Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

νομιζω Γερμανικα ειναι.Γκουγκλαρε το ^_^

To έκανα ήδη και βρήκα ένα site που τελειώνει σε .com αλλά για Γαλλικά μου φαίνονται.  :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

https://aqualight.de/ Γερμανικα ειναι βρε!

ΟΚ εγώ βρήκα αυτό

http://aqualight-solution.com/rampe-t5-aqualight-aquarium-eau-douce/1431-aqualight-rampe-t5-eau-douce-4x24-watts-60cm.html

Αλλά μάλλον είναι μαγαζί στη Γαλλία και δεν έχει και Αγγλικά και ψάχνομαι.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Στο https://aqualight.de/  πανω αριστερα μπορεις να αλλαξεις την γλωσσα σε αγγλικα

Ναι το είδα αυτό.  Θα τα τσεκάρω αν και με τα μεταφορικά μάλλον θα βγουν πιο ακριβά, είναι και τα capital control!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πουλανε αυτοι.Η εταιρεια ειναι.Απο igna.gr θα το αγορασεις

Link to comment
Share on other sites

Αν αυξήσω το φωτισμό θα δημιουργήσω Πρόβλημα στα ember tetra;

 

Ναι,τα τετρα γενικα δεν τα πανε καλα με το πολυ φως.

Επειδη τυχαινει να εχω αυτα τα ψαρια,οταν τα ειχα σε πολυ φως ηταν κρυμενα συνεχως,μολις τα εβαλα σε ενυδρειο με λιγο φως και φυτα επιφανειας ειναι αλλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,τα τετρα γενικα δεν τα πανε καλα με το πολυ φως.

Επειδη τυχαινει να εχω αυτα τα ψαρια,οταν τα ειχα σε πολυ φως ηταν κρυμενα συνεχως,μολις τα εβαλα σε ενυδρειο με λιγο φως και φυτα επιφανειας ειναι αλλα ψαρια.

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή. Τι προτείνεις δηλαδή να κανω με το θέμα φωτισμός- φυτά και επιλογή ψαριών;
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τι θες να κανεις.

Θες να επικεντρωθεις στα ψαρια η στα φυτα?

Αν θες να επικεντρωθεις στα ψαρια,βαζεις ευκολα φυτα χωρις πολλα πολλα,αν τα ψαρια σου δεν την παλευουν με το πολυ φως.

Αν θες να επικεντρωθεις στα φυτα,δινεις οτι καλυτερο στα φυτα σου και βαζεις ψαρια που την παλευουν με το πολυ φως.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τι θες να κανεις.

Θες να επικεντρωθεις στα ψαρια η στα φυτα?

Αν θες να επικεντρωθεις στα ψαρια,βαζεις ευκολα φυτα χωρις πολλα πολλα,αν τα ψαρια σου δεν την παλευουν με το πολυ φως.

Αν θες να επικεντρωθεις στα φυτα,δινεις οτι καλυτερο στα φυτα σου και βαζεις ψαρια που την παλευουν με το πολυ φως.

Η αλήθεια είναι ότι από τότε που ξεκίνησα με φυσικά φυτά άλλαξε τελείως το ενυδρείο και μου αρέσει πολύ περισσότερο και κοιτάω συνέχεια να το βελτιώνω σε αυτό τον τομέα.  Ειδικά με τα κόκκινα φυτά που πρόσθεσα θέλω να κάνω το βήμα και να το βελτιώσω και άλλο σε σχέση με τα φυτά.  Είχα καταλήξει να φτιάξω ένα μονομαχοενυδρείο και να κρατήσω στο μεγάλο τα cory με τα tetra, μεγαλώνοντας ταυτόχρονα το κοπάδι, αλλά τώρα με τον υψηλό φωτισμό που θα χρειάζονται τα φυτά προβληματίζομαι πάλι με τα συγκεκριμένα ψάρια.

Αν πάω σε μέτριο φωτισμό 0,5βατ ανά λίτρο θα είναι οκ τα κόκκινα φυτά από χρώμα ή θα  πρέπει να πάω σε υψηλό 0,7-0,8 βατ ανά λίτρο;

Στην πρώτη περίπτωση τα tetra δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα, στη δεύτερη όμως;

Όλος ο προβληματισμός είναι στο να έχουν έντονο χρώμα τα συγκεκριμένα φυτά καθώς νομίζω αυτό είναι που δίνει μια ωραία αντίθεση και ομορφιά στο ενυδρείο.  Θα προσθέσω επίσης και σίδηρο στο πρόγραμμα λίπανσης που ακολουθώ από βδομάδα, καθώς μέχρι σήμερα δεν έβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι από τότε που ξεκίνησα με φυσικά φυτά άλλαξε τελείως το ενυδρείο και μου αρέσει πολύ περισσότερο και κοιτάω συνέχεια να το βελτιώνω σε αυτό τον τομέα.  Ειδικά με τα κόκκινα φυτά που πρόσθεσα θέλω να κάνω το βήμα και να το βελτιώσω και άλλο σε σχέση με τα φυτά.  Είχα καταλήξει να φτιάξω ένα μονομαχοενυδρείο και να κρατήσω στο μεγάλο τα cory με τα tetra, μεγαλώνοντας ταυτόχρονα το κοπάδι, αλλά τώρα με τον υψηλό φωτισμό που θα χρειάζονται τα φυτά προβληματίζομαι πάλι με τα συγκεκριμένα ψάρια.

Αν πάω σε μέτριο φωτισμό 0,5βατ ανά λίτρο θα είναι οκ τα κόκκινα φυτά από χρώμα ή θα  πρέπει να πάω σε υψηλό 0,7-0,8 βατ ανά λίτρο;

Στην πρώτη περίπτωση τα tetra δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα, στη δεύτερη όμως;

Όλος ο προβληματισμός είναι στο να έχουν έντονο χρώμα τα συγκεκριμένα φυτά καθώς νομίζω αυτό είναι που δίνει μια ωραία αντίθεση και ομορφιά στο ενυδρείο.  Θα προσθέσω επίσης και σίδηρο στο πρόγραμμα λίπανσης που ακολουθώ από βδομάδα, καθώς μέχρι σήμερα δεν έβαζα.

 

Με 0,5 βατ ανα λιτρο, δεν νομιζω οτι τα κοκκινα, θα γινουν κοκκινα,πιο πολυ για πρασινα το βλεπω να γινονται.

Link to comment
Share on other sites

Με 0,5 βατ ανα λιτρο, δεν νομιζω οτι τα κοκκινα, θα γινουν κοκκινα,πιο πολυ για πρασινα το βλεπω να γινονται.

Άρα πάω για 0,7-08 ή 1;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Αν θες φυτεμένο με κόκκινα φυτά αντιθέσεις κλπ ο υψηλός φωτισμός είναι μονόδρομος.

 

Δώσε όμως προτεραιότητα στα ψαράκια. 

 

Και εμένα ενοχλούνται όταν ανοίγουν όλα τα φωτιστικά και μειώνεται η κίνηση τους. Με χαλάει αυτό να σου πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει σημαντικό ρόλο το ύψος και το φάσμα, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, συν τη λίπανση σε σίδηρο, πάνω σ αυτό πειραματίζομαι τώρα εγώ με τα δικά μου κόκκινα. 

Link to comment
Share on other sites

Παίζει σημαντικό ρόλο το ύψος και το φάσμα, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, συν τη λίπανση σε σίδηρο, πάνω σ αυτό πειραματίζομαι τώρα εγώ με τα δικά μου κόκκινα. 

Μην τον πας στην λίπανση αν δεν ξεκινήσει με τα βασικά του φωτισμού του.

 

Έχει 45 ύψος. Με τον υπάρχον φωτισμό για κόκκινα δεν. 0.7-0.8+ χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιζουν πολλα ρολο στα κοκκινα αλλα και ο φωτισμος παιζει μεγαλο ρολο.

Οπως σου ειπα,ειναι τι θελει να κανει ο καθενας. Εγω τα εβγαλα απο τον πολυ φωτισμο και τωρα τα ψαρια εχουν τελειως διαφορετικη συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει σημαντικό ρόλο το ύψος και το φάσμα, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, συν τη λίπανση σε σίδηρο, πάνω σ αυτό πειραματίζομαι τώρα εγώ με τα δικά μου κόκκινα. 

Εσένα Κώστα πως πάνε από χρώμα;  Θύμισέ μου πόσα w/lt έχεις εσύ και τι φωτισμό;

Link to comment
Share on other sites

Παιζουν πολλα ρολο στα κοκκινα αλλα και ο φωτισμος παιζει μεγαλο ρολο.

Οπως σου ειπα,ειναι τι θελει να κανει ο καθενας. Εγω τα εβγαλα απο τον πολυ φωτισμο και τωρα τα ψαρια εχουν τελειως διαφορετικη συμπεριφορα.

Με 0,7-0,8 ή 1 βατ ανά λίτρο, κρατώντας τα cory και το ancistrus τι άλλα ψάρια θα μπορούσα να βάλω μέσα για να ταιριάξουν σε αυτές τις συνθήκες;

Έχω και 2 γαρίδες amano. Ίσως να αύξανα  και λίγο τις γαρίδες ή να έβαζα και καμία red cherry;

Link to comment
Share on other sites

Εσένα Κώστα πως πάνε από χρώμα;  Θύμισέ μου πόσα w/lt έχεις εσύ και τι φωτισμό;

Δύο λάμπες Τ8 30 watt, η μία είναι grolux κι η άλλη Οσραμ lumilux 865 στα 6500 kelvin κι οι δύο με ανακλαστήρες, καθαρό ύψος λάμπας από βυθό 35 εκατοστά, φυσικά τα κάτω φύλλα δεν κοκκινίζουν αλλά κι απ τα πάνω καλό κόκκινο παίρνουν μόνο αυτά που κοντεύουν να φτάσουν επιφάνεια, ουσιαστικά είμαι στα 0,6 watt/lt, σε lumen είμαι στα 4100 άρα μεσαίος φωτισμός προς υψηλό λόγω χαμηλού ύψους; Για να μαι ειλικρινής δεν είμαι ευχαριστημένος απ το κόκκινο, δεν είναι όπως όταν ήρθαν που ήταν σαν ματωμένα και γι αυτό πειραματίζομαι.Τώρα είμαι στη φάση που ψάχνομαι με τη λίπανση, αυτή τη στιγμή ο σίδηρος που μπαίνει είναι στα 0,5ppm, επειδή όμως βλέπω τη seachem να προτείνει τα 1,5ppm, θέλω να το φτάσω κι εγώ, σταδιακά όμως γιατί ο σίδηρος είναι πάντα πηγή άλγης. Δεν θέλω να προσθέσω άλλο φωτισμό γιατί ήδη έχω την εντύπωση πως τα ψάρια προτιμούν να κρύβονται κι εγώ θέλω πρώτα απ όλα την σωστή διαβίωση των ζώντων οργανισμών. Το πόσο κόκκινα είναι μπορείς να το δεις στην εικόνα στο θέμα μου που μιλήσαμε για το home cinema,είναι πολύ πρόσφατη φωτό αν μπορείς να καταλάβεις την ένταση του κόκκινου. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω μερικές καινούριες φωτογραφίες με τα ψαράκια, τις γαρίδες, κάποια σαλιγκάρια ramshorn που ανακάλυψα ξαφνικά μέσα  καθώς και κάποια νέα φυτά που έβαλα.

Προστέθηκαν java moss, echinodorus barthii & staurogyne repens.

 

Χθες βρήκα και ένα Cory πεθαμένο, δεν είχα παρατηρήσει κάτι περίεργο, ούτε φαινόταν για άρρωστο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία είναι, μία πρόταση να βάλεις ένα φυτό που ψηλώνει παράδειγμα σεσιφλόρα μπροστά κι αριστερά απ το ενυδρείο ώστε να κρύψει το φίλτρο. Αυτό το stavrogyne repens μπαίνω από τώρα στην προτεραιότητα όταν κλαδέψεις να με θυμηθείς, θέλω κι εγώ να το δοκιμάσω. Κατά τ άλλα μια χαρά πάει κι είπες δεν έχεις διοξείδιο ε;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι αλλα επρεπε τα ψηλα φυτα να τα εχεις πισω να καλυψουν ολη την πλατη και μπροστα ας ηταν κενο.....

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία είναι, μία πρόταση να βάλεις ένα φυτό που ψηλώνει παράδειγμα σεσιφλόρα μπροστά κι αριστερά απ το ενυδρείο ώστε να κρύψει το φίλτρο. Αυτό το stavrogyne repens μπαίνω από τώρα στην προτεραιότητα όταν κλαδέψεις να με θυμηθείς, θέλω κι εγώ να το δοκιμάσω. Κατά τ άλλα μια χαρά πάει κι είπες δεν έχεις διοξείδιο ε;

Παιδιά επειδή έφυγα βιαστικά για δουλειές δεν πρόλαβα να τις ανεβάσω όλες.  Θα ανεβάσω και άλλες.  

Κώστα,

Αυτή είναι η πίσω μεριά του ενυδρείου, το έχω πάνω στο πάσο της κουζίνας και φαίνεται και από τις 2 μεριές.  Η μπροστά μεριά είναι η άλλη που θα ανεβάσω σε λίγο.  Το φίλτρο έχεις δίκιο θέλω και εγώ να το κρύψω γιατί φαίνεται και από μπροστά.  Αυτό με τη σεσιφλορα μου το έχει προτείνει και η γυναίκα μου και σκέφτομαι στα επόμενα κλαδέματα να το βάλω στο πρόγραμμα, εκτός αν έχετε και κανένα άλλο να προτείνετε για να μη γεμίσω το ενυδρείο με σεσιφλορα.

Το staurogyne repens το έβαλα το Σάββατο, μου αρέσει πολύ, γίνεται θαμνώδες οπότε πιστεύω να φουντώσει σιγά σιγά.  Σκέψου ότι ήταν τόσο κοντά που στο φύτεμα δεν έχουν πιάσει μέχρι κάτω γιατί θα θαβόντουσαν, ίσα ίσα που κρατάνε αφού τα γατόψαρα μου ξεθάψανε δύο και είχα ανοίξει να τα φυτέψω πάλι (για αυτό είναι και λίγο θολό το νερό αν παρατηρήσεις).   Κλαδέματα εννοείται θα σου κρατήσω, να έρθεις από το σπίτι να πιούμε και καφεδάκι.  Διοξείδιο ακόμα δεν έχω, είναι στο πρόγραμμα, να δω πότε θα αξιωθώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...