Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

Εγώ από την 6μηνη εμπειρία μου με την κιχλίδα , αν και ήταν λίγο πιο άγρια θα σου πω πως θα το μετανιώσεις.

 

Προσωπικά όσο ψήνομαι τόσο μετά το μετανιώνω. Διαλέγεις και παίρνεις ;)

 

Toυς 2 ταλιμπάν βγάλτους αν θέλεις αν και μου κάνει πραγματικά εντύπωση η στάση που κρατάνε.

 

Και Κώστα 35 ζωές στα 100 λίτρα είσαι over να ξέρεις.

Δεν είμαι καθόλου over Ευθύμη, είναι μικρά τα cherry barb κι εξάλλου υπάρχει κι εφαρμογή που σου λέει μέχρι πόσα μπορείς να βάλεις, με παίρνει και για δύο ραμιρέζι μάλιστα να προσθέσω. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αναλογα τα ψαρια πανε και τα λιτρα που χρειαζονται,οπωτε τα 35 ψαρια σε 100 λιτρα δεν ειναι over....

Υπαρχουν ψαρια που λεει 10 σε 40 λιτρα..σε 100 ποσα?

Επισης μη νομιζεται οτι ειναι και ευκολο να παρεις γεννα απο τα ραμ,δεν ειναι Ευθυμη σαν αυτα που ειχες εσυ που γεννουσαν σαν κουνελια.Καμια σχεση το ενα ψαρι με το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα,τις εφαρμογες μη τις εμπιστευεσαι φιλε,οι περισσοτερες,αν οχι ολες λενε ακυρα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Κωστα; τωρα εχεις 33 ψυχες! Οι δυο θα σε πειραξουν;

Ευθυμη γιατι να βγαλει τα ψαρια ο Μακης και γιατι ειναι over ο Κωστας;

Send from the heart of the Amazonas

Kαταρχήν , ο Μάκης το είπε ότι σκέφτεται να τους βγάλει και εξήγησε γιατί. Εγώ είπα πως μου κάνει εντύπωση η συμπεριφορά τους και άμα θέλει ας τα βγάλει.

 

Γιατί 33 ψάρια στα 100 λίτρα είναι πολλά Θοδωρή. Εγώ πηγαίνω με έναν γενικό κανόνα που λέει Inch per gallon και όταν μιλάμε για δραστήρια ψάρια σαν τα τέτρα πρέπει να είμαστε ακόμα πιο αυστηροί. Αλλιώς θα πήγαινα να βάλω 25 καρδινάλιους.

 

Και σχετικά με τα ραμιρέζι , εμένα η κιχλίδα έλεγχε 30 πόντους μήκος περίπου στο ενυδρείο όταν είχε αυγά. Τα 33 ψάρια που θα πάνε και που θα κολυμπάνε αν αντίστοιχα και τα ραμ ελέγχουν μία μεγάλη περιοχή γύρω από τα αυγά τους;

 

Kώστα ναι εμένα ήταν κουνέλια και δεν μπορούσες να κάνεις κοινωνικό το ενυδρείο. Απότι έχω καταλάβει όμως και τα ραμ αν γίνουν ζευγάρι θα δεις γόνο.

 

Αυτά που λέω σχετικά με την ιχθυοφόρτωση είναι καθαρά δική μου άποψη. Μπορεί να είναι παντελώς λάθος απλά σας λέω πως το βλέπω εγώ που έχω πάνω κάτω τις ίδιες διαστάσεις.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το παραχαλάσαμε το θέμα του Μάκη. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το παραχαλάσαμε το θέμα του Μάκη.

Κωστα δε χαλάτε τιποτα, ενδιαφέροντα ειναι ολα αυτά, να μαθαίνουμε...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν , ο Μάκης το είπε ότι σκέφτεται να τους βγάλει και εξήγησε γιατί. Εγώ είπα πως μου κάνει εντύπωση η συμπεριφορά τους και άμα θέλει ας τα βγάλει.

 

Γιατί 33 ψάρια στα 100 λίτρα είναι πολλά Θοδωρή. Εγώ πηγαίνω με έναν γενικό κανόνα που λέει Inch per gallon και όταν μιλάμε για δραστήρια ψάρια σαν τα τέτρα πρέπει να είμαστε ακόμα πιο αυστηροί. Αλλιώς θα πήγαινα να βάλω 25 καρδινάλιους.

 

Και σχετικά με τα ραμιρέζι , εμένα η κιχλίδα έλεγχε 30 πόντους μήκος περίπου στο ενυδρείο όταν είχε αυγά. Τα 33 ψάρια που θα πάνε και που θα κολυμπάνε αν αντίστοιχα και τα ραμ ελέγχουν μία μεγάλη περιοχή γύρω από τα αυγά τους;

 

Kώστα ναι εμένα ήταν κουνέλια και δεν μπορούσες να κάνεις κοινωνικό το ενυδρείο. Απότι έχω καταλάβει όμως και τα ραμ αν γίνουν ζευγάρι θα δεις γόνο.

 

Αυτά που λέω σχετικά με την ιχθυοφόρτωση είναι καθαρά δική μου άποψη. Μπορεί να είναι παντελώς λάθος απλά σας λέω πως το βλέπω εγώ που έχω πάνω κάτω τις ίδιες διαστάσεις.

 

Εισαι φαουλ Ευθυμη..δεν παει ουτε Inch per gallon ουτε cm per litre.Παει αναλογα το ψαρι και τι χρειαζεται σε λιτρα και διαστασεις.

Δες το προφιλ των ember πχ και λεει 8 ψαρια στα 40 λιτρα,στα 100 ποσα μπορω να βαλω? Εχω βαλει 25.

Δεν θα μπορουσα να βαλω και 10 κορυ που ειναι κατω? Να τα 35 ψαρια σε 100 λιτρα και ανετα κιολας..

Τα ραμ αν γινουν ζευγαρι για να δεις γοννο ειναι πολυ πιο δυσκολο απο αυτα που ειχες εσυ,μη συγκρινεις το ενα ειδος με το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι φαουλ Ευθυμη..δεν παει ουτε Inch per gallon ουτε cm per litre.Παει αναλογα το ψαρι και τι χρειαζεται σε λιτρα και διαστασεις.

Δες το προφιλ των ember πχ και λεει 8 ψαρια στα 40 λιτρα,στα 100 ποσα μπορω να βαλω? Εχω βαλει 25.

Δεν θα μπορουσα να βαλω και 10 κορυ που ειναι κατω? Να τα 35 ψαρια σε 100 λιτρα και ανετα κιολας..

Τα ραμ αν γινουν ζευγαρι για να δεις γοννο ειναι πολυ πιο δυσκολο απο αυτα που ειχες εσυ,μη συγκρινεις το ενα ειδος με το αλλο.

Πρόσεξε τι είπα. Είπα ότι πρέπει να δούμε και την ενεργητικότητα του είδους πέραν του μεγέθους.

 

Πχ το catfish twig που γλυκοκοιτάω φτάνει 15-17 εκατοστά αλλά λόγω μη ενεργητικότητας 80+λίτρα θεωρείται οκ.

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες! Μιλάω για τον γενικό κανόνα των εφαρμογών αλλά πάντα με βάση το κάθε ψάρι. Και τα τέτρα είναι γενικά δραστήρια.

 

Ενοείται είναι άλλο είδος. Αλλά εγώ σου λέω ότι κάνει αυγά, που είναι και πιθανό έτσι ; 33 ψάρια που θα κολυμπάνε. Και που θα κολυμπάνε αν τα αυγά γίνουν γόνος και οι γονείς τα κάνουν βόλτα;

Eιναι αρκετά δύσκολο το έργο κατά την γνώμη μου.. Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία με ραμ γέννα σε κοινωνικό θα μπορούσε να μας διαφωτίσει.

 

Το ραμ παρουσιάζει γονική προστασία κιχλίδας και συνοδεύει τα μωρά βόλτα στο ενυδρείο. Τα άλλα ψάρια που είναι σαφώς πιο ήμερα από τα γονικά ένστικτα των ραμ θα περιοριστούν σε μία γωνία.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε τι είπα. Είπα ότι πρέπει να δούμε και την ενεργητικότητα του είδους πέραν του μεγέθους.

 

Πχ το catfish twig που γλυκοκοιτάω φτάνει 15-17 εκατοστά αλλά λόγω μη ενεργητικότητας 80+λίτρα θεωρείται οκ.

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες! Μιλάω για τον γενικό κανόνα των εφαρμογών αλλά πάντα με βάση το κάθε ψάρι. Και τα τέτρα είναι γενικά δραστήρια.

 

Ενοείται είναι άλλο είδος. Αλλά εγώ σου λέω ότι κάνει αυγά, που είναι και πιθανό έτσι ; 33 ψάρια που θα κολυμπάνε. Και που θα κολυμπάνε αν τα αυγά γίνουν γόνος και οι γονείς τα κάνουν βόλτα;

Eιναι αρκετά δύσκολο το έργο κατά την γνώμη μου.. Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία με ραμ γέννα σε κοινωνικό θα μπορούσε να μας διαφωτίσει.

 

Το ραμ παρουσιάζει γονική προστασία κιχλίδας και συνοδεύει τα μωρά βόλτα στο ενυδρείο. Τα άλλα ψάρια που είναι σαφώς πιο ήμερα από τα γονικά ένστικτα των ραμ θα περιοριστούν σε μία γωνία.

Απλα θα κανουν στην "ακρη" ....

Εχεις κατα καποιο τροπο δικιο..

Δηλαδη...

Δεν ειναι φοβος και τρομος τα ραμ και οντως τιποτα δεν πλησιαζει παραπανω απο 20-30 εκατοστα τα μωρα τους αλλα δεν προκειται να κυνηγησουν τα ψαρια και να τα αναγκασουν να περιοριστουν σε καμμια γωνια...

Link to comment
Share on other sites

35 ψαρια τετοιου μεγεθους με μια καλη φιλτρανση δεν εχει προβλημα. Επισης δεν ειναι ψαριανκυριαρχικα ουτε καταλμβανουν περιοχη ωστε να θελουν δικο τους χωρο.

Θα συμφωνησω με τον Κωστα σε ολα εκτος απο την αναφορα για τον γονο. Αν γεννησουν γινονται εξισου επικινδυνα με τα κριμπενσις και αν προσεξεις δυο τρια πραγματα και με λιγη τυχη θα εχεις γονο.

Απο κει και περα θα συμφωνησω εν μερη με τον Ευθυμη πως η κατασταση της γεννας θα ειναι αρκετα στρεσογονα για τα αλλα ψαρια αλλα οχι σε τοσο ακραια κατασταση.

Εκει που θα εντοπιστει το κυριως προβλημα και το οποιο το εχω δει με τα ματια μου και το εχω ζησει, θα ειναι η διατροφη των ραμ. Τα αλλα ψαρια ειναι πολυ πιο γρηγορα στο φαι με συνεπεια να μην πεφτει κατω αρκετη τροφη για τα ραμ. Οποτε θα πρεπει να παιζει πολυ πελετ, κατι που δεν θα κυνηγανε τα τετρα μιας και κατω θα ειναι τα ραμ.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα διαφωνησω με τον ευθημη...

Μερικα βιντεο για να καταλαβεις τι εννοω....

και ενα που τα εχουν βγαλει βολτα για να καταλαβεις πως ενεργουν...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Στάθη με τα ωραία σου! Ωραίες εικόνες!

 

Μην ξεχνάς πως ο δίσκος που έχεις πάνω όμως δεν είναι τέτρα. Το ίδιο φαίνεται στα μάτια των ραμ ένας δίσκος απότι ένα τέτρα;

 

Πολλά μπορεί να συμβούν , εμφανίζονται και περιπτώσεις που έχουν πετύχει ασύμβατα πράγματα να συμβιώνουν μαζί χωρίς φασαρίες.

 

Όσο και να μου αρέσει το είδος (κιχλίδα) , γιατί είναι πραγματικά πολύ ωραίο, δεν μπορώ να ξεχάσω ότι δεν μπορούσα ούτε το τζάμι να καθαρίσω από τις επιθέσεις που δεχόμουν!

 

Πετύχει δεν πετύχει με άλλα λόγια η δοκιμή, θα προτιμήσω να το μάθω όταν με το καλό είμαι στα 300 λίτρα ή παραπάνω :) 

Σε γενικές γραμμές πάντως δεν διαφωνούμε. Υπάρχει μία λεπτή γραμμή που έχει να κάνει με τα αυγά-μεγάλωμα μικρών που εκεί η κατάσταση είναι απρόβλεπτη και για μένα αλλάζει από ψάρι σε ψάρι και από ενυδρείο σε ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Στάθη με τα ωραία σου! Ωραίες εικόνες!

 

Μην ξεχνάς πως ο δίσκος που έχεις πάνω όμως δεν είναι τέτρα. Το ίδιο φαίνεται στα μάτια των ραμ ένας δίσκος απότι ένα τέτρα;

 

Πολλά μπορεί να συμβούν , εμφανίζονται και περιπτώσεις που έχουν πετύχει ασύμβατα πράγματα να συμβιώνουν μαζί χωρίς φασαρίες.

 

Όσο και να μου αρέσει το είδος (κιχλίδα) , γιατί είναι πραγματικά πολύ ωραίο, δεν μπορώ να ξεχάσω ότι δεν μπορούσα ούτε το τζάμι να καθαρίσω από τις επιθέσεις που δεχόμουν!

 

Πετύχει δεν πετύχει με άλλα λόγια η δοκιμή, θα προτιμήσω να το μάθω όταν με το καλό είμαι στα 300 λίτρα ή παραπάνω :)

Σε γενικές γραμμές πάντως δεν διαφωνούμε. Υπάρχει μία λεπτή γραμμή που έχει να κάνει με τα αυγά-μεγάλωμα μικρών που εκεί η κατάσταση είναι απρόβλεπτη και για μένα αλλάζει από ψάρι σε ψάρι και από ενυδρείο σε ενυδρείο.

Ειχα και καρδυναλιους μεσα....

Οντως δεν διαφωνουμε εκτος απο αυτην την λεπτη γραμμη που και για μενα αλλαζει αναλογα με το ενυδρειο...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τι εννοεις χαρεμι... :usd:

Εγω πχ. θα εβαζα δυο αρσενικα και ενα θυληκο αν ξαναεπερνα ραμ...

Οι αρσενικοι ειναι συνηθως σκληροι με τις θυληκες οποτε καπως ευσι ισως μειωνοταν η επιθετηκοτητα αφου θα υπηρχε ανταγωνισμος για το θυληκο..

Εχω διαβασει ιστορια που στο ιδιο ενυδρειο θυληκο ζευγαρωσε με τρεις αρσενικους...

Δυο θυληκα και ενα αρσενικο δεν ξερω πως θα πανε οταν κανουν ζευγαρι ....

Στάθη στο προφίλ τους γράφει αυτά:

50 λίτρα για ένα ζευγάρι, σε 200 λίτρα 2-3 Αρσενικά με ένα χαρεμάκι 4-6 θηλυκά.

 

Αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω για ζευγάρι ή χαρέμι, αλλά εσύ έρχεσαι και μου τα ανατρέπεις όλα...:)

Δεν υπάρχει φόβος από τη στιγμή που οι αρσενικοί είναι συνήθως σκληροί με τις θηλυκές να κάνουν ζημιά στη θηλυκιά αν την κυνηγάνε 2 μαζί;

Μη ξεχνάς ότι είμαι και άπειρος, δεν είχα ποτέ ξανά τέτοια ψάρια, λείπω και πολλές ώρες από το σπίτι...

Sorry για τις απορίες αλλά δε γνωρίζω σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα αντιδρουσαν αναποδα και θα την προσεχαν...

Σου ξαναλεω εχω διαβασει γθα θυλικια που συνηπηρχε με αρκετους αρσενικους και μαλιστα ζευγαρωσε με ολους..

Αντιθετα σε αλλες περιπτωσεις ο αρσενικος "καθαριζει"κανα δυο θυληκα...

Τωρα τι να πω το δεν μου εχει τυχει να κρατησω χαρεμι αλλα αν κραταγα θα το εκανα "αναποδα"...

Link to comment
Share on other sites

Eγω θελω να πω οτι τα ραμ δεν εχουν καμμια σχεση με τα κριμπς.Οταν γεννησουν απλα φυλανε την περιοχη τους σε μικρη αποσταση και δεν γινονται επιθετικοι σε ολο το ενυδρειο.Δεν νομιζω οτι προκαλουν στρες στα αλλα ψαρια.Γονος οταν υπαρχουν τετρα μεσα ειναι πολυ δυσκολο να επιβιωσει σε αυτα τα λιτρα.

Γενικα το ψαρακι νομιζω οτι εχει παρεξηγηθει λιγο ως προς την επιθετικοτητα του.

Κατι γενικο που ηθελα να πω ειναι οτι ολοι μας βαζουμε τα ιδια ψαρια μεσα.Τετρα,κορυ,ancistrus,ραμ.Οχι οτι βρισκω κατι κακο σε αυτο αλλα ειναι σαν να μας εχουν βαλει παρωπιδες.Ετσι το χομπυ μας και η εμπειρια μας γινονται πιο φτωχα και αυτο εχει σαν συνεπεια να λιγοστεψει και η ποικιλια ειδων απο τα πετσοπ.Υπαρχουν πολλα ειδη που αξιζει να δοκιμασει καποιος σε κιχλιδες Αμερικης οπως apistogramma agassizii,borellii,macmasteri,cacatuoides........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Macmasteri να πω οτι ειναι πολυ ομορφα αλλα δεν τα εχω δει σε πετ σοπ...

τα cacatuoides ειδικά τα triple red και blue ειναι επίσης φοβερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω να πάρω θα δω και για apistogramma,

 

αν και λίγο που το έψαξα βρήκα σε ένα μαγαζί μόνο τα cacatuoides.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοω! Οταν δεν υπαρχει ζητηση αυτο γινεται.Φυσικα ισχυει και για τους αφρικανους τωρα που ασχοληθηκα λιγακι.Εκει υπαρχουν εκατονταδες ειδη και στα πετσοπ τιποτα.5 συγκεκριμενα βρισκεις τα ιδια σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Κωσμα συμφωνω στο κομματι των ειδων των ψσριων που βαζουμε στο ενυδρειο μας. Στην επιθετικοτητα των ραμ οχι. Αν θες να συζητησουμε για το θεμα που λες, μπορεις να ανοιξεις ενα θαματακι να το δουμε.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη εγω κρινω μονο απο τα δικα μου.Μπορει εσεις που εχετε ζησει πολλα να εχετε δει και αλλες συμπεριφορες.Στο ιδιο ειδος μπορει να υπαρχουν διαφορετικοι χαρακτηρες.Μπορει τα δικα μου να ειναι μαλθακα.Νομιζω ομως οτι σε γενικες γραμμες δεν πρεπει να το φοβομαστε,κοινωνικο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα ψάρια μπήκαν σήμερα, πήρα ζευγάρι τελικά, τουλάχιστον για εκεί προσπάθησε το παιδί στο μαγαζί, τα έψαχνε πόση ώρα.

Σας βάζω και φωτό όσοι γνωρίζετε να μου πείτε αν πετύχαμε το ζευγάρι.  Ο ένας πρέπει να είναι σίγουρα αρσενικός, το άλλο μάλλον θηλυκό, θα δείξει όμως... δε ξέρω σίγουρα...

Δείτε φωτό όσοι γνωρίζετε σχετικά και πείτε μου.

 

 

 

 

ΥΓ:Το βράδυ κατάφερα και έπιασα  5 lemon tetra, μέσα πρέπει να ήταν και οι δύο ζόρικοι, τα οποία τα πήγα πίσω στο μαγαζί και τα υπόλοιπα που μείναν μέσα στο ενυδρείο (άλλα 13), άλλη συμπεριφορά, γέμισε ξανά το ενυδρείο μου με ψάρια.  Κολυμπούσαν σε όλο το ενυδρείο και κάποιες στιγμές σκορπούσαν κιόλας χωρίς να κοπαδιάζουν.  Φτου φτου μην τα ματιάσω...  μακάρι να συνεχίσουν έτσι, βαρέθηκα να τα βλέπω στάσιμα...

Επίσης να αναφέρω ότι από προχθές γέννησαν και τα Cory, αλλά είπα να τα αφήσω στην τύχη τους.  Το βράδυ με φωνάζει η γυναίκα μου και βλέπω ένα άνσίστρους να προσπαθεί να φάει τα αυγά, να καταφέρνει να ξεκολλάει κάποια να τα τρώει και όσα του φεύγαν ήταν τα τέτρα από κάτω και τα τσιμπάγαν πριν πάνε στο βυθό.  Με συνοπτικές διαδικασίες μπήκαν τα υπόλοιπα αυγά στη γεννήστρα με αεραντλία και γύρω από τη γεννήστρα τα τύλιξε η γυναίκα μου με τούλι έτσι ώστε αν σκάσουν πάλι τα αυγά να μη φύγουν στο υπόλοιπο ενυδρείο.  Πήρα και μία baby food να υπάρχει και βλέπουμε.... αν και το βλέπω δύσκολο να τα κατάφερα... θα το προσπαθήσω τουλάχιστον.

post-61906-0-53575800-1466283874_thumb.jpg

post-61906-0-56570900-1466283884_thumb.jpg

post-61906-0-95864500-1466283896_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ειναι αρσενικό θηλυκό αντε να δουμε θα γινουν ζευγάρι???

Το βλεπεις απο το πτερυγίο της ραχης το ενα εχει μυτερη κατάληξη το αλλο ειναι πιο στρογγυλό, τα χρωματα στα πλαγια που γυαλίζει το μπλεδακι ειναι κι αυτο ενα χαρακτηριστικο, η διαφορα στην κοιλιά που στα θηλυκά ειναι πιο ροζ...

Νομίζω ειναι κομπλέ... αν τα πηρες απο Πειραιά απο ενα μαγαζι που μου έρχεται νομιζω με το ιδιο σκεπτικό σου τα έδωσε και καλα νομιζω έκανε εχει πέσει μεσα σε ολα τα αρσενικο θηλυκά που μου εχει δωσει!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ειναι αρσενικό θηλυκό αντε να δουμε θα γινουν ζευγάρι???

Το βλεπεις απο το πτερυγίο της ραχης το ενα εχει μυτερη κατάληξη το αλλο ειναι πιο στρογγυλό, τα χρωματα στα πλαγια που γυαλίζει το μπλεδακι ειναι κι αυτο ενα χαρακτηριστικο, η διαφορα στην κοιλιά που στα θηλυκά ειναι πιο ροζ...

Νομίζω ειναι κομπλέ... αν τα πηρες απο Πειραιά απο ενα μαγαζι που μου έρχεται νομιζω με το ιδιο σκεπτικό σου τα έδωσε και καλα νομιζω έκανε εχει πέσει μεσα σε ολα τα αρσενικο θηλυκά που μου εχει δωσει!!!

Μέσα είσαι Ηρακλή, από εκεί τα πήρα.  Μακάρι να τα πέτυχε και να γίνουν και ζευγάρι... 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ψαρακια μακη απο τα πιο ομορφα κριμπ που κυκλοφορουν κατα καιρους...

Τα ειχα σταμπαρει και εγω στο πετ στον πειραια...

Ωραιο ειδος θα τα καταευχαριστηθεις γιατι ειναι ψαρια με χαρακτηρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...