Jump to content

Φεύγω από Αφρική, πείτε γνώμες για νέους κατοίκους


Recommended Posts

Ρε φίλε κάνε λίγο γιόγκα, έχεις πολλή αρνητική ενέργεια και πρέπει να την αποβάλλεις

χαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω να κανω και γιογκα και οτι να ναι. Εσυ αφου δεν θες να τα ακουσεις γιατι ρωτας;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Πάνο δε θά 'χεις πρόβλημα με τα δύο 204 και το dolichopterus. H γυάλα είναι αρκετά μεγάλη (60 τ.εκ. πάτου), και τα ψάρια φτάνουν τα 10εκ.. Με αρκετές ρίζες και τυφλά σημεία, θα έχει ο καθένας το χώρο του. Φρόντισε μόνο αν μπορείς να σκάει και η ροή του νερού στα σημεία αυτά.

+1 γενικώς στο Θοδωρή, που διαφωνούμε επί του θέματος μεν αλλά δε θέλω να τον στεναχωρούμε. :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Εγω να κανω και γιογκα και οτι να ναι. Εσυ αφου δεν θες να τα ακουσεις γιατι ρωτας;

Send from the heart of the Amazonas

Ρωτάω για να ξέρω με ποιον διαφωνώ ρε φιλαράκι. Οι απόψεις σου θέλω να ξερεις ότι είναι κάτι παραπάνω από σεβαστές (αν και σκληροπυρηνικες μερικές φορές) απλά θεωρώ ότι έχουμε διαφορετική άποψη ως προς το θέμα "διατήρηση ενυδρείου στο σπίτι". Από κοντά θα σου εξηγούσα το σκεπτικό μου, το οποίο ωστόσο δεν απέχει και πολύ από το δικό σου, μη νομιζεις, απλά κάνα δυο στροφές τις περναω ευθεία για να κόψω δρόμο που λέμε. Αν κάτσω εδώ να αναλύσω το σκεπτικό μου θα γινόταν ένας μικρός χαμός.
Link to comment
Share on other sites

Πάνο δε θά 'χεις πρόβλημα με τα δύο 204 και το dolichopterus. H γυάλα είναι αρκετά μεγάλη (60 τ.εκ. πάτου), και τα ψάρια φτάνουν τα 10εκ.. Με αρκετές ρίζες και τυφλά σημεία, θα έχει ο καθένας το χώρο του. Φρόντισε μόνο αν μπορείς να σκάει και η ροή του νερού στα σημεία αυτά.

+1 γενικώς στο Θοδωρή, που διαφωνούμε επί του θέματος μεν αλλά δε θέλω να τον στεναχωρούμε. :bigemo_harabe_net-145:

Εσένα σ' έχω φίλο!
Link to comment
Share on other sites

Πάνο δε θά 'χεις πρόβλημα με τα δύο 204 και το dolichopterus. H γυάλα είναι αρκετά μεγάλη (60 τ.εκ. πάτου), και τα ψάρια φτάνουν τα 10εκ.. Με αρκετές ρίζες και τυφλά σημεία, θα έχει ο καθένας το χώρο του. Φρόντισε μόνο αν μπορείς να σκάει και η ροή του νερού στα σημεία αυτά.

+1 γενικώς στο Θοδωρή, που διαφωνούμε επί του θέματος μεν αλλά δε θέλω να τον στεναχωρούμε. :bigemo_harabe_net-145:

Γιατι να με στενοχωρησεις Χρηστο. Αυτη ηταν η γνωμη μου και την ειπα. Δεν θελω τετοιες διακρισεις.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω για να ξέρω με ποιον διαφωνώ ρε φιλαράκι. Οι απόψεις σου θέλω να ξερεις ότι είναι κάτι παραπάνω από σεβαστές (αν και σκληροπυρηνικες μερικές φορές) απλά θεωρώ ότι έχουμε διαφορετική άποψη ως προς το θέμα "διατήρηση ενυδρείου στο σπίτι". Από κοντά θα σου εξηγούσα το σκεπτικό μου, το οποίο ωστόσο δεν απέχει και πολύ από το δικό σου, μη νομιζεις, απλά κάνα δυο στροφές τις περναω ευθεία για να κόψω δρόμο που λέμε. Αν κάτσω εδώ να αναλύσω το σκεπτικό μου θα γινόταν ένας μικρός χαμός.

Θα μου τα πεις απο κοντα λοιπον οταν κατεβεις. Σιγουρα ο Χρηστος το χει παραπανω απο μενα σε θεμα πλεκο. Απλα ειπα τι θα εκανα εγω για να χω το κεφαλι μου ησυχο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Απλά θεωρώ ότι από τη στιγμή που σε ένα ενυδρείο με πάτο 120x47 με πολλά ξύλα, με πέτρες, λίγα (μέχρι στιγμής) φυτά και εν γένει με καλές κρυψώνες, 3 πλεκο (δύο διαφορετικών ειδών) είναι πολύ εύκολο ν.βρουν το χώρο τους και να μηβ ενοχλεί το ένα το άλλο, πολύ περισσότερο όταν αυτά δε γίνονται μεγάλα σε μέγεθος. Πιστεύω θα τα πάνε μια χαρά και στην τελική αν έχουμε εκπλήξεις, που δε το νομίζω, θα λάβουμε και τα μέτρα μας. Πάντως γενικά, κάνω έρευνα πριν ανοίξω κουβέντα για θέμα συγκατοίκησης, με ενδιαφέρει ωστόσο η γνώμη του καθενός εδώ μέσα γι' αυτό και ζητώ και τις δικές σας απόψεις. Άντε, φτάνει ο καιρος να σας κάνω την παρουσίαση να τελειώνουμε και μ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει το εξης με τον δικο μου 183: πρωτον κυνηγουσε τα κορυ που πλησιαζαν στη φωλια του και δευτερον αλλαζε φωλια καθε λιγο και λιγακι. Οποτε θεωρω, συμφωνα παντα με την δικη μου εμπειρια με πλεκο πως οσες κρυψωνες και να ειχα, μολις συναντιουνταν τα δυο ειδη θα ειχαμε ξυλο. Ο Χρηστος εχει μια αναλογη εμπειρια που αν θελει μπορει να την μοιραστει.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τα κορυ ήταν και πολλά ρε συ και δεν είναι από τα ψάρια που κάθονται σε μια μεριά, όλο σβούρες φέρνουν ασταμάτητα στο βυθό. Κι εμένα θα μου έσπαγαν τα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά θεωρώ ότι από τη στιγμή που σε ένα ενυδρείο με πάτο 120x47 με πολλά ξύλα, με πέτρες, λίγα (μέχρι στιγμής) φυτά και εν γένει με καλές κρυψώνες, 3 πλεκο (δύο διαφορετικών ειδών) είναι πολύ εύκολο ν.βρουν το χώρο τους και να μηβ ενοχλεί το ένα το άλλο, πολύ περισσότερο όταν αυτά δε γίνονται μεγάλα σε μέγεθος. Πιστεύω θα τα πάνε μια χαρά και στην τελική αν έχουμε εκπλήξεις, που δε το νομίζω, θα λάβουμε και τα μέτρα μας. Πάντως γενικά, κάνω έρευνα πριν ανοίξω κουβέντα για θέμα συγκατοίκησης, με ενδιαφέρει ωστόσο η γνώμη του καθενός εδώ μέσα γι' αυτό και ζητώ και τις δικές σας απόψεις. Άντε, φτάνει ο καιρος να σας κάνω την παρουσίαση να τελειώνουμε και μ' αυτό.

:hysterical:  :lmao:  :bigemo_harabe_net-69:

 

Λόγια.......λόγια.......λόγια......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει το εξης με τον δικο μου 183: πρωτον κυνηγουσε τα κορυ που πλησιαζαν στη φωλια του και δευτερον αλλαζε φωλια καθε λιγο και λιγακι. Οποτε θεωρω, συμφωνα παντα με την δικη μου εμπειρια με πλεκο πως οσες κρυψωνες και να ειχα, μολις συναντιουνταν τα δυο ειδη θα ειχαμε ξυλο. Ο Χρηστος εχει μια αναλογη εμπειρια που αν θελει μπορει να την μοιραστει.

Send from the heart of the Amazonas

Τα πλέκο επί το πλείστον είναι ψάρια που διαλέγουν το σπίτι τους και το υπερασπίζονται. Έτσι όταν εισαχθούν στη γυάλα θα υπάρξουν κάποιες αψιμαχίες μέχρι να τεθούν τα όρια μεταξύ τους. Όταν η τροφή, ο χώρος και ο αριθμός των κρυψώνων είναι κατάλληλος για το μέγεθος, τον αριθμό και το ταπεραμέντο των ψαριών, τα προβλήματα συνήθως εξαφανίζονται με τον καιρό.

Θοδωρή μάλλον αναφέρεσαι στα κυνήγια που έκανε ο panaque στη μεγάλη γυάλα. Είναι ένα είδος που μεγαλώνει πολύ και είναι αρκετά επιθετικό με άλλα γατόψαρα. Τα προβλήματα μάλιστα τα ξεκίνησε, μετά από 7 χρόνια αρμονικής συμβίωσης με τα υπόλοιπα ψάρια της γυάλας, με τα οποία μεγάλωσε μαζί. Του λόγους αυτής της συμπεριφοράς δε κατάφερα να τους εντοπίσω, και κατέληξα ότι οφείλεται, μεταξύ αστείου και σοβαρού, στα ορμονικά του (αρσενικότατος γαρ). Δε νομίζω όμως ότι μπορούμε να εξισώσουμε τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργηθούν στη συμβίωση ενός panaque με άλλα πλέκο, με την περίπτωση των ψαριών που θέλει να βάλει ο Πάνος.

Ο λόγος που έγραψα για τις ροές πιο πάνω, είναι το να μην υπάρχει μόνο μία "καλή" κρυψώνα, και ίσως αποτελέσει αιτία συρράξεως. :chair:

Δεν πρέπει επίσης να ξεχνάμε ότι επί το πλείστον τα πλέκο έχουν ταπεραμέντο κιχλίδων. Δηλαδή και για εδαφική κυριαρχία ενδιαφέρονται, και κάποια απ' αυτά βγάζουν συχνά ιδιαίτερο χαρακτήρα. Και οι δύο λοιπόν -ως κιχλιδοκαμμένοι- καταλαβαίνεται με ποιο τρόπο κινούμαστε και τι πρέπει να περιμένουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι πλεκο θέλουν σπηλιές ως γνωστόν. Έκατσα αυτές τις μέρες και τους έφτιαξα δύο σπηλιές με πηλό που στεγνωνει μόνος του. Από αυτούς που έχουν τα βιβλιοπωλεία για τα πιτσιρίκια στους παιδικούς σταθμούς. Έφτιαξα δύο ωραίες κυλινδρικες σπηλιές, σαν τις έτοιμες που πουλάνε τα πετ σοπ....μέχρι να στεγνώσουν γιατί μετά άρχισαν οι ρωγμές και έγιναν σα γιγάντιες σταφίδες. Αποτυχία. Έφτιαξα με πέτρες τέλος πάντων σπηλιές αλλά ξέρει κανείς τι έκανα λάθος με τον πηλό και κατάντησε σουρωτήρι;

Link to comment
Share on other sites

εδωσες τζαμπα χρημα.παρε 4 μικρες πλακες και κολα τες και εισαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αυτό ρε Κώστα αλλά θα είναι αφύσικο μεσα στο ενυδρείο κάτι τέτοιο.

Δύο συσκευασίες πηλού κόστισαν 3€ σιγά τα έξοδα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Παρε σωληνες pvc. Τις σφηνωνεις αναμεσα σε πατρες η ξυλα σε τυφλα σημεια και εισαι κομπλε. Εναλλακτικα, τον σωληνα pvc τον περνας εξωτερικα με ενυδρειακη σιλικονη και τον κυλας πανω σε αμμο η χαλικι ωστε να μην ειναι καλυφθει ολο το pvc.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα σπηλιές με πέτρες και λεω να αφήσω αυτές αλλά σχεδόν σε ολα τα ενυδρεία με πλεκο, εχω σωλήνες, καρυδες και χτισμένες με σχιστόλιθο ή πλάκες. Υπάρχει κάποιος λόγος που επιλέγουν αυτές οι χομπιστες ή τα ψάρια στην τελική και όχι τη φυσική σπηλιά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι σπηλια πρεπει να ειναι κλειστη απο την μια μερια και τα ψαρια να χωρανε στριμωχτα μεσα. Στην φυση, ειναι στην ουσια τρυπες στην λασπη του βυθου η αναμεσα απο πετρες και ξυλα. Εγω στην σωληνα pvc που τους ειχα κανανε παρτυ. Ασε που θα ειναι και πρακτικη αν χρειαστει να αφαιρεσεις τα μωρα που θα ειναι μεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνο αν δε το έχεις δει, είχε φτιάξει ο Δημήτρης εδώ με σχιστόλιθο που φαίνεται πιο φυσικό απ' το πλακάκι. http://www.aquazone.gr/forums/topic/9382-oeoeuiiioao-oeooeeyo-odhceeyo-aea-dheyei-iaa-oeooueeei/?hl=%2B%CF%83%CF%80%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B5%CF%82+%2B%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CE%BF

Το ίδιο έχω κάνει κι εγώ με σχιστόλιθο σε μπεζ-ώχρα που κολλάει και με την άμμο που έχω. Τα panaquolus θα προτιμήσουν τις κρυψώνες που θα δημιουργήσουν τα ξύλα σου. Άλλα είδη προτιμούν τις σχισμές ή και σπηλιές από πέτρα.  Μεγάλη σημασία έχει να είναι σωστές οι διαστάσεις της σπηλιάς. Αν είναι μεγάλη, δε θα μπαίνουν μέσα.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με εσένα?  Θα δούμε καμιά φωτό?  

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην εβδομάδα λέω να ανεβάσω παρουσίαση..... σα τη κακια πεθερά κάνεις κολλητέ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...