Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

Μονο που εγω μιλησα για λιπασματα...και οχι για προσθετα..

Ωπα sorry.

Εγώ όλη τη σειρά της seachem τα θεωρώ λιπάσματα, γενικώς ότι ρίχνω για τα φυτά τα έχω στην κατηγορία λιπάσματα.

Την Κυριακή ρίχνω excel, nitrogen, potassium & phosphorus.

Link to comment
Share on other sites

Σκεύασμα όμως στυλ Nitrogen μπορείς να ρίξεις αν έχεις χαμηλά νιτρικά. Αμέσως μετά την αλλαγή.

 

Το biotopol είναι πολύ ακριβό και όσο ωραία και αν μυρίζει , προτίμησε την μπόχα του Prime που είναι συμπυκνωμένο και έχει και άλλα οφέλη.

Το Prime είναι αντιχλώριο της εταιρείας Seachem;

Link to comment
Share on other sites

Την ημερα της αλλαγης δεν ριχνουμε λιπασματα.

Τα λιπασματα τα σπαμε και τα ριχνουμε με προγραμμα κατα τη διαρκεια της εβδομαδας και την ημερα της αλλαγης νερου δεν ριχνουμε τιποτα απο λιπασμα για να κανουμε restart στο συστημα.

Διαβασε εδω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το ζουμί απ το άρθρο κι η απάντηση είναι το παρακάτω που αντέγραψα κι επικολλώ:

 

Παράδειγμα λίπανσης
 
Δευτέρα :  Προσθήκη ιχνοστοιχείων
Τρίτη :  Προσθήκη μακροστοιχείων (KNO3, KH2PO4)
Τετάρτη : Προσθήκη ιχνοστοιχείων
Πέμπτη : Προσθήκη μακροστοιχείων (KNO3, KH2PO4)
Παρασκευή : Προσθήκη ιχνοστοιχείων
Σάββατο :  Τίποτα
Κυριακή :  50% αλλαγή νερού και προσθήκη μακροστοιχείων (KNO3, KH2PO4)
Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

 

Νομίζω το ζουμί απ το άρθρο κι η απάντηση είναι το παρακάτω που αντέγραψα κι επικολλώ:

 

Παράδειγμα λίπανσης
 
Δευτέρα :  Προσθήκη ιχνοστοιχείων
Τρίτη :  Προσθήκη μακροστοιχείων (KNO3, KH2PO4)
Τετάρτη : Προσθήκη ιχνοστοιχείων
Πέμπτη : Προσθήκη μακροστοιχείων (KNO3, KH2PO4)
Παρασκευή : Προσθήκη ιχνοστοιχείων
Σάββατο :  Τίποτα
Κυριακή :  50% αλλαγή νερού και προσθήκη μακροστοιχείων (KNO3, KH2PO4)

 

 

Κωστα,αυτο ισχυει στην ΕΙ ομως,αν δεις το προγραμμα της seachem την μερα της αλλαγης γραφει αντιχλωριο,οχι λιπασματα. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες Κωνσταντίνε.  Αυτό που λες το αναφέρει ο nicpapa σύμφωνα με το Estimate Index.

 

O rastafarian παραπάνω στο τέλος του άρθρου του αναφέρει αυτό:

 

"Θα πρέπει να ξέρουμε ότι δεν ρίχνουμε καθόλου λιπάσματα την ημέρα της προγραμματισμένης αλλαγής νερού. Σε περίπτωση που μας έχει πέσει λίγο παραπάνω λίπασμα κατά τη διάρκεια της εβδομάδας, θα το τραβήξουμε με την αλλαγή νερού που θα κάνουμε, κάνοντας έτσι ένα restart στο ενυδρείο μας.

Επίσης το νερό της βρύσης ,θα  μας δώσει ότι χρειάζονται τα φυτά μας από ιχνοστοιχεία  και είναι ένας ακόμη λόγος που δεν βάζουμε λίπασμα την ημέρα της αλλαγής νερού."

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειναι στανταρ ο τροπος που ριχνουμε λιπασματα, απλα πρεπει να βρουμε ενα τροπο ωστε να καλυπτουμε τις αναγκες των φυτων και να ειμαστε σταθεροι.

Μην περιμενουμε πρωτα να δουμε την ελειψη και μετα να ριξουμε λιπασμα.

Εγω σε ενα ενυδρειο μου ακολουθω την Ei λογο υψηλου φωτισμου. 

Τωρα στα υπολοιπα ενυδρεια μου που δεν εχουν πολυ φως οπως  τα γαριδαδικα, εχω βαλει τα λιπασματα σε μπουκαλακι αζαχ και ψεκαζω καθε μερα, σε αυτα ριχνω μακρο και μικρο ταυτοχρονα .

Και σε αλλο ενυδρειο ριχνω οποτε το θυμηθω. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κωστα,αυτο ισχυει στην ΕΙ ομως,αν δεις το προγραμμα της seachem την μερα της αλλαγης γραφει αντιχλωριο,οχι λιπασματα. :)

 

 

Κώστα το ξέρω αλλά προτιμώ τον τρόπο της ΕΙ που γράφεις στο άρθρο και που μου συνέστησε κι ο nicpapa, δεν ξεχνώ ότι αυτή τη λεπτομέρεια δεν την είχα προσέξει κι εγώ έριχνα λιπάσματα το Σάββατο κι όχι την Κυριακή της αλλαγής του νερού ακριβώς όπως λέει η seachem, μόλις το τροποποίησα και πήγα όπως λέει η ΕΙ ξεκάθαρα πάει καλύτερα το ενυδρείο και το βασικό, έφυγαν μόνες τους οι άλγες. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τι προγραμμα ακολουθει ο καθενας Κωστα.

Το προγραμμα της seachem λεει να ριχνεις οσο χρειαζεσαι και την ημερα της αλλαγης κανεις 30% και δεν ριχνεις τιποτα.

Η ΕΙ λεει,ριχνεις παραπανω απ οσο χρειαζεσαι και κανεις αλλαγη 50%

Το καθε προγραμμα εχει διαφορετικα βηματα.

Εγω πχ δεν ακολουθω κανενα προγραμμα,εχω φτιαξει δικο μου και δεν εχω θεμα μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

Το Nitrogen είναι πρόσθετο αλλά το ανέφερα γιατί πολύ εύκολα μπορεί να ταυτιστεί με τα λιπάσματα από κάποιον νέο στον χώρο όπως εγώ.

 

Της seachem είναι το Prime Ναι.

 

Το ξέρω για την αλόη hms το έχω χρησιμοποιήσει. Είναι καλό αντιχλώριο αλλά θα πάει ο κούκος αηδόνι.

Link to comment
Share on other sites

 Το πρόγραμμα της seachem είναι περίεργο, για παράδειγμα η προτεινόμενη δόση για το nitrogen είναι αμελητέα αν θες να προσθέσεις νιτρικά σε σχέση με την ΕΙ, ουσιαστικά ούτε 2ppm την εβδομάδα, αντιθέτως στο σίδηρο ρίχνει πλουσιοπάροχα, ξεπερνάει κατά πολύ την προτεινόμενη της ΕΙ, (αλήθεια σ αυτή την ποσότητα δεν υπάρχει κίνδυνος άλγεων; ) όπως είπες κι εσύ ο καθένας διαλέγει κι ανάλογα τροποποιεί, προσωπικά πρώτα πήγαινα βάσει seachem τώρα πάω βάσει ΕΙ ελαφρώς τροποποιημένο και μου αρέσει καλύτερο το αποτέλεσμα, εξάλλου εγώ είμαι νιάτο σ αυτά και μ αρέσει να πειραματίζομαι και να παρατηρώ, μόνο αν δεις τα ντουλάπια για το ενυδρείο θα καταλάβεις, η γυναίκα μου λέει να πάω για χημικός!  :bigemo_harabe_net-163:

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω και 2 νέες φωτό με κάποια νέα φυτά που πρόσθεσα και μία τρίτη φωτό με ένα σαλιγκάρι που μου είχαν δώσει σε ένα petshop μαζί με κάτι ψάρια που είχα πάρει.  Αν ξέρει κανείς τι σαλιγκάρι είναι;

 

Τα φυτά είναι ludwigia perennis & mullertii καθώς και στο βάθος μία rotala rotundifolia.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο σαλιγκαρος!!!Δεν ξερω τι ειναι... :)

Ωραια και τα φυτακια τα καινουρια!

Ψαρια δεν βλεπω...(ειμαι και απο κινητο)τι ψαρια εχεις τωρα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο σαλιγκαρος!!!Δεν ξερω τι ειναι... :)

Ωραια και τα φυτακια τα καινουρια!

Ψαρια δεν βλεπω...(ειμαι και απο κινητο)τι ψαρια εχεις τωρα μεσα?

Ψάρια έχω 5 cory, 1 ancistrus, 1 betta, 11 ember tetra & 4 white cloud mountain

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειπωθηκε πιο πανω...εγω τι θα εκανα...θα εκανα 10 τα cory και 20 τα emper tetra θα κραταγα και το ανσιστρους με προοπτικη να γινει ζευγαρι αργοτερα και θα εδινα τα white cloud γιατι ειναι κρυου νερου και θα εφτιαχνα και ενα 30λιτρο για τον μονομαχο με λιγο χαλικι και κλαδεματακια απο το μεγαλο... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειπωθηκε πιο πανω...εγω τι θα εκανα...θα εκανα 10 τα cory και 20 τα emper tetra θα κραταγα και το ανσιστρους με προοπτικη να γινει ζευγαρι αργοτερα και θα εδινα τα white cloud γιατι ειναι κρυου νερου και θα εφτιαχνα και ενα 30λιτρο για τον μονομαχο με λιγο χαλικι και κλαδεματακια απο το μεγαλο... :)

Όλα θα γίνουν σιγά σιγά...

Δυστυχώς οι καιροί είναι δύσκολοι και τα έξοδα πολλά.

Πρώτα θέλω να κάνω κάποιες βελτιώσεις στο μεγάλο και μετά να στήσω ένα μικρό για το μονομάχο.

Με τα ember tetra θα μπορούσα να βάλω και τίποτα άλλο;  ή το καλύτερο θα ήταν να μεγαλώσω το κοπάδι;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Όλα θα γίνουν σιγά σιγά...

Δυστυχώς οι καιροί είναι δύσκολοι και τα έξοδα πολλά.

Πρώτα θέλω να κάνω κάποιες βελτιώσεις στο μεγάλο και μετά να στήσω ένα μικρό για το μονομάχο.

Με τα ember tetra θα μπορούσα να βάλω και τίποτα άλλο;  ή το καλύτερο θα ήταν να μεγαλώσω το κοπάδι;

 

Οκ,συμφωνω! :)

Καλυτερα να μεγαλωσεις το κοπαδι....θα αισθανθουν πολυ πιο ανετα,ειναι αρκετα ντροπαλα....

Link to comment
Share on other sites

Θα σας θέσω παρακάτω τις απορίες μου σχετικά με το φωτισμό του ενυδρείου μου.

 

Οι εξωτερικές διαστάσεις του ενυδρείου μου είναι: 80*35*45 ύψος που σημαίνει 120 λίτρα μεικτά.

Αν υπολογίσουμε το πάχος των τζαμιών, το ύψος της άμμου (δεν ξέρω αν πρέπει να αφαιρεθεί και αυτό) και ότι δεν είναι γεμάτο μέχρι πάνω τότε έχουμε:  78*33*40 ύψος έχουμε περίπου 100 λίτρα καθαρά και αν αφαιρεθεί και το ύψος του υποστρώματος και της άμμου τότε έχουμε 40-6=34, άρα περίπου 90 λίτρα καθαρά.

 

Ο φωτισμός που έχω αυτή τη στιγμή είναι 2*18W T8 και σκέφτομαι να το αλλάξω σε Τ5.

Σκέφτομαι να βγάλω το καπάκι από το ενυδρείο και να βάλω ένα τέτοιο φωτιστικό για να αυξηθεί ο φωτισμός:

http://www.petsupermarket.gr/8202/προϊόντα/sun-sun-t5-lighting-system-81cm.html

Με το ένα θα είμαι ΟΚ ή θα χρειαστώ και δεύτερο;  Μήπως το δεύτερο διπλό είναι υπερβολή για τα λίτρα μου και θα χρειαστεί να βάλω ένα ακόμα φωτιστικό σε μονό;

http://www.petsupermarket.gr/3125/προϊόντα/glo-t5-ho-linear-lighting-system-1x-24watts-μήκος:-61cm.html

Τα φυτά που έχω αυτή τη στιγμή είναι εύκολα, απλά επειδή πρόσθεσα ήδη κάποιες ludwigia που είναι κόκκινες και επειδή σκέφτομαι μήπως βάλω αργότερα και πιο μέτρια φυτά τι μου προτείνετε να κάνω οι πιο έμπειροι;

Τέλος το καλοκαίρι τι κάνουμε με την ψύξη του ενυδρείου όταν δεν έχουμε καπάκι;  Όταν έχουμε καπάκι έχω δει ότι μπαίνουν κάποια ανεμιστηράκια, τα οποία το δικό μου καπάκι δεν έχει ούτως ή άλλως.

Ενημερώστε με για να μην προβώ σε άσκοπες αγορές καθώς δε γνωρίζω σχετικά και ήδη την είχα πατήσει παλιότερα με αγορές ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Για ανεμιστηρακια μπορεις να βαλεις τετοια.Για φωτιστικο καλυτερα να παρεις περισσοτερα W απο την αρχη γιατι δεν εχει τεραστια διαφορα το 2Χ18 με το 2Χ24.Εχει για αρχη αλλα αργοτερα θα θες παραπανω.Για να μην πετας τσαμπα τα λεφτα σου παρτο απο τωρα

post-61633-0-78846200-1456421574_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως δεν θα πάρω τετραπλό γιατί δεν έχει της συγκεκριμένης εταιρείας.  Έχει της fluval το οποίο είναι πολύ ακριβό.

Αν πάρω θα πάρω 2 διπλά.  ή ένα διπλό και ένα μονό.

Με λίγα λόγια στα λίτρα μου καλύτερα να πάω σε 4*24W ή σε 3*24W;

Τα ανεμιστηράκια που προτείνεις είναι για ενυδρείο χωρίς καπάκι;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε δυο διπλα μπορεις να τα αναβεις αναλογα με τις αναγκες σου.Μπορεις να αγορασεις ballast και να φτιαξεις ενα μεγαλυτερο διπλο κρεμαστο 2Χ39.Κρεμαστο δεν παιζει ρολο το μηκος του ενυδρειου και φτιαχνετε ευκολα.

Τα ανεμιστηρακια πιανονται πανω στο τζαμι του ανοιχτου ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο που είναι το ενυδρείο δε βολεύει καθόλου το κρεμαστό.

Τα δύο διπλά νομίζω θα είναι η καλύτερη λύση απλά είχα ένα φόβο μήπως έχουν πολύ φως και έχω τίποτα θέματα με άλγες.  Τι λάμπες θα χρειαστεί να βάλω σε αυτό το φωτιστικό, γιατί έχει πάνω 10.000Κ.  Να το αφήσω ως έχει ή να βάλω 2*4500Κ & 2*6500Κ;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Δες πρωτα τι λαμπες εχει.10000 και οι δυο μαζι ή καθε μια.Αλλιως θα παρεις osram 4500K kai 6500K X2.Δες και αυτο νομιζω συμφερει.Παρε τηλ να ρωτησεις και τι λαμπες εχει.Ειναι πολυ εξυπηρετικοι και χωρις μεταφορικα http://igna.gr/index.php/eshop/fotismo-9/etoima-fotistika-60/2603-de01-0042-fotistiko-aqualight-4x24w-me-lampe-60-80-ek-ano-detail

Link to comment
Share on other sites

Δες πρωτα τι λαμπες εχει.10000 και οι δυο μαζι ή καθε μια.Αλλιως θα παρεις osram 4500K kai 6500K X2.Δες και αυτο νομιζω συμφερει.Παρε τηλ να ρωτησεις και τι λαμπες εχει.Ειναι πολυ εξυπηρετικοι και χωρις μεταφορικα http://igna.gr/index.php/eshop/fotismo-9/etoima-fotistika-60/2603-de01-0042-fotistiko-aqualight-4x24w-me-lampe-60-80-ek-ano-detail

Καλή περίπτωση αυτά.  Ξέρουμε τα aqua light που κατασκευάζονται;

Κίνα, Γερμανία, Ιταλία, ...;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...