Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

Τα lemon μαλλον δεν τσιμπανε τα φυτα καθεαυτα αλλα μαλλον μικροοργανισμους στις ριζες αλλα ετσι για την ιστορια τι ταιζεις και ποσες φορες;

Send from the heart of the Amazonas

 

Ταϊζω 2 είδη τροφής:

  • Amazonica Oceanlife Tropic Pearls Micro
  • Flakes & Blood worms(από αυτό τους δίνω σπάνια) της JBL

 

Συνήθως ταΐζω 1 ή 2 φορές την ημέρα. Το συνηθέστερο είναι 1.

 

Έχω στο πρόγραμμα να πάρω και καμία κατεψυγμένη για μεγαλύτερη ποικιλία.

Το πολυσπερμα ειναι ενταξει; Δεν θυμαμαι αν το χεις βγαλει.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

 

Τώρα που το λες έχουν τσιμπήσει λίγο και από εκεί...:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πηγαίνω κόντρα σε προλαλήσαντες, αλλά επαναλαμβάνω ποιοι πιστεύω το κάνουν αυτό.

 

Μάκη μου είπες κιόλας πως έχουν γίνει πάρα πολλά. Δεν φτάνει η τροφή για όλα είναι λογικό.

 

Και επειδή ταισαμε και μαζί τα ψάρια βλέπεις ότι γίνεται πανικός και ότι πέφτει κάτω την τρώνε τα κόρυ.

 

Δεν μένει φαγητό και μετά τα σαλιγκαράκια αναγκάζονται και τσιμπάνε τρυφερά φυτά.

 

Σίγουρα δεν είναι το σύνηθες αλλά ξαναλέω παρόλο που μου αρέσουν πολύ τα ραμσορν μπλε είναι ο μόνος λόγος που δεν βάζω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πηγαίνω κόντρα σε προλαλήσαντες, αλλά επαναλαμβάνω ποιοι πιστεύω το κάνουν αυτό.

 

Μάκη μου είπες κιόλας πως έχουν γίνει πάρα πολλά. Δεν φτάνει η τροφή για όλα είναι λογικό.

 

Και επειδή ταισαμε και μαζί τα ψάρια βλέπεις ότι γίνεται πανικός και ότι πέφτει κάτω την τρώνε τα κόρυ.

 

Δεν μένει φαγητό και μετά τα σαλιγκαράκια αναγκάζονται και τσιμπάνε τρυφερά φυτά.

 

Σίγουρα δεν είναι το σύνηθες αλλά ξαναλέω παρόλο που μου αρέσουν πολύ τα ραμσορν μπλε είναι ο μόνος λόγος που δεν βάζω.

 

Ευθυμη για να εχουν γινει πολλα τα σαλιγκαρια παει να πει οτι μενει και πολυ τροφη...αλλιως θα ηταν λιγα...

Οπωτε,δεν παιζει αυτο λες. Τα φυτα χαλανε απο αλλο λογο και μπορει να τα τσιμπανε και τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Ταϊζω 2 είδη τροφής:

  • Amazonica Oceanlife Tropic Pearls Micro
  • Flakes & Blood worms(από αυτό τους δίνω σπάνια) της JBL

Συνήθως ταΐζω 1 ή 2 φορές την ημέρα. Το συνηθέστερο είναι 1.

Έχω στο πρόγραμμα να πάρω και καμία κατεψυγμένη για μεγαλύτερη ποικιλία.

Τώρα που το λες έχουν τσιμπήσει λίγο και από εκεί...:)

Δηλαδη τα ταιζεις στην καλυτερη δυο φορες την ημερα 2 ειδη τροφης; ε δεν κανουμε δουλεια ετσι.

Αυξησε τα ταισματα σε 4 φορες την ημερα και βαλε ποικιλια. Οχι για να σταματησουν να τσιμπανε τα φυτα. Γιατι δεν πιστευω οτι τα τσιμπανε αυτα. Εμενα τα ψαρια με απασχολουν και σε αυτα αναφερομαι.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τα ταιζεις στην καλυτερη δυο φορες την ημερα 2 ειδη τροφης; ε δεν κανουμε δουλεια ετσι.

Αυξησε τα ταισματα σε 4 φορες την ημερα και βαλε ποικιλια. Οχι για να σταματησουν να τσιμπανε τα φυτα. Γιατι δεν πιστευω οτι τα τσιμπανε αυτα. Εμενα τα ψαρια με απασχολουν και σε αυτα αναφερομαι.

Send from the heart of the Amazonas

ΟΚ, θα αρχίσω πρωί, μεσημέρι, απόγευμα και βράδυ αλλά πολύ δεν είναι ρε Θοδωρή; Μη σκάσουν κιόλας, δεν είναι ουάρου.  Επίσης ρίχνω ανά δύο ημέρες από μία ταμπλέτα βυθού για γατόψαρα και άνσιστρους.  Να αυξήσω; Τι ποσότητα και κάθε πόσο; Έχω 9 cory & 2 ancistrous

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη εγω με δυο ταισματα την ημερα γεμιζω μαλαισιανα και κοβω για 2 εβδομαδες τα διπλα ταισματα, αμα κανω 4 δεν θα βλεπω ψαρια αλλα σαλιγγαρια, δεν ειναι υπερβολη 4 ταισματα;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, τα ψαρια πρεπει να τραφουν. Δεν τα απασχολει αν εσεις δυσανασχετειτε με τα σαλιγκαρια.

Οσο για το σκασιμο, μην ανησυχειτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Και για τις δυο περιπτωσεις, εξηγουμαι, η αυξηση των ταισματων μπορει να συνοδευθει με την μειωση της ποσοτητας. Να υπαρχει τροφη για ολους αλλα οχι σε υπερβολη και αρκετες φορες την ημερα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, τα ψαρια πρεπει να τραφουν. Δεν τα απασχολει αν εσεις δυσανασχετειτε με τα σαλιγκαρια.

Οσο για το σκασιμο, μην ανησυχειτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Και για τις δυο περιπτωσεις, εξηγουμαι, η αυξηση των ταισματων μπορει να συνοδευθει με την μειωση της ποσοτητας. Να υπαρχει τροφη για ολους αλλα οχι σε υπερβολη και αρκετες φορες την ημερα.

Send from the heart of the Amazonas

Για τις ταμπλέτες που σε ρώτησα πιο πάνω Θοδωρή, τι προτείνεις;

 

 

Σχετικά με την tonina και τι μπορεί να φταίει που αναφέρω παραπάνω, εκτός αυτών θα μπορούσε να είναι έλλειψη καλίου που χαλάει το φυτό και γίνεται τροφή;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε ως εχει με τις ταμπλετες.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω πως ο ράστα είχε τονίνα και είναι περίεργο φυτό αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε να προτείνετε κανενα φυτό αργής ανάπτυξης και ωραίο για την αριστερή πίσω γωνία του ενυδρείου στη θεςη της bacopa και για την μεσαία και πίσω ζώνη για τη ludwigia mulerti;

Αναπτύσονται σαν τρελά, έχω βαρεθεί να κλαδεύω.:P

Κατα προτίμηση πράσινα...

Link to comment
Share on other sites

Pogostemon erectus έχω στη μία γωνία μου και είναι πανεύκολο. Δες το.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες με τις νέες λάμπες (αντικατάσταση Philips με osram και μπήκε και 1 grolux), τραβηγμένες βράδυ με σβηστά όλα τα φώτα του σπιτιού, χωρίς φλας, μερικές διαφέρουν γιατί έπαιξα και λίγο με τις ρυθμίσεις της μηχανής και κυρίως με το iso (θέλει πολύ ψάξιμο με τις ρυθμίσεις, να δω πότε θα βρω χρόνο να ασχοληθώ..).:P

post-61906-0-92293900-1464896887_thumb.jpg

post-61906-0-56056000-1464896906_thumb.jpg

post-61906-0-53238200-1464896937_thumb.jpg

post-61906-0-12407500-1464896994_thumb.jpg

post-61906-0-54045300-1464897013_thumb.jpg

post-61906-0-76894200-1464897032_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να τραβας καλυτερα τα χρωματα του ενυδρειου θα βαζεις ενα χαρτονι μπροστα απο τον φωτιστικο, ωστε να μην πηγαινει φωτισμος κατευθεια στην φωτογραφικη.

Τα φυτα μια χαρα τα βλεπω παντος.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Τρέλα είσαι. Τελικά πήρες λάμπες. 

 

Το ενυδρείο είναι ΜΠΟ-ΜΠΑ! την ξέρεις την μπόμπα! ΜΠΟ-ΜΠΑ!

 

Σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά για να κάνω την 1η μου λάμπα grolux να μαλακώσει ο φωτισμός , να πέσει σε λούμεν και να αναδειχτούν και άλλο τα χρώματα.

Δεν ξέρω κύριε Νιc τι έχετε να πείτε επαυτού;
 

Sorry Μάκη που ρωτάω εδώ αν πειράζει πες.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να τραβας καλυτερα τα χρωματα του ενυδρειου θα βαζεις ενα χαρτονι μπροστα απο τον φωτιστικο, ωστε να μην πηγαινει φωτισμος κατευθεια στην φωτογραφικη.

Τα φυτα μια χαρα τα βλεπω παντος.

Τα φυτά καλά πάνε δεν έχω παράπονο...:P

Για τη bba που σου ανέφερα χθες θα πρέπει να δεις τη valisneria απο πολύ κοντά για να φανεί κάτι..

Αυτό με το χαρτόνι δεν το πιασα. Μπροστά εννοείς φάτσα στο ενυδρειο και προς τα πάνω προς τη μεριά της μηχανής ή ανάμεσα στο φωτιςτικο και στο ενυδρειο σαν να κόβεις το πολύ φως;

  

Τρέλα είσαι. Τελικά πήρες λάμπες. 

 

Το ενυδρείο είναι ΜΠΟ-ΜΠΑ! την ξέρεις την μπόμπα! ΜΠΟ-ΜΠΑ!

 

Σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά για να κάνω την 1η μου λάμπα grolux να μαλακώσει ο φωτισμός , να πέσει σε λούμεν και να αναδειχτούν και άλλο τα χρώματα.

Δεν ξέρω κύριε Νιc τι έχετε να πείτε επαυτού;

 

Sorry Μάκη που ρωτάω εδώ αν πειράζει πες.

οχι ρε εσύ δε με πειράζει, ρωτά ότι θες.

Εγώ τη grolux την έβαλα δεύτερη πίσω απο τη daylight.

Είπα να πειραματιστώ λίγο αφού έχω δυνατότητα με βάλω 4 λάμπες...

Ελπίζω να μου βγει σε καλό...

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο που εβγαλα και το χαρτονι μαζι.

Το χαρτονι καλυπτει το κενο αναμεσα στο φωτιστικο και το ενυδρειο, ωστε να μην πηγαινει φως στην φωτογραφικη.

DSC_9609_zpstsfsxvmf.jpg

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Ε κοίτα , μπορεί να δεις λιγάκι μία πτώση στην ανάπτυξη μέχρι να προσαρμοστούν στο φάσμα αλλά προσωπικά δεν βλέπω λόγο να την πατήσεις. Θα σου πει και ο Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

Σουπερ παει το ενυδρειο,προσωπικα βλεπω λιγο τη ριζα γυμνη,θα προτειμουσα να εχει κανενα ειδος μοςς πανω,πχ fissidens η mini pelia.

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο που εβγαλα και το χαρτονι μαζι.

Το χαρτονι καλυπτει το κενο αναμεσα στο φωτιστικο και το ενυδρειο, ωστε να μην πηγαινει φως στην φωτογραφικη.

DSC_9609_zpstsfsxvmf.jpg

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για τις σημαντικές πληροφορίες....:)

Θα πειραματιστώ αυριο και θα ανεβάσω καμία φωτό. Βέβαια εμένα υπάρχει και ένα θέμα με το διαμπερές του ενυδρείου.... Φαίνεται το πίσω τζαμί πολύ φωτεινό νομίζω. Θα δοκιμάσω να βάλω ένα μαύρο χαρτόνι σα φόντο να δω πως θα φανεί... Μόνο για τις φωτογραφίες όμως, μετά θα το βγάλω για να φαίνεται και απο την κουζίνα το ενυδρειο....

Σχετικά με ρυθμίσεις μηχανής.... Έχεις να προτείνεις κάτι καλό;

Link to comment
Share on other sites

Σουπερ παει το ενυδρειο,προσωπικα βλεπω λιγο τη ριζα γυμνη,θα προτειμουσα να εχει κανενα ειδος μοςς πανω,πχ fissidens η mini pelia.

Ευχαριστώ ρε Κωστή.:)

Είχα βάλει Μος κάποια στιγμή αλλα το είχα παρακάνει...

γέμισε, μεγάλωσε πολύ...

Μετά δε μου άρεσε και έτσι τελικά την έβγαλα.

Αν θυμηθώ, θα βγάλω μια κοντινή, έχει μείνει σε μερικά σημεία της ρίζας, μετά που έβγαλα την πετονιά, έχει πιάσει μόνη της και μεγαλώνει....

Αλλα οι προτάσεις σου θα ληφθούν σοβαρά υπόψιν και βλέπουμε....:P

Link to comment
Share on other sites

Η fissidens που σου λέει ο Κώστας είναι καταπληκτική Moss Μάκη. Βρήκα και εγώ τον τρόπο να βάλω τα pad κάπως και ξεκίνησε να μεγαλώνει και πραγματικά μεταμορφώνεται. Αξίζει να την δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε Κωστή. :)

Είχα βάλει Μος κάποια στιγμή αλλα το είχα παρακάνει...

γέμισε, μεγάλωσε πολύ...

Μετά δε μου άρεσε και έτσι τελικά την έβγαλα.

Αν θυμηθώ, θα βγάλω μια κοντινή, έχει μείνει σε μερικά σημεία της ρίζας, μετά που έβγαλα την πετονιά, έχει πιάσει μόνη της και μεγαλώνει....

Αλλα οι προτάσεις σου θα ληφθούν σοβαρά υπόψιν και βλέπουμε.... :P

 

Μακη δεν μιλαω για κοινες μοςς που μεγαλωνουν και θελουν κλαδεμα,εγω σου ειπα για τις 2 παραπανω που δεν χρειαζονται σχεδον ποτε κλαδεμα :P

Link to comment
Share on other sites

Μακη δεν μιλαω για κοινες μοςς που μεγαλωνουν και θελουν κλαδεμα,εγω σου ειπα για τις 2 παραπανω που δεν χρειαζονται σχεδον ποτε κλαδεμα :P

Πράγματι κάθε πότε κουρεύεις την fissidens ; Πρέπει να ναι από τα πιο αργά φυτά που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...