Jump to content

Δίσκοι


Στυλιανός

Recommended Posts

Ωραία για πες τώρα πως κάνεις την αλλαγή νερού γιατί σου ψόφησε κι ένας blue diamond έτσι δεν είναι ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραία για πες τώρα πως κάνεις την αλλαγή νερού γιατί σου ψόφησε κι ένας blue diamond έτσι δεν είναι ?

Αλλαγή νερού κάνω κάθε Πέμπτη 30% ,έχω βαρελακι 180 λίτρων και εκεί ρίχνω νερό βρύσης λόγω ηλιακού προσπαθώ να το φέρω γύρω στους 28 -29 που είναι η θερμοκρασία του κυρίως ενυδρειου,έπειτα μετράω πχ βγίνει γύρω στο 7.5 ρίχνω Discus buffer για να πάει στο 7 και αντί χλώριο
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ορίστε η μία ευκρινεστερη φωτογραφια

 

 

Ευκρινέστερη... ΔΕΝ είναι αλλά... τέλος πάντων.

Έτσι όπως έχεις στήσει τις ρίζες (ανάποδα) κι εκεί που βρήκε να γεννήσει το ψάρι... λογικό είναι να δεις πολλά γδαρσίματα.-

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως τα μεγαλα ηλικιακα ψαρια ουτε που την βλεπουν την αρτεμια...

Αυτα που την "κυνηγανε"ειναι ψαρια μεχρι την ηλικια των 12 μηνων περιπου και αυτα ετσι και ετσι...

Τα ακομα μεγαλυτερα σε ηλικια απο 4-5 χρονων + τρωνε συγκεκριμενες ξηρες και bloodworm και καρδια ειναι με λιγα λογια ακομα πιο επιλεκτικα και λιτα στην διατροφη τους...

Παντως μην το εχεις στανταρ οτι η αρτεμια δεν επιβαρηνει το νερο εκτος αν το θετεις συγκριτικα με τροφες οπως η καρδια....

Χρηστο και εγω ταιζω αρκετες ξηρες(τουλαχιστον καμμια 20 αρια) και τις ανακατευω και τις ταιζω μαζι 2-3 φορες την ημερα...

Μια τουλαχιστον ταιζω φλακες μονο του..

Και μια το βραδυ αρτεμια με σπιρουλινα (gamma blister)με bloodworms μαζι με γαλοπουλα και καρδια...

Ολες προτου κλεισουν φωτα....

Τα μωρα τα ταιζα και με κλειστα γιατι δεν προλαβαινα να μοιρασω σωστα τα ταισματα τους με τα φωτα ανοικτα..

 

 

Προσωπικά ΔΕΝ το βρίσκω καθόλου έξυπνο αυτό. Επίσης να πω ότι... διαφωνώ με το τάϊσμα κατεψυγμένων το βράδυ πριν κλείσουν τα φώτα... και να θυμίσω ότι... όσοι εκτροφείς ταϊζουν καρδιές και συναφή... αμέσως μετά κάνουν μεγάλη αλλαγή νερού.-

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ΔΕΝ το βρίσκω καθόλου έξυπνο αυτό. Επίσης να πω ότι... διαφωνώ με το τάϊσμα κατεψυγμένων το βράδυ πριν κλείσουν τα φώτα... και να θυμίσω ότι... όσοι εκτροφείς ταϊζουν καρδιές και συναφή... αμέσως μετά κάνουν μεγάλη αλλαγή νερού.-

Που υπαρχει θεμα αν βαλουμε ταισουμε μαζι σε ενα ταισμα αρκετες τροφες κατα την γνωμη σου Νικο;;

Επισης οι εκτροφεις δεν εχουν σε διαφορετικα "στημενα" ενυδρεια τα ψαρια τους απο οτι εμεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορείς να δεις ΑΝ σε κάποιο ψάρι σου ΔΕΝ αρέσει... κάποια τροφή.

Τι σημασία έχει... αυτό;

Μια κατεψυγμένη τροφή "λερώνει" 50 φορές περισσότερο... το νερό σου.-

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορείς να δεις ΑΝ σε κάποιο ψάρι σου ΔΕΝ αρέσει... κάποια τροφή.

Τι σημασία έχει... αυτό;

Μια κατεψυγμένη τροφή "λερώνει" 50 φορές περισσότερο... το νερό σου.-

Μα Νικολα ξερω ποια τροφη αρεσει σε καθε ψαρι μου ουτως η αλλως...... B)

Και η βιολογια στα κοινωνικα ειναι ικανη να καλυψει πολυ μεγαλυτερες αναγκες σε ιχθυοφορτωση  και ταισματα...

Ειδικα αν υπαρχουν μερικα φυτακια κιολας μεσα.... :)  :)

Τουλαχιστον αυτες που ειναι μετρησημες αφου προσωπικα  ακομα και στο τελος της βδομαδας πριν την αλλαγη το περισοτερο που μετραω αμμωνια ειναι 0 και νιτρικα 10.... :bigemo_harabe_net-105:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,τι ο μεγάλος ο Blue Diamond και ο μικρός μου o Kobalt δεν έχουν όρεξη παρ'όλο που δείχνουν υγιής πλέον,υπάρχει κάποιος φυσικός τρόπος να αυξήσω την όρεξη τους ;

Link to comment
Share on other sites

Αυξησε λιγακι την θερμοκρασια και ποτιζε την τροφη με σκορδοζουμο.. και βλεπεις

Έγινε επεξεργασία - dnmhx
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού κάνω κάθε Πέμπτη 30% ,έχω βαρελακι 180 λίτρων και εκεί ρίχνω νερό βρύσης λόγω ηλιακού προσπαθώ να το φέρω γύρω στους 28 -29 που είναι η θερμοκρασία του κυρίως ενυδρειου,έπειτα μετράω πχ βγίνει γύρω στο 7.5 ρίχνω Discus buffer για να πάει στο 7 και αντί χλώριο

 

 

Τι εννοείς... λόγω ηλιακού; ΔΕΝ πιστεύω να βάζεις νερό από τον ηλιακό... στο ενυδρείο;

Θερμοκρασία... καλύτερα στους 29-30... ειδικά ΑΝ ταΐζεις κατεψυγμένες τροφές.

Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με τα buffer... αλλά... είναι δικό σου θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,τι ο μεγάλος ο Blue Diamond και ο μικρός μου o Kobalt δεν έχουν όρεξη παρ'όλο που δείχνουν υγιής πλέον,υπάρχει κάποιος φυσικός τρόπος να αυξήσω την όρεξη τους ;

 

 

Αλλαγές νερού, αλλαγές νερού, αλλαγές νερού.-

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς... λόγω ηλιακού; ΔΕΝ πιστεύω να βάζεις νερό από τον ηλιακό... στο ενυδρείο;

Θερμοκρασία... καλύτερα στους 29-30... ειδικά ΑΝ ταΐζεις κατεψυγμένες τροφές.

Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με τα buffer... αλλά... είναι δικό σου θέμα.

 

Θα συμφωνήσω 100% για τα buffer απλό νεράκι βρύσης είναι μια χαρά αφού κάνεις απο χλωρίωση ΟΧΙ ρίχνουμε αντιχλώριο αλλά αφήνουμε το νερό 24-48 ώρες με αερόπετρα και μετά κάνεις την αλλαγή σου. 

 

Το ψάρι που έχασες είμαι πλέον 99,9 % σίγουρος ότι έπαθε δηλητηρίαση από χλώριο αφού κάνεις κατευθείαν αλλαγές 

 

Εγώ προσωπικά την θερμοκρασία στους δίσκους την είχα τον χειμώνα στους 26 και το καλοκαίρι 28 και δεν είχα θέματα ούτε με όρεξη ούτε με κάτι άλλο και τάιζα κατεψυγμένη δικιά μου, πιο ψηλή θερμοκρασία είχα μόνο στα ενυδρεία με τα μικρά για να τρώνε όλο τους το φαγητό 

Link to comment
Share on other sites

26;;;;;;;;αυτο δεν το εχω κανει ποτε.ενδιαφερον μ ακουγεται.

Link to comment
Share on other sites

26;;;;;;;;αυτο δεν το εχω κανει ποτε.ενδιαφερον μ ακουγεται.

 

Από Νοέμβριο μέχρι Μάρτιο λίγο πάνω από 26 ναι 

Link to comment
Share on other sites

Κ στα μικρότερα ψαρια;;;δλδ 8 μ 15 μηνων εκανες το ιδιο;;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι μέχρι 12-14 μηνών σταθερά στους 28 μετά τους 18 μήνες και σε ψάρια που τα είχα στο μεγάλο ενυδρείο το έκανα

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που ξέρω εγώ... η καρδιά ΔΕΝ αφομοιώνεται σωστά σε χαμηλή θερμοκρασία... γι' αυτό προτείνονται οι 30 C.-

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι είναι κάποιο σημάδι όταν ένας δίσκος κολυμπαει και ακουμπάει στην άμμο ,πιο συγκεκριμένα εννοώ τα κοιλιακο πτερύγια του ;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται... κανονικά ΔΕΝ το κάνει, όμως.

Να σου θυμίσω πως... μια εικόνα = χίλιες λέξεις.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι είναι κάποιο σημάδι όταν ένας δίσκος κολυμπαει και ακουμπάει στην άμμο ,πιο συγκεκριμένα εννοώ τα κοιλιακο πτερύγια του ;

 

Ναι είναι σημάδι ότι δεν πάμε καλά ειδικά αν κολυμπάει μόνο έτσι χαμηλά κανονικά δεν το κάνουν όπως λέει και ο Νικος  

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που ξέρω εγώ... η καρδιά ΔΕΝ αφομοιώνεται σωστά σε χαμηλή θερμοκρασία... γι' αυτό προτείνονται οι 30 C.-

 

Αυτό δεν το ήξερα  βασικά

Όταν έκανα τροφή έκανα 2 μείγματα ένα με καρδιά και το άλλο μόνο με ψάρι αλλά στο μείγμα που έκανα δεν είχε μόνο καρδιά γιατί διαπίστωσα ταΐζοντας με μεγάλη ποσότητα καρδιά πολύ συχνά ότι είχα συχνά θέμα με εντερικά οπότε μείωσα την καρδιά στο μείγμα και αυξησα τις φυτικές ίνες και σπιρουλίνα και έκανα κι ένα μείγμα μόνο με ψάρι και τα υπόλοιπα. 

 

Αφού μεγαλώσουν οι δίσκοι δηλαδή μετά τους 18 μήνες σπάνια τάιζα καρδιά μια φορά την εβδομάδα ή bloodworms ή artemia μεγάλη και μια ψάρι και περισσότερο ξηρά 

Έγινε επεξεργασία - Frog
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...