Jump to content

Φεύγω από Αφρική, πείτε γνώμες για νέους κατοίκους


Recommended Posts

Η λύσσα μας πιάνει μέχρι ν' αποκτήσουμε τα ψάρια, και τότε συνήθως κάνουμε τα περισσότερα λάθη. Από τη στιγμή που θ' ασχοληθούμε μαζί τους, έρχεται πιστεύω κι ο σεβασμός.  :thumbup:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που ταΐζω τα ψάρια μου με κατεψυγμένη (bloodworms) και θέλω να ρωτήσω αν η υπάρχουν περιορισμοί στη συγκεκριμένη τροφή όπως πχ η σπιρουλινα που έδινα στις αφρικανες. Να δίνω κάθε μέρα μαζί με άλλες τροφές; Είναι OK για τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Ο μέσος κανόνας για ολες τις κατεψυγμενες τροφές σε ψάρια εκτροφής είναι 1 το πολυ 2 φορές την εβδομάδα. Είναι τροφές που επιβαρύνουν το νερό και τις δινουμε με φειδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο μέσος κανόνας για ολες τις κατεψυγμενες τροφές σε ψάρια εκτροφής είναι 1 το πολυ 2 φορές την εβδομάδα. Είναι τροφές που επιβαρύνουν το νερό και τις δινουμε με φειδώ.

Σώπα βρε!!! Κι εγώ έχω 5 μέρες τώρα ταΐζω σα παλαβός!!!
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Παρασκευα κ προσθέτω,ότι καλό θα είναι να μάθουν στις τροφές εμπορίου γιατί κ θα τα κακομαθεις Κ δεν θα σου τρώνε τπτ άλλο κ θα σου στοιχίζει παραπάνω, ειδικά οι ζωντανές

Προσωπικά τα ψάρια μου τα μαθαίνω στις υπόλοιπες τροφές, κατεψυγμένα κ ζωντανές τροφές, που υπάρχουν στα μαγαζιά, είναι μόνο για συμπλήρωμα :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το pleco που κάποια στιγμή θα μπει στο ενυδρείο μου πήρα φρέσκια τροφή.....εχινοδορο. Μόλις διάβασα ότι εχινοδορος και πλέκο δε πάνε μαζί γιατί κάποια στιγμή ο pleco θα μείνει μόνος του χαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

+1 στους απο πανω. Με μετρο βρε. Και πριν ταισεις ξεπαγωνε την και τα ζουμια πετα τα.

Εξαρταται τον πλεκο. Ποιον πλεκο θα βαλεις;

Γιατι νομιζεις πως με τα σεβερουμ πανε;

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

+1 στους απο πανω. Με μετρο βρε. Και πριν ταισεις ξεπαγωνε την και τα ζουμια πετα τα.Εξαρταται τον πλεκο. Ποιον πλεκο θα βαλεις;Γιατι νομιζεις πως με τα σεβερουμ πανε;Send from the heart of the Amazonas

Εννοείς ότι ο εχινοδορος δε ταιριάζει με τα severum βιοτοπικά ή ότι θα γίνει τροφή και γι' αυτά;

Από pleco θα βάλω ένα L204 από γέννα του tdinosauros, φίλου και συμπατριώτη.

Link to comment
Share on other sites

Για τους πλεκο με καλυψε ο Δημητρης, για τα σεβερουμ, η απαντηση ειναι και στο πρωτο ισως στο δευτερο ναι.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Για τους πλεκο με καλυψε ο Δημητρης, για τα σεβερουμ, η απαντηση ειναι και στο πρωτο ισως στο δευτερο ναι.

Send from the heart of the Amazonas

Που σε κάλυψε ο Δημήτρης; Στα υπόλοιπα που γράφεις δε βγάζω νόημα.
Link to comment
Share on other sites

Που σε κάλυψε ο Δημήτρης; Στα υπόλοιπα που γράφεις δε βγάζω νόημα.

Έκανα edit μιας και μπέρδεψα αυτά που ήθελα να γράψω :D

Ο 204 τρώει ξύλο κ θα έχεις "ροκανιδια ",αν θυμάμαι καλά όταν στο πρότεινα ειπες ότι δεν θα ήθελες κάτι τέτοιο

Κ με λαχανικά μπορείς να συμπληρώσεις την διατροφή του

Είναι πανέμορφο κ δυνατό ψάρι, ο αρσενικός όταν μεγαλώνει γίνεται εντυπωσιακός με τα αγκάθια του

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι Δημήτρη το θυμάμαι αλλά μου αρέσει σα ψάρι. Θα το πάρω και θα δω πως θα πάει. Αν μου κάνει το ενυδρείο ξυλουργείο θα πάω στο σπίτι του Κώστα (tdinosauros), θα του αφήσω στα σκαλιά ένα καλάθι με τον L204, θα χτυπήσω το κουδουνι και θα εξαφανιστω. Ειναι όμορφο ψάρι πάντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχε γραψει κατι ο Δημητριος και το εσβησε. Ο L 204 τρεφεται απο το ξυλο και ειναι και νυχτοβιος.

Τα σεβερουμ ζουν σε πολλα σημεια του ποταμιου και ισως σε καποια σημεια να υπαρχει και ο εχινοδωρος. Το πιο πιθανο ειναι να τον ξεριζωσουν και ισως να τον μασουλησουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα είναι το ξερίζωμα, αυτό μπορούμε να το αποφύγουμε. Το φάγωμα θα προσπαθήσω να το αποτρέψω με αναλογες τροφές για να τους κόψω την όρεξη για πρασινάδα (σπιρουλινα και άλλες φυτικες). Για τον L204 η αλήθεια είναι ότι με εντυπωσιασε σα ψάρι αλλά από την αρχή ήμουν διστακτικός από τη στιγμή που διάβασα για το ξυλο. Διάβασα μάλιστα ότι αφήνει τόσα υπολείμματα,που μπορεί ακόμα να μπουκώνει και το φίλτρο όταν σιγά σιγά θα συσσωρεύονται στον κάδο του. Εν τω μεταξύ έχω και δύο ρίζες του PanaGreco που δε λένε να βουλιαξουν με τίποτα. Στη μία έδεσα μια μεγαλη πετρα, την έβαλα μεσα και μου ανέβασε την πέτρα στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, θα πρεπει να μπεις σε διαφορετικες ρουτινες τωρα φιλε. Θα πρεπει να παιζει σκουπα συχα. Οσο για να σου μπουκωσουν το φιλτρο, το βλεπω σχεδον απιθανο! Απλα θα εχεις βρωμικο βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Με την πρασινάδα δεν θα τους κόψεις την όρεξη για ξύλο. Είναι στην φύση τους κ το χρειάζονται για την πέψη τους.

Μπορείς να τους δώσεις κ λίγο "κρέας " αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να γίνει βασική τροφή.

Σκούπα λίγο πιο συχνά κ με τα σεβερουμ που γίνονται μεγάλα ψάρια θα χρειάζεται να ανοίγεις πιο συχνά τα φίλτρα

Αλλά κ λίγο ίζημα στον βυθό σου,μόνο άσχημο οπτικά δεν θα το έλεγα. Πουθενά ουσιαστικά η φύση δεν "λαμπει"

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να αποφύγω το φάγωμα των φυτών λέω ότι θα δίνω αναλογες τροφές, όχι του ξύλου. Αυτό δε κόβεται. Θα το δούμε πως θα πάει με το ψάρι. Το πιο συχνό άνοιγμα των φίλτρων δε με ενοχλεί, ισα ισα που το κάνω με ευχάριστη γιατί γενικά μου αρέσει να ασχολούμαι με το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα είναι το ξερίζωμα, αυτό μπορούμε να το αποφύγουμε. Το φάγωμα θα προσπαθήσω να το αποτρέψω με αναλογες τροφές για να τους κόψω την όρεξη για πρασινάδα (σπιρουλινα και άλλες φυτικες). Για τον L204 η αλήθεια είναι ότι με εντυπωσιασε σα ψάρι αλλά από την αρχή ήμουν διστακτικός από τη στιγμή που διάβασα για το ξυλο. Διάβασα μάλιστα ότι αφήνει τόσα υπολείμματα,που μπορεί ακόμα να μπουκώνει και το φίλτρο όταν σιγά σιγά θα συσσωρεύονται στον κάδο του. Εν τω μεταξύ έχω και δύο ρίζες του PanaGreco που δε λένε να βουλιαξουν με τίποτα. Στη μία έδεσα μια μεγαλη πετρα, την έβαλα μεσα και μου ανέβασε την πέτρα στην επιφάνεια.

 

Εγώ σου είπα να βάλεις τσιμεντόλιθο αλλά δεν ακούς !!!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως στο δικο μου ενυδρειο που ειναι το ζευγαρι συν 4-5 μικρα(αυτα που βλεπω δηλαδη τα ξυλα ζουν και βασιλευουν και δεν εχω ροκανιδια.θα ειχα ξεμεινει απο ξυλο μεχρι τωρα.αυτα απο το δικο μου ενυδρειο και την δικη μου εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

Πάνο όταν βάλεις τον pleco μέσα πες μου να σου στείλω ένα τραπεζάκι που θέλω να κοντύνω τα πόδια του  χι χι χι χι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...