Jump to content

Δίσκοι


Στυλιανός

Recommended Posts

πριν 18 ώρες, το μέλος Στυλιανός έγραψε:

Παιδιά ο παράδεισος του δισκά, όταν πεθανουν οι δισκαδες εκεί πηγαίνουν !!!

 

Όντως ενδιαφέρον το βίντεο.

Πόσοι χομπίστες αραγε θα ήθελαν να εργάζονται σε κάποια τέτοια εταιρεία!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαιρετώ την παρέα , θα ήθελα να κ

κάνω μια ερώτηση ,ο άνθρακας στα εξωτερικά φίλτρα μπαίνει για απορροφήσει ορισμενες ουσίες και μετά τον βγάζουμε η μένει εκεί έως ότου χρειαστεί κάποια θεραπεία που απαιτει αφαίρεση του άνθρακα ;

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει μόνο όταν χρειάζεται χημικός καθαρισμός και μετά αφαιρείται.

Link to comment
Share on other sites

Τον τοποθετούμε συνήθως μετα απο καποιο φάρμακο για να δεσμευσει οτι εχει μείνει απο αυτο,μετα το περας της θεραπειας κ την αλλαγης νέου.μετα πέταμα.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο ζευγάρι που μου γεννά εντός ολίγων ημερών ,αταίριαστο μα τα ετερώνυμα έλκονται.Σήμερα έγινε η γέννα το ζευγάρι κατοικεί μόνο του σε ενυδρειο 260 λίτρων 

20161126_222541.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

το ζευγαρι ειναι λαθος καταρχήν κ τσαμπα οι απαντησεις για την γεννήστρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

το ζευγαρι ειναι λαθος καταρχήν κ τσαμπα οι απαντησεις για την γεννήστρα.

Τι εννοείς φίλε μου ;

 

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλεις ενα κοκκινο ψαρι μ ενα μπλε για πιο λογο;;;να βγαλεις τι ψαρι ακριβως;;;την φανελα της Μπαρτσελόνα.;;; το θυλικο θα ταλαιπωρηθεί απιστευτα (δεν ειναι τυχαιο οτι τα πιο πολλα ζευγαρια διαλύονται γιατι το θυλικο πεθαινει)για την γεννηστρα εχεις απαντησεις ηδη 15 ποστ πριν, σ δικη σου ερωτηση.γενικως αν δεν ισχυει ,τουλαχιστον φαινεται οτι δεν διαβαζεις καν τις απαντησεις των 

 παιδιων κ εμου Προσωπικά.ολο αυτο μου κανει λιγο χαβαλέ σ ζωουλες που περιμενουν απο σενα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Θα βαλεις ενα κοκκινο ψαρι μ ενα μπλε για πιο λογο;;;να βγαλεις τι ψαρι ακριβως;;;την φανελα της Μπαρτσελόνα.;;; το θυλικο θα ταλαιπωρηθεί απιστευτα (δεν ειναι τυχαιο οτι τα πιο πολλα ζευγαρια διαλύονται γιατι το θυλικο πεθαινει)για την γεννηστρα εχεις απαντησεις ηδη 15 ποστ πριν, σ δικη σου ερωτηση.γενικως αν δεν ισχυει ,τουλαχιστον φαινεται οτι δεν διαβαζεις καν τις απαντησεις των 

 παιδιων κ εμου Προσωπικά.ολο αυτο μου κανει λιγο χαβαλέ σ ζωουλες που περιμενουν απο σενα.

Καταρχάς το ζευγάρι δεν το δημιούργησα εγώ , στο ενυδρείο που τα είχα μόνα τους μέσα σε τόσα ψάρια ζευγαρωσαν αυτά ,τώρα το κατά πόσο περιποιουμαι τα ψαρια μου δεν είσαι σε θέση να το ξέρεις. Μια ενημέρωση έκανα στο φόρουμ ότι συνέβη το ζευγαρώμα αυτό.Καταρχάς δεν με ξερεις για να μιλάς έτσι ούτε για ιχθυολογο σε κόβω . Βλέπω εδώ μέσα πολλούς ξερόλες να προσβαλλετε πρόσωπα που δεν ξέρετε επειδή η εμπειρία σας ,σας καθιστά και ειδικούς . Εάν κάτι δεν σου αρέσει μπορείς χωρίς ειρωνεία να το επισημανεις και να πεις την γνώμη σου άλλωστε γι αυτό γίνεται και ο διάλογος ,τα ειρωνικά σχόλια  περισσεύουν

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Θα βαλεις ενα κοκκινο ψαρι μ ενα μπλε για πιο λογο;;;να βγαλεις τι ψαρι ακριβως;;;την φανελα της Μπαρτσελόνα.;;; το θυλικο θα ταλαιπωρηθεί απιστευτα (δεν ειναι τυχαιο οτι τα πιο πολλα ζευγαρια διαλύονται γιατι το θυλικο πεθαινει)για την γεννηστρα εχεις απαντησεις ηδη 15 ποστ πριν, σ δικη σου ερωτηση.γενικως αν δεν ισχυει ,τουλαχιστον φαινεται οτι δεν διαβαζεις καν τις απαντησεις των 

 παιδιων κ εμου Προσωπικά.ολο αυτο μου κανει λιγο χαβαλέ σ ζωουλες που περιμενουν απο σενα.

Δημητρη σε ενα ζευγαρι δεν βγαινουν τα μικρα 30% στα χρωμματα του πατερα 30% στης μητερας και τα υπολοιπα παιρνουν αιματα κι απο τους δυο γονεις? ή δεν ισχυει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ο Δημητρης ισως ειναι λιγο υπερβολικος στον τροπο του....

Αγαπαει αυτο το ειδος και τον κανει λιγο πιο ευαισθητο σε σχεση με αυτα τα ψαρια..

Οσον αφορα αυτα που εγραψε...

Επειδη δεν θελω να γραψω στανταρ απαντηση....

Ας υποθεσουμε...

Ας υποθεσουμε λοιπον οτι θα βγουν 20-40% ψαρια μπλε και αλλο 20-40% κοκκινα και τα υπολοιπα παλια αιματα ή "συνδιασμος"....

Τωρα τι μην με ρωτας....

Μπορει και πιτζεον μπορει και μη αναγνωρισιμο ειδος....

Επισης ας υποθεσουμε οτι "δεν ταιριαζουν" και δεις δεκαδες μωρα με μονιμες καθετες γραμμες στο σωμα που δεν θα φυγουν ποτε...

Ή τεραστια ποσοστα δυσμορφιων..

Υποθετικα παντα εεεε;;;(δεν ειπα τιποτα στανταρ!!! Μην μου ζητησει εξηγησεις κανεις!!)...

Δεν θα πρεπει να το ψαξεις πρωτου αφησεις να ζευγαρωσουν ρε Στυλιανε;;

Αφου βλεπεις οτι σου "την πεφτουν"...

Οσον αφορα τις θυληκες κατα την γνωμη μου..

Οι θυληκες συνηθως χανονται απο  τις συνεχεις γεννες λογο εξασθενησης...

Απλα δεν καταλαβαινουν που εξαντλουνται οι αντοχες τους και ξαφνικα "λιωνουν"...

Και οσον αφορα το ενυδρειο....

Δεν αποκλειεται να μεγαλωσουν μωρα στο συγκεκριμενο ενυδρειο αλλα θα πρεπει να κανεις κατι με τα φιλτρα για να μην στα φανε και για τα αντικειμενα που ειναι πιο σκουρα απο τους γονεις οπως σου ξαναειπαμε....

Και γνωμη μου..

Μην νομιζεις οτι οι ιχθυολογοι( σε τεραστια ποσοστα )γνωριζουν σε συγκεκριμενα ειδη περισοτερα πραγματα απο απλους χομπιστες...

Ευχομαι και εγω να τα δεις ψαρακια  και να καταφερεις να τα μεγαλωσεις οπως επιθυμεις..!!^_^

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Θα βαλεις ενα κοκκινο ψαρι μ ενα μπλε για πιο λογο;;;να βγαλεις τι ψαρι ακριβως;;;την φανελα της Μπαρτσελόνα.;;; το θυλικο θα ταλαιπωρηθεί απιστευτα (δεν ειναι τυχαιο οτι τα πιο πολλα ζευγαρια διαλύονται γιατι το θυλικο πεθαινει)για την γεννηστρα εχεις απαντησεις ηδη 15 ποστ πριν, σ δικη σου ερωτηση.γενικως αν δεν ισχυει ,τουλαχιστον φαινεται οτι δεν διαβαζεις καν τις απαντησεις των 

 παιδιων κ εμου Προσωπικά.ολο αυτο μου κανει λιγο χαβαλέ σ ζωουλες που περιμενουν απο σενα.

Θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι ρόλο παίζει στη θνησιμότητα των θηλυκών το χρώμα...και πώς βγήκαν τα  δεκάδες διαφορετικά είδη υβριδίων.

Επίσης αν θεωρείς ότι το ηθικό και σωστό για τους χομπίστες είναι αποκλειστικά με δική μας επιλογή να γίνονται τα ζευγάρια και όχι από επιλογή των ίδιων των ψαριών

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απλο ειναι.η διαλογη του ζευγαριού δεν εγινε απο το παλικάρι.το να μπουν σ γεννηστρα ομως ειναι απόφαση του.στο μεγαλο ενυδρείο θα τρωγαν τα αυγα η αντε σπάνια τα Μικρά κ η θυληκια δεν θα παθαινε τιποτα.σ μια γεννηστρα ο κίνδυνος ειναι μεγαλύτερος.η θνησιμοτητα με το χρώμα δεν εχει καμια σχεση απο οσα ξέρω.πως συμπερανες οτι ειπα κατι τετοιο;;;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ζευγάρια που αν δεν δουν μικρά, γεννάνε συνέχεια στην προσπάθεια τους, με αποτέλεσμα να εξασθενίσει η θηλυκιά και να πεθάνει . Οπότε αν το άφηνε το ζευγάρι στο κεντρικό ενυδρείο είχε πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να χάσει την θηλυκιά, αφού θα τους έτρωγαν συνέχεια τα αυγά (Πριν καμιά δεκαριά χρόνια έχασα μια F1 έτσι, γιατί είχα πιασμένη την γεννήστρα με άλλο ζευγάρι...

Link to comment
Share on other sites

@stella k-dimitris Η διαφωνια σου ειναι για τα υβριδια που θα προκυψουν και για την μη καθαροτητα των χρωματων? Γιατι αυτη ειναι μεγαλη κουβεντα και δεν νομιζω οτι βγαζει πουθενα.

Ο καθε ενας εχει ενυδρειο για διαφορετικους λογους και περιμενει να δει αλλα πραγματα απ'οτι ενας αλλος,και ας εχει τα ιδια ακριβως ψαρια και το ιδιο ακριβως ενυδρειο.

Αν ο Στυλιανος θελει να προσπαθησει με ενα ζευγαρι δισκους στην γεννηστρα του δεν νομιζω οτι ειναι κακο και ουτε χρειαζεται να τον κατακρινουμε για αυτο.Δεν νομιζω οτι τιθεται ουτε καν ηθικο θεμα γιατι ο καθε ενας κανει τα δικα του.Προσωπικα εχω πεταξει απειρα σαλιγκαρια στον καμπινε για παραδειγμα. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθηστε ρε παιδια για να καταλαβω και εγω!!

Και παιρνοντας την θεση του @Στυλιανός να ρωτησω με την σειρα μου και θα ηθελα παρακαλω παρα πολυ μερικες απαντησεις....

@stella k-dimitris...

@south....

1.Ποτε νομιζετε οτι σταματαει να γενναει ενα θυληκο που εχει "σταθερο"ταιρι και γιατι;

2.Που ειναι το προβλημα να ζευγαρωσουν δυο ψαρια (ιδρυβια και τα ιδια στην ουσια) με διαφορετικα χρωματα;

3.Γιατι οι γεννηστρες ή το κοινωνικο ειναι επικυνδυνο για την θυληκια;;

Και να ξαναρωτησω....

1.Δεν εχουν κυκλους τα ψαρια αναλογως με το ζευγαρι τελειως διαφορετικους και δικους του το καθενα;

Μπορουμε εμεις να καθορισουμε ποτε θα "κοψει" τις γεννες (εκτος αν τα χωρισουμε)και πως;

Δεν υπαρχουν ζευγαρια που γενναν απανωτα μεγαλωνοντας μωρα απο συνεχομενες γεννες χωρις να "κοβουν"

με αποτελεσμα καποια στιγμη να εξαντληθει ή να χαθει η θυληκια;

2.Εκτος απο την "καθαροτητα"οπως ειπε και ο φιλος @argy1 μηπως το μπερδεμα των "αιματων" δινει μεγαλυτερα ποσοστα δυσμορφιων;

3.Τον ιδιο κινδυνο δεν διατρεχει μια θυληκια που δεν χωριζεται απο το ταιρι της ειτε στο κοινωνικο ειτε στην γεννηστρα;

Στο πρωτο δεν εχει επισης να αντιμετωπισει και το υπολοιπο κοπαδι;;

Στο δευτερο αν το ζευγαρι εχει "κοψει"

υπαρχει περιπτωση να δεις γεννα αν δεν χρησιμοποιησεις συγκεκριμενη τροφη και θερμοκρασια προς οφελος σου;

Και πιο ψαρι ειναι πιο ευπαθες και βρισκεται σε υπερενταση μεσα στην γεννηστρα οταν δεν ειναι "ενεργα";

Το αρσενικο η το θυληκο;

Link to comment
Share on other sites

Οντως Μεγάλη κουβεντα κ Ναι εχω ενα θεματακι την διαφορα αιματων αλλα ολα αυτα πανε περίπατο οταν βλεπω τετοιες αντιδρασεις.οταν παρουσιαστηκε το ενυδρειο κ ειπα μπραβο κ ωραιο κ πολλες δυνατότητες....Τότε εμοιαζα με ιχθυολογο;;;οταν του ελεγα τις συνθηκες της γεννηστρας δεν ημουν ξερολας κ εγινα μετα το τελευταίο ποστ;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη(φιλαρακι )...

Το ξερεις οτι για να πλακωνω στις ερωτησεις υπαρχει λογος(δεν το κανω ουτε απο βιτσιο ουτε για να το παιξω εξυπνος-χαζος)....

Αυτο ακριβως θα παραθετα στον Στυλιανο οταν θα μου απανταγατε εσυ και ο South ....

Οτι  δηλαδη πραγματικες απαντησεις για μερικα ειδη θα τις παρει μονο απο χομπιστες και οχι απο ιχθυολογους..

Τωρα τι να πω αν ο αλλος ειναι ενας"ομορφος" χομπιστας και ιχθυολογος μαζι (οπως αρκετα παιδια που γραφανε κυριως παλιοτερα και εγω προσωπικα δεν ειχα την τυχη να ανοιξω διαλογο μαζι τους) τοτε χιλιες φορες καλυτερα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταθη ξερεις πολυ καλα οτι αν το παλικαρι μου ελεγε γιαυτο κ γιαυτο το λογο τα εβαλα στο 240αρι θα του ελεγα ωραια το παμε μαζι να δουμε πως θα το πετυχεις γιατι ειναι σαν να το κανω εγω !!!!μονο χαιρομαι.οι απαντησεις τυπου ιχθυλογος ξερολας κτλ ....δειχνουν αλλα πράγματα.ο Στυλιανός ρωτησε ποια ειναι μια καταλληλη γεννηστρα κ παιδια απαντησαν μ πολλοι ομορφο τροπο.       Argy.δεν ηξερα οτι εχει γινει τετοια ατελέσφορη κουβεντα .                               South.ακομα κ ο ταν εχει καβατσα θυλικο για καθε αρσενικο που γενναει γιατι η θνησιμοτητα ειναι διπλη τουλάχιστον κ αν τον ρωτησεις να διαλεξει προτιμάει να παθει κατι το αρσενικο κ οχι το θυληκο.εχω κατσει σαν μικρο παιδι διπλα στην γεννηστρα σ δυο θυληκες βραδυα ολοκληρα κ τελικα δεν τα καταφερανε γιατι εγω δεν ειδα τα σημαδια.διαβασε καλοπροαίρετα αυτα που εγραψα κ θα βγαλεις αλλο συμπερασμα απο το πρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Επισης για τα δεκαδες ειδη υβριδιων νομιζω πως ξερεις κ εσυ πως βγηκαν.αυτα που τελικα δεν τους αρεσαν ξερεις που κατέληξαν;;;;

Link to comment
Share on other sites

@stella k-dimitris η απάντηση σου είναι πολύ απότομη και σε τίποτα δέν βοηθάει τον φίλο μας...Αφού όπως λές δέν ταιριάζει μπλέ με κόκκινο, μπορείς να μου εξηγήσεις τους λόγους και τί κακό δημιουργείτε με αυτό?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Καθηστε ρε παιδια για να καταλαβω και εγω!!

Και παιρνοντας την θεση του @Στυλιανός να ρωτησω με την σειρα μου και θα ηθελα παρακαλω παρα πολυ μερικες απαντησεις....

@stella k-dimitris...

@south....

1.Ποτε νομιζετε οτι σταματαει να γενναει ενα θυληκο που εχει "σταθερο"ταιρι και γιατι;

Συνήθως αν παίξεις με την θερμοκρασία ή αν την χωρίσεις...

2.Που ειναι το προβλημα να ζευγαρωσουν δυο ψαρια (ιδρυβια και τα ιδια στην ουσια) με διαφορετικα χρωματα;

Κανένα πρόβλημα αρκεί να μην προέρχονται από τους ίδιους γονείς γιατί τότε πιθανότατα θα αρχίσουν οι δυσμορφίες...

3.Γιατι οι γεννηστρες ή το κοινωνικο ειναι επικυνδυνο για την θυληκια;;

Στο κοινωνικό αισθάνεται ότι απειλήται απο τα υπόλοιπα είναι συνεχώς σε υπερένταση και στρεσάρεται σε σημείο κάποιες φορές να τρώνε και τα αυγά...

Και να ξαναρωτησω....

1.Δεν εχουν κυκλους τα ψαρια αναλογως με το ζευγαρι τελειως διαφορετικους και δικους του το καθενα;

Σαφώς αλλά ακολουθούν και τους γενικότερους κανόνες

Μπορουμε εμεις να καθορισουμε ποτε θα "κοψει" τις γεννες (εκτος αν τα χωρισουμε)και πως;

Με την θερμοκρασία ή και με λίγο "αλατάκι"!

Δεν υπαρχουν ζευγαρια που γενναν απανωτα μεγαλωνοντας μωρα απο συνεχομενες γεννες χωρις να "κοβουν"

με αποτελεσμα καποια στιγμη να εξαντληθει ή να χαθει η θυληκια;

Ναι

2.Εκτος απο την "καθαροτητα"οπως ειπε και ο φιλος @argy1 μηπως το μπερδεμα των "αιματων" δινει μεγαλυτερα ποσοστα δυσμορφιων;

Οχι

3.Τον ιδιο κινδυνο δεν διατρεχει μια θυληκια που δεν χωριζεται απο το ταιρι της ειτε στο κοινωνικο ειτε στην γεννηστρα;

Στο κοινωνικό πολύ ποιο γρήγορα

Στο πρωτο δεν εχει επισης να αντιμετωπισει και το υπολοιπο κοπαδι;;

Ακριβώς

Στο δευτερο αν το ζευγαρι εχει "κοψει"

υπαρχει περιπτωση να δεις γεννα αν δεν χρησιμοποιησεις συγκεκριμενη τροφη και θερμοκρασια προς οφελος σου;

Κάποιες φορές

Και πιο ψαρι ειναι πιο ευπαθες και βρισκεται σε υπερενταση μεσα στην γεννηστρα οταν δεν ειναι "ενεργα";

Το αρσενικο η το θυληκο;

Εξαρτάται 

Στάθη προσπάθησα να σου απαντήσω :)

 Δημήτρη μου, όλα αυτά τα χρόνια διαβάζω καλοπροαίρετα, (δεν έχω να χωρίσω τίποτα με κανένα ούτε να αποδείξω κάτι). Άλλα επειδή έχω γίνει αποδέκτης μηνυμάτων πολλών νέων που φοβούνται να γράψουν στους Δίσκους γιατί τους παίρνουν από τα μούτρα... απάντησα το πρωί στο αρκετά επιθετικό ποστ σου με ερωτήματα για να βγουν απαντήσεις που θα βοηθήσουν και το Στυλιανό αλλά και όσους διαβάσουν αυτό το θέμα.:) 

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μια χαζη ερωτηση!

Μπορειται να μου θεσετε την εννοια ( ιχθυολογος ) τη ειναι και με τη ακριβως μα ακριβως ασχολειται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...