Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

εκτός απο αλλαγές νερού καθάριζε και το φίλτρο σου λίγο πιο συχνά

Το κάνω Κωστή. Προσπαθώ μία φορά τις 10 ημέρες να του κάνω 1 καθάρισμα.

 

Σήμερα κλείνει 1 μήνα το ενυδρείο ;) Ακόμα νομίζω είναι λογικό να προκύπτουν μερικά προβληματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη το εξελ το χρησιμοποιω συχνα, πριν μια εβδομαδα εριχνα 12 ml για 4 ημερες, μου εξαφανισε την bba και δεν την ακουσε κανενα φυτο, αντιθετως καθαρισαν ολα ακομα και το γυαλι!

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη το εξελ το χρησιμοποιω συχνα, πριν μια εβδομαδα εριχνα 12 ml για 4 ημερες, μου εξαφανισε την bba και δεν την ακουσε κανενα φυτο, αντιθετως καθαρισαν ολα ακομα και το γυαλι! Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Eυχαριστώ για την πληροφορία Κωνσταντίνε. Το χρησιμοποιούσες τοπικά ή έβαζες σε όλο το ενυδρείο;

 

Να σου πω την αλήθεια μου εγώ την κούμπα φοβάμαι και όχι τα άλλα φυτά. Γιατί αν καεί ζήτω που καήκαμε μετά! αχαχχ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για το excel,εχω ριξει οξυζενε και μου εχει καψει την moss.

Link to comment
Share on other sites

Το εξελ όταν είχα ρίξει σε bba δεν πείραξε κανένα άλλο φυτό. Το ενυδρείο σου είπες κλείνει μήνα; Είναι ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ ΝΩΡΊΣ ΑΚΌΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΈΧΕΙ ΑΠΌΛΥΤΗ ΙΣΟΡΡΟΠΊΑ.

Κάνε υπομονή και μην κυνηγας κάθε μικρή άλγη που πετάγεται....Όταν ισορροπήσει το σύστημα θα εξαφανιστούν όλες. Τα φυτεμένα ενυδρεία είναι πολύπλοκα συστήματα. Δώσε χρόνο και σταθερές ρουτίνες.

Link to comment
Share on other sites

Το εξελ όταν είχα ρίξει σε bba δεν πείραξε κανένα άλλο φυτό. Το ενυδρείο σου είπες κλείνει μήνα; Είναι ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ ΝΩΡΊΣ ΑΚΌΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΈΧΕΙ ΑΠΌΛΥΤΗ ΙΣΟΡΡΟΠΊΑ.

Κάνε υπομονή και μην κυνηγας κάθε μικρή άλγη που πετάγεται....Όταν ισορροπήσει το σύστημα θα εξαφανιστούν όλες. Τα φυτεμένα ενυδρεία είναι πολύπλοκα συστήματα. Δώσε χρόνο και σταθερές ρουτίνες.

Το ξέρω Παρασκευά μου , έχει ακόμα δρόμο για σταθεροποίηση.

 

Απλά σκέφτομαι γενικά την μάχη εν τη γεννέση. Βέβαια εδώ που τα λέμε δεν είναι εν τη γεννέση της η συγκεκριμένη άλγη , έχει τις σχετικές διαστασούλες τις.

 

Πολύ καλή καταπολέμηση απότι φαίνεται πάνω της κάνουν και οι αμάνο οι οποίες δυστυχώς δεν είναι το ατού μου αισθητικά και δύσκολα θα αντέξω πάνω από 1-2 :P χαχα!

 

Να αναφέρω πως περιμένω και ριάκτορα για το co2 μέχρι τον επόμενο μήνα και εκεί πιστεύω θα λυθεί και το οποιοδήποτε θέμα η υπόψία κακής διάχυσης.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την πληροφορία Κωνσταντίνε. Το χρησιμοποιούσες τοπικά ή έβαζες σε όλο το ενυδρείο;

Να σου πω την αλήθεια μου εγώ την κούμπα φοβάμαι και όχι τα άλλα φυτά. Γιατί αν καεί ζήτω που καήκαμε μετά! αχαχχ

Γενικως εριχνα αλλα πολυ κοντα στις εστιες της αλγης, η δοσολογια ειναι της πρωτης ημερας που προτεινει η seachem στα 100 λιτρα απλα εγω την εκανα 4 μερες συνεχομενα. Για τη μος που ειχε κι αυτη bba δεν εριξα κοντα αφησα την κυκλοφορια να κανει τη δουλια της και πηγε αριστα κι αυτη.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Γενικως εριχνα αλλα πολυ κοντα στις εστιες της αλγης, η δοσολογια ειναι της πρωτης ημερας που προτεινει η seachem στα 100 λιτρα απλα εγω την εκανα 4 μερες συνεχομενα. Για τη μος που ειχε κι αυτη bba δεν εριξα κοντα αφησα την κυκλοφορια να κανει τη δουλια της και πηγε αριστα κι αυτη.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Έχεις κάποια γαρίδα μέσα; Αν ναι παρατήρησες να επηρεάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω Παρασκευά μου , έχει ακόμα δρόμο για σταθεροποίηση.

 

Απλά σκέφτομαι γενικά την μάχη εν τη γεννέση. Βέβαια εδώ που τα λέμε δεν είναι εν τη γεννέση της η συγκεκριμένη άλγη , έχει τις σχετικές διαστασούλες τις.

 

Πολύ καλή καταπολέμηση απότι φαίνεται πάνω της κάνουν και οι αμάνο οι οποίες δυστυχώς δεν είναι το ατού μου αισθητικά και δύσκολα θα αντέξω πάνω από 1-2 :P χαχα!

 

Να αναφέρω πως περιμένω και ριάκτορα για το co2 μέχρι τον επόμενο μήνα και εκεί πιστεύω θα λυθεί και το οποιοδήποτε θέμα η υπόψία κακής διάχυσης.

Φίλε μου Εύθυμη. Ξεκίνησα την ασχολία με τα ενυδρεία από ένα 70 λιτρο κύβο που κατέληξε σε φουλ φυτεμένο με τον καιρό. Είχα αλγουλες όπως όλοι . Αυτό που κατάλαβα είναι ότι το κάθε σύστημα αυτό προσαρμόζεται ως ένα βαθμό. Όταν λοιπόν βρήκα τις ρουτίνες μου και τις κράτησα σταθερά, τότε ώς δια μαγείας οι άλγες με χαιρέτησαν όλες! Μου έμεινε λοιπόν μόνο ή ευχαρίστηση και ή χαλάρωση!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Εύθυμη. Ξεκίνησα την ασχολία με τα ενυδρεία από ένα 70 λιτρο κύβο που κατέληξε σε φουλ φυτεμένο με τον καιρό. Είχα αλγουλες όπως όλοι . Αυτό που κατάλαβα είναι ότι το κάθε σύστημα αυτό προσαρμόζεται ως ένα βαθμό. Όταν λοιπόν βρήκα τις ρουτίνες μου και τις κράτησα σταθερά, τότε ώς δια μαγείας οι άλγες με χαιρέτησαν όλες! Μου έμεινε λοιπόν μόνο ή ευχαρίστηση και ή χαλάρωση!

Έχεις χρόνια ασχολίας Παρασκευά. Μπορώ να πω πως και εγώ πλέον έχω αρχίσει να αντιμετωπίζω τελείως διαφορετικά τις καταστάσεις απότι κάποιον καιρό πριν.

 

Και έχω πλέον κατανοήσει σε αρκετό βαθμό το θέμα σταθερότητα.  Τρώω τα κολήματα μου που και που με διάφορα αχχαχα αλλά το ξεπερνάω γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Στην ΕΙ το seachem trace δεν το χρησιμοποιούμε; 

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη η μία και μοναδική γαρίδα που έχω μέσα, δεν έχει δείξει να επηρρεάζεται. Οπως είπε κι ο Παρασκευάς υπομονή και σταθερότητα θέλει, αποφάσισε πόσο διοξείδιο και τι λίπανση θα ρίχνεις και άστα σταθερά, με τον καιρό θα σου δείξει αν θέλει λιγότερο η περισσότερο, μετά κι απ αυτό τ αφήνεις και παίρνει το δρόμο του. 

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο αυτή τη στιγμή είναι crystal clear τα ψάρια σχεδόν πετάνε στο νερό :) Περιμένω να δω πως θα τα πάμε και με την τρίχα!

Link to comment
Share on other sites

Tαίσμα των μικρών μου αμαζονιακών φίλων και dripping Προσαρμογή σε 2 νέους καινούργιους μου φιλαράκους ! :)

 

 

http://i1074.photobucket.com/albums/w401/Light0r/IMG_0206_zpsgqbgg1w1.jpg

 

Eπίσης , να πω ότι οι 2 ότο μου τελικά είναι άγριοι και είμαι χαρούμενος γιατί έχουν γίνει πανχοντροί από τότε που τους πήρα 1 σταλιά!

Σκοπός μου είναι να γίνουν 5 για να υπάρχει μία υποτυπώδης όμαδα

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Έχεις χρόνια ασχολίας Παρασκευά. Μπορώ να πω πως και εγώ πλέον έχω αρχίσει να αντιμετωπίζω τελείως διαφορετικά τις καταστάσεις απότι κάποιον καιρό πριν.

 

Και έχω πλέον κατανοήσει σε αρκετό βαθμό το θέμα σταθερότητα.  Τρώω τα κολήματα μου που και που με διάφορα αχχαχα αλλά το ξεπερνάω γρήγορα!

Σιγα τα χρόνια βρε συ!

:)

Link to comment
Share on other sites

Tαίσμα των μικρών μου αμαζονιακών φίλων και dripping Προσαρμογή σε 2 νέους καινούργιους μου φιλαράκους ! :)

 

 

http://i1074.photobucket.com/albums/w401/Light0r/IMG_0206_zpsgqbgg1w1.jpg

 

Eπίσης , να πω ότι οι 2 ότο μου τελικά είναι άγριοι και είμαι χαρούμενος γιατί έχουν γίνει πανχοντροί από τότε που τους πήρα 1 σταλιά!

Σκοπός μου είναι να γίνουν 5 για να υπάρχει μία υποτυπώδης όμαδα

 

Πως ξερεις οτι ειναι αγριοι?

Link to comment
Share on other sites

Πως ξερεις οτι ειναι αγριοι?

Από το μαγαζί που τους πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Από το μαγαζί που τους πήρα.

 

Καλα αυτο δεν ειναι σιγουρο...πλεον τους αναπαραγουν κανονικα και δεν ειναι πλεον αγριοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο δεν ειναι σιγουρο...πλεον τους αναπαραγουν κανονικα και δεν ειναι πλεον αγριοι.

Το ξέρω γιατί ρώταγα γενικά και μεταξύ μας προτιμώ να είναι εκτροφής για λόγους δυσκολίας. Επειδή πέρασα μία βόλτα από το κατάστημα ρώτησα και έμαθα ότι έρχονται από Σιγκαπούρη άγριοι πιασμένοι. Τώρα δεν ξέρω να σου πω άλλη πληροφορία :P :P

 

Εγώ τα μόνα που είχα ρωτήσει αρχικά ήταν αν τους έχει καιρό , μου είπε 3 εβδομάδες , παρατήρησα αν είχαν κάποιο πρόβλημα και τους πήρα :P

Βτw Μη φανταστείς ότι έδωσα κάποιο τρελό πόσο παραπάνω από άλλα μαγαζιά, γύρω στα 2 ευρώ πάνω ήταν σε σχέση με άλλους που είδα αργότερα. 

 

Υγ. Έναν τον έχασα 3 είχα.. Αυτός μπορώ να πω πως από τις πρώτες 2-3 μέρες μου φαινόταν ύποπτα νοχελικός.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Kάτι ωραίο που δείχνει την ανάπτυξη της cabomba σε 1 ημέρα.

 

Στο 1ο Link θα δείτε την cabomba furcata στην πλάτη του ενυδρείο σε φωτογραφία που τράβηξα χτες 14/6.

Στο 2ο link η φωτογραφία τραβήχτηκε σήμερα 15/6

 

:) 

 

http://i1074.photobucket.com/albums/w401/Light0r/IMG_0202_zpszut7urku.jpg

 

http://i1074.photobucket.com/albums/w401/Light0r/IMG_0206_zpsgqbgg1w1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η furcata ειναι ευκολο φυτακι.,..

Την ειχα στο 180λιτρο , αλλα στην εβδομαδα επανω ηθελε 2 κλαδεματα.

Τωρα την εχω σε γαριδαδικο , σε χαμηλοτερη ανατπυξη.

Link to comment
Share on other sites

Η furcata ειναι ευκολο φυτακι.,..

Την ειχα στο 180λιτρο , αλλα στην εβδομαδα επανω ηθελε 2 κλαδεματα.

Τωρα την εχω σε γαριδαδικο , σε χαμηλοτερη ανατπυξη.

Δεν είναι εντυπωσιακός ο χρωματισμός και η ταχύτητα; 

 

Μου κάνει εντύπωση που η Dennerle την έχει στην κατηγορία με τα πιο δύσκολα φυτά της. Πολύ co2, φουλ λίπανση και πολύ πολύ φως.

 

Τα φυτά τα οποία τώρα είναι προς δοκιμή είναι η Ludwigia glandulosa perrenis, το Pogostemon helferi (το 1ο μου έλιωσε ακόμα ψάχνω γιατί), ammania praetermissa και rotala walichi Που μάλλον δεν θα την πάρω γιατί δεν ξέρω που να την βάλω :P

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζω άκρη με το KH test της σαλιφέρτ. Είναι τόσο ακριβές που τελικά μόνο σε μπερδεύει..Και οι αποστάσεις για παράδειγμα της kh 2,8 με 2,5 σε συνάρτηση με το Ph μόνο πονοκέφαλο προκαλούν μιας και οι διαφορές είναι μεγάλες.

 

Χρησιμοποιείτε κάτι εύκολο και έγκυρο για αυτή τη μέτρηση να μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

kh test της api χρησιμοποιώ , και αν θέλω ακρίβεια βάζω διπλάσια ποσότητα νερού

 

και εμένα μου λιώνει το pogostemon helferi που λες

Link to comment
Share on other sites

kh test της api χρησιμοποιώ , και αν θέλω ακρίβεια βάζω διπλάσια ποσότητα νερού

 

και εμένα μου λιώνει το pogostemon helferi που λες

Eιναι το μόνο φυτό που μου δημιούργησε πρόβλημα και να σκεφτείς πως θεωρητικά είναι μεσαίων απαιτήσεων.

 

Εγώ προσωπικά υποψιάζομαι την ροή αλλά δεν είμαι σίγουρος. Εσύ το έχεις σε σημείο που χτυπάει η ροή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...