Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

Οταν λες αρκετό σίδηρο για πόσα ppm μιλάμε; Η ΕΙ λέει μέχρι 0,5, έβαζες παραπάνω απ αυτό; Με 0,6watt/lt κι ύψος 30 εκατοστά του βυθού, πιο κόκκινο παίρνει πιο έντονο χρώμα; Σόρυ για το off topic αλλά ίσως βοηθήσει και το φίλο η απάντησή σου. 

Εγω εριχνα 1ml, οπως και τωρα.

Μονο καμια ludwigia θα μπορουσες να βαλεις νομιζω.

 

Η java moss με το φωτισμό που έχω και χωρίς co2 ή δεν έχει θέμα, είναι εύκολο φυτό;

 

Η μοςς ειναι πανευκολο φυτο,δεν θελει πολλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω προβληματιστεί αρκετά με το καπάκι και με το φωτισμό, μήπως να καταργήσω το καπάκι και να βάλω 2 τέτοια;  

http://www.petsupermarket.gr/3128/προϊόντα/glo-t5-ho-linear-lighting-system-2x-24watts-μήκος:-61cm.html

 

Νομίζω θα λύσω το πρόβλημα που έχω με το φωτισμό, θα γλιτώσω diy και πατέντες με καπάκι ώστε να βελτιώσω το φωτισμό και σε συνδυασμό με co2 δε θα έχω προβλήματα με τα περισσότερα φυτά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εριχνα 1ml, οπως και τωρα.

Μονο καμια ludwigia θα μπορουσες να βαλεις νομιζω.

 

 

Η μοςς ειναι πανευκολο φυτο,δεν θελει πολλα πραγματα.

Έχεις να προτείνεις κάποια moss.  Αν θες στείλε ΠΜ με το λινκ του μαγαζιού για να μη θεωρηθεί διαφήμιση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις να προτείνεις κάποια moss.  Αν θες στείλε ΠΜ με το λινκ του μαγαζιού για να μη θεωρηθεί διαφήμιση.

 

Ααααχ βρε Μάκη, πριν μερικές μέρες κλάδεψα μος και την έδεσα σ άλλο κλαδί, αν κάνεις υπομονή ίσως σε δύο βδομάδες κλαδέψω να σου δώσω, μου πάει σφαίρα κι έχει αρχίσει να κρύβει τη ρίζα. 

Link to comment
Share on other sites

Ααααχ βρε Μάκη, πριν μερικές μέρες κλάδεψα μος και την έδεσα σ άλλο κλαδί, αν κάνεις υπομονή ίσως σε δύο βδομάδες κλαδέψω να σου δώσω, μου πάει σφαίρα κι έχει αρχίσει να κρύβει τη ρίζα. 

ΟΚ θα περιμένω Κωνσταντίνε, όταν είναι με ενημερώνεις και περνάω να πάρω.

Για δες τα φωτιστικά που έβαλα πιο πάνω, για βελτίωση φωτισμού και κατάργηση καπακιού.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα περιμένω Κωνσταντίνε, όταν είναι με ενημερώνεις και περνάω να πάρω.

Για δες τα φωτιστικά που έβαλα πιο πάνω, για βελτίωση φωτισμού και κατάργηση καπακιού.

Μάκη στο φωτισμό δεν έχω εμπειρία, πειραματίζομαι κι εγώ να μάθω και παρατηρώ, χθες άλλαξα λάμπα από μία κινέζικη κι έβαλα μία osram με πολύ καλύτερο ra index και περισσότερα λούμεν στα ίδια watt αλλά έριξα τα κέλβιν από 6500 στα 4000 να δω πως θα πάνε τα φυτά κυρίως το κόκκινο, δεν ξέρω μπορεί κι εγώ στο μέλλον να πάω για φωτιστικό αλλά δεν ξέρω μετά πως θα μπορούσαν να μπουν στο γυμνό ενυδρείο ανεμιστήρες για το καλοκαίρι. Για το φωτισμό το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι ψάξιμο και διάβασμα και φυσικά πειραματισμό γιατί το κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό, ίσως να άνοιγες ένα καινούριο θέμα ή κατεύθυνέ το παρόν ώστε να σου απαντήσουν οι πιο έμπειροι μποστανάδες. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Κωνσταντίνε.

 

Αν υπάρχει πρόβλημα να ανοίξω νέο θέμα εκεί που πρέπει.  Αν και τα ζητήματα για το ενυδρείο μου είναι 3.  Φωτισμός, co2 και φίλτρο.  Άρα θα πρέπει να λύσω τα 2 πρώτα σημαντικά ζητήματα σχετικά με τα φυτά μου και μετά να ψαχτώ και για εξωτερικό φίλτρο.  Οπότε θα πρέπει να ανοίξω τουλάχιστον 3 θέματα και πιο πολύ θα χαθώ.

Θα προτιμούσα οι πιο έμπειροι να απαντήσουν εδώ (αν δεν υπάρχει θέμα από τους συντονιστές για off topic), καθώς έχω μαζεμένες τις πληροφορίες για το ενυδρείο μου και θα μπορώ να βρίσκω ότι θέλω πιο εύκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Κωνσταντίνε.

 

Αν υπάρχει πρόβλημα να ανοίξω νέο θέμα εκεί που πρέπει.  Αν και τα ζητήματα για το ενυδρείο μου είναι 3.  Φωτισμός, co2 και φίλτρο.  Άρα θα πρέπει να λύσω τα 2 πρώτα σημαντικά ζητήματα σχετικά με τα φυτά μου και μετά να ψαχτώ και για εξωτερικό φίλτρο.  Οπότε θα πρέπει να ανοίξω τουλάχιστον 3 θέματα και πιο πολύ θα χαθώ.

Θα προτιμούσα οι πιο έμπειροι να απαντήσουν εδώ (αν δεν υπάρχει θέμα από τους συντονιστές για off topic), καθώς έχω μαζεμένες τις πληροφορίες για το ενυδρείο μου και θα μπορώ να βρίσκω ότι θέλω πιο εύκολα.

Το καλύτερο νομίζω είναι αυτό κι εγώ όταν πρωτομπήκα κι άνοιξα θέμα ρωτούσα για όλα γιατί αφορά το ενυδρείο μας οπότε καλό είναι να είναι συγκεντρωμένα ώστε να μη σκορπίζουν και ψαχνόμαστε. 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ποσα watt φωτισμο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

2x18w t8

Το ενυδρείο ειναι 120 λίτρα μεικτά με μέτρηση εξωτερικών διαστάσεων, καθαρά λίτρα πρέπει να ειναι περίπου 100

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Λιγος για να βαλεις μετρια και πιο δυσκολα φυτα...τα φωτιστικα που λες ειναι η καλυτερη λυση....τετοιο εχω κι εγω....

Βεβαια,αν αυξησεις τον φωτισμο αυξανεις και την αναγκη για co2 που στα λιτρα σου η μπουκαλα ειναι απαραιτητη.....το excel δεν θα κανει τιποτα,ειναι για μικρα ενυδρεια.....

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να πάρω το φωτιστικό που ανέφερα παραπάνω με τις λάμπες 2x24w και να κόψω το καπάκι του ενυδρείου στο σημείο που θα μπει το φωτιστικό ώστε να δουλέψει μαζί με τις ήδη υπάρχουσες λάμπες και να μείνει και το καπάκι; ή θα ειναι καλύτερα να βγάλω το καπάκι και να βάλω δυο τέτοια φωτιστικά (2x24w) χωρίς καπάκι;

Στην πρώτη περίπτωση αν καταφέρω να το πετύχω θα έχω 2x18w απο το υπάρχον φωτιστικό και τ8 λάμπες + 2x24w απο τις λάμπες τ5, ενώ στη δεύτερη 4x24w σε τ5 λάμπες αλλά χωρίς καπάκι με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται (υγρασίας μέσα στο σπίτι; Κλπ)

Πείτε όσοι είστε χωρίς καπάκι αν υπάρχουν τυχόν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο να κοψεις το καπακι...εκτος κι αν πιανουν τα χερια σου! :)

Απο την αλλη,προβλημα υγρασιας πολυ δυσκολο...προβλημα εξατμισης,ναι,και κινδυνος να πηδησει κανα ψαρακι απ'εξω....

Link to comment
Share on other sites

Παρε να προσθεσεις ενα http://igna.gr/index.php/eshop/fotismo-9/enalaktiko-fotismo-261/2554-pl02-0212-set-mpalast-akrofysia-clips-t5-2x28w-60cm-detail και θα εισαι πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

Το καπακι δυσκολα να το κοψεις και δεν θα σε βολεψει να βαλεις και το αλλο φωτιστικο που λες.

Αν βαλεις ομως τα αλλα φωτιστικα που λες χωρις καπακι,θα βγαλεις τον μονομαχο απο μεσα γιατι πηδαει και θα τον βρεις εξω απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Το καπακι δυσκολα να το κοψεις και δεν θα σε βολεψει να βαλεις και το αλλο φωτιστικο που λες.

Αν βαλεις ομως τα αλλα φωτιστικα που λες χωρις καπακι,θα βγαλεις τον μονομαχο απο μεσα γιατι πηδαει και θα τον βρεις εξω απο το ενυδρειο.

+1!!!

 

To καπάκι είναι πλαστικό σκληρό.  Σκέφτηκα μήπως με κάποιο τροχό έκοβα τις διαστάσεις του φωτιστικού ακριβώς στη μέση και μπροστά καταργώντας στην ουσία τις 2 πλαϊνές θέσεις για ταΐστρες και το μεσαίο ανοιγόμενο καπάκι, τα οποία ούτως ή άλλως είναι και χαλασμένα, έχουν καπάκια πατέντα αυτή τη στιγμή.  Να κοβόταν λοιπόν το καπάκι στη μέση και να έμενε το περιμετρικό πλαστικό γύρω γύρω με σκοπό να πατάει το φωτιστικό και στο κενό που θα δημιουργούταν στο καπάκι να έκλεινε από το φωτιστικό.  Έτσι θα μπορώ να κρατήσω τις 2*18w T8 και να προσθέσω και 2*24W T5, φτάνοντας έτσι το φωτισμό μου σε 36+48=84W συνολικά σε 100 περίπου λίτρα καθαρά και με 45 πόντους ύψος.

Θα πρέπει να δω τα φωτιστικά από κοντά για να δω τι δυνατότητες υπάρχουν και πως πατάνε πάνω στο ενυδρείο.

 

Επίσης η λύση που προτείνει ο φίλος με τα μπαλάστ τ5 πιο πάνω θα ήταν καλή, αλλά θα πρέπει πάλι να κόψω κομμάτια από το μπροστινό μέρος του καπακιού για να χωρέσουν να μπουν όλα αυτά και θα πρέπει να κάνω και πατέντα για να κρύψω και το μπαλάστ με τα καλώδια, πράγμα το οποίο στο έτοιμο φωτιστικό θα είναι όλα έτοιμα κρυμμένα.

 

Τελευταία λύση θα ήταν diy νέο καπάκι αλλά είναι κάτι που θα χρειαστεί να ψάξω αρκετά και μπορεί και να ανέβει και το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές έκανα αλλαγή νερού περίπου 50% πρόσθεσα βακτήρια, αντιχλώριο και λιπάσματα και σήμερα το πρωί στην επιφάνεια του ενυδρείου είχε γεμίσει με κάτι φυσαλίδες.  Τι είναι αυτό; Μήπως δεν έχω καλή ανατάραξη στην επιφάνεια και έγινε; Επισυνάπτω και μία φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο αντιχλώριο αν επιτρέπεται; 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όταν ρίχνω φρέσκο νερό κάνει φυσαλίδες, λογικά οξυγόνο είναι ίσως σε αντίδραση με λιπάσματα κι έχω και καλή ανατάραξη, περίεργος είμαι κι εγώ για την απάντηση απ τους πιο έμπειρους σ αυτά τα θέματα. Νομίζω οι φυσαλίδες δημιουργούνται κι απλά δεν μπορούν ή αργούν να σπάσουν λόγω και ύπαρξης πρωτεινικού φιλμ. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Τα λιπασματα δεν τα ριχνουμε την ημερα της αλλαγης ομως.

Σκεύασμα όμως στυλ Nitrogen μπορείς να ρίξεις αν έχεις χαμηλά νιτρικά. Αμέσως μετά την αλλαγή.

 

Το biotopol είναι πολύ ακριβό και όσο ωραία και αν μυρίζει , προτίμησε την μπόχα του Prime που είναι συμπυκνωμένο και έχει και άλλα οφέλη.

Link to comment
Share on other sites

Σκεύασμα όμως στυλ Nitrogen μπορείς να ρίξεις αν έχεις χαμηλά νιτρικά. Αμέσως μετά την αλλαγή.

 

Το biotopol είναι πολύ ακριβό και όσο ωραία και αν μυρίζει , προτίμησε την μπόχα του Prime που είναι συμπυκνωμένο και έχει και άλλα οφέλη.

 

Μονο που εγω μιλησα για λιπασματα...και οχι για προσθετα..

Link to comment
Share on other sites

Σκεύασμα όμως στυλ Nitrogen μπορείς να ρίξεις αν έχεις χαμηλά νιτρικά. Αμέσως μετά την αλλαγή.

 

Το biotopol είναι πολύ ακριβό και όσο ωραία και αν μυρίζει , προτίμησε την μπόχα του Prime που είναι συμπυκνωμένο και έχει και άλλα οφέλη.

 

και το bitopol εχει aloe που το prime δεν εχει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...