Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

Σουπερ παει το ενυδρειο,προσωπικα βλεπω λιγο τη ριζα γυμνη,θα προτειμουσα να εχει κανενα ειδος μοςς πανω,πχ fissidens η mini pelia.

Κώστα fissidens βρήκα σε ένα μαγαζί αλλά την είχε μόνο σε pad.  Θα μπαίνει αυτό πάνω στη ρίζα;  

Μου φαίνεται λίγο δύσκολο, μην το πάρω τζάμπα και είναι και λίγο ακριβό...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα fissidens βρήκα σε ένα μαγαζί αλλά την είχε μόνο σε pad.  Θα μπαίνει αυτό πάνω στη ρίζα;  

Μου φαίνεται λίγο δύσκολο, μην το πάρω τζάμπα και είναι και λίγο ακριβό...

Το pad αυτό επειδή ξέρω τι λες λυγίζει πολύ εύκολα αλλά θα πρέπει να μπει στο σωστό κλαδί. Να έχει δηλαδή ένα πάχος που να αρμόζει.

 

Πάντως είναι βούτυρο το τυλίγεις και γύρω γύρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει τα lemon tetra και πάνε και κάθονται μόνο στην αριστερή μεριά του ενυδρείου, για το λόγο αυτό άδειασα αρκετά τη δεξιά μεριά από τα πολλά φυτά μήπως δεν τους άρεσε το πυκνοφυτεμένο, αλλά αυτά συνεχίζουν ακάθεκτα.

Άλλαξα μέχρι και τη μία λάμπα που είναι στα 6500Κ και έβαλα τη grolux για να χαμηλώσω τα λούμεν μήπως τα ενοχλούσε ο δυνατός φωτισμός, βέβαια από την αρχή πίστευα ότι δεν είναι αυτό γιατί αν τα ενοχλούσε ο φωτισμός δε θα καθόντουσαν στο ανοιχτό - φωτεινό σημείο του ενυδρείου αλλά θα πήγαιναν να κρυφτούν στα φυτά.

Παρατηρώντας τα αρκετά τις τελευταίες ημέρες παρατήρησα το εξής:

Υπάρχουν δύο ψάρια μεγαλύτερα τα οποία κάθονται συνέχεια στο κέντρο του ενυδρείου μπροστά στη ρίζα και χτυπιούνται μεταξύ τους ή όποιο ψάρι πάει προς τη δεξιά μεριά του ενυδρείου το κυνηγάνε και το διώχνουνε.  Έτσι όλα τα υπόλοιπα lemon tetra μαζεύονται στην αριστερή μεριά του ενυδρείου και σαν αποτέλεσμα βλέπω ένα ενυδρείο μισό άδειο.

Προσπάθησα να πιάσω αυτά τα δύο που δημιουργούν το πρόβλημα (θεωρητικά) και να τα βάλω καραντίνα για να δω αν θα καλυτερέψουν τα πράγματα, αλλά αυτό δεν κατέστη δυνατό.  Ξέρετε τι μπορεί να φταίει ή αν πρέπει να κάνω κάτι για να στρώσει η κατάσταση;  

Σας παραθέτω και ένα video που τράβηξα και φαίνονται οι μάχες:

 

 

Επίσης να αναφέρω ότι υπάρχουν κάποιες ώρες της ημέρας που κολυμπάνε όλα μαζί από τη μια άκρη του ενυδρείου στην άλλη.

 

Τις τελευταίες ημέρες έχω μπει σε σκέψεις να πάρω ένα ζευγάρι ή χαρέμι από ramirezi (δε ξέρω αν πάνε ζευγάρι ή χαρέμι) και να κρατήσω και τα lemon tetra αν ηρεμήσουν και στρώσει η συμπεριφορά τους, αλλιώς σκέφτομαι αν τα ramirezi μου αρέσουν σαν ψάρια και σαν συμπεριφορές να τα κρατήσω έστω και μόνα τους εννοείται μαζί με τα γατόψαρα και τα ανσίστρους ή έστω και σε συνδυασμό με κάποιο άλλο κοπαδόψαρο.  Πραγματικά έχω μπερδευτεί σε σχέση με τους κατοίκους του ενυδρείου μου και έχω μπει σε σκέψεις.

Ίσως να το σκεφτώ και να αλλάξω στο μέλλον όλο το ενυδρείο για να το προσαρμόσω όσο μπορώ πιο κοντά στο βιότοπό τους (ramirezi) καθώς από όσα έχω ακούσει είναι ψαράκια που βγάζουν χαρακτήρα και όμορφες συμπεριφορές.

Αυτή τη στιγμή το σημαντικότερο είναι να δω τι γίνεται με τα ήδη υπάρχον ψάρια, να λύσω τυχόν προβλήματα που μπορεί να υπάρχουν γιατί έχω φτάσει το ενυδρείο με πολύ κόπο σε κάποιο στήσιμο που μου αρέσει αρκετά και δε θα ήθελα να το αλλάξω, αλλά στην ανάγκη αν χρειαστεί θα το κάνω.  

Αναμένω τις απόψεις σας και τη βοήθειά σας...

Link to comment
Share on other sites

Ποσα ψαρια εχεις μεσα;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει τα lemon tetra και πάνε και κάθονται μόνο στην αριστερή μεριά του ενυδρείου, για το λόγο αυτό άδειασα αρκετά τη δεξιά μεριά από τα πολλά φυτά μήπως δεν τους άρεσε το πυκνοφυτεμένο, αλλά αυτά συνεχίζουν ακάθεκτα.

Άλλαξα μέχρι και τη μία λάμπα που είναι στα 6500Κ και έβαλα τη grolux για να χαμηλώσω τα λούμεν μήπως τα ενοχλούσε ο δυνατός φωτισμός, βέβαια από την αρχή πίστευα ότι δεν είναι αυτό γιατί αν τα ενοχλούσε ο φωτισμός δε θα καθόντουσαν στο ανοιχτό - φωτεινό σημείο του ενυδρείου αλλά θα πήγαιναν να κρυφτούν στα φυτά.

Παρατηρώντας τα αρκετά τις τελευταίες ημέρες παρατήρησα το εξής:

Υπάρχουν δύο ψάρια μεγαλύτερα τα οποία κάθονται συνέχεια στο κέντρο του ενυδρείου μπροστά στη ρίζα και χτυπιούνται μεταξύ τους ή όποιο ψάρι πάει προς τη δεξιά μεριά του ενυδρείου το κυνηγάνε και το διώχνουνε.  Έτσι όλα τα υπόλοιπα lemon tetra μαζεύονται στην αριστερή μεριά του ενυδρείου και σαν αποτέλεσμα βλέπω ένα ενυδρείο μισό άδειο.

Προσπάθησα να πιάσω αυτά τα δύο που δημιουργούν το πρόβλημα (θεωρητικά) και να τα βάλω καραντίνα για να δω αν θα καλυτερέψουν τα πράγματα, αλλά αυτό δεν κατέστη δυνατό.  Ξέρετε τι μπορεί να φταίει ή αν πρέπει να κάνω κάτι για να στρώσει η κατάσταση;  

Σας παραθέτω και ένα video που τράβηξα και φαίνονται οι μάχες:

 

 

Επίσης να αναφέρω ότι υπάρχουν κάποιες ώρες της ημέρας που κολυμπάνε όλα μαζί από τη μια άκρη του ενυδρείου στην άλλη.

 

Τις τελευταίες ημέρες έχω μπει σε σκέψεις να πάρω ένα ζευγάρι ή χαρέμι από ramirezi (δε ξέρω αν πάνε ζευγάρι ή χαρέμι) και να κρατήσω και τα lemon tetra αν ηρεμήσουν και στρώσει η συμπεριφορά τους, αλλιώς σκέφτομαι αν τα ramirezi μου αρέσουν σαν ψάρια και σαν συμπεριφορές να τα κρατήσω έστω και μόνα τους εννοείται μαζί με τα γατόψαρα και τα ανσίστρους ή έστω και σε συνδυασμό με κάποιο άλλο κοπαδόψαρο.  Πραγματικά έχω μπερδευτεί σε σχέση με τους κατοίκους του ενυδρείου μου και έχω μπει σε σκέψεις.

Ίσως να το σκεφτώ και να αλλάξω στο μέλλον όλο το ενυδρείο για να το προσαρμόσω όσο μπορώ πιο κοντά στο βιότοπό τους (ramirezi) καθώς από όσα έχω ακούσει είναι ψαράκια που βγάζουν χαρακτήρα και όμορφες συμπεριφορές.

Αυτή τη στιγμή το σημαντικότερο είναι να δω τι γίνεται με τα ήδη υπάρχον ψάρια, να λύσω τυχόν προβλήματα που μπορεί να υπάρχουν γιατί έχω φτάσει το ενυδρείο με πολύ κόπο σε κάποιο στήσιμο που μου αρέσει αρκετά και δε θα ήθελα να το αλλάξω, αλλά στην ανάγκη αν χρειαστεί θα το κάνω.  

Αναμένω τις απόψεις σας και τη βοήθειά σας...

Τις ίδιες παρατηρήσεις είχα και εγώ με τους καρδινάλιους. Όπως και εσένα έτσι και εμένα πηγαίνανε σε 1 γωνία και συγκεκριμένα στη γωνία που σκάει η ροή του νερού. Τώρα έχουν σταματήσει να το κάνουν και πλέον κολυμπουν οπουδήποτε στο ενυδρείο ΑΛΛΑ παρόλα αυτά κάποιες φορές αρέσκονται στο να μαζεύονται κάπου. 

Γενικά επειδή έχω δει τα Lemon σου απο κοντά είναι πολύ άνετα πλέον για να έχουν θέματα όπως το φως. Τουλάχιστον αυτό είδα εγώ.

 

Σχετικά με τις συμπεριφορές που θα δεις αν προσθέσεις ραμιρέζι , θα δεις πολύ περισσότερο schooling αλλά έχε στο νου σου ότι αυτό είναι αμυντική συμπεριφορά και πως όσο ωραίο και αν δείχνει δεν είναι άνετα τα ψάρια.

 

Αυτή την επιθετική συμπεριφορά την βλέπεις καιρό; Γενικά τα τέτρα παίζουν τις μάπες τους , εμένα την πρώτη εβδομάδα έπεφτε κανονικό ξύλο αλλά με 19 που έχεις εσύ είναι μία αρκετά καλή ομάδα για να αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή επειδή ο Μάκης λείπει μου είπε να σου πω ότι έχει 18 λέμον τέτρα, 6 γατόψαρα 2 ανκίστρους, επίσης ξέρει ότι έχω τον ίδιο προβληματισμό οπότε δεν του χαλάω το θέμα και θα θελα κι εγώ να βάλω ένα ζευγάρι ραμιρέζι, έχω 25cherry barb 7 γατόψαρα και 3 ανκιστράκια, όλα αυτά στα 100 λίτρα ο Μάκης είναι στα 120, πως το βλέπεις; 

Link to comment
Share on other sites

9 cory έχω τα αλλα όπως είπε ο Κώστας

Κώστα γράφε ότι θες δε χαλάς τιποτα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε ρε παιδια. Απλα θα εχετε το νου σας οταν γεννανε.

Μακη μην αγχωνεσαι με τα τετρα και αστα να κανουν το παιχνιδι τους. Μπορει να τις παιζουν λιγο αλλα δεν εχουν θεματα οπως οι κιχλιδες.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ θέλω να σπαμάρω το θέμα του Μάκη αλλά θα με ενδιέφερε και εμένα αυτή η προσθήκη. Μπορώ να την κάνω με κάποια επιφύλαξη;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Βαλτε ρε παιδια. Απλα θα εχετε το νου σας οταν γεννανε.

Μακη μην αγχωνεσαι με τα τετρα και αστα να κανουν το παιχνιδι τους. Μπορει να τις παιζουν λιγο αλλα δεν εχουν θεματα οπως οι κιχλιδες.

Send from the heart of the Amazonas

Τι ακριβώς πρέπει να έχουμε στο νου μας Θοδωρή; 

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς πρέπει να έχουμε στο νου μας Θοδωρή; 

O Θοδωρής νομίζω μιλάει σχετικά με την γονική προστασία που δείχνουν οι κιχλίδες κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής. Γίνονται περιοχικά και ότι πλησιάζει απομακρύνεται με συνοπτικές διαδικασίες.

Μετά θέλει καλσόν στο φίλτρο και απομάκρυνση των μικρών καθώς οι γονείς ετοιμάζονται για την επόμενη γέννα.

 

Κατά σαν τα κριμπένσις που είχα αλλά σε πιο ήμερο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα που διάβαζα το προφίλ των συγκεκριμένων ψαριών, το όριό τους στη θερμοκρασία είναι υψηλό, ξεφεύγει δηλαδή απ το όριο των υπόλοιπων κατοίκων του ενυδρείο μου, εγώ το χειμώνα το αφήνω το νερό να πέσει έως και τους 23 βαθμούς, δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι καλό αυτό για τα συγκεκριμένα ψάρια. 

Link to comment
Share on other sites

Αν η θερμοκρασιες των ψαριων δεν συμπιπτουν καλο ειναι να μην μπουν μαζι.

Κατα τα αλλα δεν υπαρχει θεμα. Το μονο θεμα θα ειναι κατα την διαρκεια της αναπαραγωγης κατα το οποιο γινονται επιθετικα προς τους παντες. Αν και τα τετρα ειναι πιο γρηγορα και δεν τα φτανουν, τα ραμ ειναι ανηλεης κυνηγοι οταν προστατευουν τον γονο τους.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Στο προφίλ λέει για 26 με 28, δηλαδή το 26 είναι το κατώτατο όριό τους; 

Link to comment
Share on other sites

Τα Ραμ δεν ηρεμούν πότε οταν βρουν τον εχθρό μεχρι τελικής πτωσης του!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο προφίλ λέει για 26 με 28, δηλαδή το 26 είναι το κατώτατο όριό τους;

Δεν θυμαμαι να σου πω ακριβως αλλα εν τη προκεινενη ναι.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τις ίδιες παρατηρήσεις είχα και εγώ με τους καρδινάλιους. Όπως και εσένα έτσι και εμένα πηγαίνανε σε 1 γωνία και συγκεκριμένα στη γωνία που σκάει η ροή του νερού. Τώρα έχουν σταματήσει να το κάνουν και πλέον κολυμπουν οπουδήποτε στο ενυδρείο ΑΛΛΑ παρόλα αυτά κάποιες φορές αρέσκονται στο να μαζεύονται κάπου. 

Γενικά επειδή έχω δει τα Lemon σου απο κοντά είναι πολύ άνετα πλέον για να έχουν θέματα όπως το φως. Τουλάχιστον αυτό είδα εγώ.

 

Σχετικά με τις συμπεριφορές που θα δεις αν προσθέσεις ραμιρέζι , θα δεις πολύ περισσότερο schooling αλλά έχε στο νου σου ότι αυτό είναι αμυντική συμπεριφορά και πως όσο ωραίο και αν δείχνει δεν είναι άνετα τα ψάρια.

 

Αυτή την επιθετική συμπεριφορά την βλέπεις καιρό; Γενικά τα τέτρα παίζουν τις μάπες τους , εμένα την πρώτη εβδομάδα έπεφτε κανονικό ξύλο αλλά με 19 που έχεις εσύ είναι μία αρκετά καλή ομάδα για να αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις.

Το θέμα στο δικό μου ενυδρείο είναι ότι έχω τους 2 ταλιμπάν που στήνονται στη μέση και όποιο ψάρι πάει προς τα δεξιά το κυνηγάνε.  Άρα μπορεί να θέλουν να πάνε τα ψάρια προς τα εκεί απλά να μην τα αφήνουν τα άλλα γιαγια κάποιο λόγο.

 

Βαλτε ρε παιδια. Απλα θα εχετε το νου σας οταν γεννανε.

Μακη μην αγχωνεσαι με τα τετρα και αστα να κανουν το παιχνιδι τους. Μπορει να τις παιζουν λιγο αλλα δεν εχουν θεματα οπως οι κιχλιδες.

Send from the heart of the Amazonas

Σκέφτομαι μήπως βγάλω αυτά τα δύο μεγάλα αρσενικά (αν μπορέσω ποτέ να τα πιάσω), τα οποία είναι από αυτά που μου έδωσε ο Κώστας και είναι πιο μεγάλα σε μέγεθος και σίγουρα σε ηλικία γιατί ο Κώστας τα είχε καιρό.

Είναι άσχημο να κάθονται στο μισό ενυδρείο και να μην κολυμπάνε παντού.  Φαίνεται το μισό ενυδρείο άδειο.

Από την άλλη μπορώ να περιμένω 2 με 3 εβδομάδες να δω πως θα εξελιχθεί η κατάσταση...

 

 

Στο προφίλ λέει για 26 με 28, δηλαδή το 26 είναι το κατώτατο όριό τους; 

Κώστα θερμοκρασίες λέει:

ramirezi: 25-30, ιδανικά 26-28

ancistous: 21-28, ιδανικά 25

cory aeneus: 24-28, ιδανικά 26

lemon tetra: 22-28, ιδανικά 23-25

 
Τα δικά μου σε γενικές γραμμές ταιριάζουν, το καθένα όμως θα πετυχαίνει την ιδανική θερμοκρασία σε διαφορετική εποχή, δε θα μπορώ να πετύχω ταυτόχρονα το ιδανικό για όλα, αλλά τουλάχιστον δε θα ξεφεύγουν και οι τιμές.  Το ραμιρέζι είναι ίσως λίγο οριακά...;

 

Τα Ραμ δεν ηρεμούν πότε οταν βρουν τον εχθρό μεχρι τελικής πτωσης του!!!!

Ποιος είναι ο εχθρός στη συγκεκριμένη περίπτωση;

Ο κάθε υποψήφιος θηρευτής των αυγών τους;

Εν προκείμένο τα τέτρα;  Δηλαδή θα γίνει χαμός αν γεννήσουν τα ραμ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις για τα τετρα και απ οτι ειδα ουτε για τις θερμοκρασιες το ιδανικο δεν σημαινει οτι πρεπει να ζει μονιμα σε αυτο.

Ναι οι εχθροι ειναι οι θηρευτες του γονου.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ μακη αν θες να βαλεις ραμιρεζι απλα βαζεις...

Εγω το εχω ξαναγραψει τα ειχα με δισκους με σκαλαρια με καρδιναλιους με ανσιστρακια με κορυ και με κατι παλιο σαε που δεν μπορεσα ποτε να πιασω να βγαλω απο το ενυδρειο...

Δεν θυμαμαι και με τι αλλο εκεινη την εποχη...

Οταν ζευγαρωσαν και καναν μωρα(οχι μονο μια φορα)τιποτα απλα δεν πλησιαζε...

Τον γονο δεν τον τρωγαν οι επιδοξοι θυρευτες αλλα μονα τους τα ραμ τον"εχαναν"....

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παιδιά ψήθηκα!

Δηλαδή ψημένος ήμουνα...:P

Απλά πείτε μου αν είναι καλύτερα να βάλω χαρέμι ή ζευγάρι...

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τι εννοεις χαρεμι... :usd:

Εγω πχ. θα εβαζα δυο αρσενικα και ενα θυληκο αν ξαναεπερνα ραμ...

Οι αρσενικοι ειναι συνηθως σκληροι με τις θυληκες οποτε καπως ευσι ισως μειωνοταν η επιθετηκοτητα αφου θα υπηρχε ανταγωνισμος για το θυληκο..

Εχω διαβασει ιστορια που στο ιδιο ενυδρειο θυληκο ζευγαρωσε με τρεις αρσενικους...

Δυο θυληκα και ενα αρσενικο δεν ξερω πως θα πανε οταν κανουν ζευγαρι ....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ψήθηκα, νομίζω ότι μάλλον κακό θα κάνω στο ενυδρείο μου, άσε που με 35 συνολικά ψυχές εκεί μέσα θα πήξει το ενυδρείο άσε και το άλλο, αν γεννήσουν; Τι τα κάνεις τόσα μικρά; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την 6μηνη εμπειρία μου με την κιχλίδα , αν και ήταν λίγο πιο άγρια θα σου πω πως θα το μετανιώσεις.

 

Προσωπικά όσο ψήνομαι τόσο μετά το μετανιώνω. Διαλέγεις και παίρνεις ;)

 

Toυς 2 ταλιμπάν βγάλτους αν θέλεις αν και μου κάνει πραγματικά εντύπωση η στάση που κρατάνε.

 

Και Κώστα 35 ζωές στα 100 λίτρα είσαι over να ξέρεις.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Κωστα; τωρα εχεις 33 ψυχες! Οι δυο θα σε πειραξουν;

Ευθυμη γιατι να βγαλει τα ψαρια ο Μακης και γιατι ειναι over ο Κωστας;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...