Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Δηλαδη το ψαρακι ηταν σε κατασταση αποσυνθεσης;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το ψαρακι ηταν σε κατασταση αποσυνθεσης;

Send from the heart of the Amazonas

Δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα για το πόσο είχε προχωρήσει.

 

Ήταν λίγο πρησμένο στο σώμα πιθανότατα από αέρια που είχαν δημιουργηθεί μεταθάνατον. Κάτι άλλο τρανταχτό δεν είδα.

 

Δεν ξέρω λογικά για να διάβασα 0,6 αμμωνία θα είχε αρχίσει να αποσυντίθεται. Πρώτη φορά διαβάσα αμμωνία στο στήσιμο αυτό πάντα 0 έχω.

 

Έκανα 50% αλλαγή νερού και έβαλα βακτήρια. Η αμμωνία έπεσε και οι φυσαλίδες εξαφανίστηκαν. Τώρα περιμένω να γυρίσω σπίτι να ξαναμετρήσω και να δω αν χρειάζεται και 2η αλλαγή νερού. Σκέφτομαι μήπως προληπτικά κάνω άλλη μία αλλά μικρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφω για να το παίξω έξυπνος απλα για έναν αντίλογο....

Στο 120αρι μου με γκαμπι και ξιφοφορους ψωφισε ενα apple snail,εγώ απλά το έβλεπα στον βυθό κλεισμένο επί 3 μέρες , τα ψάρια Όχι μόνο δεν παθανε κάτι αλλά την Τετάρτη του κάνουν ένα ντου και το βγάλανε από το καβούκι και το φάγανε!!!!!!

Στο 60αρι γαριδαδικο μου ψοφισε 1 iriatherina Και μέσα σε 6 ώρες είχε μείνει μόνο το κόκαλο από το ψάρι ,είχαν μαζευτεί όλες η γαρίδες και το ξεσκισανε....την επόμενη μέρα δεν υπήρχε ούτε το κόκαλο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφω για να το παίξω έξυπνος απλα για έναν αντίλογο....

Στο 120αρι μου με γκαμπι και ξιφοφορους ψωφισε ενα apple snail,εγώ απλά το έβλεπα στον βυθό κλεισμένο επί 3 μέρες , τα ψάρια Όχι μόνο δεν παθανε κάτι αλλά την Τετάρτη του κάνουν ένα ντου και το βγάλανε από το καβούκι και το φάγανε!!!!!!

Στο 60αρι γαριδαδικο μου ψοφισε 1 iriatherina Και μέσα σε 6 ώρες είχε μείνει μόνο το κόκαλο από το ψάρι ,είχαν μαζευτεί όλες η γαρίδες και το ξεσκισανε....την επόμενη μέρα δεν υπήρχε ούτε το κόκαλο...

Kαι εγώ είχα χάσει ένα zebra σε καλοστρωμένο φίλτρο και ούτε γάτα ούτε ζημιά..

 

Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο πόσο δυνατή βιολογία έχεις. 

Link to comment
Share on other sites

Πανήρεμα τα ψαράκια και με ωραίες βόλτες σε όλο το ενυδρείο. Δείχνουν να τους αρέσει και ο νέος διάκοσμος.

 

Αμμωνία διάβασε 0,25 , οπότε θα ετοιμάσω μία ακόμα μικρή αλλαγή νερού και θα αμυνθώ με λίγο prime. Θυμήστε μου , την διπλή δοσολογία την πετάω απευθείας μέσα στο ενυδρείο η στο βαρέλι;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το φλούβαλ το 206 με ονομαστική ροή 780 λ/ώρα.

 

Προσπαθώ να φτιάξω μία κυκλοφορία που να μην ενοχλεί τους καρδινάλιους αλλά και να κυκλοφορεί το νερό.

 

Από την ονομαστική ροή που δίνει ο κατασκευαστής εμείς πόσο περίπου λιγότερο υπολογίζουμε;

 

Το φυτεμένο ενυδρείο με 5 φορές την κυκλοφορία των λίτρων την ώρα είναι εντάξει ;

Link to comment
Share on other sites

Πανήρεμα τα ψαράκια και με ωραίες βόλτες σε όλο το ενυδρείο. Δείχνουν να τους αρέσει και ο νέος διάκοσμος.

 

Αμμωνία διάβασε 0,25 , οπότε θα ετοιμάσω μία ακόμα μικρή αλλαγή νερού και θα αμυνθώ με λίγο prime. Θυμήστε μου , την διπλή δοσολογία την πετάω απευθείας μέσα στο ενυδρείο η στο βαρέλι;

Ρίξε στο βαρέλι την αναλογία του για την αποχλωρίωση , και για το σύνολο του ενυδρείου διπλή δόση..

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικη ροη εχει για το ενυδρειο σου.Βαλε ενα spraybar σε ολο το μηκος του ενυδρειου για να μοιραζεται και θα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε στο βαρέλι την αναλογία του για την αποχλωρίωση , και για το σύνολο του ενυδρείου διπλή δόση..

Το έκανα χτες Σωτήρη:) Αυτό που λες έκανα.

 

Επειδή κάνω την θεραπεία για το κυανό ρίχνω προληπτικά χ2 prime γιατί από χτες βλέπω νεκρά κομμάτια να αιωρούνται..

 

Έριξα και το φωτισμό μου στις 5μιση ώρες. Δεν ξέρω αν έκανα σωστά, απλά θεώρησα ότι μέχρι να τελειώσω με το κυανοβακτήριο και μέχρι να αποκατασταθούν οι "βλάβες" να έχω μικρή φωτοπερίοδο. Μήπως είναι πολύ μικρή;

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικη ροη εχει για το ενυδρειο σου.Βαλε ενα spraybar σε ολο το μηκος του ενυδρειου για να μοιραζεται και θα εισαι οκ

Iδανική το 780; 

 

Ψιλοπασχίζουν λιγάκι τα cardinal εκεί που πέφτει η ροή. Μπορεί βέβαια και απλά να μας φαίνεται εμάς και αυτά να μην έχουν κάποιο θέμα.

 

Όταν έρθει ο ριάκτορας του co2 θα βάλω spray bar γιατί θα αλλάξω τα λάστιχα του fluval 

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Iδανική το 780; 

 

Ψιλοπασχίζουν λιγάκι τα cardinal εκεί που πέφτει η ροή. Μπορεί βέβαια και απλά να μας φαίνεται εμάς και αυτά να μην έχουν κάποιο θέμα.

 

Όταν έρθει ο ριάκτορας του co2 θα βάλω spray bar γιατί θα αλλάξω τα λάστιχα του fluval 

τι ριακτορα πήρες?

Link to comment
Share on other sites

τι ριακτορα πήρες?

Θα σε γελάσω ο Avraamp μου τον παρήγγειλε... Θα σου πω σύντομα.

 

Παρεμπιπτόντως , καταπληκτικό φυτό η cabomba furcata . Δεν ξέρω γιατί θεωρείται τόσο δύσκολη κλπ, εμένα δείχνει να προσαρμόστηκε άμεσα. Εχει φοβερούς χρωματισμούς, έχει εκρηκτική ανάπτυξη ως καλός ανταγωνιστής της άλγης και πολύ καλή παροχή οξυγόνου στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις υποψιαστεί τι είναι αυτό που σε οδήγησε στο κυανό;

Έχεις αποφασίσει τι είναι αυτό που θα αλλάξεις στο ενυδρείο μετά τη θεραπεία ώστε να μην επανεμφανιστεί?

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη, εγώ βλέπω ότι έχεις τα ίδια προβλήματα με το προηγούμενο στήσιμο, Πρέπει να βρεις τι φταίει και έχεις συνέχεια κυανό. Μήπως δεν ρίχνεις αρκετά νιτρικά; Μήπως φοβάσαι να ανεβάσεις την ροή στο ενυδρείο;

Δεν ξέρω τι είναι αυτό, αλλά μου φαίνεται ότι πιο πολύ ταλαιπωρείσαι παρά που το χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη, εγώ βλέπω ότι έχεις τα ίδια προβλήματα με το προηγούμενο στήσιμο, Πρέπει να βρεις τι φταίει και έχεις συνέχεια κυανό. Μήπως δεν ρίχνεις αρκετά νιτρικά; Μήπως φοβάσαι να ανεβάσεις την ροή στο ενυδρείο;

Δεν ξέρω τι είναι αυτό, αλλά μου φαίνεται ότι πιο πολύ ταλαιπωρείσαι παρά που το χαίρεσαι.

Καλά θα πάει. Η κυκλοφορία την έκανε τη δουλειά , για αυτό φαγώθηκα να βγάλω τις πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι, είναι καλό που είσαι αισιόδοξος, αλλά σε βλέπω και ταλαιπωρείσαι και αναρωτιέμαι: είσαι γκαντέμης, ή τόσο ψείρας;

Και εγώ είμαι ψείρας γενικά, αλλά κατάλαβα ότι σε ένα σύστημα όπως το ενυδρείο που υπάρχουν τόσοι πολλοί παράγοντες, δεν αξίζει να κυνηγάω και την τελευταία green spot.

Τηρώ τις αλλαγές νερού, τα λιπάσματα, σταθερή ποσότητα ταΐσματος (μετρημένοι κόκκοι) και το αφήνω.

Τώρα έβγαλα εντελώς την μία λάμπα και έχω μείνει με μία grolux και μία daylight, γιατί είχα πιο πολλά προβλήματα παρά ανάπτυξη.

Το φωτιστικό δεν μπορώ να το σηκώσω και έτσι αφαίρεσα λάμπα ώστε να πηγαίνουν όλα πιο αργά.

Και τι κατάλαβα πριν που τα φυτά γίνονταν θηρία και κλάδευα κάθε εβδομάδα; Στα σκουπίδια κατέληγαν.

Στα είπα όλα αυτά για να συλλογιστείς λίγο ότι δεν χάλασε και ο κόσμος αν η κούμπα χρειαστεί 2 μήνες πχ. αντί για 1 για να απλώσει. Ίσως να μην δεις τα τέλεια χρώματα, αλλά σίγουρα θα αποφύγεις αρκετά προβλήματα και δεν θα το κυνηγάς κάθε μέρα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι, είναι καλό που είσαι αισιόδοξος, αλλά σε βλέπω και ταλαιπωρείσαι και αναρωτιέμαι: είσαι γκαντέμης, ή τόσο ψείρας;

Και εγώ είμαι ψείρας γενικά, αλλά κατάλαβα ότι σε ένα σύστημα όπως το ενυδρείο που υπάρχουν τόσοι πολλοί παράγοντες, δεν αξίζει να κυνηγάω και την τελευταία green spot.

Τηρώ τις αλλαγές νερού, τα λιπάσματα, σταθερή ποσότητα ταΐσματος (μετρημένοι κόκκοι) και το αφήνω.

Τώρα έβγαλα εντελώς την μία λάμπα και έχω μείνει με μία grolux και μία daylight, γιατί είχα πιο πολλά προβλήματα παρά ανάπτυξη.

Το φωτιστικό δεν μπορώ να το σηκώσω και έτσι αφαίρεσα λάμπα ώστε να πηγαίνουν όλα πιο αργά.

Και τι κατάλαβα πριν που τα φυτά γίνονταν θηρία και κλάδευα κάθε εβδομάδα; Στα σκουπίδια κατέληγαν.

Στα είπα όλα αυτά για να συλλογιστείς λίγο ότι δεν χάλασε και ο κόσμος αν η κούμπα χρειαστεί 2 μήνες πχ. αντί για 1 για να απλώσει. Ίσως να μην δεις τα τέλεια χρώματα, αλλά σίγουρα θα αποφύγεις αρκετά προβλήματα και δεν θα το κυνηγάς κάθε μέρα.

Είμαι αισιόδοξος γιατί πλέον μπορώ και το ελέγχω και ξέρω να το χειριστώ. Αυτό το στήσιμο και χωρίς τις πέτρες θα πάει πολύ καλά και το πιστεύω.

 

Στάθηκα λίγο άτυχος αλλά σε γενικές γραμμές ήμουν ανοργάνωτος. Η τραγική ειρωνία είναι πως προκειμένου να μην πειράζω το ενυδρείο δεν ήμουν εκεί να το συντηρώ όταν με χρειαζόταν. Τώρα είμαι απλά πιο επιμελής στην καθαριότητα του. Κυανοβακτήρια και άλγες δεν είναι σπάνια σε τόσο νέα στησίματα.

 

Τον φωτισμό τον έριξα και εγώ. Λάμπα δεν αφαίρεσα επειδή διατηρώ πολύ δύσκολα φυτά αλλά έριξα τα λούμεν και το αποτέλεσμα είναι καλύτερο για όλους, κατοίκους και αισθητικά ενώ τα φυτά δεν πρόκειται να επηρεαστούν καθόλου.

Εκτός αυτού τρέχω με 5μιση ώρες φωτοπερίοδο και έτσι θα τρέχω μέχρι να αποκατασταθούν κάποια πράγματα και να αυξήσω σταδιακά.

 

Εγώ δεν έχω κάποιο θέμα με την γρήγορη ανάπτυξη. Και τι κατάλαβα που σε 2 εβδομάδες η κούμπα έπνιξε το ενυδρείο; Δεν έχω τέτοια θέματα υπομονής.

 

Πιστεύω πως είμαι στον σωστό δρόμο τόσο όσον αφορά το φωτισμό αλλά και  άλλα ζητήματα.

 

Προσωπικά αρχιζω να αμφιβάλλω για την μέθοδο λίπανσης ΕΙ. Το κατά προσέγγιση και το να έχουμε πάντα το λίγο παραπάνω μέσα στο ενυδρείο αρχίζει να φαντάζει λάθος για εμένα. Πολλοί το χρησιμοποιείτε επιτυχημένα αλλά έχω αρχίσει να σχεδιάζω δικό μου πρόγραμμα με βάση τις μετρήσεις του δικού μου ενυδρείου και όχι απλά δόσεις που ανταποκρίνονται σε λίτρα. Το ίδιο ισχύει και για το πρόγραμμα της seachem που είναι σαν να σου λέει βάλε και πιάσε άλγες.

 

Διαθέτω όλα τα τεστ και την όρεξη. Οπότε είμαι στην φάση όπου οι μετρήσεις μου θα μου δείξουν την λίπανση και τις δόσεις που χρειάζεται το ενυδρείο. Για εμένα έχοντας δοκιμάσει λίγα πράγματα αρχίζει να λειτουργεί το καλύτερα να υστερεί ένα θρεπτικό απότι να υπερέχει.

Στην 1η περίπτωση μπορεί να μην δεις καμία έλειψη. Στην 2η όμως μπορεί να δεις νέους κατοίκους.

Με βάση λοιπόν αυτό που έμαθα από τις πρώτες μέρες ενασχόλησης, ότι το κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό, θεωρώ πως πρέπει να μελετάμε και να αποφασίζουμε για το κάθε 1 ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη αν είσαι συνεπής στις αλλαγές του νερού και στην παροχή διοξειδίου το να ρίχνεις παραπάνω ποσότητα δεν θα σου δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα, γιατί με το διοξείδιο θα υπάρχει ανάπτυξη άρα και απορρόφηση των συστατικών και με τις εβδομαδιαίες αλλαγές του 50% συν τη μία μέρα πριν την αλλαγή που δεν ρίχνεις τίποτα ό,τι συσσωρεύεται εξαφανίζεται και δεν προλαβαίνει να δημιουργήσει άλγη και το ενυδρείο κάνει επανεκκίνηση, το κάνουν χιλλιάδες κόσμου χωρίς προβλήματα όταν υπάρχει συνέπεια, αλλού θα πρέπει να αναζητήσεις την αιτία εμφάνισης αλγών, εγώ για παράδειγμα ρίχνω παραπάνω σίδηρο απ αυτό που προτείνει η ΕΙ και άλγη δεν έχω δει που να σχετίζεται μ αυτό πολύ απλά γιατί δεν προλαβαίνει να συσσωρευτεί. Εγώ πιστεύω κι είναι προσωπική άποψη ότι πρώτη αιτία είναι ο φωτισμός σου, τώρα από ένταση ή φάσματα δεν ξέρω, αυτό ίσως το ξέρουν οι πιο έμπειροι, δεύτερη αιτία ίσως η κυκλοφορία, ίσως κι η λάθος αντιμετώπισή τους από μέρους σου, θα πρέπει να κάνεις υπομονή και να τηρείς αυτά που σου προτείνουν - συμβουλεύουν οι εμπειρότεροι. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις βγαλει πολυ γρηγορα καποια συμπερασματα τα οποια ειναι λαθος...

Η ΕΙ ειναι ενα πολυ καλο προγραμμα λιπανσης και το χρησιμοποιουν χιλιαδες χομπιστες ανα τον κοσμο,δεν μπορω να καταλαβω πως εβγαλες συμπερασμα οτι ειναι λαθος μεσα σε μερικους μηνες που ασχολησε με το ενυδρειο.

Επισης αυτο που λες οτι καλυτερα να υπαρχει ελειψη παρα να υπερεχει παλυ λαθος ειναι.

Το να υπερεχει το καταπολεμας με αλλαγη νερου.Αν το φυτο σου εχει ελειψη καπου θα πρεπει να το λιωσεις στο λιπασμα και να περιμενεις ποτε θα συνελθει και αν.

Πολυ δυσκολα φυτα δεν συντηρεις,εχεις καποια δυσκολα τα για τα οποια ακομα δεν μπορεις καν να βγαλεις συμπερασμα αν θα πανε καλα η οχι μεσα σε 2 -3 εβδομαδες ενυδρειο.

Ευθυμη,συγνωμη που θα στο πω φιλε,αλλα βλεπω οτι βγαζεις βιαστικα συμπερασματα για ολα.

Ρωτας καποια πραγματα κα καλα κανεις,σου απαντανε και ανταπαντας με κατι αλλο,οτι πχ ολα ειναι καλα.Ετσι δεν μαθαινεις φιλε..πρεπει να ακους και τους αλλους και στο εχω ξαναπει.

Διαβαζεις πολλα στο ιντερνετ και καπου εχεις χασει τη μπαλα και εχεις μπερδευτει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σας είπα , το χρησιμοποιείτε πολλοί το πρόγραμμα αυτό επιτυχημένα. Δεν αμφισβητώ ότι έχετε δει πολύ καλά αποτελέσματα. Εμένα με γέμισε άλγες, σταμάτησα και τώρα συνέρχεται το σύστημα. 

 

Μπορεί να έφταιξε το καινούργιο ενυδρείο , μπορεί να έφτιαξε και το co2 που το σκαμπανέβασα και ο κεραμικός μπουκώνει γρήγορα και δεν το είχα συντηρήσει. Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να σας γράψω πως ξεκίνησα ΕΙ και πάει πολύ καλά στο μέλλον. 

Απλά θεωρώ πως βιάστηκα στο κομμάτι της λίπανσης και θα έπρεπε να περιμένω λίγο περισσότερο για το υπόστρωμα και την προσαρμογή των φυτών.

 

Τα φυτά που διατηρώ στην παρούσα φάση είναι 

cuba, alternanthera mini, alternanthera reinecki red ruby, ranunculus inundatus, cabomba furcata, pogostemon stellata. Όλα αυτά τα φυτά αν ανατρέξετε, εκτός του ranunculus  (νομίζω) ζητάνε απαιτητική λίπανση και υψηλούς φωτισμούς και co2.  Απλά αυτό που βλέπω είναι πως στην παρούσα φάση αναπτύσσονται καλά και με σωστά χρώματα χωρίς αυτήν την απαιτητική λίπανση. Με λίγα λόγια η πλήρης λίπανση μου επέφερε προβλήματα.

 

Θα ξαναπώ πως δεν αμφισβητώ πως αργά η γρήγορα θα χρειαστούν ένα καλό πρόγραμμα συστηματικό. Αλλά τώρα δεν το βλέπω ακόμα να χρειάζεται. Έβαλα φωτοπερίοδο 5μιση ώρες, ρίχνω ελάχιστο γενικό λίπασμα και μέσα σε λίγες μέρες έχει αρχίσει το σύστημα να καθαρίζει από άλγες. 

 

Τελευταίο αλλά σημαντικό, φροντίζω ο κεραμικός να μένει καθαρός και τον έχω αφήσει σταθερό στα 30 περίπου με 35 ppm.

 

Διαβάζω Κώστα διάφορα ναι και επικρατεί συγχηση ιδεών και απόψεων . Για αυτό είπα πως το κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό. Σε όλο το web θα βρεις προτάσεις που για κάποιους λειτούργησαν άριστα και εσένα θα σου ναυαγήσουν το ενυδρείο και ανάποδα.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταιει η λιπανση Ευθυμη,ουτε η ΕΙ ουτε καμια λιπανση,αλλα πραγματα εφταιξαν.

Πιο πανω εγραψες οτι εχεις αρχισει να θεωρεις την ΕΙ λαθος,ξαναδιαβασε τι εγραψες.

Επισης οπως σου ειπα,ειναι πολυ νωρις για συμπερασματα,ειτε για τα φυτα ειτε για την λιπανση.

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ φρεσκο ακομα και γενικα εισαι πολυ φρεσκος χομπιστας,δεν μπορεις ακομα να βγαλεις συμπερασματα.

Ξερεις ποσες φορες εβαλα φυτα στα ενυδρεια μου και πηγαιναν καλα,η νομιζα οτι πηγαιναν καλα και μετα απο μερικους μηνες τα πεταξα γιατι δεν πηγαιναν καλα?

Οπωτε τα συμπερασματα δεν μπορεις να τα βγαλεις τωρα,σε κανα χρονο που θα τρεχει το ενυδρειο σου,μπορει,τωρα οχι.Οχι μονο στα φυτα,αλλα στα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταιει η λιπανση Ευθυμη,ουτε η ΕΙ ουτε καμια λιπανση,αλλα πραγματα εφταιξαν.

Πιο πανω εγραψες οτι εχεις αρχισει να θεωρεις την ΕΙ λαθος,ξαναδιαβασε τι εγραψες.

Επισης οπως σου ειπα,ειναι πολυ νωρις για συμπερασματα,ειτε για τα φυτα ειτε για την λιπανση.

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ φρεσκο ακομα και γενικα εισαι πολυ φρεσκος χομπιστας,δεν μπορεις ακομα να βγαλεις συμπερασματα.

Ξερεις ποσες φορες εβαλα φυτα στα ενυδρεια μου και πηγαιναν καλα,η νομιζα οτι πηγαιναν καλα και μετα απο μερικους μηνες τα πεταξα γιατι δεν πηγαιναν καλα?

Οπωτε τα συμπερασματα δεν μπορεις να τα βγαλεις τωρα,σε κανα χρονο που θα τρεχει το ενυδρειο σου,μπορει,τωρα οχι.Οχι μονο στα φυτα,αλλα στα παντα.

Ας πούμε ότι παίρνω πίσω ότι η ΕΙ μπορεί κάπου να λειτουργήσει αρνητικά.

 

Το ότι δεν χρειάζεται λίπανση ένα ενυδρείο για κάποιον καιρό; Το ότι μπορεί να πρέπει να αφήσεις 1 μήνα το ενυδρείο να τρέξει και μετά να ξεκινήσεις;

 

Ασχέτως το πρόγραμμα που επέλεξα, μήπως τελικά ήταν απλά νωρίς για λίπανση;

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι παίρνω πίσω ότι η ΕΙ μπορεί κάπου να λειτουργήσει αρνητικά.

 

Το ότι δεν χρειάζεται λίπανση ένα ενυδρείο για κάποιον καιρό; Το ότι μπορεί να πρέπει να αφήσεις 1 μήνα το ενυδρείο να τρέξει και μετά να ξεκινήσεις;

 

Ασχέτως το πρόγραμμα που επέλεξα, μήπως τελικά ήταν απλά νωρίς για λίπανση;

 

Οχι δεν ηταν νωρις η λιπανση Ευθυμη.

Ειχες ολο το ενυδρειο με φυτα,δεν ειχες 2-3.Τα πολλα φυτα θελουν πολλα θρεπτικα,πολυ co2.

Ενα ενυδρειο με λιγα φυτα,ναι δεν χρειαζεται λιπανση απο την αρχη.

Ενα ενυδρειο με πολυ φως,πολυ co2 θελει λιπανση απο την αρχη.

Το δικο μου ενυδρειο που ηταν ολοφρεσκο και το ξεκινησα με ολα τα φυτα και λιπανση απο την 2η μερα γιατι δεν επαθε κατι?

Μετα απο τον πρωτο μηνα εβγαλε λιγο bba,που την εχει ακομα και τωρα αλλα δεν με ενδιαφερει.

Αλλου πρεπει να ψαξεις το προβλημα και οχι στη λιπανση.Ισως εχεις πολυ φως,ισως λαθος φως,ισως κατι αλλο.

Γι αυτο σου λεω μη βγαζεις βιαστικα συμπερασματα για τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα τα σκαμπεβάσματα του co2. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη κι εγώ μετά το άνοιγμα του ενυδρείου έχασα το 80% της φυτομάζας μου, ξεκίνησα με πολύ λίγη μάζα φυτών αν θυμάσαι όταν το επισκεύασα, με τον ίδιο φωτισμό και 3 μπάλες - ταμπλέτες της jbl για να βοηθήσω το υπόστρωμα, θες να σου πω κάτι; Ξεκίνησα απ την 1η μέρα λίπανση και στις ίδιες δοσολογίες πλην του iron που αντί για 6ml που ρίχνω τώρα έριχνα τα μισά, δηλαδή 3ml, αν εξαιρέσεις όπως σου είπα τη bba που βγήκε για άλλους λόγους, άλλη άλγη δεν έχω δει. Αν δεν αφήσεις το σύστημα να σταθεροποιηθεί, να είσαι κι εσύ σταθερός στις ρουτίνες σου δεν πρόκειται ποτέ να πάρουν τα φυτά μπρος γιατί συνέχεια βλέπουν αλλαγές κι είναι επόμενο να επωφελούνται οι άλγες, πάνω απ όλα ψυχραιμία κι υπομονή, βάλε το πρόβλημά σου, βάλε τις φωτό σου και μην υποθέτεις, περίμενε τις απαντήσεις απ τους έμπειρους, αυτό το σκοπό έχει το φόρουμ, εκμεταλλεύσου το. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...