Jump to content

Δίσκοι


Στυλιανός

Recommended Posts

Frog αυτο που γραφει βαρεα μεταλα νιτρικά.τι εννοεις νιτρικα;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης θεωρώ ότι το αρχικό υποτιθέμενο άρρωστο ψάρι δεν φαινόταν να έχει κάτι από την αρχή όπως είπε και ο Νίκος 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

NO3 συνήθως μπαίνουν στο πόσιμο νερό από την χρήση λιπασμάτων και γεωργικών φαρμάκων όπως και άλλες ενώσεις ενώσεις φωσφορικές κλπ 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσο είχα Δίσκους χρησιμοποιούσα νερό βρύσης με φίλτρα για πόσιμο νερό που έχω και στο σπίτι τριπλό φίλτρο για κάτω από τον πάγκο και τώρα το ίδιο έχω για τα γατόψαρα 

Link to comment
Share on other sites

Στάθη ΔΕΝ είναι. Οι δικές μου μετρήσεις έχουν δείξει ΡΗ 7,6 - 7,8. Στον Πειραιά (παρότι έμεινα τα περισσότερα χρόνια της ζωής μου... και είχα τις ίδιες τιμές) έχω πληροφορίες για περιοχή κοντά στο Σχιστό, με λίγο χαμηλότερο. ;)

Μπορεί να "κρατήσει" κάποιος δίσκους στο νερό της βρύσης (αυτό έκανα για πάρα πολλά χρόνια)... και ΙΣΩΣ να είναι προτιμότερο, γιατί και η όσμωση έχει τα δικά της "προβλήματα", για κάποιον που είναι αρχάριος.-

Νικο δεν ξερω αν ειναι στανταρ για το πεχα για αυτο και εγραψα οτι μπορει....

Εχω φιλαρακι που βαζει το χερι του στην φωτια οτι παντου εχουμε το ιδιο πεχα και απλα το νερο οξυγονωνεται και αλλαζει προς τα επανω...

Στην νεα χαλκηδονα παντως εχουμε 7,2-7,3 πεχα μετρημενο και με πεχαμετρο και με πεχα κοντρολερ...

Το ιδιο και στο περιστερι...

Συμφωνω οτι το νερο οσμωσης θελει καποια προσοχη....

Μπορεί να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ την διαδικασία με τα προφιλτρα;

Υπαρχουν πολλοι τροποι Στυλιανε....

Μπορεις να συμπληρωνεις νερο απο φιλτρο παγκου αλλα στα λιτρα μας ειναι καλυτερο να μην το "κουραζεις" και απλα να πινεις το συγκεκριμενο νερο....

Και να μην σου βαζει και χερι η γυναικα οπως εμενα πιο παλια..χαχαχα

Μπορεις να χρησιμοποιεις το νερο προφιλτρων μονο της αντιστροφης οσμωσης χωρις την μεμβρανη...

Πολλοι σε γεννηστρες χρησιμοποιουν φιλτρα κεντρικης παροχης...

Και εγω τελευταια αυτο...

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29862

γιατι βολευει επειδη το μπανιο ειναι διπλα στο ενυδρειο.....

Το καλυτερο ομως κατα την γνωμη μου ειναι να παρεις τηλ στην συγκεκριμενη εταιρεια και να μιλησεις με τα παιδια εκει που ειναι και χομπιστες ετσι ωστε να σου φτιαξουν με λιγοτερα κατα πασα πιθανοτητα λεφτα ενα diy φιλτρο ανθρακα που να τοποθετειται οπου θες και δεσμευει βλαβερες ουσιες και χλωριο απο το νερο που θα βαζεις στο ενυδρειο....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταχωρήθηκε Σήμερα, 15:31

Εγώ όσο είχα Δίσκους χρησιμοποιούσα νερό βρύσης με φίλτρα για πόσιμο νερό που έχω και στο σπίτι τριπλό φίλτρο για κάτω από τον πάγκο και τώρα το ίδιο έχω για τα γατόψαρα . Να ξαναβαλεις δισκους!!!

Link to comment
Share on other sites

Στάθη... δίπλα-δίπλα είμαστε... θα πετάγομαι να παίρνω νερό, αφού εδώ μετράω 7,6-7,8.-   :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταχωρήθηκε Σήμερα, 15:31

Εγώ όσο είχα Δίσκους χρησιμοποιούσα νερό βρύσης με φίλτρα για πόσιμο νερό που έχω και στο σπίτι τριπλό φίλτρο για κάτω από τον πάγκο και τώρα το ίδιο έχω για τα γατόψαρα . Να ξαναβαλεις δισκους!!!

 

Μπα χλωμό το βλέπω εκτός και αν κάνω δικό μου σπίτι που θα έχω σύστημα να ζεσταίνω οικονομικά το νερό ηλιακό κλπ βλέπεις "είναι πολλά τα λίτρα (λεφτά) Άρη"  τώρα στο fish room έχω ένα inverter κλιματιστικό στους 24 και είμαι μια χαρά  

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενυδρειο ....αλλοι 5 βαθμοι κ αν κ εισαι σουπερ.

Ρ

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενυδρειο ....αλλοι 5 βαθμοι κ αν κ εισαι σουπερ.

Ρ

Μπα είναι περίεργη αρρώστια θέλει ένα display tank 800 λίτρα κάνα δυο για ζευγάρια 90-100 λίτρα 3-4 300-400 λίτρα μεγαλώματος ένα σίγουρα δεν φτάνει τώρα κάνω αποτοξίνωση είδα κι έπαθα να γλιτώσω :hehe  :hehe  :hehe  :hehe  

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ φαντάζομαι να πιστεύεις ότι εγώ... γεννήθηκα γνωρίζοντας; Συμφωνώ σε αυτά που έγραψες.

Το σίγουρο είναι ότι ΌΛΟΙ ξεκινάμε από το "άλφα"... είναι όμως προτιμότερο να πηγαίνουμε βήμα-βήμα.

Στον 1,5 χρόνο που ασχολείσαι... μπόρεσες να κρατήσεις το ενυδρείο σε σταθερές μετρήσεις; Η μεγάλη δυσκολία... είναι ακριβώς αυτή. Ποία είδη ψαριών... είχες στο ενυδρείο;

Δίνε απάντηση σε παρακαλώ σε ΌΛΑ τα ερωτήματα... ΠΡΙΝ χαθεί και το άλλο ψάρι (το οποίο θεωρώ ότι ΔΕΝ έχει κανένα πρόβλημα... και το ταλαιπωρείς άδικα).-

Λοιπόν προσπαθώ να κάνω συχνές αλλαγές ώστε να κρατάω σταθερές τις τιμές,τα φίλτρα μου ήταν από το προηγούμενο ενυδρείο και θεωρώ (καθαρά προσωπική άποψη ότι ήταν στρωμένο) .Όσον αφορά την αμμωνια που δημιουργεί το φαγητό έχω 25 sterbai εντός του ενυδρείου τα οποία βοηθούν πολύ,όσον αφορά τα νιτρικά πιστεύω ότι οι δύο ντομάτες που έχω βοηθούν στο να τα κρατούν χαμηλά. Το μυστικό όμως που πιστεύω ότι κρατάει σταθερες τις μετρήσεις είναι οι αλλαγές νερού 30%εβδομαδιαιως
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χίλια συγγνώμη αλλά θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις είτε για να συμπληρώσω τις γνώσεις μου είτε για να αποκτήσω νέες. 1)έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι δεν χρησιμοποιούμε φάρμακα χωρίς λόγο(σε πολλά μαγαζιά σε νεοφερμενα ψαράκια βλέπω συχνά την χρήση του eSHa 2000,σύμφωνα με τα λεγόμενα τους το χρησιμοποιούν ως απολύμανση αυτό είναι πρακτική μόνο των μαγαζιών είτε προτείνεται και σε εμάς τους χομπιστες;)2)Από γνωστό πετ σοπ με πληροφορησαν πως η χρήση του αλατιού πρέπει να γίνεται μηνιαίως,κατά την γνώμη σας είναι σωστή πρακτική;σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όταν βλέπεις φάρμακο σε ενυδρείο καταστήματος... ΔΕΝ αγοράζεις ψάρι, από το ενυδρείο του. Φάρμακα "τρώνε" και πριν την αποστολή τους... ανάλογα και τον εκτροφέα.

Προληπτικές θεραπείες ΔΕΝ είναι καλό πράγμα... τα φάρμακα κάνουν και κακό.

Όσο για το αλάτι σε μηνιαία βάση στους δίσκους... διαφωνώ φυσικά.

ΜΗΠΩΣ θα ήταν καλό, να γνωρίζουμε και ποίος το πρότεινε;  :rolleyes:

 

ΥΓ. Αυτό το... παιδιά... εμένα κάτι μου θυμίζει.-  :sarcasm:  :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν βλέπεις φάρμακο σε ενυδρείο καταστήματος... ΔΕΝ αγοράζεις ψάρι, από το ενυδρείο του. Φάρμακα "τρώνε" και πριν την αποστολή τους... ανάλογα και τον εκτροφέα.

Προληπτικές θεραπείες ΔΕΝ είναι καλό πράγμα... τα φάρμακα κάνουν και κακό.

Όσο για το αλάτι σε μηνιαία βάση στους δίσκους... διαφωνώ φυσικά.

ΜΗΠΩΣ θα ήταν καλό, να γνωρίζουμε και ποίος το πρότεινε;  :rolleyes:

 

ΥΓ. Αυτό το... παιδιά... εμένα κάτι μου θυμίζει.-  :sarcasm:  :P

Ωραία,το αλάτι το χρησιμοποιούμε δλδ μόνο σε περίπτωση που (λευκά 《σπυρακια》πάνω στο δέρμα του ψαριου ;
Link to comment
Share on other sites

Που το διάβασες... αυτό;

Έτσι μου είπαν από κάποιο μαγαζί και γι αυτό το λόγο το χρησιμοποιούμε μηνιαίως προς αποφυγή δερμάτικων προβλημάτων. Από ότι κατάλαβα από το ύφος του μηνύματος είναι κοτσάνα επομένως γτ το χρησιμοποιούμε;
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με όλα τα παραπάνω που έχω γράψει... ΔΕΝ σου έδωσα να καταλάβεις ποία είναι η δική μου άποψη... για τις απόψεις τους.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μηνιαία εβδομαδιαία η εξάμηνη ταριφα ειτε esha αλατι η βότανο.τα καινουργια βάλτα σ ξεχωριστό ενυδρείο για 20 μερες κ πατατηρησε.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μου είπαν από κάποιο μαγαζί και γι αυτό το λόγο το χρησιμοποιούμε μηνιαίως προς αποφυγή δερμάτικων προβλημάτων. Από ότι κατάλαβα από το ύφος του μηνύματος είναι κοτσάνα επομένως γτ το χρησιμοποιούμε;

Παίρνεις κάθε μήνα αντιβίωση για να μην αρρωστησεις; Πίνεις προληπτικά ντεπον μήπως σηκώσεις πυρετό ή σε πονέσει το κεφάλι;

Τα φάρμακα δεν είναι παιχνίδι για τους ζωντανούς οργανισμούς κ έχουν και αρνητικές επιπτώσεις :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση έκανε ο άνθρωπος ας του απαντήσει κάποιος σοβαρά πότε χρησιμοποιούμε το αλάτι 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση έκανε ο άνθρωπος ας του απαντήσει κάποιος σοβαρά πότε χρησιμοποιούμε το αλάτι

Το αλατι (χλωριουχο νατριο) με λιγα λογια.....

Σε μας σαν χομπιστες...

Χρησιμευει στην αποπαρασιτωση (οχι ολων των ειδων παρασιτων)...

Στην πιο γρηγορη επουλωση των πληγων και αναρωση (με τον τροπο που βοηθαει στην παραγωγη βλεννας)...

Δεν εχει σχεση με το epsom salt και διαφορετικες συγκεντρωσεις σε νερο φερνουν διαφορετικα αποτελεσματα..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το αλατι (χλωριουχο νατριο) με λιγα λογια.....

Σε μας σαν χομπιστες...

Χρησιμευει στην αποπαρασιτωση (οχι ολων των ειδων παρασιτων)...

Στην πιο γρηγορη επουλωση των πληγων και αναρωση (με τον τροπο που βοηθαει στην παραγωγη βλεννας)...

Δεν εχει σχεση με το epsom salt και διαφορετικες συγκεντρωσεις σε νερο φερνουν διαφορετικα αποτελεσματα..

Σε ευχαριστώ πολύ, το epsom salt πότε το χρησιμοποιούμε;
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις κάθε μήνα αντιβίωση για να μην αρρωστησεις; Πίνεις προληπτικά ντεπον μήπως σηκώσεις πυρετό ή σε πονέσει το κεφάλι;

Τα φάρμακα δεν είναι παιχνίδι για τους ζωντανούς οργανισμούς κ έχουν και αρνητικές επιπτώσεις :)

Όχι κανένας νόημων άνθρωπος δεν το κάνει αυτό,όμως εμείς μιας και η συζήτηση πήγε σε εμάς πολλές φορές είτε με παρότρυνση γιατρού είτε από μόνοι μας καταφευγουμε σε βιταμίνες διαφόρων στοιχείων που μπορεί ο καθένας μας να έχει ανάγκη. Υπό το πρίσμα αυτό ρώτησα μήπως κάποια εξ αυτών χρησιμοποιούνται βοηθητικά προς την υγεία των ψαριων
Link to comment
Share on other sites

Το αλατι (χλωριουχο νατριο) με λιγα λογια.....

Σε μας σαν χομπιστες...

Χρησιμευει στην αποπαρασιτωση (οχι ολων των ειδων παρασιτων)...

Στην πιο γρηγορη επουλωση των πληγων και αναρωση (με τον τροπο που βοηθαει στην παραγωγη βλεννας)...

Δεν εχει σχεση με το epsom salt και διαφορετικες συγκεντρωσεις σε νερο φερνουν διαφορετικα αποτελεσματα..

Επισης Σταθη να συμπληρωσω εδω,γιατι μπορει να παρερμηνευτει απο καποιον,οτι προκαλει ζημεια και στα ψαρια,απλως τα παρασιτα παραδινονται πρωτα και τα ψαρια αντεχουν για λιγο περισσοτερο.Δηλαδη δεν ειναι παιχνιδι και ουτε το χρησιμοποιουμε προληπτικα οπως πολυ σωστα ειπαν ο Δημητριος και ο Νικος.Θελει λογικη και συνεση η χρηση του σε ψαρια γλυκου νερου ως φαρμακευτικη αγωγη.

:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...