Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Επιτέλους φωτό!! Είναι πολύ όμορφο  :thumbsu:

Eυχαριστώ πολύ πολύ! Ελπίζω να είδες την τελευταία από το Link γιατί οι άλλες είναι σκέτη ομίχλη :P 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ πολύ! Ελπίζω να είδες την τελευταία από το Link γιατί οι άλλες είναι σκέτη ομίχλη :P

Χαχαχαχα...

Μια χαρα η δουλεια φαινεται ακομα και σε φωτος νυχτα χωρις φεγγαρι..

Κατα τα αλλα..

Υπαρχει λογος που δεν ανεβαζω φωτος!!

Πιστεψε με πιο "αμπαλος"στο ανεβασμα φωτος απλα δεν υπαρχει!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα...

Μια χαρα η δουλεια φαινεται ακομα και σε φωτος νυχτα χωρις φεγγαρι..

Κατα τα αλλα..

Υπαρχει λογος που δεν ανεβαζω φωτος!!

Πιστεψε με πιο "αμπαλος"στο ανεβασμα φωτος απλα δεν υπαρχει!!

Πλακά πλάκα Στάθη έχω δει ποτέ κάτι δικό σου; Νομίζω πως όχι!

Εγώ ρε συ ντάξει είμαι κάπως άμπαλος αλλά εχω καταλάβει πως τραβάμε την φωτό. Το πρόβλημα μου εμένα είναι ότι δεν έχω κάτι να τραβάω έστω των 50 ευρώ φωτογραφική! Τώρα ψάχνω να το δώσω το κινητό μπας και πάρω κανένα χωρίς σπασμένη κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Πλακά πλάκα Στάθη έχω δει ποτέ κάτι δικό σου; Νομίζω πως όχι!

Εγώ ρε συ ντάξει είμαι κάπως άμπαλος αλλά εχω καταλάβει πως τραβάμε την φωτό. Το πρόβλημα μου εμένα είναι ότι δεν έχω κάτι να τραβάω έστω των 50 ευρώ φωτογραφική! Τώρα ψάχνω να το δώσω το κινητό μπας και πάρω κανένα χωρίς σπασμένη κάμερα.

Καλα και εμενα τις πλακας ειναι το κινητο αφου οταν μου στελνουν φωτος δεν ξερω αν ειναι πραγμστικες ή ζωγραφισμενες...

Αν και ακομα και κινητο 50.000 ευρω να αγοραζα (που λεει ο λογος) παλι τις ιδιες "αμπαλες" φωτος θα εβγαζα...:-P

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη, με πόσες λάμπες είσαι τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη, με πόσες λάμπες είσαι τώρα;

3. Απλά την 1 την αντικατέστησα πριν 3-4 μέρες με λάμπα χαμηλότερων λούμεν.

Link to comment
Share on other sites

Πλακά πλάκα Στάθη έχω δει ποτέ κάτι δικό σου; Νομίζω πως όχι!

Εγώ ρε συ ντάξει είμαι κάπως άμπαλος αλλά εχω καταλάβει πως τραβάμε την φωτό. Το πρόβλημα μου εμένα είναι ότι δεν έχω κάτι να τραβάω έστω των 50 ευρώ φωτογραφική! Τώρα ψάχνω να το δώσω το κινητό μπας και πάρω κανένα χωρίς σπασμένη κάμερα.

Α...να σου βαλω και μερικες που βρηκα προχειρες να δεις και κατι δικο μου...

post-49400-0-28334700-1465859193_thumb.jpg

post-49400-0-94259400-1465859198_thumb.jpg

post-49400-0-87537300-1465859236_thumb.jpg

post-49400-0-25196500-1465859238_thumb.jpeg

post-49400-0-00998100-1465859251_thumb.jpg

post-49400-0-28918600-1465859404_thumb.jpeg

post-49400-0-71775400-1465859481_thumb.jpeg

post-49400-0-53022500-1465859535_thumb.jpeg

post-49400-0-47333100-1465859913_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

'Ελα ρε παίχτη! Τι ωραία δισκάδικα είναι αυτά!!!

 

Πολύ ωραία και πολύ ωραία ψάρια.. Τους είχα ερωτευτεί όταν τους χαίδεψα σε ένα μαγαζί :P :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ενυδρεια εχουν την ομορφια τους!!

Και το καθε ενα αντικατοπτριζει πανω κατω την ψυχοσυνθεση και την διαφορετικοτητα του ιδιοκτητη του...

Οχι να το παινευτω αλλα πιο παλια πιστευω εστηνα αλλα ενυδρεια οπως αφρικανικα και αμερικανικα  με ενα ειδος μονο  αλλα και ψαροσουπες πολυ καλυτερα απο δισκαδικα....

Απλα οι δισκοι ειναι οντως ξεχωριστοι... :gunsmilie:

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Θυμιο! Μου αρεσει πολυ και ανυπομονω να δω την τελικη του μορφη.Εμενα πιο πολυ μου αρεσει η αριστερη μερια.Εχει ενα στυλ.Κανει λιγο iwagumi με ριζα αντι για πετρα.Η ριζα τωρα που θα βαλεις δεξια δεν νομιζω να ταιριαξει σε αυτο το στυλ εκτος αν αλλαξεις τελειως μορφη και πας σε φουλ φυτεμενο με πολλα ειδη φυτων

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Θυμιο! Μου αρεσει πολυ και ανυπομονω να δω την τελικη του μορφη.Εμενα πιο πολυ μου αρεσει η αριστερη μερια.Εχει ενα στυλ.Κανει λιγο iwagumi με ριζα αντι για πετρα.Η ριζα τωρα που θα βαλεις δεξια δεν νομιζω να ταιριαξει σε αυτο το στυλ εκτος αν αλλαξεις τελειως μορφη και πας σε φουλ φυτεμενο με πολλα ειδη φυτων

Eυχαριστώ Κοσμά! Έχει λίγο δουλίτσα ακόμα αλλά με τον καιρό! Συμφωνώ για την αριστερή πλευρά , είναι κομψή :P Στα δεξιά θα δω πως θα το πάω. Ίσως την ντύσω με καμμία Moss να της δώσω λίγο χαρακτήρα , θα δω! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Λοιπόν πέτυχα σε ένα ωραίο σημείο ξεκάθαρο την αλγούλα που σας έλεγα. Δεν έχω καταφέρει ακόμα να την προσδιορίσω για να κάνω κάτι, μόνο μηχανικά την έχω καθαρίσει.

 

Γνωρίζετε μήπως περι τείνος πρόκειται;

post-61846-0-21689300-1465910421_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για staghorn μοιάζει, για διάβασέ τη εδώ μήπως το επιβεβαιώσεις μιας και έχεις καλύτερη οπτική επαφή, ό,τι έχω διαβάσει στο θέμα σου (διακοπή λίπανσης, υπερβολικό φως κ.λ.π.) και διαβάζοντας το άρθρο για τη συγκεκριμένη άλγη, ταιριάζει πάρα πολύ, περίμενε βέβαια τους πιο έμπειρους μποστανάδες να σου πουν, μη βιαστείς, περίμενε πολλές απόψεις για διάγνωση και καταπολέμηση. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Για staghorn μοιάζει, για διάβασέ τη εδώ μήπως το επιβεβαιώσεις μιας και έχεις καλύτερη οπτική επαφή, ό,τι έχω διαβάσει στο θέμα σου (διακοπή λίπανσης, υπερβολικό φως κ.λ.π.) και διαβάζοντας το άρθρο για τη συγκεκριμένη άλγη, ταιριάζει πάρα πολύ, περίμενε βέβαια τους πιο έμπειρους μποστανάδες να σου πουν, μη βιαστείς, περίμενε πολλές απόψεις για διάγνωση και καταπολέμηση. 

Kαι εγώ αυτές τις ημέρες που την έψαχνα απόλες τις άλγες σε staghorn κατέληγα.

 

Μία άνοδος αμμωνίας που είχα αναφέρει παίζει πιθανότατα ρόλο αλλά και το co2 το οποίο το είχα σκαμπανεβάσει.. Για να μην σχολιάσω και τον κεραμικό διαχυτή ο οποίος μπουκώνει για πλάκα..

 

Εγώ αυτό που έκανα σήμερα σαν πρώτη κίνηση ήταν να τσιμπήσω λίγο το co2. Ελάχιστα γύρω στις 15 φυσαλίδες. Η φωτοπερίοδος μου έχει μειωθεί στις 6 ώρες αν και στο θέμα βλέπω πως να μην έχουμε λιγότερο από 7-8 ώρες. Αυτό δεν το καταλαβαίνω πολύ γιατί μία φωτοπερίοδος δεν είναι συνήθως 8 ώρες;

 

Ε και τέλος έχει το καλό της μηχανικής αφαίρεσης γιατί βγαίνει πολύ εύκολα.

 

Excel έχω αλλά δεν έχω κάνει τίποτα με αυτό ακόμα.

 

Nα προσθέσω πως μία κοντινή παρατήρηση που έχω κάνει είναι πως δεν έχει αυτά τα κλαδάκια της staghorn. Δηλαδή δείχνει και για απλά hair algae.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Εχεις πρόσφατες μετρήσεις να ξέρεις κι εσύ κι εμείς τι γίνεται πάνω κάτω; 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πρόσφατες μετρήσεις να ξέρεις κι εσύ κι εμείς τι γίνεται πάνω κάτω; 

Xτεσινές μετρήσεις . 

 

Αμμωνία 0

ΝΟ2 0

ΝΟ3 5

Φωσφωρικά 0,25

Σίδηρος. Δεν μέτρησα αλλά δεν έχω βάλει εδώ και μέρες

 

Οι μετρήσεις μου είναι οκ. Μήπως το διοξείδιο την κάνει την δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Θες και παραπάνω νιτρικά για μένα, το διοξείδιο αποφάσισε πόσες σταγόνες κι άστο εκεί, αρκεί βέβαια να πιάνεις κάπου στο 6.8pH, (αν έχεις ΚΗ 6 με 7 που έχει η βρύση) επίσης πρέπει να αποφασίσεις για λίπανση, δεν μπορεί να λες δεν έχω βάλει εδώ και μέρες, δεν είναι να βάζεις όποτε θες όποιο λίπασμα θες γιατί δεν έχεις σταθερότητα έτσι και θα δημιουργηθούν άλγες. Πάρε μια απόφαση τι λίπανση θα ακολουθήσεις, ξεκίνα τη με τις μικρότερες ποσότητες κι ανάλογα πράττεις. Οπως πάντα περίμενε και τους πιο έμπειρους για συμβουλές. 

Link to comment
Share on other sites

Tριχοειδης  ειναι , και απο τη φαινεται μαλλον σου ηρθε μαζι με την fissidens.

Excel στα σημεια οπου εχει με μια συριγγα.

Link to comment
Share on other sites

Tριχοειδης  ειναι , και απο τη φαινεται μαλλον σου ηρθε μαζι με την fissidens.

Excel στα σημεια οπου εχει με μια συριγγα.

Kαλησπέρα Νίκο,

 

Πιθανότατα ήρθε με την fissidens ναι αλλά πλέον είναι και χαμηλά. Δηλαδή τη συναντάς και πάνω στην κούμπα. Έχω αρκετά σημεία που πρέπει να βάλω και όχι μόνο εκεί που στην δείχνω. 

 

Οπότε πως θα χειριστώ το excel (δεν το έχω ξανακάνει).

 

Χρησιμοποιώ διπλή δοσολογία για τα λίτρα και ψεκάζω ακριβώς από πάνω της;

Φυσικά εννοείται πως βοηθάω με μηχανική αφαίρεση έτσι;  η όχι;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και συγγνώμη για το διπλό ποστ αλλά όταν κάνουμε την θεραπεία με το excel κλείνουμε τα φίλτρα;

Link to comment
Share on other sites

Tριχοειδης  ειναι , και απο τη φαινεται μαλλον σου ηρθε μαζι με την fissidens.

Excel στα σημεια οπου εχει με μια συριγγα.

Νίκο νομίζω αυτή η άλγη δεν υπάρχει στο προφίλ, μήπως θα πρεπε να μπει κι αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Θες και παραπάνω νιτρικά για μένα, το διοξείδιο αποφάσισε πόσες σταγόνες κι άστο εκεί, αρκεί βέβαια να πιάνεις κάπου στο 6.8pH, (αν έχεις ΚΗ 6 με 7 που έχει η βρύση) επίσης πρέπει να αποφασίσεις για λίπανση, δεν μπορεί να λες δεν έχω βάλει εδώ και μέρες, δεν είναι να βάζεις όποτε θες όποιο λίπασμα θες γιατί δεν έχεις σταθερότητα έτσι και θα δημιουργηθούν άλγες. Πάρε μια απόφαση τι λίπανση θα ακολουθήσεις, ξεκίνα τη με τις μικρότερες ποσότητες κι ανάλογα πράττεις. Οπως πάντα περίμενε και τους πιο έμπειρους για συμβουλές. 

Tα νιτρικά ήταν μετά από αλλαγή νερού. Έχω νιτρικά στο νερό εντάξει είμαι. Στα του co2 έχω χαμηλή εγώ KH και χρησιμοποιώ μέτρηση για να βλέπω που είμαι. Ακόμα 100% σταθερότητα δεν έχω βρει.

 

Για τη λίπανση κοίτα να δεις, θα καταλήξω σε ένα πρόγραμμα σίγουρα και πολύ σύντομα όπου θα το κάνω ρουτίνα. Το να μην έχω ρίξει πχ σίδηρο όμως κάποιες μέρες δεν θα μου επιφέρει άλγες. Σιδηρο έριχνα κανονικά μέχρι που είδα την τριχωειδή. Σε γενικές γραμμές επειδή είμαι με 2 αλλαγές νερού εβδομαδιαίως ρίχνω πάντα κάτι μέσα για να υπάρχουν θρεπτικά. Μόλις περάσω στη φάση της 1ας αλλαγής νερού/εβδομάδα θα κάνω σταθερή ΕΙ.

 

Συνοψίζω λίγο τις ερωτήσεις μου σχετικά με την θεραπεία του excel.

 

Μιλάμε για υπεροδοσολογία; 

Τοπικά ή σε όλο το ενυδρείο; Αν υπάρχει σε πολλά σημεία πως το κάνουμε;

Kάποιος κίνδυνος που πρέπει να προσέξω;

Για πόσες μέρες μέχρι το break;

 

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Excel ρίξε την διπλάσια δοσολογία απ' αυτή που γράφει το μπουκαλάκι, αλλά όχι την δοσολογία που γράφει για μετά από μεγάλες αλλαγές. Την κανονική την καθημερινή που λέει. Όχι παραπάνω από 7-10 μέρες.

Εγώ θα έριχνα σε όλο το ενυδρείο αφού έχει πιάσει πολλά σημεία.

Το φίλτρο κλείσε το λίγο ώστε το excel να κάτσει στα φυτά και να μην γυροφέρνει σε όλο το ενυδρείο και στο φίλτρο.

Εγώ είχα χρησιμοποιήσει υπερδοσολογία, αυτή που λέει για μεγάλες αλλαγές. Την άκουσε μόνο η ανούμπια, ένα νέο φύλλο της όμως, όχι ολόκληρη. Προφανώς δεν είχε προλάβει να ωριμάσει.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προχωρήσει ακόμα σε κάποια θεραπεία.Να πω την αλήθεια μου φοβάμαι το excel Μην μου κάψει τα φυτά..

 

Γενικά, τρόποι αντιμετώπισης στην τριχοειδή άλγη πέραν της πατέντας του excel δεν υπάρχουν;

Και γενικά προκειμένου να αναγνωρίσουμε και τον λόγο που ο αντίπαλος μπήκε στο παιχνίδι , ποιες είναι οι αιτίες οι οποίες την προκαλούν;

Link to comment
Share on other sites

εκτός απο αλλαγές νερού καθάριζε και το φίλτρο σου λίγο πιο συχνά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...