Jump to content

Δίσκοι


Στυλιανός

Recommended Posts

Εννοώ μαύρα στιγματα εάν παρατήρησετε το ένα είναι το νευρικο έχει στρώσει το δίπλα είχε σαν μαυριλες σε ορισμένα σημεία του σώματος του ,εντός 15 λεπτών περίπου μαυρισε όλο και απεβίωσε.Οι μετρήσεις ήταν του κυρίως ενυδρειου εννοώ 0 Νιτρώδη και αμμωνια και 1-10 νιτρικά και πεχα 7 με μπαφερ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ασχολούμαι περίπου 1.5 χρονο ,διαβάζω όσο μπορώ από το φόρουμ και προσπαθώ να μάθω όσο πιο πολλά γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Στυλιανέ... γράφεις τα μισά... διάβαζε τις ερωτήσεις και δίνε απαντήσεις σε όλα.

Το ψάρι είχε stress bars... που σημαίνει για κάποιο λόγο ήταν στρεσαρισμένο ΌΧΙ άρρωστο. Έχω την αίσθηση ότι.... βλέπεις παντού ανύπαρκτες ασθένειες. Το άλλο ψάρι... προφανώς ηρέμησε γιατί βρήκε παρέα.

Μέσα το ενυδρείο... βλέπω φύλλο κατάπα και κορυντόρας... για ποίο λόγο μπήκαν; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι περίπου 1.5 χρονο ,διαβάζω όσο μπορώ από το φόρουμ και προσπαθώ να μάθω όσο πιο πολλά γίνεται

 

 

Θεωρώ ότι... βιάστηκες πολύ, να πας στους δίσκους.-

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι... βιάστηκες πολύ, να πας στους δίσκους.-

Όλοι από αρχαριοι ξεκινάμε με θέληση εμπειρία και προσπαθεια βελτιωνομαστε,σίγουρα κάνω και θα κάνω λάθη αλλά σημασία έχει να προσπαθούμε για το καλύτερο των ζωντανών που έχουμε για παρεα ,άλλωστε αυτός είναι και ο σκοπός του χόμπι να τα βλέπουμε και να τα καμαρωνουμε και μέσα από την διαδρομή αυτή να γινόμαστε και εμείς καλύτεροι και κυρίως να μάθουμε να σεβόμαστε τα ζώα κάθε λογής
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η αλήθεια ειναι οτι κ εγω αδύνατω να σ παρακολουθήσω.απαντας στα μισα απ οτι ρωτησε κ αυτο δεν βοηθαει.τα ψαρια αν δεν εχουν στουκαρει δεν ψωφανε σ μια μερα.συνηθως ταλαιπωρούνται καιρο κ εμεις δεν το καταλαβαινουμε.το καλύτερο που εχεις να κανεις ειναι πρωτα να ρωτας κ μετα να πράττεις,κ αν επραξες επειδή καποιος σ συμβούλεψε καλο θα ηταν να μας πεις ολο το σκεπτικο του για να καταλάβουμε κ εμείς.προσπαθησε να μην βαζεις ψαρια θειου ξαδελφου η οποιδηποτε κατευθείαν στο ενυδρειο σου ,κ τους λογους τους ξερεις αν οχι παλι ρωτα.μην βγαζεις κατευθειαν απο το ενυδρειο σου ψαρια κ τα βαζεις σ μια καραντίνα για λογους που θα εχεις διαβασει ,αννδεν εχεις διαβασει παλι ρωτα.τα ψαρια που ειδα ειναι ωραια ψαρια ,προσεξε τα κ θα σου πουν τι θελουν.οπως σου ξαναεγραψα το ενυδρειο σου εχει δυνατότητες...φτιαξτο.κ κατι τελευταιο κανεις απο εδω μεσα δεν χαιρεται οταν διαβάζει το ψαρι κατέληξε.διαβαζε κ ρωτα διαβαζε ρωτα μην βιαζεσαι κ θα πας σουπερ!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλοι από αρχαριοι ξεκινάμε με θέληση εμπειρία και προσπαθεια βελτιωνομαστε,σίγουρα κάνω και θα κάνω λάθη αλλά σημασία έχει να προσπαθούμε για το καλύτερο των ζωντανών που έχουμε για παρεα ,άλλωστε αυτός είναι και ο σκοπός του χόμπι να τα βλέπουμε και να τα καμαρωνουμε και μέσα από την διαδρομή αυτή να γινόμαστε και εμείς καλύτεροι και κυρίως να μάθουμε να σεβόμαστε τα ζώα κάθε λογής

Ωραίος, συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνησω με τον Νικο οτι ειναι νωρις για να βαλεις συγκεκριμενα τους δισκους...

Πιστευω οτι καθε ψαρι εχει τις ιδιαιτεροτητες του αλλα ολα πανω κατω θελουν την ιδια προσοχη και την ιδια φροντιδα...

Και ειναι καθαρα θεμα χομπιστα πως και τι αντιλαμβανεται...

Πραγματα που για τον Νικο ειναι αυτονοητα και απλα(λογω εξαιρετικης πειρας) για καποιον νεο χομπιστα μπορει να ειναι βουνο και εκει ακουγεται καπως σκληρος αθελα του ισως....

Ανέβασα το βιντεο μήπως το είδες;

Το ειδα το ψαρι ειναι ταλαιπωρημενο και "χτυπημενο"....

Όλοι από αρχαριοι ξεκινάμε με θέληση εμπειρία και προσπαθεια βελτιωνομαστε,σίγουρα κάνω και θα κάνω λάθη αλλά σημασία έχει να προσπαθούμε για το καλύτερο των ζωντανών που έχουμε για παρεα ,άλλωστε αυτός είναι και ο σκοπός του χόμπι να τα βλέπουμε και να τα καμαρωνουμε και μέσα από την διαδρομή αυτή να γινόμαστε και εμείς καλύτεροι και κυρίως να μάθουμε να σεβόμαστε τα ζώα κάθε λογής

Σωστα (εν μερει) αλλα απαντησε μας στις ερωτησεις μας για να μπορουμε να σε βοηθησουμε και εσυ να μπορεις να ανταπεξελθεις σε παρομοια κατασταση....

Ασχετο-σχετικο:Η καραντινα σου ειναι στημενη τελειως λαθος απο θεμα επεξεργασιας νερου πιο πολυ κακο κανεις σε ψαρι αρρωστο εκει μεσα παρα καλο....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οντως η καραντινα σου κανει περισοτερο κακο παρα καλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνησω με τον Νικο οτι ειναι νωρις για να βαλεις συγκεκριμενα τους δισκους...

Πιστευω οτι καθε ψαρι εχει τις ιδιαιτεροτητες του αλλα ολα πανω κατω θελουν την ιδια προσοχη και την ιδια φροντιδα...

Και ειναι καθαρα θεμα χομπιστα πως και τι αντιλαμβανεται...

Πραγματα που για τον Νικο ειναι αυτονοητα και απλα(λογω εξαιρετικης πειρας) για καποιον νεο χομπιστα μπορει να ειναι βουνο και εκει ακουγεται καπως σκληρος αθελα του ισως....Το ειδα το ψαρι ειναι ταλαιπωρημενο και "χτυπημενο"....Σωστα (εν μερει) αλλα απαντησε μας στις ερωτησεις μας για να μπορουμε να σε βοηθησουμε και εσυ να μπορεις να ανταπεξελθεις σε παρομοια κατασταση....

Ασχετο-σχετικο:Η καραντινα σου ειναι στημενη τελειως λαθος απο θεμα επεξεργασιας νερου πιο πολυ κακο κανεις σε ψαρι αρρωστο εκει μεσα παρα καλο....

Θα μπορούσες να με συμβουλευσεις για το πως να την στήσω;Κάποια φώτο κάποιες συμβουλες;
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πρεπει να υπαρχουν στανταρ συνθηκες (πεχα-θερμοκρασιας κ.τ.λ.) με προαιτημασμενο νερο απο βαρελι με την χρηση προφιλτρων ή οσμωσης ή βρυσης και παντα με γνωμονα το νερο του κυριως ενυδρειου....

Βλεπω πολυ επικυνδινο και ανουσιο να χρησιμοποιεις μπαφερακια και φυλλα καταπα (αν και τα δευτερα δεν επηρεαζουν κατα την γνωμη μου παρα πολυ)για ενα νερο που ειναι ανεκτο απο τα ψαρια εκτροφης ειδικα οταν θελουμε να παρεχουμε φαρμακευτικη αγωγη που πολλες φορες περιεχει ουσιες οπως το αλατι που θα αλλαξουν σε μεγαλο βαθμο ουτως ή αλλως τις παραμετρους του νερου...

Στην συγκεκριμενη περιπτωση σιγα σιγα με μικρες αλλαγες με νερο βρυσης (με το ψαρι μεσα)θα αλλαζα το νερο του κυριως ενυδρειου που με αυτο θα εστηνα την καραντινα.....

Ετσι ωστε στην τελικη του μορφη το νερο της καραντινας να ηταν ιδιο με το νερο της βρυσης...

Ολα με προσοχη ετσι ωστε να μην προκαλεσω στο ψαρι οσμωτικο σοκ...

Και ολα αυτα μιλωντας για ενυδρειο-καραντινα γιατι στο κυριως μπορουμε να λειτουργουμε με περισοτερη ελαστικοτητα..

Οσον αφορα το στησιμο της καραντινας νομιζω (σε αντιθεση με αλλα παιδια)οτι η χρηση της αεραντλιιας ειναι απαραιτητη...

Οταν βαζουμε σε καραντινα ενα ψαρι πρεπει να το βαζουμε μονο του....

Ο φωτισμος θα πρεπει να ειναι σχεδον μηδαμινος....

Και το περιβαλλον (γιαλες-φιλτρα-σφουγγαρια κτλ)τελειως αποστειρωμενο και πριν και μετα...

Αυτα ειναι καποια βασικα πραγματα οταν προσωπικα φτιαχνω ενα ενυδρειο καραντινα...

Τωρα αν παρελειψα κατι ή αν καπου κανω λαθος μπορουν τα παιδια να μου το επισημανουν...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πρεπει να υπαρχουν στανταρ συνθηκες (πεχα-θερμοκρασιας κ.τ.λ.) με προαιτημασμενο νερο απο βαρελι με την χρηση προφιλτρων ή οσμωσης ή βρυσης και παντα με γνωμονα το νερο του κυριως ενυδρειου....

Βλεπω πολυ επικυνδινο και ανουσιο να χρησιμοποιεις μπαφερακια και φυλλα καταπα (αν και τα δευτερα δεν επηρεαζουν κατα την γνωμη μου παρα πολυ)για ενα νερο που ειναι ανεκτο απο τα ψαρια εκτροφης ειδικα οταν θελουμε να παρεχουμε φαρμακευτικη αγωγη που πολλες φορες περιεχει ουσιες οπως το αλατι που θα αλλαξουν σε μεγαλο βαθμο ουτως ή αλλως τις παραμετρους του νερου...

Στην συγκεκριμενη περιπτωση σιγα σιγα με μικρες αλλαγες με νερο βρυσης (με το ψαρι μεσα)θα αλλαζα το νερο του κυριως ενυδρειου που με αυτο θα εστηνα την καραντινα.....

Ετσι ωστε στην τελικη του μορφη το νερο της καραντινας να ηταν ιδιο με το νερο της βρυσης...

Ολα με προσοχη ετσι ωστε να μην προκαλεσω στο ψαρι οσμωτικο σοκ...

Και ολα αυτα μιλωντας για ενυδρειο-καραντινα γιατι στο κυριως μπορουμε να λειτουργουμε με περισοτερη ελαστικοτητα..

Οσον αφορα το στησιμο της καραντινας νομιζω (σε αντιθεση με αλλα παιδια)οτι η χρηση της αεραντλιιας ειναι απαραιτητη...

Οταν βαζουμε σε καραντινα ενα ψαρι πρεπει να το βαζουμε μονο του....

Ο φωτισμος θα πρεπει να ειναι σχεδον μηδαμινος....

Και το περιβαλλον (γιαλες-φιλτρα-σφουγγαρια κτλ)τελειως αποστειρωμενο και πριν και μετα...

Αυτα ειναι καποια βασικα πραγματα οταν προσωπικα φτιαχνω ενα ενυδρειο καραντινα...

Τωρα αν παρελειψα κατι ή αν καπου κανω λαθος μπορουν τα παιδια να μου το επισημανουν...

Λοιπόν,το ενυδρείο-καραντίνα είναι 60 λίτρα,είναι εξοπλισμένο με fluval u2 και eheim θερμαντήρα 75watt ,το νερό είναι από το κυρίως ενυδρείο ,διαθέτει λάμπα την οποία αναβω μόνο και μόνο για το βίντεο αλλιώς την έχω κλειστή
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,το ενυδρείο-καραντίνα είναι 60 λίτρα,είναι εξοπλισμένο με fluval u2 και eheim θερμαντήρα 75watt ,το νερό είναι από το κυρίως ενυδρείο ,διαθέτει λάμπα την οποία αναβω μόνο και μόνο για το βίντεο αλλιώς την έχω κλειστή

Ναι...

Ολα αυτα ειναι πολυ σωστα και τακτοποιημενα!!!

Αλλα εφοσον με ρωτησες δεν μπορω να παραλειψω οτι:

Του λειπει η αεραντλια...

Κανεις επεξεργασια νερου με μπαφερακια και φυλλα καταπα....

Και φιλοξενει εκτος απο τον δισκο που εχασες και αλλον ενα μαζι με ενα κορυντορακι...

Και ρωταω...

Αν ο δισκος που εχασες χρειαζοταν θεραπεια με συγκεκριμενο φαρμακο θα την εκανες σε αυτο το ενυδρειο επιβαρυνοντας και τα υπολοιπα ψαρια με ουσιες χωρις να ειναι αναγκη;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο,απλά απίστευτο ότι μου είπαν από το μαγαζί,το u2 είναι και αεραντλια μαζί,μήπως είναι παραπλήροφορηθηκα;Το sterbai το έχω βγάλει ήδη όπως και το καταπα.Όταν είσαι αρχαριος εύκολα πεφτεις θύμα κάθε επιδοξου πωλητή,το buffer το χρησιμοποιώ στο κυρίως ενυδρείο καθώς το νερό της βρύσης μου είναι7.5 έτσι ώστε να το κάνω 7 .Μου προτείνεις αγορά αντιστροφης όσμωσης;(ίσως ο τρόπος διατύπωσης της ερώτησης να φαίνεται κάπως ειρωνικος δεν είναι και σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το u2 λογικά έχει σωληνάκι αέρα που οξυγωνωνει το νερό (συστημα venturi νομιζω λέγεται). Παρέχει οξυγόνωση στο νερό της καραντίνας, χωρίς να μπορώ να ξέρω αν είναι επαρκής.

Να εξηγήσω κάτι, δεν έχω δίσκους, ούτε γνωρίζω πράγματα για αυτούς. Γράφω πολύ φιλικά για να σε προβληματισω όσον αφορά τα buffer.

Θα προτιμούσα ένα πιο φυσικό τρόπο επεξεργασίας του νερού, όπως ή τύρφη ή σε τελική μία συσκευή α/ο (αν το επιτρέπουν τα οικονομικά σου).

Δεν θα χρησημοποιουσα buffer σε ενυδρείο μου, χωρίς να ισχυριζομαι ότι φταίει αυτό για την κατάληξη. Και επειδή οι δίσκοι είναι ευαίσθητα ψάρια, γνώμη μου είναι να βρεις άλλο τρόπο να ρίχνεις το ph.

Αυτά εντελώς φιλικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα...

Δεν νομιζω να σε εξαπατησαν νομιζω οτι κουμπωνει πανω σωληνακι για οξυγονωση του νερου...

Εγω προσωπικα θα σου προτεινα την χρηση οποιουδηποτε αλλου μεσου επεξεργασια νερου εκτος της συγκεκριμενης σκονης...

Το νερο της Αθηνας μπορει να ειναι και παντου το ιδιο 7,2-7,3 και απλα να το μετραμε σε διαφορετικα διαστηματα γιαυτο και να μετραμε διαφορετικες τιμες...

Η αντιστροφη οσμωση παρεχει φοβερη ασφαλεια αλλα ιδανικο( κατα την γνωμη μου παντα) για το κυριως ενυδρειο ειναι το νερο προφιλτρων μαζι με την χρηση τυρφης για αυτο το ειδος ψαριων...

Στην καραντινα το νερο απο προφιλτρα ειναι τελειο(κατα εμε παντα!!) γιατι σποφευγεται και η χρηση αντιχλωριου που ισως να αποτελει αλλο ενα παραγοντα που επηρεαζει την αποτελεσματικοτητα των φαρμακων.....

Περιμενε ομως να ακουσεις και αλλες γνωμες γιατι δεν νομιζω ολα τα παιδια να εχουν την ιδια αποψη...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το u2 λογικά έχει σωληνάκι αέρα που οξυγωνωνει το νερό (συστημα venturi νομιζω λέγεται). Παρέχει οξυγόνωση στο νερό της καραντίνας, χωρίς να μπορώ να ξέρω αν είναι επαρκής.

Να εξηγήσω κάτι, δεν έχω δίσκους, ούτε γνωρίζω πράγματα για αυτούς. Γράφω πολύ φιλικά για να σε προβληματισω όσον αφορά τα buffer.

Θα προτιμούσα ένα πιο φυσικό τρόπο επεξεργασίας του νερού, όπως ή τύρφη ή σε τελική μία συσκευή α/ο (αν το επιτρέπουν τα οικονομικά σου).

Δεν θα χρησημοποιουσα buffer σε ενυδρείο μου, χωρίς να ισχυριζομαι ότι φταίει αυτό για την κατάληξη. Και επειδή οι δίσκοι είναι ευαίσθητα ψάρια, γνώμη μου είναι να βρεις άλλο τρόπο να ρίχνεις το ph.

Αυτά εντελώς φιλικά.

Γραφαμε μαζι Παρασκευα....

+1....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα...

Δεν νομιζω να σε εξαπατησαν νομιζω οτι κουμπωνει πανω σωληνακι για οξυγονωση του νερου...

Εγω προσωπικα θα σου προτεινα την χρηση οποιουδηποτε αλλου μεσου επεξεργασια νερου εκτος της συγκεκριμενης σκονης...

Το νερο της Αθηνας μπορει να ειναι και παντου το ιδιο 7,2-7,3 και απλα να το μετραμε σε διαφορετικα διαστηματα γιαυτο και να μετραμε διαφορετικες τιμες...

Η αντιστροφη οσμωση παρεχει φοβερη ασφαλεια αλλα ιδανικο( κατα την γνωμη μου παντα) για το κυριως ενυδρειο ειναι το νερο προφιλτρων μαζι με την χρηση τυρφης για αυτο το ειδος ψαριων...

Στην καραντινα το νερο απο προφιλτρα ειναι τελειο(κατα εμε παντα!!) γιατι σποφευγεται και η χρηση αντιχλωριου που ισως να αποτελει αλλο ενα παραγοντα που επηρεαζει την αποτελεσματικοτητα των φαρμακων.....

Περιμενε ομως να ακουσεις και αλλες γνωμες γιατι δεν νομιζω ολα τα παιδια να εχουν την ιδια αποψη...

Μπορεί να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ την διαδικασία με τα προφιλτρα;
Link to comment
Share on other sites

Όλοι από αρχαριοι ξεκινάμε με θέληση εμπειρία και προσπαθεια βελτιωνομαστε,σίγουρα κάνω και θα κάνω λάθη αλλά σημασία έχει να προσπαθούμε για το καλύτερο των ζωντανών που έχουμε για παρεα ,άλλωστε αυτός είναι και ο σκοπός του χόμπι να τα βλέπουμε και να τα καμαρωνουμε και μέσα από την διαδρομή αυτή να γινόμαστε και εμείς καλύτεροι και κυρίως να μάθουμε να σεβόμαστε τα ζώα κάθε λογής

 

 

ΔΕΝ φαντάζομαι να πιστεύεις ότι εγώ... γεννήθηκα γνωρίζοντας; Συμφωνώ σε αυτά που έγραψες.

Το σίγουρο είναι ότι ΌΛΟΙ ξεκινάμε από το "άλφα"... είναι όμως προτιμότερο να πηγαίνουμε βήμα-βήμα.

Στον 1,5 χρόνο που ασχολείσαι... μπόρεσες να κρατήσεις το ενυδρείο σε σταθερές μετρήσεις; Η μεγάλη δυσκολία... είναι ακριβώς αυτή. Ποία είδη ψαριών... είχες στο ενυδρείο;

Δίνε απάντηση σε παρακαλώ σε ΌΛΑ τα ερωτήματα... ΠΡΙΝ χαθεί και το άλλο ψάρι (το οποίο θεωρώ ότι ΔΕΝ έχει κανένα πρόβλημα... και το ταλαιπωρείς άδικα).- 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνησω με τον Νικο οτι ειναι νωρις για να βαλεις συγκεκριμενα τους δισκους...

Πιστευω οτι καθε ψαρι εχει τις ιδιαιτεροτητες του αλλα ολα πανω κατω θελουν την ιδια προσοχη και την ιδια φροντιδα...

Και ειναι καθαρα θεμα χομπιστα πως και τι αντιλαμβανεται...

Πραγματα που για τον Νικο ειναι αυτονοητα και απλα(λογω εξαιρετικης πειρας) για καποιον νεο χομπιστα μπορει να ειναι βουνο και εκει ακουγεται καπως σκληρος αθελα του ισως....

Το ειδα το ψαρι ειναι ταλαιπωρημενο και "χτυπημενο"....

Σωστα (εν μερει) αλλα απαντησε μας στις ερωτησεις μας για να μπορουμε να σε βοηθησουμε και εσυ να μπορεις να ανταπεξελθεις σε παρομοια κατασταση....

Ασχετο-σχετικο:Η καραντινα σου ειναι στημενη τελειως λαθος απο θεμα επεξεργασιας νερου πιο πολυ κακο κανεις σε ψαρι αρρωστο εκει μεσα παρα καλο....

 

 

Ελπίζω η διευκρίνηση... να σε "κάλυψε" Στάθη

Συμφωνώ με αυτά που έγραψες.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,το ενυδρείο-καραντίνα είναι 60 λίτρα,είναι εξοπλισμένο με fluval u2 και eheim θερμαντήρα 75watt ,το νερό είναι από το κυρίως ενυδρείο ,διαθέτει λάμπα την οποία αναβω μόνο και μόνο για το βίντεο αλλιώς την έχω κλειστή

 

 

Είναι προτιμότερο στο νοσοκομείο και στην καραντίνα να έχουμε θερμαντήρα, που ΔΕΝ θα κάψει το ψάρι, ΑΝ ακουμπήσει πάνω του. Επίσης φροντίζουμε να αγοράσουμε κάποιον που  ΔΕΝ σπάει (κατά προτίμηση ΌΧΙ γυάλινος)... για την περίπτωση που σπάσει ο "Μέρφυ" το πόδι του και γίνει "στραβή". 

Το άναμα των φώτων (έστω και για να τραβήξεις το video)... είναι αρκετό για να στρεσάρει το ψάρι και να τρέχει σαν τρελό.-  ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Στάθης.στυλιανε οχι buffer.!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα...

Δεν νομιζω να σε εξαπατησαν νομιζω οτι κουμπωνει πανω σωληνακι για οξυγονωση του νερου...

Εγω προσωπικα θα σου προτεινα την χρηση οποιουδηποτε αλλου μεσου επεξεργασια νερου εκτος της συγκεκριμενης σκονης...

Το νερο της Αθηνας μπορει να ειναι και παντου το ιδιο 7,2-7,3 και απλα να το μετραμε σε διαφορετικα διαστηματα γιαυτο και να μετραμε διαφορετικες τιμες...

Η αντιστροφη οσμωση παρεχει φοβερη ασφαλεια αλλα ιδανικο( κατα την γνωμη μου παντα) για το κυριως ενυδρειο ειναι το νερο προφιλτρων μαζι με την χρηση τυρφης για αυτο το ειδος ψαριων...

Στην καραντινα το νερο απο προφιλτρα ειναι τελειο(κατα εμε παντα!!) γιατι σποφευγεται και η χρηση αντιχλωριου που ισως να αποτελει αλλο ενα παραγοντα που επηρεαζει την αποτελεσματικοτητα των φαρμακων.....

Περιμενε ομως να ακουσεις και αλλες γνωμες γιατι δεν νομιζω ολα τα παιδια να εχουν την ιδια αποψη...

 

 

Στάθη ΔΕΝ είναι. Οι δικές μου μετρήσεις έχουν δείξει ΡΗ 7,6 - 7,8. Στον Πειραιά (παρότι έμεινα τα περισσότερα χρόνια της ζωής μου... και είχα τις ίδιες τιμές) έχω πληροφορίες για περιοχή κοντά στο Σχιστό, με λίγο χαμηλότερο. ;)

Μπορεί να "κρατήσει" κάποιος δίσκους στο νερό της βρύσης (αυτό έκανα για πάρα πολλά χρόνια)... και ΙΣΩΣ να είναι προτιμότερο, γιατί και η όσμωση έχει τα δικά της "προβλήματα", για κάποιον που είναι αρχάριος.- 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γράφεις κάπου

 

"Λοιπόν,το ενυδρείο-καραντίνα είναι 60 λίτρα,είναι εξοπλισμένο με fluval u2 και eheim θερμαντήρα 75watt ,το νερό είναι από το κυρίως ενυδρείο ,διαθέτει λάμπα την οποία αναβω μόνο και μόνο για το βίντεο αλλιώς την έχω κλειστή"

 

να κάνουμε μια διευκρίνηση το νερό της καραντίνας ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να είναι από το κυρίως  ενυδρείο αλλά να έχει ίδιες παραμέτρους με το νερό του κυρίως ενυδρείου  Ph, Θερμοκρασία και σκληρότητα δηλαδη χωρίς τα παράσιτα, μικροβια  κλπ κλπ  που εχεις στο ενυδρειο.

 

Το Ph 7,5 είναι μια χαρά για δίσκους εκτροφής και σίγουρα τα χημικά για την ρύθμιση δεν είναι ότι καλύτερο, οπότε το πιο σημαντικό είναι το νερό να είναι καθαρό δηλαδή συχνές αλλαγές  

Δες λίγο τον τρόπο που κάνεις αλλαγές νερού μήπως κάνεις κατευθείαν από την βρύση?  

Ο τρόπος και η ταχύτητα που πέθανε το ψάρι σου μόνο σαν δηλητηρίαση από χλώριο μου κάνει

Το καλύτερο είναι να έχεις ένα βαρέλι νερού να το γεμίζεις με νερό βρύσης να το αφήνεις ένα 24ωρο με μια αεραντλία για απο-χλωρίωση και για να πάρει θερμοκρασία κοντινή με του ενυδρείου αν το έχεις μέσα στο σπίτι και μετά να κάνεις αλλαγή μπορείς να βάλεις και φίλτρα νερού για χλώριο, βαρέα μέταλλα, νιτρικά κατά την γνώμη μου δεν είναι απαραίτητη η αντίστροφη όσμωση όσο είσαι σε δίσκους εκτροφής. 

 

Οι δίσκοι δεν είναι ευαίσθητα ψάρια μάλλον δεν έιναι πολύ πιο ευαίσθητα από τα άλλα ψάρια σίγουρα είναι ιδιότροπα όμως και χρειάζεται χρόνος και υπομονή για να μάθεις τις συνήθειες τους 

 

Καλή συνέχεια

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω...

...σαφέστατα βέβαια προτιμώ το νερό από προφίλτρα (στην περίπτωση χρήσης... νερού βρύσης).-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...