Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Tι να σου πω ρε συ...

Εγω στο 180 λιτρο εβαζα 5μλ, αλλα 5 μλ σιδηρο και ιχνοστοιχεια σκονη.. :P

Εγώ Νίκο ξεκίνησα με τις δόσεις που μου είπες και θα δούμε πως θα πάει :)

 

Είδες φωτός;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η πατέντα που βρήκα για να δίνω λίγο αγγοράκι στους ότοκυνκλους xDDD

post-61846-0-76704200-1468343328_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nαι κούκλα μου , έτσι τρώγε τρώγε. Έχει άφθονο και ίσως δούμε σύντομα μία καθαρή ημέρα!!!

 

 

http://i1074.photobucket.com/albums/w401/Light0r/IMG_0252_zpszvmegjhr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει κάποια φύλλα της αλτερναθέρα μίνι , τα κάτω βασικά αυτά που δεν βλέπουν φως να έχουν λίγο dot άλγη. Έχω πολύ χαμηλά φωσφωρικά για αυτό.. Τα πάνω βέβαια είναι άθικτα.

 

Τα φύλλα της αυτά τα κόβω; Γενικά δεν έχω καταλάβει πως χειριζόμαστε την alternanthera mini στο αραίωμα της.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κόβω με το χέρι (με το νύχι συγκεκριμένα) τα πολλά πλαϊνά άμα την δω και πολυφουντώσει ή αν θέλω να αφαιρέσω φύλλα με άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κόβω με το χέρι (με το νύχι συγκεκριμένα) τα πολλά πλαϊνά άμα την δω και πολυφουντώσει ή αν θέλω να αφαιρέσω φύλλα με άλγη.

Άρα της κάνεις αραίωμα τα κάτω και πλαίνα φύλλα; Δεν κόβεις από πάνω ε; Moυ έγινε τέρας και τα κάτω δεν βλέπουν φως και χαλάνε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δυστυχώς απότι καταλαβαίνω κάποια φυτά στο ξεκίνημα του ενυδρείου, αν τυχόν σου τύχει κανένα θέμα με άλγη τα αποχωρίζεσαι ... Έχω ας πούμε ένα κομμάτι κούμπα στα πλάγια το οποίο δεν σώζεται έτσι όπως μου το περιποιήθηκε..

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

Μπορείτε να μου πείτε πως χρησιμοποιούμε το οξυζενέ ; Αξίζει να το δοκιμάσω για να επισπεύσω την επίλυση στο πρόβλημα μου;

 

Οι ερωτήσεις μου είναι..:

 

Τι ζητάω ακριβώς από το φαρμακείο

Τι δόση χρησιμοποιώ μάξιμουμ για τα λίτρα μου;

Ρίχνω τοπικά ή σε όλο το ενδρείο;

Ποιοι είναι οι κίνδυνοι και τι θα πρέπει να προσέξω.

 

Ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω Ευθυμη οποτε εχω βαλει οξυζενε, το εχω ριξει με συριγγα στοχευμενα πανω αμριβως στην αλγη που θελω να καψω (συνηθως bba). Η ποσοτητα τυχαια, μεχρι να πετυχω ολη την αλγη. Εχω ριξει και τρεις 10αρες συριγγες καποιες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω Ευθυμη οποτε εχω βαλει οξυζενε, το εχω ριξει με συριγγα στοχευμενα πανω αμριβως στην αλγη που θελω να καψω (συνηθως bba). Η ποσοτητα τυχαια, μεχρι να πετυχω ολη την αλγη. Εχω ριξει και τρεις 10αρες συριγγες καποιες φορες.

Έχω την εντύπωση πως υπάρχει μία μάξιμουμ δόση για να είσαι ασφαλής αλλά δεν μπορώ να την βρω... Έκανε δουλειά Παρασκευά; Στο φαρμακείο ζητάω απλά οξυζενέ;

 

Διάτομική τρίχα έχω εγώ ρε γαμώτο μου...δεν ξέρω αν αξίζει αλλά ψάχνω κάτι να βοηθηθώ λίγο Γιατί μόνο μηχανικά θα κλατάρω σε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως υπάρχει μία μάξιμουμ δόση για να είσαι ασφαλής αλλά δεν μπορώ να την βρω... Έκανε δουλειά Παρασκευά; Στο φαρμακείο ζητάω απλά οξυζενέ;

 

Διάτομική τρίχα έχω εγώ ρε γαμώτο μου...δεν ξέρω αν αξίζει αλλά ψάχνω κάτι να βοηθηθώ λίγο Γιατί μόνο μηχανικά θα κλατάρω σε λίγο.

Δεν θα βρεις πουθενα μαξιμουμ δοση...

Εβαζα στο 180 λιτρο 100μλ για 3 ημερες, στοχευμενα επανω στην αλγη, το αφηνα 20 λεπτα και μετα αλλαγη νερου 50%

Δεν ειναι αθωο το οξυζενε...

Παλαιοτερα ειχα χασει ψαρια επειδη ειχα ριξει πολυ.

Τα περισσοτερα φυτα θα τα καψει αλλα συνερχονται γρηγορα σε σχεση με το excel.

Στο φαρμακειο ζητα απλο οξυζενε, ρωτα τους κιολας αν μπορουν να σου βρουν 4 λιτρο.

Το 4λιτρο εχει, γυρω στα 3,5-4 ευρω και τα 150 ml 1,5-2 ευρω,.,, :P

Link to comment
Share on other sites

Οξυζενε ζητας κανονικα. Εμενα εκανε δουλεια στην συγκεκριμενη αλγη που καηκε και εψυγε μονη της σε καμια βδομαδα. Δεν εκανα αλλαγη νερου ποτε μετα απο οξυζενε, μαλλον εριχνα κατα την διαρκεια του αδειασματος και οταν γεμιζα παλι το ενυδρειο με φρεσκο νερο.

Οπως λεει ο πανω δεν πιστευω οτι θα βεις πουθενα δοσολογιες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις .

Δεν ξέρω αν αξίζει να το κανείς αυτο σε διατομικη άλγη αλλά ίσως δοκιμάσω .

Αυτά τα τριχοειδη διατομα εμφανίστηκαν 28 Μαΐου.

Δεν ξέρω πόσο καιρό θέλουν για να φύγουν. Αν είχατε κάποια αντίστοιχη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

2 ζημιές απόψε..

 

1ον έσπασα τον atomizer που ήρθε προχτες πριν καν τον χρησιμοποιήσω.. Απλά έσπασε για πλάκα..

 

2ον...χάλασα μάλλον τον μειωτή πίεσης του co2. Όσο και να έσφιγγα έκανε διαροή και δεν ξέρω γιατί.. Από τις πολλές προσπάθειες κατέστρεψα το σίδερο(και τα χέρια μου) και δεν βιδώνει...

 

Έχω κλείσει τα φώτα στο ενυδρείο. Να τα κρατήσω κλειστά μέχρι να το φτιάξω;

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι αυτός εγω τον έβαλα 1 μέρα και έσπασε , επίσης η διάχυση χάλια

 

το co2art μου τον αντικατέστησε με κάτι αλλο αμεσως

Τα ίδια και εσύ. Τελικά είναι της πλάκας.

Πόσες φυσαλίδες πέφτουν τώρα;

Link to comment
Share on other sites

2 ζημιές απόψε..

 

1ον έσπασα τον atomizer που ήρθε προχτες πριν καν τον χρησιμοποιήσω.. Απλά έσπασε για πλάκα..

 

2ον...χάλασα μάλλον τον μειωτή πίεσης του co2. Όσο και να έσφιγγα έκανε διαροή και δεν ξέρω γιατί.. Από τις πολλές προσπάθειες κατέστρεψα το σίδερο(και τα χέρια μου) και δεν βιδώνει...

 

Έχω κλείσει τα φώτα στο ενυδρείο. Να τα κρατήσω κλειστά μέχρι να το φτιάξω;

είδες? χάλια ο atomizer όπως σου είπα, από που τον πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εσύ. Τελικά είναι της πλάκας.

Πόσες φυσαλίδες πέφτουν τώρα;

Έστειλα ήδη mail στην co2art και ελπίζω να με εξυπηρετήσουν. Για να καταλάβετε δεν πρόλαβα να το εγκαταστήσω . Απλά έσπασε χωρίς καν να το ζορίσω σε κάτι..

 

Δεν έχω co2 καθόλου τώρα είναι off η μπουκάλα. Πήγα σήμερα να γεμίσω, γύρισα βίδωσα τον μειωτή και παρόλα αυτά άκουσα σσσσσσσσσ και σχετικά έντονο. Βίδωνα , ξαναβίδωνα ...τίποτα. Στο τέλος από την πολύ πίεση που άσκησα χάλασανε οι ραβδώσεις που βιδώνει και τώρα δεν γυρνάει να βιδώσει σωστά...

Χαλάστηκα πολύ γιατί αγόρασα σωλήνες και μπαστούνια να αλλάξω του φλούβαλ για να μπει ο atomizer και τώρα όχι μόνο δεν ξέρω τι να τα κάνω αλλά κινδυνεύω να χρεωθώ και μειωτή πίεσης από πάνω..

 

Τι γκαντεμιά απόψε..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πλέον διεκδικείς επάξια τον τίτλο του αρχιγκαντέμη :P.

Με κάβουρα δεν μπορείς να τον σφίξεις;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Μπα ... πλέον όχι. Δεν ξέρω ρε συ εγώ το έσφιγγα τέρμα , τόσο πολύ που έκοψα τα χέρια μου. Κάτι γινόταν και είχε διαροή συνέχεια..

 

Ποιος τρέχει αύριο πάλι κάτω εκεί..  Μπορώ να σου πω ότι ψέλισα για κάποια δευτερόλεπτα το "τα παρατάω"...:P

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή έχανε από παντού και ακουγόταν τρελά. Μετά έσφιξα πολύ περισσότερο και σφύραγε πιο ελαφρά. Δεν κατάλαβα από που έχανε... Την μικρομετρική δεν την είχα συνδέσει ακόμα. Εννοείς μήπως αυτό που άκουγα ήταν λόγο της τρύπας και όταν έμπαινε η μικρομετρική θα σταματούσε;

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή έχανε από παντού και ακουγόταν τρελά. Μετά έσφιξα πολύ περισσότερο και σφύραγε πιο ελαφρά. Δεν κατάλαβα από που έχανε... Την μικρομετρική δεν την είχα συνδέσει ακόμα. Εννοείς μήπως αυτό που άκουγα ήταν λόγο της τρύπας και όταν έμπαινε η μικρομετρική θα σταματούσε;

 

Περιμενε ρε συ η μικρομετρικη ειναι πανατα συνδεδεμενη δεν την βγαζεις,,,

Για να δεις απο που χανει , βαζεις σαπουδανα...

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε ρε συ η μικρομετρικη ειναι πανατα συνδεδεμενη δεν την βγαζεις,,,

Για να δεις απο που χανει , βαζεις σαπουδανα...

Tώρα κατάλαβα τι λες. Όχι εκεί ήταν η μικρομετρική στη θέση της και ο μειωτής τέρμα κλειστός.. Άρα έχανε από κάπου και παρόλο που το έβγαζα και το ξανάβαζα και έσφιγγα με χίλιους τρόπους συνέχιζε να χάνει.

 

Το θέμα είναι πως διέλυσα τις ράγες που έχει και τώρα δεν μπορεί να βιδώσει , έχει χαλάσει αυτό το μεγάλο παξιμάδι που βιδώνει τον μειωτή πάνω στη μπουκάλα. Φοβάμαι πως αύριο θα μου πουν "πάρε μειωτή καινούργιο 50 ευρώ να το ευχαριστηθείς" και δεν θα μου αλλάξουν μόνο αυτό το μέρος... :(

 

Παρεμπιπτόντως έκλεισα τα φώτα του ενυδρείου, δεν ανάψανε σήμερα. Δεν ξέρω αν έπραξα σωστά.

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Αν ενοεις το μεγαλο παξιμαδι αυτο που βιδωνει επανω στην μπουκαλα,,, τοτε ξεχασε το δεν αλλαζει, παει ολο το μανομετρο μαζι.

Καλα εκανες , αλλα κοιτα να το φτιαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν ενοεις το μεγαλο παξιμαδι αυτο που βιδωνει επανω στην μπουκαλα,,, τοτε ξεχασε το δεν αλλαζει, παει ολο το μανομετρο μαζι.

Καλα εκανες , αλλα κοιτα να το φτιαξεις.

Ναι είναι όλο το παξιμάδι , από την πολύ πίεση χαλάσανε εσωτερικά οι ράγες του.

 

Άρα απότι καταλαβαίνω το να το φτιάξω σημαίνει να δώσω 50 ευρώ αύριο..Για 1 γέμισμα κατέληξα χρεωμένος 54 ευρώ.

Και να πάω να κάνω τους σωλήνες και τα μπαστούνια λιπάσματα μιας και δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...