Jump to content

Δίσκοι


Στυλιανός

Recommended Posts

Επίσης πάρε λίγη κατεψυγμένη αρτέμια και τάιζε μια φορά την ημέρα από αυτό πρέπει να τρώνε όλα τα ψάρια σου αν δεν τρώνε βλέπουμε τι θα κάνουμε.

Η αρτέμια επειδή μεγαλώνει σε νερό με αλάτι έχει και λίγο αλάτι οπότε βοηθάει αν δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα 

 

 

ΑΝ αρχίσει έτσι... υπάρχει μεγάλη πιθανότητα... να του "βγει η ψυχή" στην συνέχεια, να τα πείσει να φάνε flakes και pellets.- ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι 28 βαθμούς,ξέρω τι έφταιξε με μια σύντομη περιήγηση στο διαδίκτυο είδα ότι λευκά κοπρανα μπορούν να εμφανισουν λόγω της τροφής tubifexτης jbl γι αυτό και την εξαφανισα

 

 

1. Ανέβασε την θερμοκρασία στους 30 (το θερμόμετρο τοποθετημένο στην αντίθετη πλευρά, από αυτή του θερμαντήρα)... παρατήρησε τα ψάρια και ενημέρωνε μας. Βιαστικές κινήσεις... ΔΕΝ χρειάζονται. Τι τροφές... τους δίνεις;

2. Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα του διαδικτύου... πέφτεις εύκολα στην παγίδα... του... βρήκα την αιτία. Αργότερα θα καταλάβεις ότι... το ίδιο σύμπτωμα υπάρχει, σε πολλά διαφορετικά αίτια.-  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως κάποιος μπορεί να μου πει εάν αυτό το σημάδι είναι χτύπημα η αρχή κάποιας ασθενειας;

post-62670-0-61459900-1477222016_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάποια γνώμη;;

;

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ αρχίσει έτσι... υπάρχει μεγάλη πιθανότητα... να του "βγει η ψυχή" στην συνέχεια, να τα πείσει να φάνε flakes και pellets.-

 

Θα συμφωνήσω μέχρι ένα σημείο αλλά συνήθως το πρωί ταΐζεις πελλετ και ότι άλλο σε ξηρά τροφή και το βράδυ και μόνο ένα γεύμα αρτέμια οπότε τα άλλα έχουν φαέι και δεν έιναι τόσο πεινασμένα και ελπίζεις να μείνει και κάτι για αυτά που δεν τρώνε. Ta flakes εγώ δεν τα παίρνω καν πολύ σπάνια τα τρώνε οι δίσκοι τα granulated είναι αυτά που τρώνε συνήθως 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μέχρι ένα σημείο αλλά συνήθως το πρωί ταΐζεις πελλετ και ότι άλλο σε ξηρά τροφή και το βράδυ και μόνο ένα γεύμα αρτέμια οπότε τα άλλα έχουν φαέι και δεν έιναι τόσο πεινασμένα και ελπίζεις να μείνει και κάτι για αυτά που δεν τρώνε. Ta flakes εγώ δεν τα παίρνω καν πολύ σπάνια τα τρώνε οι δίσκοι τα granulated είναι αυτά που τρώνε συνήθως

Εχεις δοκιμασει να ταισεις της ocean nutricion;

Ή τις τροπικαλ τα d50...

Χωρις να βαλεις χερι ομως μεσα στο κουτι...

Πεταγωντας τα αυτουσια ή πιανοντας τα με καποιο αλλο αντικειμενο(μια λαβιδουλα) και μετα να τα πετας στο νερο....

Παντως....

Αυτη την σειρα ταισματος ακολουθω και εγω...

Προτιμω να ταιζω μια φορα το βραδυ σαν τελευταιο γευμα κατεψυγμενες και τροφες που "τους αρεσουν" οπως η καρδια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ταιζετε έτσι σημαίνει οτι κάποιο η κάποια πταίσματα γίνονται με κλειστά φώτα;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει να ταισεις της ocean nutricion;

Ή τις τροπικαλ τα d50...

Χωρις να βαλεις χερι ομως μεσα στο κουτι...

Πεταγωντας τα αυτουσια ή πιανοντας τα με καποιο αλλο αντικειμενο(μια λαβιδουλα) και μετα να τα πετας στο νερο....

Παντως....

Αυτη την σειρα ταισματος ακολουθω και εγω...

Προτιμω να ταιζω μια φορα το βραδυ σαν τελευταιο γευμα κατεψυγμενες και τροφες που "τους αρεσουν" οπως η καρδια....

 

Flakes d-50 και 3algae ταΐζω κι εγώ. Απλώνεται περισσότερο και τρώνε εύκολα όλοι. Βέβαια πέφτουν και τα ανάλογα granules. To κατεψυγμένο τάισμα το κάνω κι εγώ τελευταίο, και πάντα μετά τις 12.00 το βράδυ κόβουν βόλτες στην επιφάνεια σαν καρχαρίες. :hehe

Αν ταιζετε έτσι σημαίνει οτι κάποιο η κάποια πταίσματα γίνονται με κλειστά φώτα;

Γιατί το λες αυτό Παρασκευά;

 

 

Στυλιανέ ανέβασε αν μπορείς μια πιο καθαρή φωτογραφία.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ορίστε η μία ευκρινεστερη φωτογραφια

post-62670-0-30159400-1477303277_thumb.jpg

post-62670-0-22715000-1477303337_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Flakes δεν έκανα και πολλές δοκιμές αλλά αφου είδα 2-3 φορές ότι δεν τα πολύ συμπαθούν δεν ξαναπήρα. Тα granules τα τρώνε εγγυημένα 

Εγώ το τελευταίο τάισμα το έκανα το βράδυ αλλά πριν σβήσουν τα φώτα η αρτέμια δεν αφήνει τόσα υπολείμματα οπότε δεν υπάρχει θέμα αλλά όταν τάιζα καρδιά έκανα και σκούπα βυθού μετά να μην μείνει τίποτε από τροφή 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ορίστε η μία ευκρινεστερη φωτογραφια

 

Σαν γδάρσιμο μου μοιάζει 

Link to comment
Share on other sites

Από προχθές στήνω και δεύτερο ενυδρείο το παλιό μου 260 λίτρα στο οποίο θα φιλοξενησω δισκάκια 5-6 cm όταν με το καλό φτάσουν στο επιθυμητό επίπεδο από άποψη μεγέθους θα τα βάλω στο μεγάλο ενυδρείο.Δυστυχώς τα ενυδρεία είναι σαν τα laysκάνεις δεν μπορεί να έχει μόνο ένα

post-62670-0-67623200-1477304425_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Στυλιανός
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνεις την ζωή σου δύσκολη αστο bare bottom αφού θα ταΐζεις 6-7 φορές την ημέρα. Βάλε καμιά ρίζα μόνο να μπορείς να βάζεις σκούπα βυθού σαν άνθρωπος 

Link to comment
Share on other sites

Flakes δεν έκανα και πολλές δοκιμές αλλά αφου είδα 2-3 φορές ότι δεν τα πολύ συμπαθούν δεν ξαναπήρα. Тα granules τα τρώνε εγγυημένα

Εγώ το τελευταίο τάισμα το έκανα το βράδυ αλλά πριν σβήσουν τα φώτα η αρτέμια δεν αφήνει τόσα υπολείμματα οπότε δεν υπάρχει θέμα αλλά όταν τάιζα καρδιά έκανα και σκούπα βυθού μετά να μην μείνει τίποτε από τροφή

Εμενα παντως τα μεγαλα ηλικιακα ψαρια ουτε που την βλεπουν την αρτεμια...

Αυτα που την "κυνηγανε"ειναι ψαρια μεχρι την ηλικια των 12 μηνων περιπου και αυτα ετσι και ετσι...

Τα ακομα μεγαλυτερα σε ηλικια απο 4-5 χρονων + τρωνε συγκεκριμενες ξηρες και bloodworm και καρδια ειναι με λιγα λογια ακομα πιο επιλεκτικα και λιτα στην διατροφη τους...

Παντως μην το εχεις στανταρ οτι η αρτεμια δεν επιβαρηνει το νερο εκτος αν το θετεις συγκριτικα με τροφες οπως η καρδια....

Χρηστο και εγω ταιζω αρκετες ξηρες(τουλαχιστον καμμια 20 αρια) και τις ανακατευω και τις ταιζω μαζι 2-3 φορες την ημερα...

Μια τουλαχιστον ταιζω φλακες μονο του..

Και μια το βραδυ αρτεμια με σπιρουλινα (gamma blister)με bloodworms μαζι με γαλοπουλα και καρδια...

Ολες προτου κλεισουν φωτα....

Τα μωρα τα ταιζα και με κλειστα γιατι δεν προλαβαινα να μοιρασω σωστα τα ταισματα τους με τα φωτα ανοικτα..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό Παρασκευά;

Απλα αναρωτήθηκα.

Λένε για τάισμα πρωι και βράδυ και φαντάζομαι οτι δεν είναι τα φώτα ανοιχτα απο το πρωι ως το βράδυ...

Επειδή εγώ ταιζω μονο με ανοιχτα φώτα νου φαίνεται περίεργο το τάισμα με κλειστά.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως τα μεγαλα ηλικιακα ψαρια ουτε που την βλεπουν την αρτεμια...

Αυτα που την "κυνηγανε"ειναι ψαρια μεχρι την ηλικια των 12 μηνων περιπου και αυτα ετσι και ετσι...

Τα ακομα μεγαλυτερα σε ηλικια απο 4-5 χρονων + τρωνε συγκεκριμενες ξηρες και bloodworm και καρδια ειναι με λιγα λογια ακομα πιο επιλεκτικα και λιτα στην διατροφη τους...

Παντως μην το εχεις στανταρ οτι η αρτεμια δεν επιβαρηνει το νερο εκτος αν το θετεις συγκριτικα με τροφες οπως η καρδια....

Χρηστο και εγω ταιζω αρκετες ξηρες(τουλαχιστον καμμια 20 αρια) και τις ανακατευω και τις ταιζω μαζι 2-3 φορες την ημερα...

Μια τουλαχιστον ταιζω φλακες μονο του..

Και μια το βραδυ αρτεμια με σπιρουλινα (gamma blister)με bloodworms μαζι με γαλοπουλα και καρδια...

Ολες προτου κλεισουν φωτα....

Τα μωρα τα ταιζα και με κλειστα γιατι δεν προλαβαινα να μοιρασω σωστα τα ταισματα τους με τα φωτα ανοικτα..

 

Ναι σε σύγκριση με την καρδιά λέω

Link to comment
Share on other sites

Κάποια γνώμη παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν το βλέπω καλα .ειναι σαν να εχει φουσκώσει το δερμα του;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος να ανοίξει η όρεξη ενός δίσκου;

Link to comment
Share on other sites

Ρε Στυλιανέ συγκεντρώσου λίγο σου έγινε μια ερώτηση αν είναι φουσκωμένο το δέρμα 

 

Τώρα αν οι δίσκοι είναι σε καλή υγεία και οι συνθήκες του νερού είναι καλές τότε μια χαρά όρεξη έχουν και τρώνε 

Αν ανεβάσεις λίγο την θερμοκρασία θα ανεβάσεις τον μεταβολισμό και θα πεινάνε λίγο περισσότερο 

Link to comment
Share on other sites

Θελω και εγω απαντησεις στις ερωτησεις μου Στυλιανε για να ειμαστε ισοτιμοι συνομιλητες...

Εμεις νομιζω απανταμε στις δικες σου...

Πολλα μπορουν παρολα αυτα να βοηθησουν ετσι ωστε τα ψαρια να τρωνε περισοτερο....

Βασικα ομως η αυξηση της θερμοκρασιας που ειναι και ευκολη....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στυλιανε θα συμφωνήσω με τον Στάθη,ρωτάς όσο θέλεις χωρίς να δίνεις ομως πάντα απαντήσεις .Εχω χάσει την σειρά των γεγονότων στο ενυδρείο σου,συνέχεια προκύπτουν νέα θέματα.Πραγματικά γράψε σε παρακαλώ με την ησυχία σου ενα κατεβατό ολοκληρο,με τα γεγονοτα που εχου συμβει και ότι αλλο εχει συμβεί,χωρις να λείπουν πληροφοριες,και να θέλουμε,δν μπορούμε ετσι να βοηθήσουμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο παιδιά για αυτό ξεκινάω ένα ένα θέμα:1)Το πρώτο θέμα για το οποίο ξεκίνησα να γράφω ήταν ο μεγάλος Blue Diamond το συγκεκριμένο ψαράκι ήταν υπερκινητικος και δεν έτρωγε καθόλου όπως επίσης είχα παρατηρήσει σημάδια για "τρύπες στο κεφαλι"μετά από αγωγή με hexamita 3 ημέρες το ψαράκι είναι εμφανώς καλύτερα όμως δεν τρώει ακόμα για αυτό ρώτησα πριν.2)Πριν 5 ημέρες στο κυρίως ενυδρείο ένα μικρό Kobalt φαινόταν κάπως νωχελικο και το βράδυ της ίδιας ημέρας τα Περιττώματα του ήταν λευκά και ινωδη και αυτό συνάμα δεν είχε καθόλου όρεξη(θέμα διατροφής δεν νομίζω να είναι καθώς τάίζώ καθημερινά σπιρουλινα και μια τροφή της τροπικάλ με σκόρδο,το απομονωσα σε άλλη καραντίνα και έπειτα από θεραπεία με χεξαμιτα (δεν έγινε αμέσως η θεραπεία δύο ημέρες απλά ανέβασα την θερμοκρασία αλλά εις ματην ,σήμερα θα γίνει η αλλαγή νερού φαίνεται καλύτερα αλλά αυτό δεν τρώει. 3)Στο κυρίως ενυδρείο η Malborο red μου ξαφνικά έβγαλε αυτό το σημαδακι στην αρχή ήταν σαν ανθρώπινο Σπυρακι αυτό έγινε την Παρασκευή μέχρι σήμερα το σημαδακι έχει υποχωρήσει κυρίως λείπει το πρηξιμο(η συγκεκριμένη έχει γεννήσει από χθες αυγά μάλιστα είναι και ζευγάρι γονιμο με έναν μπλε αλλά το γεγονός ότι οι δύο καραντίνες είναι κατειλημενες μετάθέτουν την αναπαραγωγή εις το μέλλον).Το κυρίως ενυδρείο που αναφέρω είναι 180 χ61χ63 και 600λιτρα (συνθήκες 0 αμμωνια,0 Νιτρώδη και 1-10 νιτρικά πχ 7 θερμοκρασία 29.3 με ηλεκτρονικό θερμόμετρο Marine.)Στις καραντηνες τώρα ίδιες συνθήκες μόνο που η θερμοκρασία είναι 32.9.Ελπίζω να ήμουν αναλυτικός εάν κάπου εντοπίσετε κενό πείτε μου να το συμπληρώσω. Ο μεγάλος Blue Diamond δεν ήταν δικός μου εξαρχής αλλά ενός φίλου του πατέρα μου γι αυτό δεν ξέρω πολλά από το παρελθόν του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...