Jump to content

Φεύγω από Αφρική, πείτε γνώμες για νέους κατοίκους


Recommended Posts

Θοδωρή δε ψάχνω τίποτα πλέον. Απογοητεύτηκα. Πρέπει να το πάρω χαμπάρι ότι είμαι χωριάτης και δε θα ασχοληθούν μαζί μου. Θα φτιάξω καμιά 200άρια γίδια και θα γράφω σε φόρουμ με τίτλο "www.mountainzone.gr"

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε σε τι μαντρι θα τα βαλεις γιατι ισως να μην χωρανε! Χαχαχαχα.

Δεν θελω μιζερια. Πες τι θες και κατι θα βρουμε.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παντως συμφωνω με την λυση που προτεινε ο panagreco και ειμαι διατεθιμενος και εγω να βοηθησω στο πακεταρισμα και την αποστολη.

Αρκει να μας πεις ποια ψαρια θες,θα τα πακεταρουμε και θα στα στειλουμε.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να.ειστε καλά, σας ευχαριστώ πολύ αλλά όπως έχω γράψει και στον Βασίλη (rastaman) σε πμ το απόγευμα όταν μου είπε ότι αυτός θα μου στείλει ότι χρειαστώ, δε πρόκειται να αγγαρέψω κανέναν σας γι' αυτό το πράγμα. Η Αθήνα δεν είναι Άρτα ή Κοζάνη για να "πεταχτείς" από δω κι από κει. Ήδη αισθάνομαι υποχρεωμένος απέναντι σε καποια παιδιά που έτρεξαν για μένα και μου έκαναν χαρές. Με κάτι θα βολευτώ. Στο κάτω κάτω κάθε Παρασκευή στην περιοχή μου έχει λαϊκή και έρχεται κάποιος με ζωντανές πέστροφες.

Link to comment
Share on other sites

Πανο,εγω σε θεωρω φιλο και οπου μπορω να βοηθησω θα το κανω.Οχι για να νιωθεις υποχρεωμενος εσυ αλλα γιατι θελω να το κανω εγω.Εξαλου στο παρελθον με εχεις βοηθησει και εσυ,δεν τα μετραμε αλλα στο θυμιζω για να μην νιωθεις υποχρεωση.

 

Το χρεως ολων μας ειναι να βαλεις αυτο που πραγματικα γουσταρεις μεσα στο ενυδρειο σου,οποτε θα σου στειλω ενα κοπαδι πεστροφες! :P

 

Πες τι ψαρια γουσταρεις,σοβαρα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, τωρα σε πιασανε οι ντροπες; Νομιζω ο South εχει ενα χαρεμι L183 που αν θυμαμαι δεν το θελει. Η μια η θυληκια κιολας ηταν δικια μου. Κατσε να μιλησουμε μια με τον Χρηστο αν αυτο το ψαρι θες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εισαι ατυχος. Τα εχασε στον μεγαλο χαμο.

Ρε συ, τα sturisoma πως σου φαινονται;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα χρόνο περίπου τα αυθεντικά 183 έχουν εξαφανιστεί στις περισσότερες αγορές. Το τί συμβαίνει με αυτό το ψάρι δεν ξέρω. Από τα πιο όμορφα πάντως για μένα αν αποφασίσεις να βάλεις πλέκο τελικά είναι τα l201 και τα l18 ( πιο ακριβή επιλογή βέβαια αλλά για μένα αξίζει ). 

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα χρόνο περίπου τα αυθεντικά 183 έχουν εξαφανιστεί στις περισσότερες αγορές. Το τί συμβαίνει με αυτό το ψάρι δεν ξέρω. Από τα πιο όμορφα πάντως για μένα αν αποφασίσεις να βάλεις πλέκο τελικά είναι τα l201 και τα l18 ( πιο ακριβή επιλογή βέβαια αλλά για μένα αξίζει ).

Το δεύτερο μήπως εννοείς το L181;
Link to comment
Share on other sites

Αννα αν οντως εννοεις l18, πολυ δυσκολο γιαυτο το ενυδρειο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αννα αν οντως εννοεις l18, πολυ δυσκολο γιαυτο το ενυδρειο.

Send from the heart of the Amazonas

Γιατί Θοδωρή; Ίσα ίσα που του δίνουν τα προφίλ pH λίγο παραπάνω από τα υπόλοιπα. Μέχρι 7,5 τα άγρια υποτίθεται.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πλέον και δημόσια με Μιχάλη και Θοδωρή περί αποστολής κτλ.

....και για να μην νιώθεις οτι με αγγαρεύεις εγώ απλά θα επιβλέπω οτι ο ένας τα πήρε και ο άλλος τα έστειλε :usd:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Θοδωρή; Ίσα ίσα που του δίνουν τα προφίλ pH λίγο παραπάνω από τα υπόλοιπα. Μέχρι 7,5 τα άγρια υποτίθεται.

Τα συγκεκριμενα ψαρια φτανουν 30+ εκ και ειναι απο τα πιο δυσκολα πλεκο. Θελουν τρελλη ροη και πολυ πετρα και ψηλες θερμοκρασιες και ιδιαιτερη τροφη.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή αν το θέτεις από θέμα λίτρων, θεωρώ οτι για δύο ψάρια δεν είναι απαγορευτικό. Aquascape δεν έχουμε δει ακόμα, αλλά εφόσον ο Safarpn τώρα το στήνει έχει την ευχέρια να το κάνει με βάση τις ανάγκες των ψαριών του.

Link to comment
Share on other sites

Mα ηδη εχει στησει ενυδρειο με βασικα ψαρια τα firemouth και τα severum! Toν βλεπω να βαζει και κανα φυτακι. Οποτε ο συνδιασμος ροης, φυτων και μεγεθους ψαριων νομιζω ειναι ενα θεμα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σταματήσω να γράφω πριν πιω καφέ. Ε ας κάνει βασικά ψάρια τα πλέκο, πειράζει? :D 

 

Στα σοβαρά τώρα, τότε οντως ένα πιο μικρόσωμο είδος είναι μάλλον μονόδρομος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σταματήσω να γράφω πριν πιω καφέ. Ε ας κάνει βασικά ψάρια τα πλέκο, πειράζει? :D

Στα σοβαρά τώρα, τότε οντως ένα πιο μικρόσωμο είδος είναι μάλλον μονόδρομος.

Χαχαχαχα. Αστον μωρε θα μαθει. Αφρικανακι ηταν.

Πανο για τα sturisoma δεν μου απαντησες!

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα. Αστον μωρε θα μαθει. Αφρικανακι ηταν.

Πανο για τα sturisoma δεν μου απαντησες!

Send from the heart of the Amazonas

Δε θέλεις να σου απαντήσω.........

Τόσα όμορφα pleco και στα καταστήματα τίποτα. Τα μικρόσωμα που είναι τα όμορφα δε τα φέρνουν και φέρνουν τα "θωρηκτά" που γίνονται σε δελφίνια. Βρήκα ένα L204 από φίλο εδώ μεσα και του είπα να μου το κρατήσει αλλά μπήκα και διάβασα γι' αυτό και λέει οτι τρώει ξύλα και κάνει το ενυδρείο χάλια από υπολλείματα, μπορεί ακόμα να μπουκώσει και το φίλτρο με τον καιρό. Έχω χάσει τη μπάλα, δεν είμαι και υπομονετικός, δε ξέρω που να ψάξω, τι να βρώ και μάλλον δε τα γλιτώνω τα γίδια.

 

Link to comment
Share on other sites

Στο ειπα φιλαρακι, εδω ειναι Αμαζονιος. Δεν ειναι τα νταμαρια της Αφρικης. Χαχαχα.

Παντως δεν εχεις δικιο για τα στουρισομα. Πολυ ομορφο και ενδιαφερον ψαρι. Παιζει και να το βλεπεις και πιο συχνα απο οποιοδηποτε αλλο πλεκοειδες.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πανο το sturistoma που ανεφερε ο Θοδωρης ειναι οντος ενα τρομερο, ασυνηθιστο και περιεργο ψαρι. Μεχρι πριν κανενα χρονο δεν τα εβλεπα συχνα. Μετα ομως απο καποια εισαγωγη που εγινε απο καταστημα ειναι αρεκετα πλεον στα ενυδρεια μας. Μαλλιστα ο φιλος Kadmos (Χρηστος), εχει κανει επιτυχυμενες αναπαραγωγες. Δεν ειναι ακριβα και δεν ειναι και πολυ απαιτητηκα. Δες και τα ferlawela (η καπως ετσι), που ειναι ξαδερφακια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά  τα sturisoma είναι ντελικάτα και δε θα τα δοκίμαζα με μεγάλες τσαμπουκαλεμένες κιχλίδες.Όλα πιθανά σ'αυτό το κόσμο, αλλά δεν μου κολλάει ο συνδυασμός. Γι' αυτό είπα στον Πάνο να διαλέξει πρώτα τι θα βάλει πάνω, και βλέπει μετά τι επιλογές έχει για κάτω. Εκτός κι αν προτιμάει να κάνει το αντίθετο. :bigemo_harabe_net-170:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα sturisoma είναι ντελικάτα και δε θα τα δοκίμαζα με μεγάλες τσαμπουκαλεμένες κιχλίδες.Όλα πιθανά σ'αυτό το κόσμο, αλλά δεν μου κολλάει ο συνδυασμός. Γι' αυτό είπα στον Πάνο να διαλέξει πρώτα τι θα βάλει πάνω, και βλέπει μετά τι επιλογές έχει για κάτω. Εκτός κι αν προτιμάει να κάνει το αντίθετο. :bigemo_harabe_net-170:

Φιλε εισαι πατερας πραγματικος!!! Με εντυπωσιαζει ποσο προσεχεις τα ψαρακια αυτα!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...