Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Δηλαδή καφέ διατομική άλγη πάνω στα γρασίδια σας ή στα φυτά δεν είδατε;

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω.. Τα αφήνω όλα σταθερά και θα σας πω σε 1 μήνα.

 

Καλούτσικα πάει πάντως

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειδα τιποτα στα φυτα μου.

Αλλωστε η καφε αλγη δεν οφειλεται στη λιπανση,ειναι αλγη που βγαινει σε νεα ενυδρεια και φευγει μονη της.

Link to comment
Share on other sites

Kαφέ άλγη ούτε εγώ έχω δει. Ακόμα τουλάχιστον.

 

Την ανέφερα γιατί είναι πολύ κλασική και συνηθισμένη.

 

Σε κανέναν μήνα θα έχω καλύτερη εικόνα και θα σας πω πως πάει :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εάν δε κάνω λαθος είχα διαβάσει στο tom barr report ότι για το 90% των περιπτώσεων εμφάνισης αλγης ευθύνεται το co2 . Είναι έτσι η οχι??

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εάν δε κάνω λαθος είχα διαβάσει στο tom barr report ότι για το 90% των περιπτώσεων εμφάνισης αλγης ευθύνεται το co2 . Είναι έτσι η οχι??

Kαι ναι και οχι.. :)

Εξαρταται, αν ακολουθεις Ει συνηθως ειναι το co2...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα τα σκαμπεβάσματα του co2. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

 

Σου ειπα απο την αρχη....

Αλλαγες... νερου... η μονη θεραπεια.

Γιαυτο και σου ειχα πει να καθυστερησεις τα ψαρια.

Λογικο ειναι οπως βλεπεις και σε πολλους στην αρχη η αναπτυξη των φυτων , με το φρεσκο υποστρωμα παει μια χαρα, μετα απο ενα 3 μηνο δεν θα προσφερει το ιδιο και αρχιζουν τα προβληματα.

Για βαλε την cuba σε απλο χαλικακι και να δω πως θα την υποστηριζεις.

 

Παλι εισαι λαθος στο σκεπτικο σου, με την δικια σου λιπανση. 

Τα  τεστ δεν ειναι αξιοπιστα, δεν μετρανε απολυτα σωστα.

Καλυτερα να ξερεις τι ρινχεις με βαση υπολογισμων, και μετα να κανεις μεγαλες αλλαγες,για να φυγουν αυτα που δεν εχουν αποροφηθει.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα απο την αρχη....

Αλλαγες... νερου... η μονη θεραπεια.

Γιαυτο και σου ειχα πει να καθυστερησεις τα ψαρια.

Λογικο ειναι οπως βλεπεις και σε πολλους στην αρχη η αναπτυξη των φυτων , με το φρεσκο υποστρωμα παει μια χαρα, μετα απο ενα 3 μηνο δεν θα προσφερει το ιδιο και αρχιζουν τα προβληματα.

Για βαλε την cuba σε απλο χαλικακι και να δω πως θα την υποστηριζεις.

Παλι εισαι λαθος στο σκεπτικο σου, με την δικια σου λιπανση.

Τα τεστ δεν ειναι αξιοπιστα, δεν μετρανε απολυτα σωστα.

Καλυτερα να ξερεις τι ρινχεις με βαση υπολογισμων, και μετα να κανεις μεγαλες αλλαγες,για να φυγουν αυτα που δεν εχουν αποροφηθει.

Ok Νίκο μου το έπιασα.

Με τις αλλαγές νερού έφτιαξε ΠΟΛΥ το πράγμα έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες .

Link to comment
Share on other sites

Θα με βοηθήσετε λιγάκι αισθητικά;

 

Έχω βάλει αυτή τη ρίζα δεξιά. Σαν ρίζα είναι όμορφη και προσφέρει καταφύγιο, απλά δεν ξέρω, νομίζω είναι μεγάλη. Καταρχήν συνεχίζει έξω από το ενυδρείο και μάλλον πρέπει να την κόψω.

 

Για πείτε και εσείς καμία γνώμη :)

 

Συγγνώμη για τις θολές φωτός , βάζω κάτι ρυθμίσεις στο κινητό αλλά δεν ψήνεται να τραβήξει σωστά.

post-61846-0-11727400-1465829975_thumb.jpg

post-61846-0-37943400-1465830029_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα την άφηνα Ευθύμη, δείχνει πιο φυσικό, το μπαστούνι αναρρόφησης που είναι και δεν το βλέπω; Την αερόπετρα γιατί την έχεις εκεί; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα την άφηνα Ευθύμη, δείχνει πιο φυσικό, το μπαστούνι αναρρόφησης που είναι και δεν το βλέπω; Την αερόπετρα γιατί την έχεις εκεί; 

Δείχνει πιο φυσικό να βγαίνει απέξω; 

 

Δίπλα στην έξοδο είναι. Η αερόπετρα έχει ξεμείνει θα την τραβήξω. Τα άφησα όλα χύμα ρε συ γιατί χτες το βράδυ βυθίστηκε η ρίζα και δεν καθάρισα τίποτα. Απλά ήθελα να δω πως σας φαίνεται για να την αφήσω ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχω δει διάφορα ενυδρεία στο διαδίκτυο με ρίζες να βγαίνουν απ έξω και μ άρεσε το όλο θέαμα, γούστα είναι αυτά, άμα δε σ αρέσει ξάπλωσέ τη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα την αφήσω έτσι προς το παρόν και θα δούμε.Ξέρω τι λες και εμένα μου αρέσει ποτ βγαίνει πάνω αλλά και αλάνα μου άρεσε. Πρέπει επειγόντως να βρω έναν τρόπο να βγάλω φωτογραφίες.. Με αυτό ούτε άλγη μπορώ να βγάλω ούτε , τυχόν κάτι πάνω στα ψάρια. Όλα θολά είναι. Δεν μπορώ να σας δείξω και να με βοηθήσετε ...

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Kαθάρισα λίγο το τζάμι και έπαιξα με κάτι ρυθμίσεις στο κινητό. Καλά μάπα και πάλι αλλά έχει λίγο ευκρίνεια περισσότερη.

 

http://i1074.photobucket.com/albums/w401/Light0r/IMG_0202_zpszut7urku.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! Εχεις δύο διαφορετικά είδη ξύλων μέσα, ή έτσι μου φαίνεται εμένα από τη φωτό? Στην αριστερή πλευρά μου μοιάζει διαφορετικό από την δεξία. 

 

Εχεις κάνει ωραίο στήσιμο πάντως, τα φυτά δείχνουν να έχουν όμορφα χρώματα, μπράβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! Εχεις δύο διαφορετικά είδη ξύλων μέσα, ή έτσι μου φαίνεται εμένα από τη φωτό? Στην αριστερή πλευρά μου μοιάζει διαφορετικό από την δεξία. 

 

Εχεις κάνει ωραίο στήσιμο πάντως, τα φυτά δείχνουν να έχουν όμορφα χρώματα, μπράβο σου!

Ευχαριστώ πολύ!

 

Ναι είναι διαφορετικά είδη, κατά τύχη προέκυψε αυτό. Σε κάποιες μέρες που θα μαυρίσει και το δεξιά πιστεύω δεν θα φαίνεται η διαφορά γιατί θα έχουν το ίδιο χρώμα.

 

Πιστεύω όταν φουντώσουν θα αναδειχτεί! Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Να' τος ο Ευθυμης!

Ομορφο ειναι φιλε, επιτελους καταλαβαινουμε το στησιμο! Μην αλλαξεις τιποτα, μια χαρα φαινεται! Ε μαζεψε την αεροπετρα οπως ειπες και εσυ, και ασε την ριζα ετσι, λιγο απ' εξω.

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη το ενυδρείο έχει γίνει πολύ ωραίο.

Με τη ρίζα κάνε δοκιμές και όπως σου κάτσει καλύτερα άσ' την.  Και έτσι πολύ ωραία είναι πάντως...

Κάνε και μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου, μόλις τελειώσεις με τα στησίματα.  

Μικρές αλλαγές συνέχεια θα προκύπτουν, απλά προγραμμάτισέ τες στο εβδομαδιαίο κλάδεμα με την αλλαγή νερού.  

Τώρα για άλγες που αναφέρεις, δε φαίνεται κάτι στις φωτογραφίες, αλλά πραγματικά μη δίνεις σημασία, κάνε τις ρουτίνες σου με λίπανση και αλλαγές νερού, αν χρειαστεί ότι σου έχουν αναφέρει και πιο πάνω, όπως πχ που σου είπε ο Νίκος για πιο συχνές αλλαγές και άσε το ενυδρείο να βρει τις ισορροπίες μόνο του.

Όλα καλά θα πάνε...

Κάτσε απλά να το απολαύσεις...:)

Link to comment
Share on other sites

Να' τος ο Ευθυμης!

Ομορφο ειναι φιλε, επιτελους καταλαβαινουμε το στησιμο! Μην αλλαξεις τιποτα, μια χαρα φαινεται! Ε μαζεψε την αεροπετρα οπως ειπες και εσυ, και ασε την ριζα ετσι, λιγο απ' εξω.

ααχχα ναι μετά από 150 ρυθμίσεις και αναπνοές ελεύθερου σκοπευτή μπόρεσε να τραβήξει μία σχετικά καθαρή φωτόγραφία.Ευχαριστώ :) Οπότε και εσύ Παρασκευά είσαι υπερ της ρίζα που "δεν τελειώνει".. Θα την αφήσω έτσι μέχρι να βυθιστεί καλά και θα δω πως θα μου κάτσει καλύτερα. Δίνει πάντως κάτι αυτό που δεν τελειώνει.

 

Θα την μαζέψω :P Γενικά, έχει πολύ τακτοποίηση σε διάφορα πράγματα αλλά περιμένω την αλλαγή νερού για να τα κάνω ώστε να μην βουτάω μέσα εγώ :) Όταν θα κάνω την παρουσίαση μου θα κοίταξω να το έχω πένα! (και 1 κάμερα )!

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη το ενυδρείο έχει γίνει πολύ ωραίο.

Με τη ρίζα κάνε δοκιμές και όπως σου κάτσει καλύτερα άσ' την.  Και έτσι πολύ ωραία είναι πάντως...

Κάνε και μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου, μόλις τελειώσεις με τα στησίματα.  

Μικρές αλλαγές συνέχεια θα προκύπτουν, απλά προγραμμάτισέ τες στο εβδομαδιαίο κλάδεμα με την αλλαγή νερού.  

Τώρα για άλγες που αναφέρεις, δε φαίνεται κάτι στις φωτογραφίες, αλλά πραγματικά μη δίνεις σημασία, κάνε τις ρουτίνες σου με λίπανση και αλλαγές νερού, αν χρειαστεί ότι σου έχουν αναφέρει και πιο πάνω, όπως πχ που σου είπε ο Νίκος για πιο συχνές αλλαγές και άσε το ενυδρείο να βρει τις ισορροπίες μόνο του.

Όλα καλά θα πάνε...

Κάτσε απλά να το απολαύσεις... :)

Να σαι καλά Μάκη μου, πιστεύω θα βρει την ισορροπία του και σε αυτά τα θέματα (άλγες). Λίγο παραπάνω αλλαγές νερου και μία σταθερή ρουτίνα και θα καθαρίσει. Σκοπεύω και εγώ σε αποφυγή των λαθών του παρελθόντος!

 

Ώρα για απόλαυση λοιπόν ;)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι μπόμπα, παααρα πολύ καλό, εμένα μου αρέσει πάρα πάρα πολύ! μπράβο! απο αλγες πως πας? δεν βλέπω τπτ στις φώτο απο αλγες . ξεμπέρδεψες?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι μπόμπα, παααρα πολύ καλό, εμένα μου αρέσει πάρα πάρα πολύ! μπράβο! απο αλγες πως πας? δεν βλέπω τπτ στις φώτο απο αλγες . ξεμπέρδεψες?

Ευχαριστώ πολύ Κώστα!!!!!

 

Μία άλγη έχω μόνο ευτυχώς , αλλά ακόμα δεν την έχω προσδιορίσει.. Μέχρι προχτές την είχα για κυανοβακτήριο , τώρα έχει αρχίσει να μου κάνει για τριχωειδής πράσινη. Κάνω αλλαγές νερού, έχω ελαττωμένη λίπανση και φωτοπερίοδο 5μιση ώρες. Την ρουφάω στην αλλαγή και σιγά σιγά ευελπιστώ θα εξαφανιστεί και αυτή!  Ανά 10 μέρες θα ανεβάζω και μισή ώρα την φωτοπερίοδο μέχρι να πάω ξανά στις 8 ώρες.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι :)

 

Ομορφο!!

Με την ριζουλα οντως κατι πρεπει να κανεις..

Ισως να την "ντυσεις" με κανα φυτακι..

Η αεροπετρα θελει μαζεματακι..

Eυχαριστώ Στάθη!

 

Κάτι θα κάνουμε με αυτή ναι, ακόμα δεν έχει βυθιστεί 100% είναι λιγάκι στο φλου. Ίσως ντυθεί με καμία Moss αλλά όχι υπερβολικά , ξέρεις πιο πολύ σε στρατηγικά σημεία δεν θέλω να την ντύσω τελείως. Yπάρχουν πάντως επιλογές. Υπάρχουν εκτός των Moss Και πολύ ωραία φύλλα τα οποία στην πραγματικότητα είναι λουλούδια αλλά δένονται σε ξύλα ;) Όρεξη να υπάρχει με άλλα λόγια!

 

Τι πάθατε όλοι με την αερόπετρα χαχαχααχχαχα, με το που βύθισα τη ρίζα τράβηξα φωτό ακόμα είναι λίγο χύμα ! Όταν με το καλό κάνω την παρουσίαση μου αναλυτικά και με τις μετρήσεις μου και τα πάντα θα τα έχω όλα σένια :) :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...