Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

Για το φίλτρο κανείς;

 

 

Έκανα μετρήσεις σήμερα πριν την αλλαγή του νερού.

Ph 6,8

NO2=0

NO3=0

To NO3 ήταν μεταξύ 0 και 10 αλλά πιο πολύ προς το 0 έκλεινε.

Τα τεστ έγιναν με υγρά τεστ της Sera.  Τεστ αμμωνίας δεν έχω ακόμα.

 

Τα σαλιγκάρια των φωτογραφιών ποια είναι;  Το ένα νομίζω είναι το  zebra snail, το άλλο ποιο είναι;

Έχω και άλλο ένα είδος πιο μεγάλο αλλά μάλλον έχει κρυφτεί στο καπάκι πάλι, όταν το βρω θα το βγάλω φωτογραφία για να μου πείτε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το φίλτρο θα πρέπει να δουλέψει παράλληλα όπως το είπες για να αποκτήσει βιολογία, ίσως αν μπορούσες να έβγαζες μία ποσότητα απ το άλλο και να την έβαζες στο καινούριο, ουσιαστικά δηλαδή να το μπολιάσεις. Το άλλο σαλιγκάρι είναι melanoides turbeculata, πολύ χρήσιμο για τα φυτεμένα, καθαρίζει υπολλείματα τροφών, σαπισμένα φύλα, άλγη και φυσικά ανακατεύει την άμμο να μη δημιουργούντα αναερόβιες περιοχές, πρόσεχε μόνο με το τάισμα ώστε να μείνει ρυθμισμένος ο πληθυσμός τους, αν τρέφεις πολύ και δεν τρώγεται η τροφή γρήγορα θα πολλαπλασιαστούν αρκετά. http://www.aquazone.gr/forums/topic/91203-melanoides-tuberculata-mueller-1774/

Το pH αν δεν επεξεργάζεσαι το νερό αποκλείεται να είναι 6,8, αν μετράς με το υγρό της σέρα να σε ενημερώσω πως πρέπει να το ανακινήσεις καλά και να περιμένεις δύο λεπτά να πάρει τον τελικό χρωματισμό, οπότε θα σου δείξει ότι είσαι στο 7,5 που έχει το νερό της Αθήνας. Το ξέρω γιατί το σύγκρινα με τεστ της ΑΡΙ και ηλεκτρονικό και μόνο μετά από λίγα λεπτά δείχνει την πραγματική αξία. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mε στικ μετράω το ph.

Από σαλιγκάρια τι άλλο θα μπορούσα να βάλω;

Ramshorn;  ή θα γεμίσω και θα ψάχνω να τα δώσω μετά;

Κανένα zebra ακόμα μήπως;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα στικ πέταξέ τα, κυρίως όσον αφορά το pH δείχνουν εντελώς μα εντελώς λάθος, πίστεψέ με το πέρασα αυτό το στάδιο με στικάκια κι όταν πήρα υγρά και τα σύγκρινα άστα...

Ramshorn έχω καμιά 10αριά, οι καλύτεροι αλγοφάγοι, όπως όλα τα σαλιγκάρια ο πληθυσμός τους ελέγχεται απ τη διαθέσιμη τροφή, μη φοβάσαι. 

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλτρο κανείς;

 

 

Έκανα μετρήσεις σήμερα πριν την αλλαγή του νερού.

Ph 6,8

NO2=0

NO3=0

To NO3 ήταν μεταξύ 0 και 10 αλλά πιο πολύ προς το 0 έκλεινε.

Τα τεστ έγιναν με υγρά τεστ της Sera.  Τεστ αμμωνίας δεν έχω ακόμα.

 

Τα σαλιγκάρια των φωτογραφιών ποια είναι;  Το ένα νομίζω είναι το  zebra snail, το άλλο ποιο είναι;

Έχω και άλλο ένα είδος πιο μεγάλο αλλά μάλλον έχει κρυφτεί στο καπάκι πάλι, όταν το βρω θα το βγάλω φωτογραφία για να μου πείτε.

 

Νιτρικά 0 είναι καλό για τα ψάρια σου, αλλά δεν είναι καλό για τα φυτά σου. Τα νιτρικά είναι η <<τροφή τους>>. :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα στικ πέταξέ τα, κυρίως όσον αφορά το pH δείχνουν εντελώς μα εντελώς λάθος, πίστεψέ με το πέρασα αυτό το στάδιο με στικάκια κι όταν πήρα υγρά και τα σύγκρινα άστα...

Ramshorn έχω καμιά 10αριά, οι καλύτεροι αλγοφάγοι, όπως όλα τα σαλιγκάρια ο πληθυσμός τους ελέγχεται απ τη διαθέσιμη τροφή, μη φοβάσαι. 

Οπότε άμα βάλω κανένα ramshorn  καλό θα κάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά 0 είναι καλό για τα ψάρια σου, αλλά δεν είναι καλό για τα φυτά σου. Τα νιτρικά είναι η <<τροφή τους>>. :)

 

Έχω παραγγείλει nitrogen από την Παρασκευή και περιμένω πότε θα είναι διαθέσιμο για να τα ταΐσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εχθές έδωσα και τα δύο σκαλάρια, οπότε έχει μειωθεί αρκετά η ιχθυοφόρτωση που είχα.

Τώρα έχω 1 μονομάχο, 5 cory, 11 ember tetra, 4 white cloud mountain, 2 amano shrimps, επίσης έχω και 1 το οποίο είναι pleco ή ancistrus.  Επειδή δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς είναι θα σας ανεβάσω μία φωτό το απόγευμα να μου πείτε.

Σε ότι αφορά το εξωτερικό φίλτρο θα είναι καλύτερα να βάλω ή να μείνω με το εσωτερικό που έχω λόγω του μονομάχου που θέλει χαμηλή ροή;  

Επίσης μήπως θα ήταν καλό να κοιτάξω και για CO2 για τα φυτά μου και αν ναι τι προτείνετε;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πλέκο, μοιάζει πολύ μ αυτό που έδωσα αλλά τα πιο έμπειρα μάτια θα σου πουν για σιγουριά. 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φερνει σε ανσιστρους αλλα ποιον μη με ρωτησεις.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανεβάζω 3 νέες φωτογραφίες του ενυδρείου.

Οι μετρήσεις σήμερα ήταν:

Αμμωνία 0

Νίτρωδη 0

Νιτρικά 15

 

Τα φυτά έχουν αρχίσει να παίρνουν τα πάνω τους.  Μόνο η leucocephala έχει αργή ανάπτυξη και κάποια φύλλα της valisneria που δεν πήγαιναν καλά και τα έκοψα.

Σκέφτομαι να προσθέσω μερικά φυτά ακόμα για τη μέση και μπροστά, κατά προτίμηση εύκολα, αλλά σκέφτομαι να πάω και σε κάποια μέτρια καθώς σκέφτομαι να κάνω κάποιες βελτιώσεις τον άλλο μήνα, ίσως σε φωτισμό ή co2.

 

Ακούω προτάσεις για φυτά και βελτιώσεις που θα μπορούσαν να γίνουν στο ενυδρείο μου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι, όταν φουντώσουν θα δείξει κι άλλο, θα σου πρότεινα ένα κοκκινάκι εύκολο για μπροστά και μέση ώστε να σπάσει τη μονοτονία του πράσινου, ακούω και μου πρότειναν και μένα την Alternanthera reineckii 'Mini' http://www.kijiji.ca/v-livestock/calgary/live-aquarium-plants-suitable-for-nano-and-large-fish-tanks/1029908924

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι, όταν φουντώσουν θα δείξει κι άλλο, θα σου πρότεινα ένα κοκκινάκι εύκολο για μπροστά και μέση ώστε να σπάσει τη μονοτονία του πράσινου, ακούω και μου πρότειναν και μένα την Alternanthera reineckii 'Mini' http://www.kijiji.ca/v-livestock/calgary/live-aquarium-plants-suitable-for-nano-and-large-fish-tanks/1029908924

 

Κωστα,δεν το λες και ευκολο αυτο το φυτο.

Το ειχα και θα ελεγα οτι ειναι μετριο.

Θελει πολυ φως αλλιως ψηλωνει και γινεται πρασινο και δεν πυκνωνει.

Οπως και πολυ co2.

Ριξε μια ματια και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να βαλεις καποιο ειδος echinodorus που εχει διαφορετικο φυλλωμα απο αυτα που εχεις και να πρασινισεις τα κλαδια της ριζας σου με java moss

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το πρότεινα επειδή σκέφτεται για co2 και βελτίωση στον φωτισμό, αλήθεια επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι ποιο θεωρείς Κώστα το πιο εύκολο κόκκινο; Δηλαδή πέραν του co2 να κοκκινίζει έντονα με μεσαίο φωτισμό σαν τον δικό μου και τι συνδυασμός λαμπτήρων ενθαρρύνει τα κόκκινα φυτά; 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι, όταν φουντώσουν θα δείξει κι άλλο, θα σου πρότεινα ένα κοκκινάκι εύκολο για μπροστά και μέση ώστε να σπάσει τη μονοτονία του πράσινου, ακούω και μου πρότειναν και μένα την Alternanthera reineckii 'Mini' http://www.kijiji.ca/v-livestock/calgary/live-aquarium-plants-suitable-for-nano-and-large-fish-tanks/1029908924

Κώστα είχαν φουντώσει πάρα πολύ και η sessiliflora και η hygrophilla, είχαν πιάσει επιφάνεια και τα δύο και τα κλάδεψα σήμερα γιατί μέχρι την άλλη Κυριακή θα έχει γίνει δάσος πάλι.  Το hygrophilla ειδικά το αραίωσα και λίγο γιατί είχε φουντώσει πολύ και δε δείχναν ωραία τα φύλλα του.  Απλά λέω να βάλω και κάτι διαφορετικό να δείξω λίγο πιο ωραίο το ενυδρείο.

 

Πολύ ωραίο αυτό που προτείνεις πάντως.

Σίγουρα πρέπει να κάνω κάτι με το φωτισμό μου και με co2 σιγά σιγά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το βλεπω. Νομιζω πως πλεον περιμενεις να φουντωσουν τα φυτα να σου καλυψουν τα κενα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα κοκκινα για να κοκκινησουν θελουν πολυ φως.

Επειδη το ειχα αυτο το φυτο στο iwagumi,το ειχα σε 1 βατ ανα λιτρο και πηγαινε καλα, σε συνδιασμο με αρκετο σιδηρο και πολυ co2.

Link to comment
Share on other sites

΄Εχω σκεφτεί και java moss για τη ρίζα αλλά δεν είναι πιο δύσκολο φυτό;

Δηλαδή χωρίς co2 και μόνο 2*18W T8 λάμπες φωτισμό θα αντέξει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

΄Εχω σκεφτεί και java moss για τη ρίζα αλλά δεν είναι πιο δύσκολο φυτό;

Δηλαδή χωρίς co2 και μόνο 2*18W T8 λάμπες φωτισμό θα αντέξει;

 

Αν θα αντεξει ποιο?

 

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα κοκκινα για να κοκκινησουν θελουν πολυ φως.

Επειδη το ειχα αυτο το φυτο στο iwagumi,το ειχα σε 1 βατ ανα λιτρο και πηγαινε καλα, σε συνδιασμο με αρκετο σιδηρο και πολυ co2.

 

Οταν λες αρκετό σίδηρο για πόσα ppm μιλάμε; Η ΕΙ λέει μέχρι 0,5, έβαζες παραπάνω απ αυτό; Με 0,6watt/lt κι ύψος 30 εκατοστά του βυθού, πιο κόκκινο παίρνει πιο έντονο χρώμα; Σόρυ για το off topic αλλά ίσως βοηθήσει και το φίλο η απάντησή σου. 

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες αρκετό σίδηρο για πόσα ppm μιλάμε; Η ΕΙ λέει μέχρι 0,5, έβαζες παραπάνω απ αυτό; Με 0,6watt/lt κι ύψος 30 εκατοστά του βυθού, πιο κόκκινο παίρνει πιο έντονο χρώμα; Σόρυ για το off topic αλλά ίσως βοηθήσει και το φίλο η απάντησή σου. 

Ελεύθερα Κώστα, σίγουρα θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...