοιχτά πράσινα φυτά και τα μικρά φυλλαράκια είναι πολύ ωραία. Μάκη είναι λίγο δύσκολο να την βρεις αλλά την βρίσκεις και νομίζω όπως σου είπανε θα είναι μία πολύ ωραία προσθήκη στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μακη το ενυδρειο σου παει σφαιρα.Εξαιρετικο!!! Ειναι παραδειγμα για νεους φυτεμενους χομπιστες.Μπραβο μπραβο μπραβο......... :bigemo_harabe_net-193:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακη το ενυδρειο σου παει σφαιρα.Εξαιρετικο!!! Ειναι παραδειγμα για νεους φυτεμενους χομπιστες.Μπραβο μπραβο μπραβο......... :bigemo_harabe_net-193:

Κοσμά, να είσαι καλά, σε ευχαριστώ πολύ!!!

Είδα ότι και εσύ ετοιμάζεις όμορφα πράγματα...

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στο νέο σου εγχείρημα, να φτιάξεις ένα τούμπανο αφρικάνικο!!!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα μαλιστα. Ωραιο!

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη μπερδεύεστε, η φωτογραφία στην αρχή της σελίδας δεν είναι το δικό μου ενυδρείο... :hehe

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη μπερδεύεστε, η φωτογραφία στην αρχή της σελίδας δεν είναι το δικό μου ενυδρείο... :hehe

 

Χθες Μάκη απ το κινητό είπα, "πω πω τούμπανο το κανε ο μπαγάσας", μετά κατάλαβα κι εγώ ότι ήταν η φωτό του nicpapa, χαχχχχχαχαχχχααχα θα κατηγορηθείς για οικειοποίηση υλικού και πνευματικών δικαιωμάτων. 

 

Υ.Γ. Δύσκολα θα τον φτάσουμε το Νίκο να το τουμπανιάσουμε αλλά θα το προσπαθήσουμε. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μπραβο στο δικο σου πηγαν Μακη μου! πες οτι θες δευτερη επιβεβαιωση να στην δωσουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι επειδή το έχω δει από κοντά δύο φορές, όντως το ενυδρείο του Μάκη έχει απίστευτη εξέλιξη σε σχέση με την πρώτη παρουσίαση. Επίσης ο Μάκης διαβάζει, ψάχνεται, έχει υπομονή και επιμονή γι αυτό που κάνει να το κάνει καλά, οπότε πιστεύω έχουμε στο μέλλον να δούμε ακόμα πιο όμορφα πράγματα απ αυτόν, keep walking Μάκη!

Link to comment
Share on other sites

Χθες Μάκη απ το κινητό είπα, "πω πω τούμπανο το κανε ο μπαγάσας", μετά κατάλαβα κι εγώ ότι ήταν η φωτό του nicpapa, χαχχχχχαχαχχχααχα θα κατηγορηθείς για οικειοποίηση υλικού και πνευματικών δικαιωμάτων. 

 

Υ.Γ. Δύσκολα θα τον φτάσουμε το Νίκο να το τουμπανιάσουμε αλλά θα το προσπαθήσουμε. 

Εντάξει παιδιά, ιεροσυλία!! Ο Νίκος δεν πιάνεται στο φυτεμένο...

Εκτός από εμπειρία και γνώση, το σημαντικότερο είναι πως έχει φαντασία... και ξέρει πως να στήσει σωστά ένα ενυδρείο, να παίξει με τα χρώματα και να τοποθετήσει σωστά τα φυτά... και όχι μόνο

Είδα το γαριδάδικο που έκανε με μπόλικες πέτρες και ήταν φοβερό...

 

 

Η αλήθεια είναι ότι επειδή το έχω δει από κοντά δύο φορές, όντως το ενυδρείο του Μάκη έχει απίστευτη εξέλιξη σε σχέση με την πρώτη παρουσίαση. Επίσης ο Μάκης διαβάζει, ψάχνεται, έχει υπομονή και επιμονή γι αυτό που κάνει να το κάνει καλά, οπότε πιστεύω έχουμε στο μέλλον να δούμε ακόμα πιο όμορφα πράγματα απ αυτόν, keep walking Μάκη!

Σε ευχαριστώ Κώστα!!

Με όποιον δάσκαλο καθίσεις... ;)

 

Τα μπραβο στο δικο σου πηγαν Μακη μου! πες οτι θες δευτερη επιβεβαιωση να στην δωσουμε :D

Διάβαζα τα σχόλιά σας και ανεβαίνοντας πάνω πάνω σε αυτή τη σελίδα είδα τη φωτό του ενυδρείου του Νίκου... και λέω λες να μπερδεύτηκαν;;;  Ας το διευκρινήσουμε να είμαστε σίγουροι... ;)

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

χαχα να την βγαλω ρε συ ?

 

Να την βγάλεις; Ωχ τι είναι αυτά που λέτε ρε σεις;  :devil:

Link to comment
Share on other sites

Ψιτ ψιτ..παιχτούρα ο Νίκος αλλά πολύ ωραίο και του Μάκη, αξίζει να μπερδεύεστε!

 

Μάκη βάλε Moss wall και παίξτον στα ίσα!

Link to comment
Share on other sites

Να τα μας και σκηνοθέτης ο Μάκης, μας έβαλε το γυαλιά, φτου φτου μη το ματιάσω, έχει γίνει τούμπανο φίλε και απ ό,τι φαίνεται τα φυτά είναι υγιέστατα, πραγματικά παράδεισος για τα ψάρια, να το χαίρεσαι και εις ανώτερα γιατί το αξίζεις.  :bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Μακη! Πολυ ομορφο.Λιγοτερα εφε μονο στο επομενο βιντεο :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!!

 

Κοσμά, θα το λάβω υπόψιν μου την επόμενη φορά.

Δούλευα πρώτη φορά το πρόγραμμα που έκανα το μοντάζ και ήθελα να τα ψάξω όλα...:P

Από την άλλη ήταν μικρά τα video και έπρεπε με κάποιο τρόπο να φτάσει μέχρι το τέλος του τραγουδιού, οπότε έβαλα εφέ και φωτογραφίες ενδιάμεσα για να γεμίσει...:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο Μακη,μια χαρα τα παει.

Οσο για το βιντεο,πρωτα φτιαχνουμε το βιντεο και μετα βαζουμε το κομματι ρε αχαχαχαχαχ :P

Ασε που τα προγραμματα εχουν και επιλογη να κοψεις το κομματι εκει που τελειωνει το βιντεο :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι Κώστα το ξέρω....

Απλά δεν ήθελα να κόψω το κομμάτι στη μέση...

Όποτε γέμισα τα βίντεο... Χαχαχαχα:)

Ελπίζω μη σας κούρασα....:P

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν έβαλες κανένα πρόγραμμα με μιξαρισμένα, μέχρι και το έπιπλο του ενυδρείου θα μας έδειχνες μέχρι να τέλειωναν τα τραγούδια  :hehe .

Είδες διαφορά καθόλου με την αντικατάσταση της κίτρινης με την grolux; Λογικά πρέπει να πηγαίνει πιο αργά το ενυδρείο τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια

 

Ευχαριστώ, Ευθύμη.:)

Ευτυχώς που δεν έβαλες κανένα πρόγραμμα με μιξαρισμένα, μέχρι και το έπιπλο του ενυδρείου θα μας έδειχνες (δεν έχει έπιπλο, είναι πάνω στο πάσο, φαίνεται στο βίντεο :) μέχρι να τέλειωναν τα τραγούδια  :hehe .

Είδες διαφορά καθόλου με την αντικατάσταση της κίτρινης με την grolux; Λογικά πρέπει να πηγαίνει πιο αργά το ενυδρείο τώρα.

Έβγαλα τη grolux και έβαλα την osram την 4000Κ τελικά, γιατί μου φάνηκε ότι το χρώμα της ludwigia άρχισε να χαλάει λίγο.

Ξέρω ότι βιάστηκα πολύ, αλλά μου φάνηκε ότι είναι και πιο ωραία τα χρώματα του ενυδρείου τώρα.

Ίσως να έπρεπε να αλλάξω τη σειρά στις λάμπες και να τις βάλω όπως είχε πει ο Αντώνης...

Πάντως η grolux υπάρχει καβάτζα, να χρησιμοποιηθεί ξανά, αν χρειαστεί.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...