Jump to content

Φεύγω από Αφρική, πείτε γνώμες για νέους κατοίκους


Recommended Posts

Σίγουρα θα έχεις φτιάξει κάτι πολύ ωραίο.

 

Στείλε φωτός με την 1η ευκαιρία!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχεις φτιάξει κάτι πολύ ωραίο.

Στείλε φωτός με την 1η ευκαιρία!

Έχει δουλειά ακόμη, δε τελείωσα. Αυτή τη στιγμή ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΥΣ....
Link to comment
Share on other sites

Acaras :)

Όχι ρε φίλε!!! Γίνονται τεράστια. Φτάνουν 25 πόντους και αυτά. Θέλω ψάρια να φτάνουν το πολύ 15 εκ. Θέλω βασικά τα firemouth αλλά επειδή δε ξέρω από αυτά τα ψαρια, δε γνωρίζω τον αριθμό που μπορώ να βάλω, αν πρέπει να είναι χαρεμι ή μεικτά κτλ.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ζευγαρι εισαι ενταξει Πανο. Απο κει και περα, κιχλιδες ειναι και οι συμπεριφορες παιζουν.

Προσεξε τις θερμοκρασιες ομως γιατι διαφερουν μεταξυ τους.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάτι άλλο υπόψη σου; ....βασικά οταν λες ζευγάρι, μιλάς για τα firemouth έτσι; να ρωτήσω και για κανα pleco μιας και τα είχα τόσο καιρό παρεξηγημένα ή θα γίνει σούπα το ενυδρείο;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να βάλεις και pleco, υπάρχει μεγάλη ποικιλία, όρεξη να έχεις για να ψάξεις και να διαλέξεις.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να βάλεις και pleco, υπάρχει μεγάλη ποικιλία, όρεξη να έχεις για να ψάξεις και να διαλέξεις.... ;)

Δεν έχω ιδέα από pleco. Η αλήθεια είναι ότι τα είχα πολύ παρεξηγημένα αυτά τα ψάρια αλλά είδα κάτι πανέμορφα πλάσματα που δε ξέρω πως να τα ψάξω για περαιτέρω πληροφορίες διότι εκεί που τα είδα δεν είχε τις ονομασιες τους. Βρήκα δουλειά μου φαίνεται για το Σαββατοκυριακο.

Για τα firemouth ποια είναι η άποψή σου για τον αριθμό; Είναι προτιμότερο.να είναι ζευγάρι, χαρεμι ή μια πεντάδα και από τα δύο φύλα; Με συγχωρείς για τις πολλές ερωτήσεις και για το ότι τραβάω το θέμα πολύ αλλά από Αμερικάνικα θέματα ξέρω μόνο για τα hot dog, το φυστικοβουτυρο και γενικά ότι έχει να κάνει με το βρώμικο φαΐ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα από pleco. Η αλήθεια είναι ότι τα είχα πολύ παρεξηγημένα αυτά τα ψάρια αλλά είδα κάτι πανέμορφα πλάσματα που δε ξέρω πως να τα ψάξω για περαιτέρω πληροφορίες διότι εκεί που τα είδα δεν είχε τις ονομασιες τους. Βρήκα δουλειά μου φαίνεται για το Σαββατοκυριακο.

Για τα firemouth ποια είναι η άποψή σου για τον αριθμό; Είναι προτιμότερο.να είναι ζευγάρι, χαρεμι ή μια πεντάδα και από τα δύο φύλα; Με συγχωρείς για τις πολλές ερωτήσεις και για το ότι τραβάω το θέμα πολύ αλλά από Αμερικάνικα θέματα ξέρω μόνο για τα hot dog, το φυστικοβουτυρο και γενικά ότι έχει να κάνει με το βρώμικο φαΐ.

Ένα καλό site για πλέκο είναι αυτό http://www.planetcatfish.com/catelog/numbers.php?mode=l&thumbs=16, όπως και αυτό http://www.plecoplanet.com/forum/articles.php.

Μπορείς να πάρεις μια ιδέα γι' αυτά τα ψάρια και ν'αναζητήσεις πληροφορίες για κάποιο είδος που μπορεί να σ' ενδιαφέρει. Τα πλέκο είναι μια ξεχωριστή παρουσία στο ενυδρείο, και αν και αρκετά απ'αυτά είναι πολλές φορές ακριβοθώρητα, πιστεύω ότι θα τα ευχαριστηθείς. Θα πρότεινα πάντως να καταλήξεις πρώτα με την επιλογή των υπόλοιπων ψαριών που θα μπούνε στο ενυδρείο. Έτσι θα έχεις ένα μπούσουλα για το είδος και το μέγεθος του πλέκο που θα μπορέσει να σταθεί.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και η παραγγελία των Firemouth. Έχω όλη μέρα s;hmera να ψάχνω για pleco. Εχω δει κάποια ωραια ψάρια αλλά δυστυχώς οχι σε ελληνικά καταστήματα. Τα ελληνικά  καταστήματα, έχουν τα συνηθισμένα ancistrus sp. (και κάτι παραλλαγές τύπου alpino) και τα άλλα που γίνονται θηρία καμια 40αριά - 50 πόντους . Δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία και δεν υπάρχουν τα ψάρια που μου κίνησαν περισσότερο το ενδιαφέρον ή υπάρχουν αλλά γίνονται τεράστια και δε μπορώ να τα βάλω ή όπως τα υπέροχα Hypancistrus ξεφεύγουν λίγο στην τιμή. Ξέρετε που μπορώ να κοιτάξω μπας και βρω κάτι;

 

.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα νομίζω ή παρελαβε η άβυσσος ή εχει λιστα για προπαραγγελια ειμαι σιγουρος οτι τα ειδα και τα δυο στην άβυσσο... χτυπα ενα τηλέφωνο....

Link to comment
Share on other sites

L 204 θα προτείνω

Δεν γίνονται πολύ μεγάλα κ είναι δυνατά ψάρια, χωρίς να ξεφεύγουν σε τιμή

:)

Όμορφο ψάρι. Όταν το είχα εγώ όμως μου είχε γεμίσει το ενυδρείο ροκανίδι. Τρώει τα ξύλα.

Link to comment
Share on other sites

L 204 θα προτείνω

Δεν γίνονται πολύ μεγάλα κ είναι δυνατά ψάρια, χωρίς να ξεφεύγουν σε τιμή

:)

Ωραίο ψάρι!

 

Όμορφο ψάρι. Όταν το είχα εγώ όμως μου είχε γεμίσει το ενυδρείο ροκανίδι. Τρώει τα ξύλα.

Πω πω ρε φίλε.....είμαι και σαν τον Monk εγώ και δε τα αντέχω τέτοια πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εχω τόσες μέρες ψάχνω για pleco, εχω πάρει ΤΑ τηλέφωνα και δουλειά δε γίνεται. Είναι δύσκολο να μου στείλουν ένα ψαρι μονο λένε τα καταστήματα. Τουλάχιστον σε δύο που βρήκα ψαρι να με ενδιαφέρει, θέλουν ελάχιστη παραγγελία 50 και 60€ για να μου στείλουν με ΚΤΕΛ (μιας και μιλάμε για ζωντανό), βάλε και το ζωντανό, βάλε και τα μεταφορικά, πρέπει να δώσω 100€ για να πάρω ένα ψαρι ουσιαστικά και τα υπόλοιπα πασατέμπο. Έλεος δηλαδή! Αφού θα τους πληρώσω, τσάμπα θα μου το στείλουν;;;;..... @#@§&% την επαρχία μου μέσα!!!!! Αποκομμένοι απο τον υπόλοιπο κόσμο. Σα τον Νεάντερταλ αισθάνομαι. Για 1,5 ώρα διαδρομή με το λεωφορείο ο άλλος θέλει 60€ παραγγελία γιατί δε τον συμφέρει λέει. Σε περιστέρι να το δέσει, σε 45 λεπτά θα είναι εδώ....και με 5λεπτη ξεκουραση στη Βέροια να πούμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εχω τόσες μέρες ψάχνω για pleco, εχω πάρει ΤΑ τηλέφωνα και δουλειά δε γίνεται. Είναι δύσκολο να μου στείλουν ένα ψαρι μονο λένε τα καταστήματα. Τουλάχιστον σε δύο που βρήκα ψαρι να με ενδιαφέρει, θέλουν ελάχιστη παραγγελία 50 και 60€ για να μου στείλουν με ΚΤΕΛ (μιας και μιλάμε για ζωντανό), βάλε και το ζωντανό, βάλε και τα μεταφορικά, πρέπει να δώσω 100€ για να πάρω ένα ψαρι ουσιαστικά και τα υπόλοιπα πασατέμπο. Έλεος δηλαδή! Αφού θα τους πληρώσω, τσάμπα θα μου το στείλουν;;;;..... @#@§&% την επαρχία μου μέσα!!!!! Αποκομμένοι απο τον υπόλοιπο κόσμο. Σα τον Νεάντερταλ αισθάνομαι. Για 1,5 ώρα διαδρομή με το λεωφορείο ο άλλος θέλει 60€ παραγγελία γιατί δε τον συμφέρει λέει. Σε περιστέρι να το δέσει, σε 45 λεπτά θα είναι εδώ....και με 5λεπτη ξεκουραση στη Βέροια να πούμε!

 

Και εμείς βρε τι κα΄νουμε εδώ? Την Ακρόπολη κοιτάμε?  Πες μου που το βρήκες το ψάρι και θα στο στείλω εγώ. Αν και θα προτιμούσα να ερχόσουνα στην κοπή της πίτας μας και να στο παραδώσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο κατεληξες σε πλεκοειδες που σου αρεσει τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Πανο κατεληξες σε πλεκοειδες που σου αρεσει τελικα;

Κατέληξα αλλα μου "χαλάνε" τη δουλειά. Δε μ' αφήνουν να ψάξω με την ησυχία μου.
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς βρε τι κα΄νουμε εδώ? Την Ακρόπολη κοιτάμε? Πες μου που το βρήκες το ψάρι και θα στο στείλω εγώ. Αν και θα προτιμούσα να ερχόσουνα στην κοπή της πίτας μας και να στο παραδώσω.

Έχεις κάνει πολλά για να κάνεις ΚΑΙ αυτό. Δε θα αγγαρέψω κανέναν για κάτι τέτοιο. Αν τα μαγαζια ήθελαν, έχει καλώς. Δε θέλουν; Πάλι έχει καλώς. Απλά όταν χρειάζομαι από δω και περσ ψώνια, μειώνω τα επισκεπτομενα sites και κάποια αποκλείονται από την αρχή. Τι, μόνο στα πολλά με χρειάζονται; Άκου εκει θελει λέει 60€ για να κάνει τον κόπο να πάει στην κυριολεξία 10 λεπτά το πολυ με το μηχανάκι στο ΚΤΕΛ.

Link to comment
Share on other sites

κεντρο μεχρι κτελ αυτο κινητο ειναι 5 λεπτα.αλλα θα την βρουμε την ακρη.κατσε να σου στειλω φωτο απο μικρα και βλεπεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...