Jump to content

Δίσκοι


Στυλιανός

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Το ψαράκι δεν τρώει και για δίσκος είναι υπερκινητικός

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:Ήταν σε 240 τώρα σε 60 καραντίνα

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):fluval u2

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):Μαζί με άλλους δίσκους/πλέον μόνος του

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):κατεψυγμένη μόνο/πλέον κάθε είδος τροφής αρνητικός σε όλες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):1-10

- Θερμοκρασία:31

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:sera

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Δίσκος blue diamond

- Ιστορικό Ψαριού:Ήταν με άλλους δίσκους,τον κυνηγούν αν

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:υπερκινητικοτητα,τρύπες στο κεφάλι),μειωμένη ορεξη

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:hexamita

-Δοσολογία:3 ημέρες 20 -10-10 σταγονες

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:xρήση hexamita και melafix και stress guard seachem

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img) έχω παραθέσει 2 βίντεο εάν χρειαστείτε και άλλο πείτε μου

Έγινε επεξεργασία - Στυλιανός
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποτε εκανες θεραπεια για χεξαμιτα;;

Εγραψες οτι μπηκε και αλατι....

Ποσο και ποτε και για ποσο...

Εχεις ριξει πολυ φαρμακο στο ψαρι(χεξαμιτα και μελαφιξ και αλατι)!!

Δεν θα ηταν καλυτερα να περιμενεις να δεις αποτελεσματα;;

Το χεξαμιτα το καταλαβαινω λογω συμπτωματων....

Το αλατι παλευται αν ειναι στην σωστη δοσολογια αλλα το μελαφιξ γιατι;

Δεν εχει εμφανης πληγες ή λιωμενα πτερυγια ή οτιδηποτε αλλο χρησιμευει το φαρμακο(τουλαχιστον απο οσο ειδα στο βιντεο)...

Απαντησε στις ερωτησεις σε παρακαλω...

Αν και εγω το βρισκω απολυτως φυσιολογικο αν οι θεραπειες γιναν απανωτα να ειναι σε "υπερενταση"..

Ακομα και αν κατι αλλο το εκανε να ειναι νευρικο πριν να ξεκινησεις θεραπεια με απανωτες θεραπειες ακομα και θεραπευτηκε α9ο την αρχικη σιγουρα θα στρεσαριστηκε υπερβολικα(παιζει ρολο βεβαια και ο χαρακτηρας του ψαριου)...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποτε εκανες θεραπεια για χεξαμιτα;;

Εγραψες οτι μπηκε και αλατι....

Ποσο και ποτε και για ποσο...

Εχεις ριξει πολυ φαρμακο στο ψαρι(χεξαμιτα και μελαφιξ και αλατι)!!

Δεν θα ηταν καλυτερα να περιμενεις να δεις αποτελεσματα;;

Το χεξαμιτα το καταλαβαινω λογω συμπτωματων....

Το αλατι παλευται αν ειναι στην σωστη δοσολογια αλλα το μελαφιξ γιατι;

Δεν εχει εμφανης πληγες ή λιωμενα πτερυγια ή οτιδηποτε αλλο χρησιμευει το φαρμακο(τουλαχιστον απο οσο ειδα στο βιντεο)...

Απαντησε στις ερωτησεις σε παρακαλω...

Αν και εγω το βρισκω απολυτως φυσιολογικο αν οι θεραπειες γιναν απανωτα να ειναι σε "υπερενταση"..

Ακομα και αν κατι αλλο το εκανε να ειναι νευρικο πριν να ξεκινησεις θεραπεια με απανωτες θεραπειες ακομα και θεραπευτηκε α9ο την αρχικη σιγουρα θα στρεσαριστηκε υπερβολικα(παιζει ρολο βεβαια και ο χαρακτηρας του ψαριου)...

Το ψαράκι είναι πλέον καλύτερα όσον αφορά την υπερκινητικοτητα,η θεραπεία με το αλάτι έγινε καθώς τιναζε τα πτερύγια του ένδειξη πως κάτι τον ενοχλεί από την στιγμή που το νερό ήταν του κυρίως ενυδρειου μου (θερμοκρασία 29 ,αμμωνια 0 Νιτρώδη 0 και νιτρικά 1-10 πέρα 7 )μόνο την πρώτη ημέρα πριν αρχίσω τηνία θεραπεία για hexamita του έριξα το αλάτι της api ,το μελάφιξ το έδωσα πιο πολύ για την αλοε βέρα που περιέχει και αυτό μια φορά,στο ενυδρείο καραντίνα που τον έχω η θερμοκρασία είναι 31 και το πέχα 6.5 λόγω χρήσης ολιγου buffer και ενός φύλλου καταπα.Τώρα όσον αφορά την όρεξη έμαθα από τον ιδιοκτήτη του ότι τον ταιζε μόνο κατεψυγμένη τροφή (ενδέχεται γι αυτό να μην τρώει τις άλλες; Έγινε επεξεργασία - Στυλιανός
Link to comment
Share on other sites

Στυλιανε οποτε η υπομονη ισως σε ανταμειψει...

Απλα περιμενε μεχρι να ηρεμησει και να εχουμε πιο καθαρη εικονα...

Εγω σε παρομοια περιπτωση ειχα κλεισει με πανι τις τρεις πλευρες του ενυδρειου και ειχα αφησει μονο το μπροστα γιαλι...

Ειχε δικιο και ο Νικος που σου εγραφε να περιμενεις απο οτι φαινεται..

Καλο θα ηταν κατα την γνωμη μου να μην εχεις δυο παραγοντες που επηρεαζουν το νερο(μπαφερ και καταπα)...

Δεν ειναι αναγκαστικο να ειναι το νερο σε τοσο χαμηλο πεχα οταν κανουμε θεραπειες μην σου πω οτι ειναι και ψιλοεπικυνδινο αν γινεται χρηση αλατιου....

Προσπαθησε να ταισεις φλεικς ειδα οτι εχεις μιας τροφη πολυ καλης εταιρειας και ας κανει να φαει δυο τρεις μερες(θα μαθει) θα αναγκαστει να φαει εφοσον δεν ειναι αρρωστο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει ψαρι 2 ετων περίπου που ο κατοχος του το ταιζε μονο κατεψυγμένα,μου εβγαλε την πιστη μεχρι να φαει αλλη τροφή κ βεβαια μιλαω για εβδομαδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο μπορείς να εξηγήσεις το "(σωστό σημείο τοποθέτησης)να ΜΗΝ καούν τα ψάρια.-"

Γιατί πρόσφατα είχα μια σχετική απορία για τους τιτανιού εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/104645-eliwell-ic-plus-915-controller-κοβει-νωριτερα/?p=1128645

 

 

Απαντήθηκε ήδη από 2... μπορεί να κάνει τα ψάρια "ριγέ".

Να σκεφτείς ότι... είχα αφήσει κάποτε έναν γεωφάγο με δίσκους, επειδή ΔΕΝ τους ενοχλούσε και κάποια στιγμή που αυτοί γέννησαν, έκανε το λάθος να πλησιάσει τα μικρά. Τον σφήνωσε ο πατέρας στον θερμαντήρα, που ήταν ένας Jagger 250 watt... κι ενώ ψήθηκε κανονικά, ΔΕΝ έλεγε να φύγει από εκεί με τίποτα (εγώ τον έβγαλα με το ζόρι).

Φαντάζεσαι τι θα γινόταν... αν ήταν τιτανίου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικο παρατηρησες οτι ο δισκος αν και υπερβολικα νευρικος και στρεσαρισμενος δεν ανοιγει σχεδον καθολου το δεξι βραχιο ?

Μηπως ειναι υπερβολικα νευρικος μονο και μονο απο την παρουσια ανθρωπου?

Δεν θα ειχε στιγμες ηρεμια προτου ξαναντιδρασει νευρικα?

Αυτος μοιαζει να ειναι μονιμα ετσι...

 

 

Στάθη... παρατήρησα ότι... έκανα συγκεκριμένες ερωτήσεις αλλά... απαντήσεις ΔΕΝ πήρα (σε όλες).

Το ψάρι μπήκε σε ένα φωτισμένο ενυδρείο "νοσοκομείο"... ως εκ' τούτου... την αντίδραση του την θεωρώ, έως και φυσιολογική (ΜΗ γνωρίζοντας και ΟΛΕΣ τις παραμέτρους, που μπορεί να τον επηρεάζουν) .-  ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φωνή βοωντος εν τη ερημω!!

 

 

Στυλιανέ... να σου θυμίσω απλά ότι... σε forum βρισκόμαστε όχι σε chat και μάλιστα ιχθυοπαθολόγων.

Μπορεί αφ' ενός να ΜΗΝ υπάρχει κάποιος που να έχει απάντηση (πχ. λόγω άγνοιας) και αφ' ετέρου να ΜΗΝ υπάρχει ελεύθερος χρόνος. ώστε κάποια μέλη να μπουν και να δουν, το ερώτημα που έθεσες.

Υπομονή.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να πάμε τώρα, στο κυρίως θέμα...

Προφανώς έκανα κάποιο βασικό λάθος. Νόμιζα ότι ζητώντας κάποιες πληροφορίες, μεταξύ άλλων θα παρέθετες τις μετρήσεις από το ενυδρείο στο οποίο βρισκόταν το ψάρι... ΠΡΙΝ το παραλάβεις. Όπως καταλαβαίνεις μεγάλη διαφορά σε συνθήκες νερού και θερμοκρασίας είναι σημαντικός παράγοντας για stress. Πιθανολογώ ότι... στο κύριο ενυδρείο ΙΣΩΣ να είχε διαφορετική συμπεριφορά.

"Κακομαθημένα" ψάρια (που ΔΕΝ τρώνε τίποτα άλλο, από κατεψυγμένες τροφές) μου έχουν τύχει κι εμένα από γνωστούς και φίλους. Η χειρότερη περίπτωση, ήταν ένας που ΔΕΝ έφαγε καμία άλλη τροφή (όσο και να το "πάλεψα") για περισσότερο από 4 μήνες... και στο τέλος κατέληξε. ΔΕΝ θέλω να σε απογοητεύσω με αυτό... οι δίσκοι είναι ανταγωνιστικοί και μεσ' την ομάδα διεκδικούν την τροφή, με διαφορετικό τρόπο.

Ο χαμηλός ή καθόλου φωτισμός... ξεστρεσάρει τους δίσκους.

ΑΝ ΔΕΝ έχει κάτι ορατό, που να αξίζει να ταλαιπωρήσεις το ψάρι με φαρμακευτική αγωγή... δες την πιθανότητα να το βάλεις μετά από μερικές μέρες ακόμα στο ενυδρείο. Το 60λιτρο (όπως είναι "στημένο") θα τον κάνει χειρότερα, απ' ότι είναι ήδη (κατά την άποψη μου).

Απορία... την τροφή της Ο.Ν. (Discus Formulla Pellets)... την τρώνε, οι δίσκοι σου; Υπάρχει κάποια από αυτές που έβαλες... που ΔΕΝ την θέλουν ή την τρώνε με λιγότερη όρεξη;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Φωτογραφίες ή video... εγώ ΔΕΝ μπορώ να δω ή ΔΕΝ έχουν "ανέβει";

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει ψαρι 2 ετων περίπου που ο κατοχος του το ταιζε μονο κατεψυγμένα,μου εβγαλε την πιστη μεχρι να φαει αλλη τροφή κ βεβαια μιλαω για εβδομαδες.

Παιδια ειλικρινα πανω απο βδομαδα εως δεκα μερες το πολυ δεν μου εχει τυχει να μην τρωει ψαρι.....

Ισως να ειμαι τυχερος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μην τρωει γενικα; εγω εναν δισκο που ειχα, ειχα να τον δω να τρωει 6 μηνες!!!!!!!!! Φυσικα κατι θα τσιμπουσε αλλα ποτε οταν ταιζα δενχτον ειχα δει να τρωει! @&$&$ψαρα!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Να μην τρωει γενικα; εγω εναν δισκο που ειχα, ειχα να τον δω να τρωει 6 μηνες!!!!!!!!! Φυσικα κατι θα τσιμπουσε αλλα ποτε οταν ταιζα δενχτον ειχα δει να τρωει! @&$&$ψαρα!Send from the Heart of Amazonas

Εσύ φίλε μου ολο λες τους δίσκους έτσι και αλλιώς και αλλιωτικα , τα χωνεις ,αλλά όλο και ασχολείσαι με δισκοθεματα!

Αχαχαχαχαχαχαααα

Πέρα από την πλάκα, σκαλαρια δεν σου είχε τύχει να μην τρώνε;

Sorry για το spam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα αμα θελετε δεν ξανασχολουμαι!

Οχι ποτε!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Να μην τρωει γενικα; εγω εναν δισκο που ειχα, ειχα να τον δω να τρωει 6 μηνες!!!!!!!!! Φυσικα κατι θα τσιμπουσε αλλα ποτε οταν ταιζα δενχτον ειχα δει να τρωει! @&$&$ψαρα!Send from the Heart of Amazonas

Υπαρχουν ψαρια που τρεφονται πολυ αργοτερα σπο τα υπολειματα...

Συνηθως ειναι αυτα που για καποιο λογο ειναι στρεσαρισμενα ή μη προσαρμοσμενα σε νεες συνθηκες ή ακομα και που κινουνται οταν κλεινουν τα φωτα(μου εχει τυχει και αυτο) με ψαρι που ειχε θεματα προσαρμογης...

Το φυσιολογικο ομως οταν το ψαρι ειναι ευρρωστο σωματικα και δεν υπαρχει θεμα συμπεριφορας και συνθηκων να "ζητιανευει"για τροφη ακομα και αν ειναι ταισμενο πριν λιγες ωρες....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ελα ομως που αυτο το εχω παρατηρησει μονο σε αυτα τα ψαρια! Και να φανταστεις ηταν το πρωτο που μπηκε!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σος ,δείτε το βίντεο και πείτε μου τιhttps://youtu.be/hDBHpRUjqEk ασθένεια έχει?

Έγινε επεξεργασία - Στυλιανός
Link to comment
Share on other sites

Όποιος το δει ας μου πει γρήγορα.η κατάσταση χειροτερευσε δριμυτατα εντός 20 λεπτών

Έγινε επεξεργασία - Στυλιανός
Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι τελικά κατέληξε.Έγινε αλλαγή νερού,το ψαράκι 2 ημέρες δεν έτρωγε πήγα να προμηθευτώ ορισμένα υλικά για μια τρόμπα,έρχομαι και το βρισκω με μαύρα στίγματα,το μεταφέρω στην καραντίνα από το πρώτο μου μήνυμα έως το δεύτερο ψόφησε

Έγινε επεξεργασία - Στυλιανός
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ήταν το νευρικο ,αλλά δεν ξέρω καν το γιατί έγινε αλλαγη νερου και μετα έβγαλε κάποια μαύρα στιγματα ,λες ας το πάω στην καραντίνα εντός 15 λεπτών απεβίωσε

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα το βιντεο μήπως το είδες;

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα το βιντεο μήπως το είδες;https://youtu.be/3ZmIF5dWJCc

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αρχίζω και "χάνω" την μπάλα... μπορείς να μας περιγράψεις λεπτομερώς τις κινήσεις σου (αλλαγή νερού και μεταφορά... καθώς και μετρήσεις του νερού της αλλαγής και του "νοσοκομείου");

Στο video βλέπω 2 ψάρια... το ένα ήταν αυτό που έγραψες στην αρχή για νευρικότητα και έβαλες και άλλο ένα ακόμα, από το κύριο ενυδρείο;

Εγώ τη λέξη στίγματα που γράφεις... ΔΕΝ μπόρεσα να καταλάβω... τι είδες και που πάνω στο ψάρι.

Πόσο καιρό ασχολείσαι... με το ενυδρείο;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...