Jump to content

600lt reef χρειαζεται τα φωτα σας..!


Sojer90

Recommended Posts

Έχω εξοργιστεί !

Δεν γραφω συχνά και δεν διαφημίζω ούτε δυσφημώ κανέναν.

Σέβομαι τους κανόνες του forum και δεν χρειάζεται να αναφέρουμε όνομα μαγαζιού.

Κατατοπιστικότατος φίλε μου. Ανοίγει μάτια η ιδέα σου. 

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αληθεια,γιατι δεν σεβεστε αυτο που σας εγραψαν πιο πανω οι συντονιστες?

Θελετε το φορουμ να εχει νομικα προβληματα?

Σταματηστε να ασχοληστε με το μαγαζι και ασχοληθειτε με το πως θα βοηθησετε τον φιλο που εχει προβληματα!

Τα κομματια της διαφημισης του μαγαζιου,αφαιρεθικαν!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια,γιατι δεν σεβεστε αυτο που σας εγραψαν πιο πανω οι συντονιστες?

Θελετε το φορουμ να εχει νομικα προβληματα?

Σταματηστε να ασχοληστε με το μαγαζι και ασχοληθειτε με το πως θα βοηθησετε τον φιλο που εχει προβληματα!

Τα κομματια της διαφημισης του μαγαζιου,αφαιρεθικαν!

Ευχαρισω

 

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Τα Deltec είναι από τα κορυφαία skimmer της αγοράς. Το Mce600 είναι οριακό για τα λίτρα σου. Το skimmer σου προτίμησε να είναι τουλάχιστον μισή φορά πιο πάνω από τα λίτρα σου. Το Mce600 με ένα σχετικά βαρύ στοκάρισμα δεν θα σε καλύψει. Αν σε παίρνει οικονομικά να πάρεις Deltec δεν το συζητάμε αλλά κοίταξε για μεγαλύτερο από το Mce600. 

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειμαι παρα πολυ απογοητευμένος ....

Θα ξεκινήσω από τα απλά !

Αν οι μετρήσεις σου είναι σωστές , το ενυδρείο σου δεν είναι 600λτ !

Αλλά 450 !!!!

Αυτό σημάνει καθαρά περίπου 400 !

Άρα και για τον εξοπλισμό σου δες ανάλογα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Διονύσης. Δεν πρόσεξα τις διαστάσεις που έχεις δώσει.

Οπότε ψάχνεις για 400λτ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω του ταιριάζει μια χαρά το deltec. και νομίζω μπορεί να βάλει μέσα στον θάλαμο του, σε κάλτσα και αντιφώσφορο? σωστά? οπότε γλυτώνει το φίλτρο για τον αντιφώσφορο. 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω του ταιριάζει μια χαρά το deltec. και νομίζω μπορεί να βάλει μέσα στον θάλαμο του, σε κάλτσα και αντιφώσφορο? σωστά? οπότε γλυτώνει το φίλτρο για τον αντιφώσφορο. 

Όπως τα λες Ευγένιε

Link to comment
Share on other sites

.....

Εκτος απο τις προτασεις των παιδιων σου δινω και τις δικες μου.

http://www.nyos.info/en/produkte/products.php?prid=quantum160

http://m.marinedepot.com/products/vx13900/vertex-omega-protein-skimmer

http://www.theaquariumsolution.com/deltec-sc-1660-internal

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Αν και ειμαι παρα πολυ απογοητευμένος ....

Θα ξεκινήσω από τα απλά !

Αν οι μετρήσεις σου είναι σωστές , το ενυδρείο σου δεν είναι 600λτ !

Αλλά 450 !!!!

Αυτό σημάνει καθαρά περίπου 400 !

Άρα και για τον εξοπλισμό σου δες ανάλογα !

 

 

Σωστός ο Διονύσης. Δεν πρόσεξα τις διαστάσεις που έχεις δώσει.

Οπότε ψάχνεις για 400λτ.

και πως γινεται ρε παιδια το νερο που εβαλα να ειναι 567 λιτρα?????

Link to comment
Share on other sites

είχε βράχια και χαλίκια  μέσα το ενυδρείο όταν το γέμισες? ή ήταν άδειο? 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Oxi.και οταν βαλαμε αμμο και κοραλι ηταν οριο και αναγκαστικα βγαλαμε οταν μπηκε ο βραχος..τεσπα οποτε λογικα μου καλυπτομαι με το Deltec.

Link to comment
Share on other sites

Oxi.και οταν βαλαμε αμμο και κοραλι ηταν οριο και αναγκαστικα βγαλαμε οταν μπηκε ο βραχος..τεσπα οποτε λογικα μου καλυπτομαι με το Deltec.

Αν σε αυτό έχεις καταλήξει ναι είσαι καλυμένος. Η δική μου άποψη πάντα. Θα σου πουν και τα άλλα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερο κοιταω αυτη για ειναι κρεμαστη και εχω βρει καποιες μεταχειρισμενες.Γτ δεν εχω και πολλα αφου ακομα θελει οσμοση.βραχο και διαφορα αλλα και κοιταζω να ριξω λιγο το κοστολογιο.Με αυτα που εχω δωσει μεχρι στιγμης θα μπορουσα να ειχα ενα ολοκληρωμενο καλο ενυδρειο αλλα τι να κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

μιας και το θυμηθηκα ετσι λιγο και για γνωση (αν οι παλιοτεροι διαφωνουν μπορουν να με διορθωσουν)

 

 και θα σου φερω εγω βραχο-αμμο-σπασμενο κοραλι


3.Δεν εχει μετρησει τπτ αλλο και οταν τον ρωτησα μου ειπε πως καλιο,μαγνησιο κλπ κλπ μετρας μονο οταν κανεις αλλαγες νερου...οποτε εσυ δεν χρειαζεσαι κατι τετοιο.

 

1)  οταν λες οτι σου εφερε αμμο και σπασμενο κοραλι τι ενωεις??? τι αμμο σου εφερε και τι σπασμενο κοραλι δηλ (εξιγουμε) σου εφερε καποια κιλα αμμο και καποια κιλα σπασμενο κοραλι τα κανατε mix και τα ριξατε???

αυτο το ρωταω γιατι μπορει αμα η αμμος ειναι απο πετροματα μι καταλιλα να δημηουργισουν τα θεματακια τους. συνηθος στο reff βαζουμε αραγωνιτη (τωρα τι θεματακια και πως καποιοι ποιο εμπιροι μορει να απαντισουν αλητερα αλλα δωσε μας σε παρακαλω πληροφωριες)

 

2) ασβεστιο καλιο και Kh θα χρειαστει να μετρας ΙΔΙΚΑ αμα δεν κανεις αλλαγες γιατι ειναι τα βασικα στιχεια που καταναλωνουν τα κοραλια και η κοραλινη για να αναπτυχθουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το ξέρω το παιδί αλλά κοίταξε και για αυτό....είναι πολύ καλή τιμή για ένα τέτοιο σκιμμερ

 

http://www.aquazone.gr/forums/classifieds/item/3664-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%BC%CE%B5%CF%81-%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

Βαλαμε γυρω στα 60 κιλα ζωντανη αμμο αραγωνιτη(προελευση Γερμανια δεν θυμαμαι την εταιρεια μπορω να μαθω ομως) και μετα απο καμια βδομαδα 3-4 10 κιλα σπασμενο λευκο κοραλλι.(θα προτιμουσα να μην εμπαινε μου πε ομως πως ηταν αναγκαιο.Ο μετρησεις που εγιναν μετα απο 2 μηνες.ηταν ΚΗ 9.3 ΝΟ3 κοντα στο 50!!!! και PO4 0.06.Να υπενθυμισω οτι ολο αυτο το διαστημα δεν εχει γινει αλλαγη νερου παρα μονο συμπληρωμα λογω εξατμισης.Σημερα παρηγγειλα Α/Ο και μολις παραλαβω θα γινει και 1η γεναια αλλαγη νερου..Υστερα μετραω ξανα

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το ξέρω το παιδί αλλά κοίταξε και για αυτό....είναι πολύ καλή τιμή για ένα τέτοιο σκιμμερ

 

http://www.aquazone.gr/forums/classifieds/item/3664-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%BC%CE%B5%CF%81-%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%82/

 

Ευχαριστω φιλε μου το εχω δει και ηδη εχω επικοινωνησει.Εαν δν μου κατσει το Deltec αυτο μου φαινεται μονοδρομος..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το σκιμμερ που λέτε λίγο πιο πάνω μήπως του είναι πολύ μεγάλο και του στεγνώνει το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...