Jump to content

Φεύγω από Αφρική, πείτε γνώμες για νέους κατοίκους


Recommended Posts

Η αναγκη για τσιμπιμα των φυτων δεν φευγει. Δες το με τους ανθρωπους. Δευτερα του Πασχα και παταγγελνουμε σουβλακια. Χαχαχα

Περα απ την πλακα, βαλε τα ψαρακια σου με το καλο και θα τα δεις πως πανε. Ενταξει, τους πλεκο δεν θα τους δεις. :P

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βαλτε μια φωτό του 204! Δεν τον βρίσκω να τον δω πουθενά. Όσο για τα ροκανιδια, πιστεύω ότι δεν θα φαίνονται τοοοσο άσχημα. Βυθός είναι και Αμαζόνιος.

Τώρα αν σε λένε εκτός από Παναγιώτη και Μόνκ.... Τι να πω !

Μόλις είδα τον 204. Πανέμορφος!

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

εγω βραδι τα βλεπω εχω μαθει και τις κρυψωνες αλλα ουτε τα φυτα μου πειραζουν

Πόσο καιρό τα εχεις;Μήπως να έκανες ένα θέμα να μας δώσεις εικόνες κ πληροφορίες; :)
Link to comment
Share on other sites

Η απορία αν ο εχινοδορος αποτελέσει τροφή για τα severum, λύθηκε. Χθες τον έβαλα και σήμερα είδα αυτό:

Χαχαχαχαχ....αυτά είναι! Που να μπει και ο pleco χαχαχαχα, με γειά μας!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι φιλαρακι καποια πραγματα δεν πανε παρεα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ηταν απορια, ηταν σχεδον βεβαιοτητα! Τα ειδες να τα τσιμπανε; αστα τωρα κι οτι γινει. Ισως να τα βαρεθουν αν και χλωμο το βλεπω.

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ηταν απορια, ηταν σχεδον βεβαιοτητα! Τα ειδες να τα τσιμπανε; αστα τωρα κι οτι γινει. Ισως να τα βαρεθουν αν και χλωμο το βλεπω. Send from the heart of the Amazonas

 

Δεν είδα να τη τσιμπάνε αλλά πέρα από αυτά και τα firemoyth δεν υπάρχει κάτι άλλο μέσα. Τα σαλιγκάρια τα έχω απομονώσει για να τα δώσω. Εύχομαι μόνο να μη τους άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε καμιά ιδεα για τροφές (για severum και firemouth). Προς το παρόν δίνω bloodworms, σπιρουλινα, ocean Nutrition Vegi flakes και Sera granured protein. Δεν είχα ποτέ σαρκοφάγα και δε ξέρω τι άλλο να δώσω. Από φυσικές τροφές υπάρχει κάτι που μπορώ να δίνω που και που;

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε καμιά ιδεα για τροφές (για severum και firemouth). Προς το παρόν δίνω bloodworms, σπιρουλινα, ocean Nutrition Vegi flakes και Sera granured protein. Δεν είχα ποτέ σαρκοφάγα και δε ξέρω τι άλλο να δώσω. Από φυσικές τροφές υπάρχει κάτι που μπορώ να δίνω που και που;

 

Φάγαμε 14 σελίδες για ιδέες για ψάρια. Άντε να φάμε άλλες 12 σελίδες για  ιδέες για τροφές. Ρίξε τους καμιά μπριζόλα :)

 

Φωτογραφίες ΠΟΤΕ θα δούμε ΟΕΟ ???????  Δεν αντέχω άλλο !!!!!!!!  Εγώ αν δεν δω photo προτάσεις δεν κάνω. Μουλάρωσα τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος συντονιστής πώς μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες αλλά να αποκλείσω τον παράξενο PanaGreco ώστε να μη τις δει μόνο εκείνος; Γίνεται;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος συντονιστής πώς μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες αλλά να αποκλείσω τον παράξενο PanaGreco ώστε να μη τις δει μόνο εκείνος; Γίνεται;

Βλεπεις οτι μεχρι στιγμης δεν μιλαω. Μην το συνεχιζεις και με προκαλεις! :P

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάζει το θέμα ενας συντονιστής, παρακαλώ να μου πει αν μπορώ να αποκλείσω και δευτερο μέλος, βρήκα κι αλλον!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

:lolu:  :lolu:  :lolu:  :lolu:  :lolu:  :lolu:  :lolu:  :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάζει το θέμα ενας συντονιστής, παρακαλώ να μου πει αν μπορώ να αποκλείσω και δευτερο μέλος, βρήκα κι αλλον!

Βρε ασε τα σαλια. Τοση ωρα που σαχλαμαριζεις θα ειχες ανεβασει κατι.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τι να ανεβάσω άνθρωπε; Οι ρίζες του κουμπάρου σου επιπλέουν ακόμα (20 μερες τωρα). Θα ανεβάσω φώτο μόλις κάτσουν οι ρίζες και φτιάξω τη διακόσμηση γιατί όλα είναι φλου τώρα μεσα. Υπομονή δε λέτε όλοι ότι χρειάζεται το χόμπι; Φάτε υπομονή τώρα και πείτε καμιά τροφή να δίνω στα ψάρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε συ που εκανες θεμα τις τροφες. Παρε την tetra discus, ocean nutrition omniflakes και αν βρεις και την new era tropical, βιταμινουλες και σκορδοζουμο και εισαι μια χαρα.

Οτι και να τους δωσεις θα το φανε. Απλα φροντισε το μενου να εχει και πελετ.

Οσο για τις ριζες, τα παραξενα στους παραξενους λεει ο λαος!

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ρε Πανο βαλε καμια πετρα πανω στα ξυλα ωσπου να μουλιασουν. Και αφου κατσουνβγαλε τες.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες βρε Παρασκευά!!! Πως δε το σκέφτηκα;;;;;

Η ρίζα του PanaGreco, όπως ο ίδιος ισχυρίστηκε προκειμένου να δικαιολογηθει, είναι από δέντρο του Αμαζονίου από το ξυλο του οποίου κατασκευάζονται αβύθιστα κανό (τι σκέφτηκε ο αθεόφοβος). Το κατάλαβα όταν έβαλα πάνω της 2 μεγάλες πέτρες και η άνωση είπε να δείξει την δύναμή της και μου σήκωσε τη ρίζα στην επιφάνεια και πέταξε τις πέτρες πάνω στο τζάμι. Πέρα από την πλάκα, η ρίζα είναι αρκετά μεγάλη και θελει πολλές πέτρες και είναι έτσι το σχήμα της που δε μπορούν να "κάτσουν" πάνω τους πέτρες. Άλλες δύο τις έχω κρεμάσει και μια ακόμα.μικρη περιμένω να βυθιστεί σε κουβά στο μπαλκόνι (20 μερες κι αυτή).

Θοδωρή, από τη στιγμή που η σωστή διατροφη είναι βασικότατη για την καλή υγεία των ψαριών και την αποφυγή προβλημάτων, ασθενειών κτλ και ένεκα της άγνοιάς μου για τα συγκεκριμένα ψάρια, γιατί να μη κάνω θέμα τις τροφές; Να μη μου πει κάποιος ποιες πρέπει να δίνω για να τα έχω υγιή και ευχαριστημένα; Παράδειγμα, είναι σαρκοφάγα, να δίνω ας πούμε γαρίδα που και που; Πρέπει; Δε πρέπει και γιατί; Θυμάσαι που όταν έδινα σχεδόν κάθε μέρα bloodworms το είπανε και οι μου είπατε ότι δεν είναι καλό. Αν το συνέχιζα δε θα είχα προβλήματα μεθαύριο; Άλλο παράδειγμα, με τι μπορώ να φτιάξω μια DIY τροφή ιδανική γι' αυτά που να περιέχουν θρεπτικά συστατικά και ουσίες που πρέπει να λαμβανουν; Ναι, μπορώ να διαβάσω από δω κι από κει και να αποφασίσω. Θα είναι σωστά αυτά που θα διαβάσω ή είναι γραμμένα από κάποιον αδαή ή ξερολα; Στο κάτω κάτω αν είναι να κάνω του κεφαλιού μου ή να διαβάζω στα sites τι προτείνουν οι χομπιστες ανά τον κόσμο, να μη ξανανοίξω θέμα στο φόρουμ, δεν υπάρχει λόγος. Να πετάξω και ένα κιουπι στο ενυδρείο, οι Αμερικάνοι βάζουν, να πετάξω και ένα πλεκο 40 εκατοστά, οι Αμερικάνοι βάζουν, να ταίζω και μικρά ζωντανά ψάρια. Όποιος έχει κάτι να απαντήσει στο ερώτημα ας το κάνει, αν υπάρχουν μέλη που τους ενοχλούν οι 14 σελίδες και οι ερωτήσεις μου, ας το προσπεράσουν, δε θα παρεξηγηθώ, δεν είμαι τέτοιος τύπος. Στην τελική θα διαβάσουν το θέμα μου κι άλλα μέλη που έχουν τέτοια ψάρια και θα πάρουν ιδέες κι εκείνοι. Θεωρώ πάντως ότι στις 14 αυτές σελίδες, μόνο μπούρδες δε γράφτηκαν ούτε ζήτησα/ρώτησα κάτι αστείο. Στην τελική, στο προφίλ μου γράφω "αρχάριος"!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει φιλε, δεν ηξερα για το αβυθιστο ξυλο αυτου του αθλιου panagreco. Δεν ηξερα ακομη για το περιεργο σχημα τους. Ειπα να προτεινω τος πετρες μπας και δεις και εσυ τα ξυλα κατω.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε φίλε αφού ξέρεις ότι για τις 14 σελίδες ήταν αστείο. Μη το παρεξηγείς.

Για την τροφή δεν έχω εμπειρία με τέτοια ψάρια αλλά στους δίσκους μου τους έδινα κάθε μέρα bloodworms εναλλακτικά με αρτέμια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για την ρίζα δεν ξέρω πως την έχεις βάλει ή πως θέλεις να την βάλεις αλλά αν την έχεις βάλει με πλάτη στο ενυδρείο και δεν θέλεις να περιμένεις να βυθιστεί θα βάλεις δύο βεντούζες (αυτές που είναι για θερμοστάτες) στην πλάτη και θα την δέσεις με λεπτά δεματικά.

Link to comment
Share on other sites

Δε παρεξηγώ βρε, αφού το ξεκαθάρισα αυτό. Αυτό που είπα για τις 14 σελίδες δε το είπα για σένα, δε σε ξέρω; Τώρα θα σε μάθω;

Τέλος πάντων η πρότασή στον συντονιστή ισχύει και αν γίνεται να εξαιρέσει από τις φώτο και τον ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ! Χαχαχαχαχα!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...