Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

από τίποτα, απλά στο EI είχα δει κάπου ότι μια μέρα δεν ρίχνουμε τπτ.  πριν την αλλαγή νερού αν δε κάνω λάθος, και λέω μήπως παίζει κάτι τέτοιο

 

Πριν την αλλαγη νερου δεν ριχνεις τιποτα και την ημερα της αλλαγης νερου ριχνεις μακρο

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αλλαγη νερου δεν ριχνεις τιποτα και την ημερα της αλλαγης νερου ριχνεις μακρο

κάτι δεν έχω καταλάβει καλά με το EI , στις δοσολογίες είμαι στα σωστά επίπεδα, δλδ όλη την εβδομάδα παίζω εδώ

 

CO2  25-35 ppm

ΝΟ3  10-30 ppm

Κ +  10-30 ppm

PO4  1,0-2,0 ppm

Fe  0.2-0.5ppm ή υψηλότερο  (παραπάνω δεν πάω ποτέ- κάπου στα 0.3 είμαι πάντα)

GH 3 ή μεγαλύτερο

 

απλά ποια η διαφορά με το να τα πετάω όλα μαζί και ποια μέρα παρά μέρα?

βέβαια κάνω και τεστ 2 φορές την εβδομάδα

έχω και την εντύπωση ότι μου ξεφεύγει η ουσία του EI ....

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Αν τα πετας ολα μαζι δεν κανεις ΕΙ κανεις δικο σου προγραμμα.

Η ΕΙ ειναι μια μερα μακρο μια μερα μικρο και μια μερα τιποτα.

Επισης η ουσια στη μεθοδο αυτη ειναι οτι ριχνω παραπανω απο οσο χρειαζομαι ωστε τα φυτα μου να μη βγαλουν ελειψεις και κανω αλλαγη νερου 50% για να τραβιξω οτι περισευει.

Διαβασε και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Αμα πετάξεις 20 νιτρικά Ευθύμη με τη μία θα την ακούσουν και τα ψάρια, επίσης θα βγάλεις άλγες άμα τα ρίξεις όλα, το μέρα παρά μέρα είναι ώστε να πέφτουν ποσότητες που να μπορούν να τις απορροφήσουν τα φυτά, αφήνεις μία μέρα πριν την αλλαγή επίσης να απορροφήσουν κι ό,τι έχει περισσέψει φεύγει με την αλλαγή. Τόσος κόσμος το ακολουθεί με μεγάλη επιτυχία (όπως κι εγώ), αν ξεφύγεις απ το πρόγραμμα αφενός πλέον όπως σου είπε κι ο Κώστας δεν είναι ΕΙ, αφετέρου παίζεις με τη φωτιά να γεμίσεις άλγες, η επιλογή είναι καθαρά δική σου. 

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε φτασει στις 30 σελιδες και κοντα στους 2 μηνες κι ακομη ενυδρειο δεν εχω δει. Τι φτιαχνεις ρε φιλε, το γεφυρι της Αρτας;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε φτασει στις 30 σελιδες και κοντα στους 2 μηνες κι ακομη ενυδρειο δεν εχω δει. Τι φτιαχνεις ρε φιλε, το γεφυρι της Αρτας;

σελίδα 24 ,έχει φώτο

Link to comment
Share on other sites

σελίδα 24 ,έχει φώτο

Πςςςςς, μια φώτο στις 30 σελίδες. Του χρόνου πάλι :P

Link to comment
Share on other sites

Είδα πολλές φυσαλίδες στην επιφάνεια και μυρίστηκα τη δουλειά.. Αμμωνία.. Ένας οτόκινκλος μας είχε χαιρετήσει..

 

Φοβάμαι πως μπορεί να έπαιξε ρόλο και το κυανοβακτήριο σε περίπτωση που το έφαγε.

Link to comment
Share on other sites

Τι εφαγε και τι επαθε;

Δεν γνωρίζω.. Πάντως επειδή έχω κυανοβακτήριο και αύριο θα ξεκινήσω θεραπεία, διάβασα πως  πολλές φορές τσιμπάει το κυανό και ενδέχεται να τον ενοχλήσει. Δεν ξέρω αν αυτό τον έστειλε ή απλά δεν ήταν δυνατός και δεν προσαρμόστηκε.

 

Τώρα όπως καταλαβαίνεις καθαρίζω και κάνω μεγάλη αλλαγή νερού για να μετρήσω μετά να δω τι κάνουμε..

Link to comment
Share on other sites

Οι οτο δεν ειναι τοσο πλεον ουτε τοσο δυσκολοι στην διατροφη τους καθως ειναι εκτροφης.

Στην προκειμενη για το κυανο και θανατο ζωντανου απο αυτο δεν εχω διαβασει κατι καπου.

Ισως δεν εχει τυχει βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

Οι οτο δεν ειναι τοσο πλεον ουτε τοσο δυσκολοι στην διατροφη τους καθως ειναι εκτροφης.

Στην προκειμενη για το κυανο και θανατο ζωντανου απο αυτο δεν εχω διαβασει κατι καπου.

Ισως δεν εχει τυχει βεβαια...

Επειδή είναι η 2η φορά που το αντιμετωπίζω και το ψάχνω έχω βρει αναφορές που ψαράκια ασθενούν από την κατανάλωση του.. Υπότιθεται πως γενικά το αποφεύγουν , δεν ξέρω αν οι ότο σαν αποκλειστικά αλγοφάγοι το κατανάλωσαν καταλάθος.. Κρίμα ο ψάρις πάντως είναι αξιαγάπητα τα γατοψαράκια..

 

Μπορεί και να μην προσαρμόστηκε καλά επειδή είχα 3.. Γενικά θέλω να τους κάνω 7 για να είναι ομάδα μιας και αρέσκονται σε αυτό. Απλά ακόμα δεν έχω βρει κάπου.. Περιμένω τώρα ένα μαγαζί να φέρει και αφού προσαρμοστούν κλπ τότε θα το κάνω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εφταιξε το κυανο.

Οι οτο θελουν καλα στρωμενο ενυδρειο, ωστε να βρισκουν να τρωνε.

Γενικα ειναι ευαισθητα και ντροπαλα ψαρια .

Εγω τους ειχα στο 180λιτρο, και λογο οτι δεν ειχε αρκετο βιοφιλμ, γενικα τροφη ειχανε αδυνατησει, τωρα τους εχω στα γαριδαδικα και ειναι η καλυτερη τους.

Κινουνται και τρεφοντε κυριως το βραδυ.

Ασχετο αλλα δοκιμαζω τωρα ενα πειραμα στο 180 λιτρο, πλέον εχουμε τον ιδιο φωτισμό .

2 χ 39 τ5 6500κ

Και μια ροζ sylvania νομιζω δεν θυμαμαι watt.

 

Σε 30-40 cm απο την επιφανεια του νερου.

Θα δουμε πως θα πανε τα φυτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εφταιξε το κυανο.

Οι οτο θελουν καλα στρωμενο ενυδρειο, ωστε να βρισκουν να τρωνε.

Γενικα ειναι ευαισθητα και ντροπαλα ψαρια .

Εγω τους ειχα στο 180λιτρο, και λογο οτι δεν ειχε αρκετο βιοφιλμ, γενικα τροφη ειχανε αδυνατησει, τωρα τους εχω στα γαριδαδικα και ειναι η καλυτερη τους.

Κινουνται και τρεφοντε κυριως το βραδυ.

Ασχετο αλλα δοκιμαζω τωρα ενα πειραμα στο 180 λιτρο, πλέον εχουμε τον ιδιο φωτισμό .

2 χ 39 τ5 6500κ

Και μια ροζ sylvania νομιζω δεν θυμαμαι watt.

 

Σε 30-40 cm απο την επιφανεια του νερου.

Θα δουμε πως θα πανε τα φυτα. :)

Eσύ τα έχεις πολύ ψηλά από την επιφάνεια, εμένα είναι στα 15-20 εκατοστά. Παρόλα αυτά νομίζω δεν έχεις κανέναν λόγο να μην πάει καλά. Εγώ βέβαια δεν έβαλα ροζ grolux , έβαλα μία eheim στα 4000κ plants. Καλή πρέπει να ναι αλλά μέχρι να ξεμπερδέψω με τα κυανοβακτήρια δεν θα το μάθω.

 

Κοίταξε Νίκο τα γνωρίζω για τους ότο επειδή μου αρέσουν πολύ και μπαίνω και διαβάζω. Φαγητό λόγω του bloom που έχω φάει, αααααααααάπλετο! Τρώνε συνέχεια από τα τζάμια τα οποία επίτηδες δεν τα καθαρίζω ιδιαίτερα.

Μακάρι να μην φταίει το κυανό και να μην έγινε κατανάλωση στο στομάχι τους γιατί τότε θα χάσω και τους επόμενους 2 (αύριο βέβαια θα ξεκινήσω αγωγή γιατί παράγινε).

 

Το ενυδρείο παύει να έχει χαρακτήρα iwagumi .. 2 ξύλα μπήκανε εκεί που ήταν τα κοτρόνια , θα φυτεύτει από πίσω και η μισή κούμπα πήρε δρόμο :). Γενικά, εδώ και κανένα 2ωρο κάνω δουλίτσες και αύριο έχει συνέχεια.

 

Θέλω να διαμορφώσω συνθήκες για τους καρδινάλιους σε συνδιασμό με τα φυτά μου αλλά θέλω να παρέχω καλές συνθήκες με κρυψώνες και ξύλο.

 

Τα φυτά που έχω τώρα μέσα στο ενυδρείο είναι

 

cuba

pogostemon stellata

cabomba furcata

alternanthera red ruby

alternanthera mini

ranunculus inundatus

 

Tα pogostemon helferi θα τα χαιρετήσω γιατί τα ευαίσθητα φυλλαράκια τους δεν την πάλεψαν με το κυανό και τα χάνω ένα προς ένα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε..θα σου πω γιατι σε βλεπω παλι να κανεις τα ιδια λαθη...

Το ενυδρειο δεν το εχεις αφησει στην ησυχια του,ουτε και τα ψαρια.

Το ενυδρειο το στηνουμε και το αφηνουμε να παρει το δρομο του.

Εσυ δεν το αφηνεις να ηρεμισει,ολο αλλαγες εισαι,ακομα και τωρα παλι βγαζεις πετρες και βαζεις ξυλα.

Πιστευεις οτι ολο αυτο που κανεις ειναι σωστο?Το ενυδρειο ειναι 1-2 μηνων και ολο απο πανω εισαι και με τα χερια μεσα.

Πολυ λογικο να χανεις ψαρια και πιστεψε με μπορει να χασεις και αλλα αφου τα στρεσσαρεις συνεχεια.

Απο εκει και περα ειναι δικο σου θεμα τι θα κανεις με το ενυδρειο σου,αλλα να ξερεις οτι αυτο που κανεις ειναι λαθος και θα εχεις ολο προβληματα.

Οι αλγες τωρα μ αυτα που κανεις μπορει να οργιασουν γιατι ανακατευεις βυθους βγαζοντας πετρες,συν οτι μπορει να σου ανεβασει αμμωνια και να εχεις θεματα.

Τα φρεσκα ενυδρεια δεν τα πειραζουμε,ουτε τα αλλαζουμε συνεχεια,τα αφηνουμε στην ησυχια τους.

Link to comment
Share on other sites

Aπό όταν έστησα το ενυδρείο δεν είχα εισβάλει ούτε 1 φορά μέσα για να ενοχλήσω με κάποιον τρόπο. Οπότε τα 2 αυτά ψαράκια δεν χάθηκαν από δικές μου παρεμβάσεις. Είχα να βάλω χέρι μέσα από την προηγούμενη εβδομάδα που κλάδεψα και καθάρισα.

 

Σήκωσα δεν ανακάτεψα. Όταν βρήκα το νεκρό ψάρι και είχε ammonia spike το ενυδρείο , έκανα μεγάλη αλλαγή νερού και καθάρισα επιφανειακά τον βυθό για τα οργανικά.

 

Οι πέτρες έπρεπε να φύγουν γιατί λόγω του μεγέθους δεν υπήρχε κυκλοφορία μέσα στο ενυδρείο. Όπως τις σήκωσα έτσι ακούμπησα τα 2 μου ξύλα χωρίς πολλά πολλά. Ο βυθός πρόσεξα να μην ανακατευτεί.

 

Οι μετρήσεις μου σήμερα είναι άριστες μετά την χτεσινή "καθαριότητα". 0 αμμωνία, 0 νιτρώδη, 5 νιτρικά.

 

Τους καρδινάλιους χτες τους ταϊσα σχεδόν με το χέρι και τα δάχτυλα μου φαγητό τα περνάνε.

 

Οπότε όχι, δεν δημιούργησα κάποιο πρόβλημα με τις αλλαγές που έκανα , αντιθέτως ήταν απαραίτητες για τη συνέχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Ευθυμη με αυτες τις αγγλικες ορολογιες σου! Τελειωσαν τα Ελληνικα αρθρα και εχεις πιασει τα αγγλικα? :D  Σοβαρα τωρα ,τι εννοεις οτι το ενυδρειο ειχε ammonia spike απο το νεκρο ψαρι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Ευθυμη με αυτες τις αγγλικες ορολογιες σου! Τελειωσαν τα Ελληνικα αρθρα και εχεις πιασει τα αγγλικα? :D Σοβαρα τωρα ,τι εννοεις οτι το ενυδρειο ειχε ammonia spike απο το νεκρο ψαρι?

Αυτο του εχει κατσει τωρα. Αυτο διαβασε τελευταιο. Οχι οτι το ενυδρειο ειναι αστρωτο ακομη!

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αστρωτο;

Το ενυδρείο το έχω μπολιάσει την τελευταία εβδομάδα 2 φορές ένα 3 μέρες.

Δυνατή βιολογία δεν έχει το φίλτρο ακομα, αλλά και τα δικά σας φίλτρα σε περίπτωση νεκρού ψαριού μπορεί να μην σας καλύψουν στο 100%.

Τώρα τι συζητάμε ακριβώς;

Εμένα χάθηκε ένα ψαράκι και εγώ σας έγραψα σε τι κινήσεις προέβησα για να αποσοβησω τυχόν προβλήματα στα υπόλοιπα.

Που είναι τα λάθη;

Το ότι αποφάσισα να βγάλω 2 πέτρες που δεν άφηναν την κυκλοφορία του νερού;

Το ότι αποφάσισα να δημιουργήσω περισσότερες κρυψώνες και καλύτερες συνθήκες;

Το ότι καθάριζα και ρουφάγα χτες το κυανό επι 1 ώρα;

Το ενυδρείο έχει γεμίσει 3 εβδομάδες όχι 2 μήνες που είναι το θέμα.

Στις 3 εβδομάδες είναι η 1η φορά που αποφασίζω για παρέμβαση βλέποντας πως κάποια πράγματα είναι λάθος.

Επειδή αρχίζω και νιώθω πως το να γράψω για 1 πρόβλημα μου με κανει να αισθάνομαι μαζοχιστικες τάσεις με τις απαντήσεις που δέχομαι ύστερα , μήπως θα ήταν καλύτερο να γράφω απλα όταν ολα είναι καλά;

Δηλαδή, παρουσίαση ενυδρείου όταν είναι τέλειο, update και ενημέρωση όταν ολα ζουν και βασιλεύουν! Και παει λέγοντας...

Εγώ πιστεύω πως πιο σημαντική είναι η αναφορά ενός προβλήματος παρά η ανάρτηση εικόνων για να δείξω πόσο ΤΕΛΕΙΑ είναι ολα.

Και κλείνω επαναλαμβάνοντας πως ΚΑΝΩ λάθη όπως όλοι.

Αν δεν ΕΚΑΝΑ και ΗΜΟΥΝ αλάνθαστος δεν θα είχα λόγο να γράφω και να ζητάω συμβουλές.

Τέλος, δεν παρεξηγούμαι με κάτι.

Πολυ δύσκολα φτάνω σε σημείο να ΠΩ ότι παρεξηγηθηκα .

Απλα μπορώ να απαντάω και εγώ χοντροκομμένα Κατι που θα μπορούσα σε πολλές περιπτώσεις να Κανω βλέποντας πως δέχομαι απαντήσεις που δεν ανταποκρίνονται στο ερώτημα μου αλλά έχουν μπει στον αυτόματο πιλότο.

Δεν το Κανω όμως και διατηρώ φιλική και κοινωνική διάθεση μέσω της οποίας θεωρώ πως γίνονται οι ωραιότερες συζητήσεις και βγαίνουν ΩΡΑΙΑ αποτελέσματα.

Υπάρχουν απαντήσεις ΠΟΛΥ ωραίες με καλή προσέγγιση και επι του θέματος και υπάρχουν και απαντήσεις που είναι προδιατεθειμένες-αυτομάτου πιλότου που τελικά εγώ δεν θα Παρω κάτι θετικό από αυτές.

Φυσικά υπάρχουν και απαντησαρες με ΠΟΛΥ θετική ενέργεια , εμψυχωτίκες και χρήσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Το φορουμ δεν ειναι μονο για να ρωτας και να παιρνεις απαντηση.Παιζει και η πλακα και το πειραγμα και το εκτος θεματος.Μια ερωτηση εκανα εγω και σου εβαλα μπροστα την λεξη ''σοβαρα''.

Link to comment
Share on other sites

Ημουν σίγουρος πως θα προσωποποιηθει η απάντηση μου αλλά όχι Κοσμα σε καμία περίπτωση δεν έδωσα αυτή την απάντηση σε συνέχεια της δικιας σου. Μπορώ να σου ΠΩ ότι χαμογέλασα κιόλας :)

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω βρε :D  Πιο πολυ ηθελα να σου τονισω το ρολο του φορουμ.Δεν μου απαντησες ομως

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω βρε :D  Πιο πολυ ηθελα να σου τονισω το ρολο του φορουμ.Δεν μου απαντησες ομως

Και εγώ ήθελα να τονίσω πως ρομποτοποιημένες απαντήσεις με επικριτική διάθεση οι οποίες δεν συνοδεύονται από κάποια συμβουλή δεν ωφελούν αυτόν που αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα.

Αυτά δεν τα λέω σε συνέχεια της δικιάς σου απάντησης και του Sturm , τα λέω επειδή γενικότερα παρατηρώ εδώ και καιρό προδιατεθειμένες απαντήσεις σε ενυδρειακά ζητήματα που με απασχολούν. 

 

To ammonia spike για να σου απαντήσω συναντάται κυρίως σε "αδύναμα" ενυδρεία τα οποία ακόμα δεν έχουν στρώσει 100%.Στα οποία ο κύκλος του αζώτου δεν έχει ολοκληρωθεί και η βιολογία είναι αδύναμη. Αυτό που λέει ο Sturm είναι σωστό.

 

Ένα στρωμένο ενυδρείο πιθανότατα να μην αντιμετωπίσει έκρηξη αμμωνίας από 1 μικρό ψαράκι που πέθανε. Ίσως να το αντιμετωπίσει από 1 μεγαλύτερο.

 

Σε γενικές γραμμές, νεκρό ψάρι ή σαλιγκάρι , λόγω του ότι αρχίζει να σαπίζει δημιουργεί αμμωνία. Σε περίπτωση που το φίλτρο δεν είναι τόσο δυνατό, δεν μπορεί να την διαχειριστεί εύκολα οπότε η μόνη σωτηρία είναι μία μεγάλη αλλαγή νερού , prime για αποτοξικοποίηση , βακτήρια νιτροποιητικά κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια αυξανεται αν το αφησεις μεσα το ψαρι. Αν πεθανει και το βγαλεις δεν εχεις θεμα. Ειδικα ενα μεγαλο φιλτρο οπως το δικο σου με ενα μικρο ψαρακι οπως ο οτοκικλος.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια αυξανεται αν το αφησεις μεσα το ψαρι. Αν πεθανει και το βγαλεις δεν εχεις θεμα. Ειδικα ενα μεγαλο φιλτρο οπως το δικο σου με ενα μικρο ψαρακι οπως ο οτοκικλος.

Send from the heart of the Amazonas

Πρέπει να ήταν από την προηγούμενη νύχτα.

 

Όταν γύρισα από τη δουλειά απόγευμα κατά τις 6 είδα τις φυσαλίδες στην επιφάνεια και κατάλαβα πως κάτι δεν πάει καλά και άρχισα να ψάχνω μέχρι που τον βρήκα.

Πιθανότατα , να τον είχα χάσει αρκετές ώρες πριν και να είχε ξεκινήσει η αμμωνία.

 

Γενικά, ρίχνω με το μάτι ελέγχους στον αριθμό τους. Απλά αυτοί είναι πολύ μικροί και καμουφλάρονται μέσα στα φυτά και δεν τους εντοπίζεις εύκολα.Θέλει λίγο πιο τακτικό έλεγχο τώρα που δεν φιλοξενώ μόνο 2 ψαράκια :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...