Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

να

 

Eιναι το μόνο φυτό που μου δημιούργησε πρόβλημα και να σκεφτείς πως θεωρητικά είναι μεσαίων απαιτήσεων.

 

Εγώ προσωπικά υποψιάζομαι την ροή αλλά δεν είμαι σίγουρος. Εσύ το έχεις σε σημείο που χτυπάει η ροή;

ναι έχει λίγη...

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να αναπτύσσω ωραία σχέση με τους καρδινάλιους! Ανοίγω την πόρτα του δωματίου και τρέχουν στη γωνία που ταίζω πριν πλησιάσω αχαχχα δεν υπάρχει πόσο τρώνε..και είναι και τελικό μέγεθος!

 

Στα του διοξειδίου, αγόρασα ένα ποτηράκι κεραμικού διαχυτή γυάλινο αλλά πολύ μεγάλο , γράφει έως 400 λίτρα.

Βγάζει πολύ ψιλές φυσαλίδες που λογικά διασπόνται καλά στο νερό.

 

Το έχω βάλει κοντά στην έξοδο αλλά δεν μου τις φυσάει πολύ μέσα γιατί δεν τις πιάνει όλες.. Παρόλα αυτά ο checker είναι πάντα ανοιχτό πράσινο, τώρα τι να σας πω. Νομίζω η καλύτερη μέθοδος είναι η παρατήρηση των ζωντανών-φυτών.

 

Μία ακόμα παρατήρηση που έχω κάνει είναι ότι από τότε που άλλαξα την 1α λάμπα πριν 5 ημέρες τα φυτά ξεκινούνε το pearling στο 2ωρο προς τρίωρο της φωτοπεριόδου. Χωρίς υπερβολή πριν την αλλάξω ξεκίναγαν στο 15λεπτο. Νομίζω είναι πιο φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει τώρα σωστά;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Green hair algae.. Εκεί έχουμε σταματήσει... Πέραν του excel Μπορώ να κάνω κάτι; Υπάρχει θεραπεία;

 

Και...έπεσε στα χέρια μου αυτός ο διαχυτής.   

 

https://www.jbl.de/?lang=en&mod=products&func=detail&id=7591

 

Εσωτερικός ριάκτορ.

 

Είναι καλύτερος από τον κεραμικό και τη myst διάχυση;

Μου γράφει πως θέλει 48 ώρες για να λειτουργήσει (άλλο και τούτο). Αξίζει να το δοκιμάσω;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Green hair algae.. Εκεί έχουμε σταματήσει... Πέραν του excel Μπορώ να κάνω κάτι; Υπάρχει θεραπεία;

 

Και...έπεσε στα χέρια μου αυτός ο διαχυτής.   

 

https://www.jbl.de/?lang=en&mod=products&func=detail&id=7591

 

Εσωτερικός ριάκτορ.

 

Είναι καλύτερος από τον κεραμικό και τη myst διάχυση;

Μου γράφει πως θέλει 48 ώρες για να λειτουργήσει (άλλο και τούτο). Αξίζει να το δοκιμάσω;

προσωπική γνώμη.

δε μου άρεσε καθόλου, για να κάνει δουλεία πιστεύω πρέπει να είναι τεράστιος και όχι 11 cm

δες εδώ

 

οι φυσαλίδες που βγαίνουν είναι αυτούσιες από το σωληνάκι και θέλουν χρόνο για να διαλυθούν 

 

εγώ την green hair algae την εξαφάνισα με 4 μέρες συσκότιση όπως μου είχες πει για το κυανό αν θυμάσαι,

Link to comment
Share on other sites

προσωπική γνώμη.

δε μου άρεσε καθόλου, για να κάνει δουλεία πιστεύω πρέπει να είναι τεράστιος και όχι 11 cm

δες εδώ

 

οι φυσαλίδες που βγαίνουν είναι αυτούσιες από το σωληνάκι και θέλουν χρόνο για να διαλυθούν 

 

εγώ την green hair algae την εξαφάνισα με 4 μέρες συσκότιση όπως μου είχες πει για το κυανό αν θυμάσαι,

Aυτό είναι σκάλα Ευθύμη. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ξεκινήσω την θεραπεία με το excel για την τριχωειδή άλγη. Επειδή δεν είναι τοπικό όμως το πρόβλημα λέω να κάνω σε όλο το ενυδρείο.

 

Για βοηθήστε.. Κλείνουμε το φίλτρο και όταν κάνουμε σε όλο το ενυδρείο; Και πόσες φορές την δόση για τα λίτρα μου ρίχνω;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και αν μπορείτε πείτε μου αν υπάρχει περίπτωση η κούμπα επειδή γενικότερα είναι ξεχαρβαλωμένη και ριζικά όχι δυνατή πιάνει πράσινη τριχοειδή.Δεν φεύγει πάνω κρατιέται αλλά μεγάλα της κομμάτια είναι λίγο στον αέρα. Η ανάπτυξη της είναι κανονική.

 

Και άλλα φυτά πιάνουν πάντως απλά ρωτάω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προωπικα εχω χρησιμοποιησει εξελ και οξυζενε μονο τοπικα και οχι σε ολο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Προωπικα εχω χρησιμοποιησει εξελ και οξυζενε μονο τοπικα και οχι σε ολο το ενυδρειο.

Κώστα μου επειδή μέσα στην εβδομάδα δεν είχα βοηθήσει λίγο με μηχανική αφαίρεση κλπ , έδειξε πως έχει γενικά άγριες ορεξούλες. Το λέω επειδή πήρε διαστάσεις και έδειξε πως δεν έχει πρόβλημα να καβαλήσει το ενυδρείο.

 

Με τα πολλά πολλά σήμερα έκανα 3 ώρες καθάρισμα . Trimming και ρούφηγμα με το σωληνάκι της αεραντλίας. Και πάλι φυσικά ένα μεγάλο μέρος δεν κατάφερα να το απομακρύνω. Αυτό που κατάφερα ήταν να ξεχαρβαλώσω περισσότερο την cuba :P :P :P (challenging γρασίδι και ακόμα δεν το έχω μάθει με τον πιο σκληρό τρόπο)

 

Ας πούμε πως δοκιμάζω το excel. Μιλάμε για χ2 δόση για τα λίτρα μου ή παραπάνω; Έχω και 2 amano shrimp αν αυτό αλλάζει κάτι στο θέμα του excel.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλω ελάχιστα να τσιμπήσω προς τα κάτω τον φωτισμό μου μπορώ να το πετύχω αν αλλάξω τις Τ5 HO λάμπες με ενυδρειακές που δεν είναι HO; 

 

Επιτυγχάνεται έτσι μείωση;
 

Να τις σηκώσω πιο πάνω ή να αφαιρέσω κάποια δεν γίνεται. Πάντως στο PAR @ DEPTH είμαι σε πολύ υψηλό φωτισμό. 

 

Η πράσινη τριχοειδής βγήκε πιθανότατα από την μείωση του διοξειδίου. Όταν έτρεχα στις 120 φυσαλίδες και το πήγα στις 80.  Στις 120 φυσαλίδες δεν υπήρχε ούτε 1 άλγη στο ενυδρείο. Επειδή πολύ φως= πολύ co2 μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να το τσιμπάω ξανά προς τα πάνω σιγά σιγά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλω ελάχιστα να τσιμπήσω προς τα κάτω τον φωτισμό μου μπορώ να το πετύχω αν αλλάξω τις Τ5 HO λάμπες με ενυδρειακές που δεν είναι HO; 

 

Επιτυγχάνεται έτσι μείωση;

 

Να τις σηκώσω πιο πάνω ή να αφαιρέσω κάποια δεν γίνεται. Πάντως στο PAR @ DEPTH είμαι σε πολύ υψηλό φωτισμό. 

 

Η πράσινη τριχοειδής βγήκε πιθανότατα από την μείωση του διοξειδίου. Όταν έτρεχα στις 120 φυσαλίδες και το πήγα στις 80.  Στις 120 φυσαλίδες δεν υπήρχε ούτε 1 άλγη στο ενυδρείο. Επειδή πολύ φως= πολύ co2 μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να το τσιμπάω ξανά προς τα πάνω σιγά σιγά.

 

Ευχαριστώ

 

Προσεξε δεν αφαιρει το co2 τις αλγες...

Τα φυτα το κανουν.:)

Μην αλλαξεις τον φωτισμό σε διαφορετικες λαμπες .

Μπορεις να βαλεις τις ιδιες σε λιγοτερα watt.

Για γρηγορη λυση :

Για το excel διπλασια δοση , ψεκαζοντας κυριως τα σημεια με εντονο προβλημα.

Αλλα θα την ακουσει και η cuba.

Πιο ασφαλες:

Χειροκινητη αφαιρεση, ψεκασμα τοπικα .

Αλλαγες , αλλαγες ,αλλαγες..:)

Καθαριοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλω ελάχιστα να τσιμπήσω προς τα κάτω τον φωτισμό μου μπορώ να το πετύχω αν αλλάξω τις Τ5 HO λάμπες με ενυδρειακές που δεν είναι HO;

Επιτυγχάνεται έτσι μείωση;

Να τις σηκώσω πιο πάνω ή να αφαιρέσω κάποια δεν γίνεται. Πάντως στο PAR @ DEPTH είμαι σε πολύ υψηλό φωτισμό.

Η πράσινη τριχοειδής βγήκε πιθανότατα από την μείωση του διοξειδίου. Όταν έτρεχα στις 120 φυσαλίδες και το πήγα στις 80. Στις 120 φυσαλίδες δεν υπήρχε ούτε 1 άλγη στο ενυδρείο. Επειδή πολύ φως= πολύ co2 μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να το τσιμπάω ξανά προς τα πάνω σιγά σιγά.

Ευχαριστώ

Ευθυμη μου αν κανεις παλι αλλαγη στο ενυδρειο σου (τις λαμπες που λες) , ποτε θα προσαρμοστει το συστημα σου; Οι αλγες δεν θα σε αφησουν ποτε φιλε. Σε καθε αλλαγη που κανουμε στο συστημα μας, αυτο περναει ενα σοκ και παλι αυτοσταθεροποιειται σιγα σιγα. Αν παλι του κανω μια αλλαγη , ακομη και αν ειναι προς το καλυτερο κατα τη γνωμη μου, δεν θα προλαβει να ισορροπησει.

Και οοως ειπε ο Νικος παραπανω αλλαγες αλλαγες αλλαγες!

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη μου αν κανεις παλι αλλαγη στο ενυδρειο σου (τις λαμπες που λες) , ποτε θα προσαρμοστει το συστημα σου; Οι αλγες δεν θα σε αφησουν ποτε φιλε. Σε καθε αλλαγη που κανουμε στο συστημα μας, αυτο περναει ενα σοκ και παλι αυτοσταθεροποιειται σιγα σιγα. Αν παλι του κανω μια αλλαγη , ακομη και αν ειναι προς το καλυτερο κατα τη γνωμη μου, δεν θα προλαβει να ισορροπησει.

Και οοως ειπε ο Νικος παραπανω αλλαγες αλλαγες αλλαγες!

Σωστό αυτό δεν το σκέφτηκα.

 

Προσεξε δεν αφαιρει το co2 τις αλγες...

Τα φυτα το κανουν. :)

Μην αλλαξεις τον φωτισμό σε διαφορετικες λαμπες .

Μπορεις να βαλεις τις ιδιες σε λιγοτερα watt.

Για γρηγορη λυση :

Για το excel διπλασια δοση , ψεκαζοντας κυριως τα σημεια με εντονο προβλημα.

Αλλα θα την ακουσει και η cuba.

Πιο ασφαλες:

Χειροκινητη αφαιρεση, ψεκασμα τοπικα .

Αλλαγες , αλλαγες ,αλλαγες.. :)

Καθαριοτητα.

Το πάω έτσι ;) 

Link to comment
Share on other sites

Να δεις καθαριότητα που έκανα χτες. 2 ώρες ρούφαγα με το σωληνάκι αεραντλίας τα προβληματικά σημεία. Και σήμερα που είναι η μεγάλη αλλαγή νερού θα κάνω πάλι καθαριότητα.

 

Πάντως να βάλουμε μερικές πληροφορίες για την green hair algae Νίκο να υπάρχουν γιατί δεν είναι τόσο σπάνια.

 

Λίγες πληροφορίες που βρήκα είναι οι εξής:

 

Έλειψη co2 ή ασταθές co2

Ελειπής κυκλοφορία σπανιότερα

Πολλές φορές χαρακτηρίζεται και ως new tank syndrome

Σε πιο ώριμα ενυδρεία θεωρείται σοβαρή ανισοροπία φως-θρεπτικών και co2.

 

Στις μεθόδους αντιμετώπισης έγκεινται τα :

 

Μηχανική αφαίρεση και trimming

Μείωση της φωτοπεριόδου στις 7-8 ώρες σε περίπτωση που έχουμε μεγαλύτερη

Τριήμερο blackout 

Excel ή h2o2

Σταθεροποίηση co2 ώστε να μην συνεχίσει να μας επισκέπτεται.

Συχνές αλλαγές νερού

 

Στις επιλογές ζωντανών που βοηθούν στον έλεγχο της είναι τα 

 

Siamege algae eater & amano shrimp

Link to comment
Share on other sites

Ετσι εντελως πληροφοριακα και δεν το συνιστω σε καποιον σαν λυση για τις αλγες ουτε να το δοκιμασει να σας πω τι μου συμβαινει.Επειδη εχω βαλει το ενυδρειο μου εδω και 3 βδομαδες αγγελια εχω σταματησει εντελως το co2 και τα λιπασματα.Αλλαγες γινονται κανονικα.Εχουν εξαφανιστει ολες οι αλγες που ειχα και πιστεψτε με ηταν πολλες και διαφορετικα ειδη.Το ενυδρειο ειναι πεντακαθαρο μεχρι και η αμμος μου εχει ασπρισει.Πως εξηγητε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη,κανε μου μια χαρη ρε φιλε.

Σε παρακαλω,μη γραφεις Αγγλικες ωρολογιες,υπαρχουν ωραιοτατες Ελληνικες λεξεις για ολα οσα θες να πεις.

Υπαρχουν πολλοι εδω μεσα που δεν ξερουν Αγγλικα και δεν καταλαβαινουν καν τι θελεις να πεις.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι εντελως πληροφοριακα και δεν το συνιστω σε καποιον σαν λυση για τις αλγες ουτε να το δοκιμασει να σας πω τι μου συμβαινει.Επειδη εχω βαλει το ενυδρειο μου εδω και 3 βδομαδες αγγελια εχω σταματησει εντελως το co2 και τα λιπασματα.Αλλαγες γινονται κανονικα.Εχουν εξαφανιστει ολες οι αλγες που ειχα και πιστεψτε με ηταν πολλες και διαφορετικα ειδη.Το ενυδρειο ειναι πεντακαθαρο μεχρι και η αμμος μου εχει ασπρισει.Πως εξηγητε αυτο?

Γιατί έβαλες αγγελία;

 

Ευθυμη,κανε μου μια χαρη ρε φιλε.

Σε παρακαλω,μη γραφεις Αγγλικες ωρολογιες,υπαρχουν ωραιοτατες Ελληνικες λεξεις για ολα οσα θες να πεις.

Υπαρχουν πολλοι εδω μεσα που δεν ξερουν Αγγλικα και δεν καταλαβαινουν καν τι θελεις να πεις.

Εντάξει ρε συ Κώστα δεν χρησιμοποίησα και κάτι τόσο δύσκολο.

 

Βάζω εδώ και την μετάφραση

 

green hair algae- πράσινη τριχοειδής άλγη

new tank syndrome- σύνδρομο του νέου ενυδρείου

trimming-κλάδεμα

blackout- συσκότιση 

 

Πες μας και αν οι πληροφορίες που παραθέτω είναι σωστές.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι εντελως πληροφοριακα και δεν το συνιστω σε καποιον σαν λυση για τις αλγες ουτε να το δοκιμασει να σας πω τι μου συμβαινει.Επειδη εχω βαλει το ενυδρειο μου εδω και 3 βδομαδες αγγελια εχω σταματησει εντελως το co2 και τα λιπασματα.Αλλαγες γινονται κανονικα.Εχουν εξαφανιστει ολες οι αλγες που ειχα και πιστεψτε με ηταν πολλες και διαφορετικα ειδη.Το ενυδρειο ειναι πεντακαθαρο μεχρι και η αμμος μου εχει ασπρισει.Πως εξηγητε αυτο?

 

Κοσμά πολύ ενδιαφέρον, σκεφτόμουνα τι θα γίνει όταν θα στήσω το νέο ενυδρείο και τι θα γινόταν που αναγκαστικά θα έβγαζα το διοξείδιο, για δώσε περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος. Flourish έβαζες; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έβαλες αγγελία;

 

Εντάξει ρε συ Κώστα δεν χρησιμοποίησα και κάτι τόσο δύσκολο.

 

Βάζω εδώ και την μετάφραση

 

green hair algae- πράσινη τριχοειδής άλγη

new tank syndrome- σύνδρομο του νέου ενυδρείου

trimming-κλάδεμα

blackout- συσκότιση 

 

Πες μας και αν οι πληροφορίες που παραθέτω είναι σωστές.

 

Δεν ξερω αν ειναι σωστες Ευθυμη και τα προφιλ απο τις αλγες δεν βγαινουν ετσι ευκολα,θελει πολυ μελετη το πραγμα.

Οσον αφορα τις ωρολογιες,δεν μιλαω μονο για τις συγκεκριμενες,μιλαω γενικα να μην χρησιμοποιεις Αγγλικες ωρολογιες εφοσον υπαρχουν και Ελληνικες.

Υπαρχουν πολλοι,ειδικα μεγαλητερης ηλικιας ανθρωποι εδω μεσα που δεν ξερουν Αγγλικα,πως περιμενεις να σε βοηθησουν αν δεν μπορουν να καταλαβουν τι γραφεις?

Αλλα και γενικα,οταν καποιος δεν ξερει Αγγλικα ειναι δυσκολο να διαβασει το θεμα σου γιατι πολλα απο αυτα που γραφεις,εννοω τις ωρολογιες,δεν τις καταλαβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Κοσμά πολύ ενδιαφέρον, σκεφτόμουνα τι θα γίνει όταν θα στήσω το νέο ενυδρείο και τι θα γινόταν που αναγκαστικά θα έβγαζα το διοξείδιο, για δώσε περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος. Flourish έβαζες; 

Κωστα δεν βαζω τιποτα εδω και 3 βδομαδες,μονο αντιχλωριο-δεν θελω ομως να γινει παραδειγμα αυτο προς μιμηση-απλος καταγραφω μια προσωπικη εμπειρια.Ετυχε

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι σωστες Ευθυμη και τα προφιλ απο τις αλγες δεν βγαινουν ετσι ευκολα,θελει πολυ μελετη το πραγμα.

Οσον αφορα τις ωρολογιες,δεν μιλαω μονο για τις συγκεκριμενες,μιλαω γενικα να μην χρησιμοποιεις Αγγλικες ωρολογιες εφοσον υπαρχουν και Ελληνικες.

Υπαρχουν πολλοι,ειδικα μεγαλητερης ηλικιας ανθρωποι εδω μεσα που δεν ξερουν Αγγλικα,πως περιμενεις να σε βοηθησουν αν δεν μπορουν να καταλαβουν τι γραφεις?

Αλλα και γενικα,οταν καποιος δεν ξερει Αγγλικα ειναι δυσκολο να διαβασει το θεμα σου γιατι πολλα απο αυτα που γραφεις,εννοω τις ωρολογιες,δεν τις καταλαβαινει.

Ναι σίγουρα, εγώ τις παραθέτω σε συνέχεια της έρευνας που κάνω για το προσωπικό πρόβλημα που έχω. Για να σχηματιστεί προφίλ-οδηγός χρειάζεται σίγουρα εκτενέστερη μελέτη προκειμένου. Παρ'όλα αυτά μπορώ να πω ότι πάνω στην συγκεκριμένη άλγη , τα παραπάνω συμπτίπτουν γενικότερα στην βιβλιογραφία που υπάρχει σχετικά με αυτή.

 

Όσον αφορά τα αγγλικά οκ :) Το αντιλαμβάνομαι πως μπορεί κάποιος να πελαγώνει όταν έρχεται αντιμέτωπος με ένα κείμενο ανάμοικτο. Θα κοιτάξω να χρησιμοποιώ την ελληνική ορολογία όπου είναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω τρόπο να μειώσω λίγο τον φωτισμό αλλά όχι πολύ γιατί θέλω να καταπολεμήσω την green hair.

 

Άμα την 1α μου λάμπα την 24w την αντικαταστήσω με μία ολόιδια αλλά 14 w κάνω δουλειά; Θα έχω 2 24w και 1 14w.

Link to comment
Share on other sites

Εύθυμη έχεις δυο φωτιστικά, όποτε μπορείς να βάλεις ξεχωριστούς χρονοδιακόπτες και το ένα, το μονό να ανάβει λιγότερες ώρες; Δε ξέρω αν αυτο ειναι καλύτερο απο αυτο που λες, ας πούνε και οι πιο έμπειροι καλύτερα.

Εγω παιδιά το μόνο που έχω να πω, επειδή είδα το ενυδρείο του Εύθυμη απο κοντά είναι ότι ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ!!! Πραγματικά οι φωτογραφίες το αδικούν...

Έχει κάνει φοβερή δουλειά και τα ψάρια του ήταν πολύ ωραία με έντονα χρώματα. Το μόνο μείον ήταν η άλγη αλλα και αυτή πιστεύω θα κάνει τον κύκλο της και θα ισοροπησει το ενυδρείο και θα φύγει. Εύθυμη μην πειράξεις τιποτα, ας το όπως ειναι και μη βάλεις αλλα φυτά!!!:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη άστο όπως είναι, μην πειράξει τίποτα άλλο προς Θεού, άσε να σταθεροποιηθεί το σύστημα και το μόνο που θα κάνεις είναι ό,τι σου είπαν για την καταπολέμησή της, μην αλλάξεις πάλι το περιβάλλον του ενυδρείου γιατί δεν θα ισορροπήσει ποτέ, υπομονή και θα το χαρείς πεντακάθαρο. 

Link to comment
Share on other sites

Εύθυμη έχεις δυο φωτιστικά, όποτε μπορείς να βάλεις ξεχωριστούς χρονοδιακόπτες και το ένα, το μονό να ανάβει λιγότερες ώρες; Δε ξέρω αν αυτο ειναι καλύτερο απο αυτο που λες, ας πούνε και οι πιο έμπειροι καλύτερα. Εγω παιδιά το μόνο που έχω να πω, επειδή είδα το ενυδρείο του Εύθυμη απο κοντά είναι ότι ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ!!! Πραγματικά οι φωτογραφίες το αδικούν... Έχει κάνει φοβερή δουλειά και τα ψάρια του ήταν πολύ ωραία με έντονα χρώματα. Το μόνο μείον ήταν η άλγη αλλα και αυτή πιστεύω θα κάνει τον κύκλο της και θα ισοροπησει το ενυδρείο και θα φύγει. Εύθυμη μην πειράξεις τιποτα, ας το όπως ειναι και μη βάλεις αλλα φυτά!!! :) Sent from my iPhone using Tapatalk

Eυχαριστώ πολύ Μάκη :) Χαίρομαι που σου άρεσε :)

 

Και αυτό που λες γίνεται νομίζω με το φως. Το κάνουν αρκετοί.

 

Ευθύμη άστο όπως είναι, μην πειράξει τίποτα άλλο προς Θεού, άσε να σταθεροποιηθεί το σύστημα και το μόνο που θα κάνεις είναι ό,τι σου είπαν για την καταπολέμησή της, μην αλλάξεις πάλι το περιβάλλον του ενυδρείου γιατί δεν θα ισορροπήσει ποτέ, υπομονή και θα το χαρείς πεντακάθαρο. 

Κωνσταντίνε προσπαθώ , έχω ξεκινήσει σταθερή καθημερινή λίπανση και έχω ανοίξει έναν πόλεμο με την τριχοειδή άλγη. Συγκεκριμένα έχω έτοιμο βαρέλι νερό όλη την ώρα, παίρνω το σωληνάκι της αεραντλίας και την τραβάω. Έτσι την σταματάω από το να πάρει τα πάνω της.

 

Όλο το πρόβλημα μου το κάνει το διοξείδιο σε συνδιασμό με το πολύ φως. Είναι πολύ μεγάλες οι ανάγκες γενικότερα σε co2 , πολύ το φως και δύσκολα τα φυτά. Και δεν έχω βρει την χρυσή λύση για το co2 καθώς και την "διανομή" του σε όλο το ενυδρείο. Αν του βάλω κυκλοφορητή σε συνδιασμό με το pearling του τάπητα γίνεται όλο γκαζόζα. Αν το αφήσω ξέμπαρκο σε μία γωνία χάνεται πολύ στην επιφάνεια και γενικά το ενυδρείο ζητάει όλο και περισσότερο co2. 

 

Από όσο το έχω ψάξει η μεγαλύτερη πιθανότητα της τριχοειδής είναι η αστάθειες του co2. 

 

Εγώ για αυτό έλεγα να βάλω ίδια λάμπα αλλά λιγότερο δυνατή για να αφήσω λίγο το γκάζι και να πέσουν οι απαιτήσεις. Αν είχα τρόπο να σηκώσω το φως θα το σήκωνα. Μπορεί να είναι και λάθος το όλο σκπετικό αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...